View
910
Download
8
Category
Preview:
Citation preview
1
Soalan A
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tahun 4.
Tarikh : 09.06.2010 (Rabu)
Masa : 7.45-8.15 pagi (1/2 jam)
Tahun / kelas : 4 Bestari
Bilangan murid : 22 orang (12 perempuan dan 10 lelaki)
Tunjang : Gaya hidup sihat.
Tajuk/sub-tajuk : Pemakanan.
Objektif pengajaran dan pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat :
Kognitif : i) Menyebut beberapa contoh makanan bagi setiap kelas makanan.
ii) Membezakan kadar pengambilan makanan mengikut kelas makanan.
Afektif : Mematuhi kadar pengambilan makanan dengan betul.
Penggabungjalinan : Matematik, Muzik dan Moral.
Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui pelbagai jenis makanan dan pernah
mempelajari tentang makanan berkhasiat.
Media pengajaran : Liquid Crystal Display (LCD), dan komputer.
Bahan pengajaran : Gambar pelbagai jenis makanan berkhasiat, poster piramid
makanan,
dan model makanan berkhasiat mengikut kelas makanan.
Penerapan nilai : Mematuhi kadar pengambilan makanan dengan betul.
Bahan rujukan : Buku teks Pendidikan Kesihatan tahun 4, buku panduan guru
Pendidikan Kesihatan tahun 4 dan internet.
2
Langkah Penyampaian:
BAHAGIAN /
MASA
TAJUK / AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN /
BUTIR MENGAJAR
ORGANISASI STRATEGI /
BBM /
CATATAN
PENGENALAN
Set Induksi
(5 minit)
Nyanyian dan
gambar
Gambar makanan
berkhasiat :
-Bersoal jawab
tentang lagu
-Mempamerkan
gambar dan
bersoaljawab tentang
gambar.
Guru bertanya
kepada murid-murid
tentang nama-nama
makanan yang
terdapat dalam lagu
dan sebutkan pula
nama makanan yang
ditunjukan dalam
gambar yang
dipamerkan
Murid-murid
menjawab secara
1.Murid mendengar lagu yang
telah dipelajari dan menyanyi
bersama-sama
2. Murid menjawab soalan
guru tentang nama-nama
makanan yang terdapat dalam
lagu..
Soalan:
Apakah nama makanan yang
kamu nyanyikan tadi?
Jawapan:
Pisang goreng, apam balik,
pau, sate dan buah-buahan.
3. Murid menjawab soalan
guru berdasarkan gambar yang
dilihat
Contoh gambar yang dipamer :
Strategi:
Interpersonal
.
Kontekstual
BBM :
LCD, MP3
Gambar
makanan
berkhasiat.
3
beramai-ramai.
Guru memberitahu
murid-murid bahawa
makanan yang
dipamerkan itu
merupakan salah
satu daripada jenis
makanan yang
berkhasiat.
Guru bertanyakan
murid-murid tentang
nama-nama
makanan berkhasiat
yang pernah
dimakan selain
daripada gambar
yang dipamerkan.
Guru membetulkan
sebarang kesilapan
yang dilakukan
murid.
Guru seterusnya
menjurus kepada
makanan berkhasiat
yang diperlukan oleh
tubuh badan.
1) Roti
2) Daging
Soalan:
- Apakah makanan yang dilihat
melalui gambar?
Jawapan:
Roti
Daging
Definisi makanan
berkhasiat:
Merupakan makanan yang
mengandungi zat-zat yang
diperlukan oleh badan untuk
menjalankan fungsinya.
4
Soalan:
-Selain daripada gambar yang
dipamerkan, apakah makanan
berkhasiat lain yang pernah
dimakan?
Jangkaan jawapan:
Biskut
Mi
PERKEMBANG
AN P&P
(10 minit)
Langkah 1
Mengenal pasti 4
jenis kelas makanan
dan contoh-contoh
makanan bagi setiap
kelas tersebut.
Pengajaran
dilakukan
melalui
pembentangan
‘slide’.
Guru memberitahu
murid-murid tentang
4 jenis kelas
makanan dan
kepentingannya:
Kepentingan:
i) Karbohidrat -
Memberi tenaga.
ii) Vitamin -
Untuk memperoleh kesihatan
yang baik.
iii) Protein -
Untuk pertumbuhan yang
normal.
