View
3
Download
0
Category
Preview:
Citation preview
Entrevista de feina
Guia didàctica
Monogràfic 4 (Adaptat) Curs: 2014 - 2015
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 2
1. Introducció
El Projecte de Vida Professional -ProVP- és un programa de suport i acompanyament al Pla d’acció tutorial dels
centres educatius i te com a objectiu ajudar a crear l’itinerari d’orientació acadèmica i professional dels
alumnes a partir dels 16 anys i especialment els que estan en la franja dels 18 als 24.
Presentació
El monogràfic presenta l’estructura següent:
1. Activitat prèvia d’activació d’idees i reflexió vers els interessos professionals
2. Sessió bàsica (1h)
3. Sessió d’aprofundiment (1h)
4. Activitat/s complementària/es
Continguts
Els continguts de la Versió Adaptada (Versió AA) s’adrecen a l’alumnat que s’inicia en la presa de decisions sobre les
pròpies motivacions i interessos professionals.
S’estructura en blocs, que corresponen a una unitat de temps de la sessió i a una metodologia concreta.
Materials
Els materials per a realitzar la sessió amb l’alumnat són:
1. Quadern de treball de l’alumne:
Fitxes de treball (sessió bàsica i sessió d’aprofundiment).
2. www.bcn.cat/treball:
Conté les aplicacions multimèdia i els recursos per a poder realitzar les sessions.
Col·lecció de monogràfics
Aquest monogràfic forma part del conjunt de monogràfics que conformen el Projecte de Vida Professional.
1. Interessos professionals
2. Formació i sistema educatiu
3. Competències clau
4. Entrevista de feina
5. Carta de presentació i currículum
6. Canals de recerca de feina
7. Procés de selecció
8. Valors del treball
9. Esperit emprenedor
10. Recerca de feina 2.0
Requeriments tècnica dels ordinadors
Tots els recursos multimèdia disponibles en el web Barcelona treball www.bcn.cat/treball, estan desenvolupats amb
tecnologia Flash. A més de disposar de versions actualitzades dels diferents programes (recomanats Flash Player 10,
Reader9) i navegadors ( recomanats Explorer 8, Firefox3, Safari5, Opera11)
Edició i producció. Ajuntament de Barcelona. Barcelona Activa i Consorci d'Educació de Barcelona. Àrea d'Innovació i
Suport Educatiu. Programa de Suport a l'Orientació Acadèmica i Professional. Fundació BCN Formació Professional.
Elaboració: Equips del Consorci d'Educació de Barcelona i Barcelona Activa - Capital humà i Iniciativa Emprenedora
Disseny i maquetació: Direcció d’Art i Disseny: 2creativo.net Any de publicació: 2010 Actualització: 2014
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 3
2. Estructura del monogràfic
Versió A
La versió AA és una adaptació de la versió
Inicial S’adreça a l’alumnat que necessita
conèixer els elements clau de l’entrevista de
feina.
Versió Sessió Objectius Quadern alumnat www.bcn.cat/treball
AA Bàsica
(1 h)
Reconèixer una de les proves
del procés de selecció,
l’entrevista de feina,
i analitzar-la en clau
de competències.
Fitxa de treball 1
Què cal saber per a
fer una entrevista
de feina?
Aplicació multimèdia
Entrevista de feina
Nota: per a aquesta
aplicació es necessiten
auriculars
AA Aprofundiment
(1 h)
Reconèixer els diferents
tipus d’entrevista i els
comportaments més adequats
que s’han de mostrar.
Fitxa de treball 2
Necessito
entrenar-me!
No és necessària
Es pot fer a l’aula
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 4
3. Activitat prèvia
Abans de la sessió és recomanable realitzar una
activitat de motivació i reflexió sobre els
aspectes que es treballaran en les dues sessions
del monogràfic (bàsica i aprofundiment). És
important que l’alumnat doni la seva opinió i
debati amb els seus companys/es respecte a les
qüestions que trobareu a continuació.
La durada d’aquesta activitat és adaptable a
les necessitats de cada grup.
+ Es recomana dedicar-hi uns 20 minuts,
aproximadament.
Objectius d’aquesta activitat:
▪ Reflexionar i valorar l’entrevista de feina
com una prova que hauran de realitzar en
el seu camí professional.
▪ Reflexionar sobre la necessitat de conèixer
com cal comportar-se en una entrevista de
feina.
Preguntes per al debat:
▪ Creieu que totes les persones que treballen
han hagut de passar per una entrevista de
feina?
▪ Per què és important una entrevista de
feina?, què volen saber ?
És previsible que l’activació d’idees mostri l’alta
freqüència en què s’usa l’entrevista en els
processos de selecció; el o la docent introdueix en
aquesta conclusió la temàtica clau: totes les
persones haurien de conèixer determinades
competències per a tenir èxit en una entrevista de
feina, i introdueix la sessió posterior. Explica que
es farà una activitat per tal que l’alumnat pugui:
Reconèixer les competències clau i la seva
relació amb les ocupacions.
