View
142
Download
22
Category
Preview:
Citation preview
Proiect de lectieŞcoala Gimnazială ”Stroe Belloescu” Grivița
Data: 29 mai 2013
Clasa: Pregătitoare
Propunător: Crap Ana Ionela
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea tematică: ,, Copilăria”
Subietul lecţiei: Sunetul j și literele j J de tipar
Tipul lecţiei: consolidare
Forma de realizare: lecţie integrată
Competenţe specifice:
Comunicare în limba română
1.1. Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar
1.2. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte uzuale
Dezvoltare personală
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
Arte vizuale şi lucru manual
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de exprimare specifice
artelor
Muzica si mișcare
2.2. Cântarea în colectiv
Obiective operaţionale:
O1 – să desprindă informaţii de detaliu din textul audiat;
O2 – să sesizeze semnificaţia cuvintelor în funcţie de contextul dat;
O3 – să alcătuiască propoziţii noi folosind cuvintele care conțin sunetul j;
O4 – să se exprime corect, cursiv, în propoziţii logice;
O5 - să ofere răspunsuri la întrebările: cine? ce? unde? când?;
O6 – să participe activ la lecţie.1
Strategia didactică
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul didactic, brainstorming, munca
independentă.
Mijloace de învăţământ: carte cu poezii, videoproiector, fişe de lucru, planșe, creioane
colorate, carioci.
Forme de organizare: frontală, individuală.
Resurse - temporale: 35 minute + 10 minute activități în completare
- umane: 14 elevi
Bibliografice:
Curs formare: “Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici - program de formare continuă de tip “blended learning” pentru cadrele didactice din învătământul primar.
MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică si explorarea mediului, Arte vizuale si lucru manual, Dezvoltare personala, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;
Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Ioan, Liliana, Ruse, Clara, Ghid practic pentru clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012;
Manea, Alexandra, Matache, Claudia, Comunicare în limba română – clasa pregătitoare, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti, 2012.
2
Etapele lecţieiOb.op. Conţinut instructiv – educativ Metode Mijloace
Moduri de organizare Evaluare
1. Momentorganizatoric
2. Reactualizareacunoştinţelor
3. Captarea atenţiei
4. Anunţareatemei şi a
obiectivelor
O6
O1
O4
O6
O2
O4
O5
O3
O6
O4
O6
O2
O4
- Se vor asigura condiţiile necesare unei desfăşurări optime a lecţiei. Asigur ordinea şi disciplina. Astazi, Omida ne-a pregatit cerinte noi pentru o zi specială, cu musafiri.
- Ce temă a avut lecţia noastră de săptămâna trecută? – Sunetul j şi literele J şi j de tiparSa citim prima cerinta:Din primul element al omizii, voi extrage un biletel pe care scrie:- Daţi exemple de cuvinte care conţin sunetul j – la început, în interior, la sfârşit. Exemple: joc, jucărie, bijuterie, majun, ruj.
A doua cerință:- Recită poezia „Sfatul jucăriilor” de Mache Iliuț.
Sa citim a treia cerință:- Din al treilea element al omizii, voi extrage un biletel pe care scrie:”Dragii mei, astazi vom discuta despre poezia „Sfatul jucăriilor” de Mache Iliuț. Daca veti fi atenti, veti descoperi numele personajelor, veti repeta sunete si litere cunoscute, veti alcătui propozitii frumoase, veţi formula corect răspunsurile la întrebări, veţi alcătui propoziţii noi folosind cuvinte din poezie, participând activ la lecţie.
Conversaţia
Brainstorming
Explicaţia
Conversaţia
Carte cu poezii
Omida cu sarcini
Activitate frontală
Activitate frontală
Activitate frontală
Observarea sistematică
Observarea sistematică
3
5. Sistematizarea şi consolidarea cunoştinţelor
6. Obţinerea performanţei
Daca veti raspunde corect, daca veti lucra bine in echipe, si mai ales daca veti fi atenti, la sfârsit v-am pregatit o surpriza.”- Se pun întrebări elevilor legate de conţinutul poeziei. Se discută despre cuvintele necunoscute, se alcătuiesc oral propoziţii cu cuvinte date. Se stabileşte numărul de cuvinte din propoziţie, de silabe din cuvânt. Se găsesc cuvinte cu sens opus. Se stabilesc personajele principale şi se face o scurtă caracterizare a lor. - Se vor prezenta mai multe enunţuri, iar elevii au sarcina de a raspunde cu adevărat sau fals:
- Jucăriile dormeau liniştite (F),- Mingea era supărată;- Scrisoarea îi era adresată mamei;- Jucăriile au scris o telegramă.
Cerința a patra: Mergi la echipa ta!
Cerința a cincea: Lipește imaginea la cuvânt(Anexa 1)
Cerința a șasea: Desparte în silabe cuvintele de pe fișa de lucru. Discuții: numărul de silabe, prima silabă.Cerința a șaptea: Cu ce sunet începe cuvântul jucării?Cerința opt: Înconjoară imaginile a căror denumire încep cu sunetul j. (Anexa 2)Cerința a noua: Alcătuiește propoziții cu
Explicaţia
Conversaţia
Exercițiul
Fişă de lucru
Fişă de lucru
Activitate frontală
Activitate individuală
Activitate frontală
Activitate pe echipe
Activitate frontală
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
4
7. Asigurarea feed-back-ului
8. Aprecieri şi concluzii
ajutorul cuvintelor înconjurate.- Reprezintă grafic propoziția prin segmente. O echipă reprezintă propoziția și cuvintele, o echipă reprezintă silablele si o echipă reprezintă sunetele.
Cerința a zecea: Cântă un cântecel despre prietenii copiilor.
- Se fac aprecieri colective şi individuale asupra modului de lucru şi a participării la activitate în general.- Elevii sunt recompensaţi cu stimulente.
Conversaţia
Fişă de lucru
Activitate frontală
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
individuale şi colective
„Sfatul jucăriilor” de Mache Iliuț.
Desi ora e tarzie,Uite, nici o jucarieNu poate dormi.Azi sunt tare suparateSi raman la sfat cu toatePana-n zori de zi.
Uite, spune-o minge
mica,Nicu m-a intepat.Mi-am pierdut puterea toataSi m-am dezumflat.Coada mi-a taiat c-o lama,Spune un catel
Si de atunci mi-e tare teamaSa ma joc cu el.Si asa s-au plans cu toate,Jucariile stricate.Iar apoi cand au sfarsit,O scrisoare-au intocmitTuturor copiilor,
Din partea jucariilor.
Si-n scrisoare au spus atat: "Noi de azi am hotaratSa fugim de acei copiiCare strica jucarii.
Activitate recreativă Cățelușul și pisica – joc muzical
Catelusul si pisica tare s-au certatFiindca Miki pe Azorica tare l-a muscat.
Eu atunci pe ea m-am suparatSi mancare nici nu i-am mai dat.Pisicuta cea sireata lung ea ma privitSi la mine sa se-mpace iute a venit,
Dar nici gand deloc n-am vrut s-o iertBa am inceput mai tare s-o cert.
5
Si de-atunci micuta Miki nu a mai muscat,
Niciodata pe Azorica nu l-a mai zgariat
Si toti trei adesea ne jucam Niciodata nu ne mai certam
6
Anexa 1
Anexa 2
JAGUAR JUCĂRIE
RUJ PLAJĂ
1. Înconjoară imaginile a căror denumire încep cu sunetul j.2. Alcătuiește propoziții cu ajutorul cuvintelor înconjurate.
Recommended