View
4
Download
1
Category
Preview:
DESCRIPTION
eseu concis si la indemana tuturor!
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
ŞCOALA PROFESOR METODIST PROFESOR COORDONATOR PROPUNATOR DATA: DISCIPLINA: BIOLOGIECLASA: a V-aSUBIECTUL : CARTOFULTIPUL LECŢIEI: Transmitere și dobândire de noi cunoștiinţe
SCOPUL LECŢIEI: Cunoaşterea de cãtre elevi a particularitãţilor alcãtuirii organelor și funcţiilor cartofului, în vederea înţelegerii adaptãrilor dobândite de aceastã plantã și a valorii sale economice.
COMPETENTE DERIVATE:
recunoasterea principalelor pãrţi componente ale cartofului, având drept sprijin informaţiile dobândite prin observaţie dirijatã, cele din textul lecţiei și discuţiile purtate în clasã.
redarea plantei prin desen schematic, evidenţiind particularitãtile de alcãtuire. evidentierea caracterelor de asemãnare dintre cartof și plantele înrudite. explicarea importanţei plantei în raport cu particularitãţile alcãtuirii lor.
; METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, observaţia, explicaţia, expunerea,învăţarea prin descoperire, comparatia ,demonstratia,exerciţiul.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: manual, fişe de evaluare, atlase, enciclopedii, planse, tuberculi de cartof,ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII: frontală, individuală
BIBLIOGRAFIE Editurile ALL Educational Bucuresti Gheorghe Mohan Aurel Ardelean Aurora Mihail
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
NR.CRT
ETAPELELECŢIEI
OB.OP.
CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII METODE MIJLOACE. DE INVAT AMANT
RESURSE
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR
1. Moment organizatoric
Verificã dacã sunt condiţii optime pentru desfãşurarea orei.
Solicitã elevului de serviciu sã numeascã elevii absenţi şi îi noteazã in caiet.
Pregãteşte materialul didactic pentru lecţie
•se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei
conversaţia
Planse
Atlase botanice timp: 1 min.
2. Reactualizarea cunoştinţelor
Verificarea unor noţiuni asimilate in lecţia anterioarãverificarea însuşirea cunoştinţelor despre varză
•elevii sunt ascultati si notati conversaţia timp:4 min.
3. Anunţarea temei
Pregătirea activităţii de învăţare•profesorul prezinta elevilor un filmulet despre planta ce urmeaza a fi studiata Anunţarea titlului lecţiei Anunţã si scrie pe tablã tema lecţiei .
•urmăresc obiectivele prezentate•notează titlul lecţiei în caiete
conversaţiaexplicaţiaexpunerea
laptop
timp: 7 min
4. Transmiterea şi însuşirea noilor cunoştinţe
•prezintă cu ajutorul planşei, al imaginilor din atlase şi al materialului vegetal, organele vegetative si de înmulţire ale plantei
•dirijaţi de profesor, urmăresc imaginile din manual şi din atlase şi identifică părţile
conversaţiaexplicaţiaobservaţiaînvăţarea prin
de cartof
•prin întrebări, făcând apel la cunoştinţele dobândite în lecţiile anterioare, dirijează conversaţia spre identificarea caracterelor prin care cartoful se aseamănă sau se deosebeşte de celelalte plante studiate
•Distribuie elevilor tuberculi de cartof.•Solicitã elevilor sã observe forma și dimensiunile tuberculului de cartof pe care îl au pe masã.
•împreună cu elevii analizează fiecare informaţie şi întocmeşte pe tablă schiţa lecţiei
•Solicitã elevilor sã observe forma și dimensiunile tuberculului de cartof pe care îl au pe masã.•Prezintã organele plantei (rãdãcina, tulpina, frunza) și particularitãţile acestora..•Subliniazã faptul cã tuberculul de cartof este o tulpinã datoritã prezenţei mugurilor în ochiurile acesteia.•Evidenţieazã prezenţa amidonului care reprezintã o substanţã
componente ale plantei de cartof
•răspund la întrebări identificând asemănările şi deosebirile dintre plantele studiate
•Observã imagini cu alte plante înrudite cu cartoful
•notează pe caiete schiţa lecţiei
• Elevii observa tuberculii
descoperire
conversaţia
observatia
explicatia
descoperirea dirijata
comparatia
demonstratia
problematizare
Planse
Manuale
Fise de lucru
Material natural
Desenele din fise
Atlase botanice
timp:32 min.
hrãnitoare depozitatã în tubercul.•Expune elevilor imagini cu plante înrudite, specificând caracterele de asemãnare.•Se cere elevilor, în continuare, să observe cu ochiul liber şi cu lupa tuberculul de cartof.
Elevii sunt intrebati daca au observat fructul cartofului si cum este el.Profesorul le face cunoscut elevilor ca acest tip de fruct se numeste baca si contine o substanta toxica numita solanina.Se evidentiaza permanent legatura cauzala structura-functie-mediul de viata .Se fac completările şi corectările
necesare, se stabilesc concluziile cu
privirea la alcătuirea plantei de
cartof, se scriu pe tablă .
Completeazã schema lecţiei pe tablã.