4. Preparació de la documentació
Per a poder iniciar el monogràfic cal que cada
alumne/a tingui imprès el quadern de l’alumnat
corresponent (Versió AA). El quadern està
format per les fitxes de treball de la sessió
bàsica i de la sessió d’aprofundiment.
+ Es recomana imprimir les dues sessions per
tal d’afavorir la continuïtat de la tasca.
Tota la documentació està disponible al WEB
Consorci d’Educació de Barcelona
www.edubcn.cat
Ruta per accedir als materials:
Suport educatiu i recursos/Projecte de Vida
Professional/Materials didàctics
Per a la realització d’aquest monogràfic es
recomana que el professorat es llegeixi els
documents: L’entrevista de feina i 22
preguntes d’entrevista de feina al web
www.bcn.cat/treball.
RUTA: Eines > Entrevista de feina
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 5
5. Esquema de les sessions Sessió bàsica (1 h)
Vers
ió
Blo
c
Tem
ps
TEMA METODOLOGIA MATERIALS ALUMNAT
AA 1 5’ Expectatives de la sessió Interrogativa /
expositiva Fitxa de treball 1
AA 2 30’ Treball individual: Anàlisi d’una
entrevista de feina Experiencial
www.bcn.cat/treball: Entrevista de feina
+ Fitxa de treball 1
AA 3 15’ Conclusions Síntesi Fitxa de treball 1
AA 4 10’ Tancament de la sessió Previsió de la propera
sessió Fitxa de treball 1
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 6
Sessió d’aprofundiment (1 h)
Vers
ió
Blo
c
Tem
ps
TEMA METODOLOGIA MATERIALS ALUMNAT
AA 4 5’ Presentació Interrogativa /
expositiva Fitxes de treball 1 i 2
AA 5 15’ Preparació de l’entrevista
de feina
Aplicativa /
experiencial Fitxa de treball 2
AA 6 20’ Simulació d’una entrevista
de feina
Aplicativa /
experiencial (Role
playing)
Fitxa de treball 2
AA 7 10’ Posada en comú Aplicativa/
experiencial Fitxa de treball 2
AA 8 10’ Tancament de la sessió Síntesi i orientació a
l’ampliació Fitxes de treball 2
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 7
6. Desenvolupament de les sessions bàsiques
Continguts Versió AA
‼ Alerta: És important tenir en compte que per a
l’aplicació d’aquest monogràfic amb
alumnat amb necessitats educatives
especials la durada de les activitats serà
superior a la prevista. També serà
indispensable realitzar més activitats en
plenari, així com connectar els continguts
del monogràfic amb exemples propers a la
vida quotidiana de l’alumne.
Versió AA – Bloc 1 5’
> Expectatives de la sessió
S’inicia la sessió, comprovant que l’alumnat
disposa de la còpia de la fitxa de treball 1
corresponent a la sessió bàsica del monogràfic.
> Presentació de la sessió:
Idees clau que cal tenir presents al llarg del
desenvolupament de la sessió:
▪ La informació que donem de nosaltres no
es limita a allò que diem, sinó a com ho
diem i a les nostres actituds i
comportaments.
▪ Cal ser conscients que l’entrevista és la
prova cabdal del procés de selecció per a
aconseguir una feina.
> Objectiu:
Conèixer una de les proves del procés de
selecció, l’entrevista de feina, i analitzar-la en
clau de competències.
> Desenvolupament de la sessió:
▪ S’aborda el coneixement de l’entrevista
presencial, amb visualització d’entrevistes
i la seva anàlisi.
▪ Finalment, en grup, es fa una síntesi de la
sessió.
Versió AA – Bloc 2 30’
> Treball individual: anàlisi d’una entrevista de feina
El professor/a explica que en el procés de
selecció de personal que realitzen les empreses
gairebé sempre hi ha una entrevista i que els
passos anteriors del procés de cerca de feina
(currículum, carta de presentació, etc.) tenen
l’objectiu d’aconseguir una entrevista personal.
A continuació es treballa l’entrevista de feina
presencial. Cadascun dels i de les alumnes ha
d’arribar a poder fer d’observador en una
entrevista de feina. Per fer-ho, proposem la
visualització d’uns vídeos del web
bcn.cat/treball que permeten analitzar
diferents situacions i comportaments reals que
es poden mostrar en una entrevista de feina.
S’indica la ruta
RUTA: Eines > Entrevista de feina
> Entrevista de feina (recurs multimèdia)
> Entrenament
En plenari s’explica que visionarem un dels
vídeos de l’aplicatiu Entrevista de feina, on
identificarem competències que mostra o no el
personatge i que anotarem en l’exercici a de la
fitxa de treball 1 L’entrevista de feina.