Strategi:
Kuliah
BMM :
LCD,
komputer,
dan
model
makanan
berkhasiat
iaitu model:
buah-buahan
sayur-
sayuran
ikan
nasi
minyak
masak
JENISJENIS--JENIS KELAS MAKANANJENIS KELAS MAKANAN
Karbohidrat
VitaminProtein
Lemak
1
23
4
5
i) Karbohidrat
ii) Vitamin
iii) Protein
iv) Lemak
Guru menyatakan
sekurang-kurangnya
2 contoh makanan
bagi setiap kelas
makanan.
Semasa
menerangkan
contoh-contoh
makanan, guru
menunjukkan model
makanan yang
sebenar mengikut
kelas makanan.
iv) Lemak -
Kurangkan pengambilan untuk
mengelakkan penyakit dan
obesiti.
Karbohidrat
Contoh: Nasi
Mi
KarbohidratNasiRotiMiUbi-ubianBijirin
CONTOH MAKANAN DALAM KELAS CONTOH MAKANAN DALAM KELAS
MAKANANMAKANAN
Mi Bijirin
Nasi Roti
Vitamin
Contoh: Buah-buahan
Sayur-sayuran
Vitamin
Sayur-sayuran
Buah-buahan
6
Sayur-sayuran Buah-buahan
Protein
Contoh: Kekacang, Ikan
Ikan Daging
Ayam Susu
Lemak
Contoh: Minyak masak
Protein
IkanDagingAyamSusuTelurKekacang
7
Lemak
Minyak masak
Minyak masak
PIRAMID MAKANANPIRAMID MAKANAN
Karbohidrat
Lemak
Protein
Vitamin
Nasi, roti, bijirin.
(Makan lebih banyak)
Buahan & sayuran.
(Makan banyak)
Ikan, daging, ayam, susu,
(Makan sederhana)
Minyak.
(Makan sedikit)
Karbohidrat :
Makan lebih banyak
(8-12 sajian)
Vitamin :
Makan banyak
(sekurang-kurangnya 5
sajian)
8
Langkah 2
Mempamerkan
poster piramid
makanan.
Poster ditampal pada
papan hitam.
Kemudian, guru
menerangkan kadar
pengambilan
makanan bagi setiap
kelas makanan
tersebut.
Protein :
Makan sederhana
(2-3 sajian)
Lemak:
Makan sedikit sahaja
Strategi :
-Penerangan
tentang kadar
pengambilan
makanan.
BBM :
-Poster
piramid
makanan.
KEMUNCAK
(10 minit)
Aktiviti pengukuhan
dan penilaian
Soal jawab melalui
lembaran kerja.
Selepas murid habis
menjawab, guru
berbincang bersama
mereka dan
Soalan :
1)Senaraikan 4 jenis kelas
makanan.
2)Senaraikan dua contoh
makanan bagi setiap kelas
makanan.
3)Bezakan kadar pengambilan
Strategi :
-Guru
mengedar
lembaran
kerja.
-Guru
membuat
pemantauan
9
memberikan
jawapan bagi setiap
soalan tersebut
makanan mengikut kelas
makanan.
Jawapan:
- Karbohidrat
- Vitamin
- Protein
- Lemak
2) Karbohidrat
- Nasi, Mi
Vitamin
- Buah-buahan
- Sayur-sayuran
Protein
- Daging
- Susu
Lemak
- Minyak masak
3) Karbohidrat :
Makan lebih banyak
(8-12 sajian)
Vitamin :
Makan banyak
(sekurang-kurangnya 5
sajian)
Protein :
Makan sederhana
ketika
aktiviti
dilakukan.
Perbincangan
antara guru
dan murid-
murid
berkaitan
soalan.
10
(2-3 sajian)
Lemak :
Makan sedikit
sahaja
PENUTUP
(5 minit)
Rumusan
-Guru bertanyakan
pendapat murid-
murid tentang
keseluruhan
tajuk yang telah
dipelajari .
-Guru menasihati
murid-murid
berkaitan tajuk yang
telah dipelajari
Soalan:
Apakah yang perlu diutamakan
oleh seseorang individu ketika
pengambilan makanan?
Jawapan:
Mengambil makanan mengikut
kadar yang telah ditetapkan
dalam piramid makanan.
Nasihat:
- Murid-murid perlu
mengambil makanan yang
berkhasiat setiap hari.
- Makanan yang diambil perlu
mengikut sukatan yang betul.