5. Asigurarea feedback-ului
•distribuie fiecărui elev o fişă de evaluare
• fiecare elev îşi rezolvă sarcinile din fişa de evaluare
ExerciţiulExpunerea
Fise de evaluare
timp:5 minute6. Aprecierea
activităţii elevilor
•apreciază verbal activitatea şi notează elevii care au avut o contribuţie deosebita la lecţieAcordă elevilor diplome pentru
încurajare.
conversaţiaDiplometimp:1 minute
SCHEMA LECTIEI
CARTOFUL
Plantă ierboasă, cultivată ,anuala, Familia Solanacee
Rădăcina : - pivotanta
Tulpina : - aeriană : - ierboasă, verde, ramificată - subterană : - albicioasă, ramificată - la capetele ei se formează tuberculii
Frunzele : - compuse
Florile : - grupate în vârful tulpinilor aeriene(inflorescenta)
- au peduncul ,receptacul, 5 sepale verzi unite, 5 petale albe unite,
5 stamine, un pistil
Polenizarea : - directă sau cu ajutorul insectelor
Fructul: - cărnos, de culoare verde, cu numeroase seminţe BACÃ
Înmulţirea : - vegetativă, prin tuberculi
Plante înrudite : - patlăgeaua roşie, pătlăgeaua vânătă, ardeiul - tutunul, mătrăguna, măsălariţa( plante otrăvitoare)
Importanţa : - plante alimentare - plante industriale ( alcool, amidon, glucoză) - în hrana animalelor
Observaţie : Toate părţile plantei cu excepţia tuberculilor sunt otrăvitoare.
Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a
ÎNTREBAREA NR. 1
CE TIP DE PLANTĂ ESTE VARZA ?
ÎNTREBAREA NR. 2
CE INTLEGETI PRIN FAPTUL CA VARZA ESTE O PLANTA BIENALA ?
ÎNTREBAREA NR. 3
CUM ESTE RĂDĂCINA LA VARZĂ ?
ÎNTREBAREA NR. 4
CE INTELEGETI PRIN RADACINA PIVOTANTA ?
ÎNTREBAREA NR. 5
CUM ESTE TULPINA LA VARZĂ ?
ÎNTREBAREA NR. 6
CUM SUNT FRUNZELE LA VARZĂ ?
ÎNTREBAREA NR. 7
CUM SUNT FLORILE LA VARZĂ ?
ÎNTREBAREA NR. 8
CUM ESTE FRUCTUL VERZEI ?
ÎNTREBAREA NR. 9
DAŢI EXEMPLE DE PLANTE ÎNRUDITE CU VARZA
ÎNTREBAREA NR. 10
Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a
IMPORTANŢA VERZEI ŞI A PLANTELOR ÎNRUDITE
Întrebarea nr. 1
Ce tip de plantă este varza ?
Este o planta bienala
Întrebarea nr. 2
Ce intelegeti prin faptul ca varza este o planta bienala ?O medie de viata de 2 ani in primul an se formeaza radacina ,tulpina si frunzele,iar in al doilea an
florile,fructele si semintele
Întrebarea nr. 3
Cum este rădăcina la varză ?
Pivotanta
Întrebarea nr. 4
ce intelegeti prin radacina pivotanta ? rădăcina principală este bine dezvoltată, având formă de pivot (ţăruş); radicelele sunt subţiri şi scurte
Întrebarea nr. 5
Cum este tulpina la varză ?
Scurta si groasa numita cotor
Întrebarea nr. 6
Cum sunt frunzele la varză ?
Mari, carnoase acoperite cu un strat de ceara si se acopera unele pe altele formand capatana.
Întrebarea nr. 7
Cum sunt florile la varză ?
Galbene, grupate in mii de inforescente iar o floare este formata din 4 sepale verzi, 4 petale galbene, 6 stamine si un pistil
Întrebarea nr. 8
Cum este fructul verzei ?
Uscat , asemanator unei pastae, avand in mijloc un perete despartitor pe care sunt prinse semintele mici
Întrebarea nr. 9
Daţi exemple de plante înrudite cu varza
Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a
-alimentara (conopida, glie, ridiche) -buruieni( traista-ciobanului -industriale (rapita) -decorative (micsunea)
Întrebarea nr. 10
Importanţa verzei şi a plantelor înrudite
- alimentatia omului
-medicina
-industrie
TEST DE EVALUARE
Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a
Cartoful I. Selectaţi rãspunsul corect: 1pct 1. Rãdãcina cartofului este: 1pct 2. Tulpina subteranã este:
a. firoasã a. un tuberculb. pivotantã b. dreaptã
neramificatãc. rãmuroasã c. lemnoasã
1pct 3. Frunzele la cartof: 1pct 4. Tuberculii la cartof: a. sunt compuse a. conţin substanţe otrãvitoare b. sunt simple b. reprezintã rãdãcina c. nu conţin substanţe otrãvitoare c. reprezintã tulpina aerianã d. nu au perișori. d. sunt bogaţi în amidon.
1pct 5. Fructul: 1pct 6. Înmulţirea vegetativã se face cu ajutorul: a. este uscat a. fructului b. conţine numeroase seminţe b. tulpinii subterane c. conţine o substanţã otrãvitoare c. tulpinii aeriene d. este cãrnos d. seminţelor
1pct 7. Fruct cãrnos necomestibil este la: 1pct 8. Nu este înruditã cu cartoful: a. ardei a. conopida b. pãtlãgeaua vânãtã b. ardeiul c. pãtlãgeaua roșie c. mãtrãguna d. cartof d. tutunul
1pct 9. Conţine nicotinã: 1pct 10. Nu este o plantã cultivatã:
Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a
a. cartoful a. pãtlãgeaua roșie b. mãtrãguna b. ardeiul c. tutunul c. mãtrãguna d. ardeiul d. cartoful
Nume si prenume……………………………………. Clasa a V-a
Recommended