‼ Alerta:
En plenari visualitzarem les primeres imatges
del vídeo del personatge de l’Albert. Es
important activar l’assessor virtual situat al
racó superior esquerre. L’assessor atura la
imatge en diferents escenes i fa una valoració
de la situació (competències i comportaments
del personatge i recomanacions per a millorar).
Si hi ha alumnes que els sobra temps, poden
visualitzar el vídeo de la Júlia sense l’assessor.
Inicialment aquesta activitat esta dissenyada
per fer-ho individualment, però també es pot
realitzar en grup visualitzant el vídeo amb un
ordinador i un canó.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 8
Versió AA – Bloc 3 15’
> Conclusions
En plenari es comenten les observacions
realitzades a l’exercici a de la fitxa de treball
1 de l’entrevista de feina. Aquesta posta en
comú té per objectiu prendre consciència de la
importància dels comportaments, les actituds,
el llenguatge corporal i la imatge personal com
a font d’informació.
+Es recomana destacar com s’han constatat de
diverses maneres les idees clau proposades per
a la present sessió:
▪ La informació que donem de nosaltres no
es limita a allò que diem, sinó a com ho
diem i a les nostres actituds i
comportaments.
▪ Cal ser conscients que l’entrevista és la
prova cabdal del procés de selecció per a
aconseguir una feina.
Versió AA – Bloc 4 10’
> Tancament de la sessió
Es demana que cada alumne/a realitzi
l’exercici b de la fitxa de treball 1 Conclusió:
Si vosaltres fóssiu l’entrevistador,
contractaríeu l’Albert?
L’objectiu de l’exercici és que l’alumnat sigui
conscient que, en funció del tipus d’empresa on
treballi, se li pot exigir unes competències o
unes altres.
Per exemple, per als alumnes que han
contestat que SÍ el contractarien, el professor
fa el supòsit:
▪ Si l’empresa on treballa l’Albert, a més de
dibuixar, li demana que faci funcions de
comercial (venda dels dissenys que ha fet),
l’Albert haurà de desenvolupar la
competència de la comunicació i
l’autocontrol, ja que manifesta grans
mancances d’aquestes competències.
En canvi, als que han dit que NO el
contractarien, se’ls fa el supòsit:
▪ Si l’Albert treballés de dissenyador gràfic
en una empresa en què exclusivament les
seves tasques es limiten a dibuixar,
segurament no hauria de desenvolupar
gaires competències més; així, la que seria
imprescindible per a fer bé la feina seria la
de la creativitat (que en l’observació del
vídeo hem vist que tenia molt
desenvolupada).
La conclusió final important és que en funció de
la feina s’han de demostrar unes competències
determinades. Si no les hem adquirides haurem
de fer l’esforç per desenvolupar-les.
+ Es recomana continuar amb la sessió
d’aprofundiment per tal de poder simular una
entrevista de feina. S’ha de demanar a
l’alumnat que guardi la fitxa de treball que
ha omplert.
+ Alerta:
Cal anunciar a l’alumnat que per a la propera
sessió hauran de realitzar una entrevista de
feina, per la qual cosa han de portar tots i
totes la roba adequada.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 9
7. Desenvolupament de les sessions d’aprofundiment
Versió AA – Bloc 5 5’
> Presentació de la sessió, relacionant-la amb la sessió anterior:
S’inicia la sessió comprovant que l’alumnat
disposa de la còpia de la fitxa de treball
d’Entrevista de feina, corresponent a la sessió
d’aprofundiment (2), així com la fitxa
treballada a la sessió anterior (1).
Com a punt d’inici de la sessió (2), es demana a
l’alumnat quines són les dues idees
fonamentals de la sessió anterior (1):
importància de les competències i rellevància
de l’entrevista.
Es recorda que calia venir amb roba
especialment escaient per a una entrevista de
feina, i es lloa la bona memòria dels qui ho han
fet, perquè... avui farem entrevistes de feina!
> Presentació de la sessió:
Idees clau que cal tenir presents al llarg del
desenvolupament de la sessió:
▪ La informació que donem de nosaltres no
es limita al que diem, sinó a com ho diem i
a les nostres actituds i comportaments.
L’entrevistador/a, que no ens coneix de
res, es fa una impressió de nosaltres que
pot ser encertada o equivocada, per això és
important ser conscients de les
competències i de com mostrar-les.
▪ És important ser conscients que l’entrevista
és la prova cabdal del procés de selecció
per a aconseguir la feina; per tant, cal
tenir cura de la nostra imatge i saber
destacar la informació que més s’ajusti a
l’oferta de feina, posant èmfasi en les
competències que tenim i que són
indispensables per a l’ocupació a què ens
presentem.
> Objectiu:
Reconèixer les diferents actituds dels
entrevistadors/res i els comportaments més
adequats.