Strategi :
Intrapersonal
Interpersonal
11
Soalan B
Papan cerita (story board)
Slaid 1 Pendidikan Kesihatan Tahun 4
Tajuk: Pemakanan
Cadangan gambar: Tiada gambar untuk memberi perhatian murid
kepada slaid ke dua set Induksi
Cadangan warna ; Latarbelakang warna merun dengan tulisan
berwarna kuning
Interaksi ; Hiperlink dari slaid 1 ke slaid 2
PENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 4
p e m a k a n a n
KESIMPULAN
Murid-murid seharusnya:
Mematuhi piramid makanan.
Mengamalkan gaya hidup sihat.
Slaid 2
Lagu Ke Pasar Malam
Cadangan gambar : Memaparkan senikata lagu
Cadangan Animasi : Berkaitan gambar makanan dan minuman.
Interaksi : Hiperlink dari slaid 2 ke MP3 lagu
KeKe PasarPasar MalamMalam
Oh Oh marimari--marimari bersamabersama
KeKe PasarPasar malammalam didi sanasana
RamaiRamai orangorang sinisini sanasana
TakTak kirakira tuatua dandan mudamuda
Ku Ku inginingin belibeli makananmakanan
PisangPisang gorenggoreng , , apamapam balikbalik
Sate, Sate, rojakrojak dandan buahanbuahan
UntukUntuk abangabang jugajuga adikadik
12
Slaid 3
Jenis-jenis kelas makanan
Cadangan gambar : Rajah peta minda untuk menggambarkan kelas
makanan
Cadangan warna; Latarbelakang warna putih supaya ada kontras.
Cadangan Tulisan : Tulisan berwarna kuning dengan latarbelakang
rajah berwarna merah jambu yang ceria
Cadangan……..: Hiperlink dengan slaid ke empat contoh
gambar makanan untuk kemudahan pengajar
dan pelajar mengaplikasi perisian.
Cadangan Audio : Bunyi yang ringan untuk menunjukan
penekanan kepada contoh gambar jenis
makanan
Interaksi : Hiperlink dari slaid 3 ke setiap slaid bahagian
jenis-jenis makanan.
JENISJENIS--JENIS KELAS MAKANANJENIS KELAS MAKANAN
Karbohidrat
VitaminProtein
Lemak
1
23
4
13
Slaid 4 dan
5
Contoh-contoh makanan dalam kelasnya.
Karbohidrat
Cadangan gambar: Roti, nasi, mi
Cadangan warna : Pelbagai warna
Interaksi : Hiperlink dari slaid 4 ke slaid 5
Mi Bijirin
Nasi Roti
14
Slaid 6 dan
7
Contoh makanan yang bervitamin
Cadangan gambar: Buah-buahan dan sayur-sayuran pelbagai
warna.
Cadangan Audio : Bunyi ringan untuk menarik perhatian murid
kepada objek yang ditunjukan
Interaksi : Dari Slaid 6 ke slaid 7
Mi Bijirin
Nasi Roti
15
Slaid 8 dan
9
Contoh makanan berprotin
Cadangan gambar ; Ikan, dging, ayam dan susu
Cadangan Audio : Bunyi yang ringan bagi mengalihkan
perhatian murid kepada gambar yang dilihat.
Interaksi: Hiperlink dari slaid 8 ke slaid 9
Protein
IkanDagingAyamSusuTelurKekacang
16
Contoh makanan berlemak
Cadangan gambar ; Gambar minyak masak kerana ia begitu dekat
dengan kehidupan seharian murid.
Cadangan Audio : Bunyi yang ringan
Interaksi : Hiperlink dari slaid 10 ke slaid 11
Minyak masak
Slaid 10
dan 11
17
Slaid 12 Gambar Piramid Makanan
PIRAMID MAKANANPIRAMID MAKANAN
Karbohidrat
Lemak
Protein
Vitamin
Nasi, roti, bijirin.
(Makan lebih banyak)
Buahan & sayuran.
(Makan banyak)
Ikan, daging, ayam, susu,
(Makan sederhana)
Minyak.
(Makan sedikit)
18
Slaid 13
Kesimpulan
Menulis kesimpulan supaya murid jelas dengan objektif iaitu mematuhi
piramid makanan dan mengamalkan gaya hidup sihat sepanjang hayat.
KESIMPULAN
Murid-murid seharusnya:
Mematuhi piramid makanan.
Mengamalkan gaya hidup sihat.
19
20
Recommended