>Pregunta:
En general, cal aprendre a fer entrevistes?
Com? (torn obert d’intervencions). Es clou el
torn d’intervencions fent referència al títol de
la fitxa 2: Necessito entrenar-me!
Es comenta que és important ser conscients que
l’entrevista és la prova cabdal del procés de
selecció per a aconseguir la feina; per tant:
▪ Abans de l’entrevista cal preparar-la
rigorosament.
▪ Durant l’entrevista, hem de tenir cura de
la nostra imatge i saber destacar el millor
que podem oferir a l’entrevistador: donant
la informació que més s’ajusti a l’oferta de
feina, destacant les competències que
tenim en relació amb l’oferta de feina, i
adaptant-nos a l’actitud de
l’entrevistador/a i a les prioritats
previsibles de l’empresa.
▪ Després de l’entrevista, és bo analitzar
com ha anat per a aprendre a evitar allò
que no ha sortit bé i reforçar i recordar el
que ha anat bé.
> Desenvolupament de la sessió:
Donat que per a la realització d’una bona
entrevista cal considerar tres moments clau,
cada alumne/a ha de fer el que correspongui en
cada fase:
▪ Preparació de la fase Abans de l’entrevista
amb l’exercici a de la fitxa de treball 2
Preparo l’entrevista de feina.
▪ Realització, per parelles, de la fase Durant
l’entrevista en l’exercici b de la fitxa de
treball 2 Practico l’entrevista de feina.
▪ Realització de la fase Després de
l’entrevista amb l’exercici c de la fitxa de
treball 2 Analitzo l’entrevista de feina.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 10
Versió AA – Bloc 6 15’
> Preparació de l’entrevista de feina
El professor/a explica que la millor manera
d’aprendre a fer entrevistes és... fer-les! (i
observar-se per a millorar). Per això, es
proposa l’oportunitat d’entrenar-se
seriosament, per tal de ser conscients de la
importància de les actituds i els comportaments
en un procés d selecció i en el món laboral.
Es demana que cada alumne/a realitzi
l’exercici a de la fitxa de treball 2 Preparo
l’entrevista de feina. Per fer aquest exercici
es disposa de 15’.
A continuació, es dona un temps per a que
l’alumnat assagi la simulació de l’entrevista a
partir de les respostes de l’exercici a de la fitxa
de treball 2 Preparo l’entrevista de feina . Per
fer aquest exercici es disposa de 10’.
Versió AA – Bloc 7 20’
> Simulació d’una entrevista de feina
Se simula, amb tot el grup, 3-4 entrevistes (en
funció del temps disponible). El professorat
demana voluntaris i, en cas que no surtin,
escull les parelles per a fer la simulació.
Una de les parelles d’alumnes simulen una
entrevista de feina seguint el següent
procediment:
Entre ells acorden qui serà el candidat i qui
l’entrevistador. L’alumne que fa el rol
d’entrevistador/a tindrà el quadern de
l’alumne/a que fa el rol de candidat i li farà les
preguntes que aquest ha preparat en l’exercici
a de la fitxa de treball 2 Preparo l’entrevista
de feina.
Els i les alumnes que no simulen l’entrevista
han de fer l’observació i l’anàlisi d’una de les
simulacions seguint els passos indicats en
l’exercici b de la fitxa de treball 2 Practico i
observo l’entrevista de feina.
Desprès de cada entrevista es fa una posta en
comú de les competències que ha demostrat el
candidat, de les que no ha mostrat, de la
adequació de la seva imatge, dels aspectes que
caldria millorar, etc.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 11
Versió AA – Bloc 8 10’
> Posada en comú
El professor/a demana les intervencions de
l’alumnat sobre la simulació que han
presenciat, recordant que:
▪ Les aportacions sobre els errors han de
convertir-se en consells.
▪ Les aportacions sobre bones estratègies
poden esdevenir petits trucs personals.
A poc a poc es va creant un llistat de consells a
la pissarra.
‼ Alerta:
Es poden gravar en vídeo les simulacions per
poder fer una anàlisi en profunditat
posteriorment. Es poden fer la resta de
simulacions en properes sessions.
Per a treure el màxim de profit de l’anàlisi de
les simulacions és important que el professor/a
conegui els continguts relacionats amb
l’entrevista de feina que estan detallats en
l’apartat 9. Preguntes freqüents.
També s’aconsella que el professor/a expliqui
els quatre tipus d’entrevistador/a que hi ha:
▪ Conciliador/a: L’entrevistador/a busca la
complicitat del candidat/a i l’ajuda a
sentir-se còmode en tot moment.
▪ Agressiu/va: L’entrevistador/a mostra una
actitud provocadora i ataca frontalment el
candidat/a.
▪ Directe: L’entrevistador/a planteja les
preguntes d’una manera molt concreta,
acotant molt el tipus de resposta que
espera obtenir del candidat/a.
Versió AA – Bloc 9 10’
> Tancament de la sessió
El professor/a fa una breu síntesi dels aspectes
més globals treballats, fent ús de les idees clau
que han guiat el conjunt del monogràfic. Es
complementa aquesta aportació subratllant
que:
▪ Cadascuna de les persones presents ha
pogut assajar i aprendre tant dels èxits
com dels errors.
▪ Tots tenen diferències entre ells (en
interessos ocupacionals, en competències,
en habilitats comunicatives, en el domini
d’estratègies, etc.), però això no els fa ni
millors ni pitjors, sempre que cadascú es
conegui i faci el possible per a millorar.
▪ Es poden consultar els materials i els
documents indicats en l’apartat “De quina
manera es pot seguir treballant l’entrevista
de feina?”
Mostrades aquestes diferències, cadascú
conclou la sessió realitzant l’exercici c de la
fitxa de treball 2 Analitzo l’entrevista de
feina.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 12
8. Glossari
Ocupació
Conjunt de tasques, responsabilitats i funcions
que un individu exerceix en un lloc de treball i
que requereix d'uns coneixements, d'una
formació, d'unes competències personals i, en
alguns casos, d'experiència professional.
Competència clau
Conjunt d’habilitats, actituds valors que
permeten una execució excel·lent de les
tasques professionals, i que es reflecteixen en
determinats comportaments en el context
laboral. Per tant, estar en possessió de les
competències requerides per al
desenvolupament d’una ocupació és el que
diferencia un acompliment acceptable d’un
acompliment excel·lent de la tasca
professional.
Competències treballades en el monogràfic:
> Compromís amb l’organització
Capacitat i voluntat d'orientar els propis
interessos i comportaments cap a les
necessitats, prioritats i objectius de la
companyia. Suposa actuar de forma que
s'aconsegueixin els objectius de l'organització o
se satisfacin les necessitats d'aquesta. Pot
manifestar-se en posar la missió de l'empresa
per davant de les preferències individuals.
> Flexibilitat i gestió del canvi
Habilitat d’adaptar-se i treballar eficaçment en
situacions i amb persones diferents. Suposa
entendre postures diferents, o bé canviar o
acceptar sense problemes els canvis en la
pròpia organització o en les responsabilitats del
lloc. Gestió del canvi és l’habilitat d’alertar al
grup de la necessitat de canvis específics en la
manera de fer les coses.
> Iniciativa
Identificació d’un problema, obstacle o
oportunitat i, després, portada a terme
d’accions per a donar-los resposta. Per tant, la
iniciativa és la predisposició a actuar de forma
proactiva i no només limitar-se a pensar en allò
que s’ha de fer en el present. El marc temporal
d’aquesta escala va des de finalitzar projectes
passats o actuals fins a la recerca de noves
oportunitats.
> Comunicació
Habilitat de transmetre, de fer conèixer alguna
cosa a algú d’una manera clara i entenedora.
Comprèn des d’una transmissió d’informació
fins a entrar en relació d’idees, d’interessos,
etc. La comunicació pot ser oral i/o escrita i
s’adreça a diferents públics.
> Treball en equip i cooperació.
Implica la intenció de col·laboració i
cooperació amb altres, formar part d’un grup,
treballar junts, com a oposat a fer-ho
individualment o competitivament. Per tal que
aquesta competència sigui efectiva, la intenció
ha de ser genuïna. Pot considerar-se sempre
que l’ocupant del lloc sigui membre d’un grup
que funcioni com un equip. “Equip”, com en el
cas de “lideratge”, es defineix de forma àmplia
com un ‘grup de persones que treballa en
processos, tasques o objectius compartits.’
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 13
9. Preguntes freqüents
1.- Per què és tan important l’entrevista de feina?
L’entrevista de feina es configura moltes
vegades com el moment decisiu dels processos
de selecció; és més que una conversa sobre la
pròpia formació i experiència. Les habilitats
socials i les aptituds personals juguen un paper
clau, ja que l’entrevistador/a intenta esbrinar
si l’entrevistat/da és el/la millor candidat/a
per a l’oferta de feina.
Imatge
2.- És important vetllar per la imatge en una entrevista? Per què?
És important perquè el nostre objectiu com a
candidat/a és que l’entrevistador/a centri
l’atenció en les nostres respostes i bones
aptituds i no exclusivament en la nostra
imatge.
3.- Quina és la imatge més adequada?
La imatge més adequada ha de ser de
discreció, ordre i netedat. Per tant, s’ha de
portar la roba neta, planxada i vestir de
manera formal. Per exemple: pantalons,
camisa, faldilles, sabates, etc., discrets. No
seria adequat anar amb pantalons o samarretes
amb estripats, o escots molt pronunciats, amb
estampats i/o colors cridaners, faldilles
excessivament curtes, vambes o un altre tipus
de calçat poc formal.
També cal vetllar per altres aspectes
complementaris de la imatge: és cabdal un
pentinat que no ens dificulti la mirada amb
l’entrevistador/a, i accessoris discrets que
concordin amb la imatge global que es vol
donar (les arracades, collarets, etc. i el
maquillatge han de ser discrets.)
En conjunt, s’ha d’oferir una imatge de
nosaltres mateixos que no sigui fictícia per a
sentir-nos còmodes, però formal per a que
l’entrevistador/a centri l’atenció en les nostres
respostes i bones aptituds i no exclusivament
en la nostra imatge.
També es poden donar excepcions; per
exemple, si em presento per a una oferta de
feina de dependent d’una botiga de roba de
dissenys molt extremats, la meva imatge haurà
de ser pròxima a aquesta estètica.
4.- Per anar a una entrevista de feina, cal que vagi vestit amb americana i corbata?
No sempre és adequat anar a les entrevistes
amb americana i corbata; en funció del lloc de
treball s’ha de vestir d’una manera o d’una
altra, però sempre formals. Per exemple, si es
va a una oferta de feina de cap de departament
de comercials, sí que seria convenient vestir
amb americana i corbata; però si l’oferta és
d’administratiu/va, es vesteix de manera
formal (camisa, pantalons, sabates, etc.)
5.- Si em presento per una plaça de professor de gimnàstica és correcte anar vestit amb xandall?
Cal recordar que es va a una entrevista de
feina, no a treballar; per tant, no és correcte
anar amb el xandall, de la mateixa manera que
un/a candidat/a que es presenta per a una
oferta de feina de mecànic no aniria a
l’entrevista amb el vestit que utilitza a la
feina.
6.- Si em pregunten si estic disposat a treure’m el pírcing per anar a treballar?
Pel que fa a aquest tipus de preguntes s’ha de
tenir clar fins a quin punt s’està disposat a
canviar la imatge personal.
En el cas que no s’estigui d’acord a canviar-ho,
s’ha de respondre de manera neutral i correcta
que la presència d’aquest accessori no influiria
en la qualitat de la feina realitzada.
Llenguatge corporal
7.- Per què és important el llenguatge corporal?
Quan ens comuniquem, a més de les nostres
paraules, existeix un llenguatge no verbal que
s’estableix mitjançant una comunicació
corporal a través de mirades, gestos o postures.
Per tant, si l’entrevista de feina constitueix una
conversa formal entre dues o més persones per
a cobrir necessitats d’informació, la
importància de controlar la nostra comunicació
no verbal és bàsica a l’hora d’acompanyar les
nostres paraules i així poder reforçar el nostre
discurs. Els missatges no verbals són percebuts
pels altres –encara que sigui de manera
inconscient– i condicionen la relació de
comunicació amb aquells i, moltes vegades,
contradiuen el que es diu amb les paraules.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 14
Cal procurar transmetre una actitud d’escoltar
activament, cordialitat, seguretat i sinceritat,
intentant evitar moviments nerviosos.
Així, a l’hora de fer una entrevista, cal tenir en
compte:
▪ La mirada: mirar als ulls de
l’entrevistador/a i evitar defugir la mirada.
▪ La posició del cos: postura equilibrada,
sense creuar braços ni cames.
▪ Els moviments del cap: assentir amb el cap
reforça l’actitud d’atenció i comprensió.
▪ Les mans: mostrar les mans i moure-les
amb naturalitat, acompanyant el discurs.
Donar la mà amb fermesa (no amb duresa)
també aporta una imatge correcta.
▪ Parlar amb un to relaxat i amable.
▪ Expressió: és important somriure per
transmetre seguretat i optimisme.
Preguntes conflictives
8.- Si em pregunten sobre els meus punts febles, com puc respondre?
S’ha d’intentar convertir un aspecte negatiu en
positiu o, en tot cas, que no perjudiqui en la
realització de la feina a la que s’opta. Cal
mostrar sempre què s’ha fet o què s’està
posant en pràctica per minimitzar la debilitat.
Al final de la resposta, ha de quedar present
l’actitud positiva de la conducta. Cal recordar
que sempre s’ha de posar un exemple que
mostri el que es vol expressar amb la resposta.
Si cadascú coneix les seves habilitats, pot
determinar quines d’aquestes són les més
adequades per al lloc de feina al qual es
presenta. Es tracta de pensar situacions on
s’hagin desenvolupat i, així, s’obté una
resposta argumentada per a l’entrevistador/a.
Cal posar exemples que donin suport a
l’exposició.
Les competències han de mostrar-se amb
evidències concretes, si no és així, no tindran
cap validesa.
9.- Què haig de contestar si em pregunten pel sou que m’agradaria guanyar?
Cal preparar la resposta. Prèviament a
l’entrevista cal recollir informació sobre el
sector i els convenis col·lectius per a saber quin
és el salari del lloc de feina al qual una persona
es presenta; així, es té una base per a poder
donar un interval i tenir més informació per
comparar amb el salari anterior. És tan negatiu
posar-se preu per sota com per sobre del
mercat.
+ Es recomana deixar sempre les portes obertes
a una possible negociació, en tant que hi hagi
interès per la feina. Normalment, el salari
està relacionat amb el nivell de
responsabilitats.
10.- Què cal respondre quan em fan preguntes que no són del món laboral?
Tot i que les empreses no estan autoritzades a
fer preguntes personals, cal estar preparat/da
per a possibles respostes per tal de no trencar
el clima de col·laboració de l’entrevista, però
que alhora protegeixin la nostra vida personal.
Alguns exemples de preguntes i respostes:
1. Has pensat tenir fills? Actualment és un
tema que no em plantejo.
2. De quina religió ets? Sento un gran
respecte i interès per totes les religions.
3. Estàs afiliat al sindicat? La meva relació
amb els sindicats és la de fer alguna
consulta laboral puntualment.
4. Amb quin partit polític ets sents
identificat? M’interessa/m’agrada fer un
seguiment de l’actualitat política i la seva
diversitat.
Una altra opció és posar èmfasi en la
professionalitat.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 15
Situacions conflictives
11.- Si no m’expliquen les condicions de treball, sou, horari, etc., ho puc preguntar?
Preguntar obertament sobre les condicions de
feina pot donar una imatge de candidat
impacient i/o únicament interessat en aquests
aspectes. És més adequat esperar que
l’entrevistador/a t’ho comenti.
En el cas que es necessiti aquesta informació,
és important ser molt formal a l’hora de
plantejar la pregunta, per ex: Disculpeu, no sé
si és possible que em doneu aquesta
informació...
12.- Què puc fer si arribo tard a l’entrevista?
És important planificar-se adequadament per
tal de no arribar tard a l’entrevista de feina.
En el cas que s’arribi tard, primer cal demanar
disculpes, proporcionar una explicació
convincent del retard (per exemple: encara que
he sortit de casa amb prou temps, hi ha hagut
una avaria en el transport públic que m’ha fet
arribar tard) i, per concloure, tancar la situació
en positiu (per exemple: em sap greu,
normalment sóc una persona molt puntual).
13.- Haig de tractar a l’entrevistador/a de “tu” o de “vostè”?
S’espera que el candidat/a adopti el mateix
tipus de tracte que utilitza l’entrevistador/a.
14.- En quin idioma haig de parlar?
S’espera del candidat que adopti el mateix
idioma que utilitza l’entrevistador/a. En el cas
que no sigui possible pel candidat/a, cal que
aquest plantegi la possibilitat de parlar amb
l’idioma en el qual té més habilitat.
Aspectes que cal tenir en compte
15.- Cal que em prepari l’entrevista?
Preparar l’entrevista de feina és essencial per a
afrontar un procés de selecció amb més
oportunitats d’èxit. Conèixer els diferents tipus
d’entrevista i el conjunt de tècniques i els
objectius de cadascuna d’elles dóna eines per a
afrontar una entrevista amb més garanties.
▪ Informar-se prèviament sobre l’empresa.
▪ Informar-se per endavant sobre
l’entrevista; hora i lloc on es realitzarà,
informació sobre el lloc de treball de
l’oferta de feina; és bo intentar esbrinar
quin tipus d’entrevista ens poden fer.
▪ Preparar respostes als diferents tipus de
preguntes: clàssiques, personals i
conflictives.
▪ Preparar alguna resposta per a obtenir
informació que m’interessi (evitar
preguntes sobre les condicions laborals,
sou, contracte,etc.)
16.- Quines són les competències que es posen en joc en una entrevista de feina?
Al marge de les competències específiques que
l’entrevistador/a busca avaluar en una
entrevista per competències per a un lloc de
feina determinat, en qualsevol tipus
d’entrevista es posen de manifest una sèrie de
competències del candidat/a que es mereixen
una especial atenció com:
▪ Autoconeixement
▪ Confiança en un/a mateix/a
▪ Autocontrol
▪ Empatia
▪ Comunicació
▪ Valoració adequada d’un/a mateix/a
Per tant, és cabdal ser-ne conscient i aprofitar
l’entrevista per a mostrar-les.
17.- Haig de fer preguntes?
Es demostra tenir interès pel lloc que cal cobrir
fent preguntes sobre l’empresa i el seu
funcionament, les tasques o l’equip de treball.
18.- Cal explicar coses que estan en el currículum?
Sí, ja que així poden apreciar la teva capacitat
de comunicació, a part que es pot donar
informació complementària i matisos respecte
a la teva formació i/o experiència.
19.- Si tinc poca experiència per al lloc de treball, com puc respondre?
És important transmetre les ganes de treballar,
la motivació. Si s’han realitzat estudis
relacionats amb l’oferta de feina, s’ha de ser
capaç de comunicar els coneixements que s’han
adquirit i que capaciten per a la feina.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 16
20.- Si he canviat freqüentment de feina, com ho puc justificar?
Cal respondre que, en moments determinats,
un canvi de feina és un mitjà per a avançar en
el propi projecte professional. Una altra opció
és fer referència als contractes de feina
temporals.
Tipus d’entrevista
21.- Em pot fer l’entrevista més d’una persona? Per què?
Sí. És l’entrevista múltiple o de panell; hi
participen més d’un/a entrevistador/a i un únic
candidat/a. És un tipus d’entrevista freqüent
en empreses grans o quan els llocs de treball
estan relacionats amb diferents departaments o
àrees de treball.
Cada entrevistador/a fa preguntes des del lloc
que ocupa a l’empresa, per valorar si el
candidat/a és adequat.
S’utilitza per a llocs de feina especialitzats o
bé de comandament.
22.- Em poden fer entrevistes amb més candidats?
Sí. S’anomenen entrevistes en grup; hi
participen diverses persones candidates i poden
participar un/a o més entrevistadors/es. És un
tipus d’entrevista habitual en grans empreses i
s’utilitza com a primer filtre de selecció,
permet realitzar una primera valoració de tots
els candidats que es presenten al lloc de feina.
S’acompanya posteriorment amb una entrevista
individual o múltiple.
23.- Hi ha altres tipus d’entrevistes?
Altres tipus d’entrevistes són els següents:
▪ Entrevista dirigida, en la qual es fan
preguntes molt tancades.
▪ Entrevista lliure, on es fan preguntes
obertes. De vegades, en aquest tipus
d’entrevista lliure, l’entrevistador/a fa
preguntes molt obertes i deixa en mans de
l’entrevistat/da el pes principal de
l’entrevista. Per exemple: per què
t’interessa aquest lloc de treball; què hi
pots aportar? Aquest tipus d’entrevista
implica molta preparació per al candidat/a
identificant la informació clau que
requereix l’entrevistador/a.
▪ Entrevista directa, on l’entrevistador/a
planteja preguntes concretes acotant molt
el tipus de resposta que espera obtenir.
▪ Entrevista mixta, que combina preguntes
concretes amb preguntes més obertes.
▪ Entrevista clàssica: les preguntes van
dirigides a aprofundir en la formació i
l’experiència professional dels candidats.
▪ Entrevista per competències (veure
pregunta 24).
També existeix la possibilitat de què
l’entrevistador realitzi una barreja de diferents
models.
24.- Què és una entrevista per competències?
Aquest tipus d’entrevista se centra en
identificar les competències de la persona
candidata. L’entrevista es pot fer de dues
maneres:
1. Preguntant per situacions reals que han
tingut lloc en el passat.
2. Plantejant situacions hipotètiques.
En ambdós casos, l’objectiu és el de recollir la
màxima informació sobre les competències que
la persona candidata ha posat en pràctica en el
moment de resoldre aquestes situacions i, així,
poder identificar el seu perfil competencial i
valorar si s’adequa o no al perfil que demana
l’empresa.
Guia didàctica Monogràfic 4: Entrevista de feina Curs: 2014-2015
GD 4 | 17
10. Activitats complementàries
Versió AA
Monogràfics
Els continguts d’aquest monogràfic estan
relacionats amb:
▪ El monogràfic 7 Procés de selecció.
L’entrevista de feina, com indica una de
les idees clau, forma part d’un conjunt de
proves i instruments que empren les
empreses per a la selecció de candidats per
a una ocupació vacant. És interessant que
les persones en formació tinguin la visió
completa (de conjunt i de seqüència) de
tot el procés.
▪ El monogràfic 3 Competències clau.
Permet a l’alumnat conèixer i treballar el
conjunt de competències clau per a les
ocupacions, més enllà de les que s’han
identificat en el present monogràfic.
Versió AA
Aprofundir en coneixements sobre l’entrevista de feina
> Objectiu:
Reforçar, matisar i/o ampliar coneixements
sobre l’entrevista de feina (fases de preparació
de l’entrevista, altres tipus de competències,
etc.)
> Indicacions:
Seguir explorant al web www.bcn.cat/treball ,
especialment l’apartat Eines per a trobar feina.
▪ Es poden visualitzar la resta de vídeos de
l’aplicació L’entrevista de feina i realitzar
el test. Aquest test es pot imprimir.
RUTA 1: Eines > Entrevista de feina
>Documents >L’entrevista de feina
22 preguntes d’entrevista de feina
▪ RUTA 2: Eines > Entrevista de feina
>Documents >22 preguntes
d’entrevista de feina
▪ RUTA 3: Eines > Procés de recerca
de feina >(explora’n les
possibilitats)
Recommended