View
22
Download
4
Category
Preview:
DESCRIPTION
n
Citation preview
Proiect de lecţie
Data: 11.11.08Obiectul: Biologie (clasa a V-a)Tema lecţiei: FrunzaPropunător: Atesan DianaObiective cadru: O.C. 1Obiective de referinţă: O.R. 1.1, 1.3Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:
O.1: să cunoasca alcatuirea externa a unei frunze; O.2: să clasifice diferitele tipuri de frunze;
O.3: sa inteleaga modificarile formei frunzelor datorita conditiilor de mediu;O.4: să recunoasca specii de plante dupa forma frunzelor.
Metode şi procedee: conversaţia, observarea, învăţarea prin descoperire.Mijloace de învăţământ: manual, frunze uscate , planşe, imagini.Tipul lecţiei: de dobândire de noi cunoştinţe.
Desfăşurarea activităţii
Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor1. Organizarea lecţiei - verifică materialul didactic
- face prezenţa2. Captarea atenţiei - precizează tema lecţiei şi
obiectivele la nivelul de înţelegere al elevilor
- recunosc si observa frunzele
3. Reactualizarea cunoştinţelor
¤ Care sunt organele vegetative ale unei plante cu flori?¤ Ce tipuri de radacini cunoasteti?¤ Ce tipuri de tulpini cunoasteti?¤Care sunt functiile tulpinii?
¤ radacina,tulpina si frunza¤ pivotante,firoase,ramuroase¤ aeriene,subterane,acvatice¤ sustine frunzele,florile si fructele si conduce seva bruta si seva elaborata in tot corpul plantei
4. Dobândirea şi însuşirea de noi cunoştinţe
- prezintă materialul didactic respectiv frunzele uscate
¤ Unde credeti ca este produsa seva elaborata?- Frunza este principalul organ
vegetativ al plantei in care are loc prepararea hranei.
¤ Ce culoare are frunza si de ce?- Frunza este alcatuita din trei
parti:teaca,petiol si limb.- Teaca este partea inferioara mai
latita cu care frunza se prinde de tulpina.Petiolul este codita care sustine limbul.
¤ De ce au frunzele nevoie de aceasta codita?- Limbul este partea superioara
mai latita a frunzei si prezinta niste vinisoare numite nervuri.
¤ Priviti diferite tipuri de frunze.Ce forme poate avea limbul?
¤ Dar marginea limbului,este la fel la toate frunzele?- La numeroase frunze,aceste
crestaturi se adancesc formand lobi.
- Cand crestaturile limbului sunt foarte adanci,fiecare lob are o codita proprie. Acestea se numesc frunze compuse.
¤ Care este functia principala a frunzelor?
¤In frunze.
- noteaza definitia frunzei- studiaza frunzele uscate
¤ Verde,deoarece celulele sale contin foarte multe cloroplaste.
- observa cele trei parti
¤ Ca sa stea indepartate de tulpina pentru a putea primi cat mai multa lumina.
¤ Poate avea forma de ac la brad,pin;forma de panglica la grau,porumb;de lance la salcie;ovala la par;etc.¤ Nu, ea poate sa fie intreaga sau crestata.- observa lobii frunzelor de
vita de vie si stejar- analizeaza o frunza de castan
si observa cele trei parti componente ale acesteia
¤ De preparare a hranei.
- Pe langa aceasta,mai exista frunze care au suferit modificari si indeplinesc alte functii:de exemplu,la dracila,unele frunze s-au transformat in spini; la mazare varful frunzelor s-a transformat in carcei.
¤ Ce rol au aceste frunze modificate in spini si carcei?- Exista specii de plante numite
carnivore la care frunzele sunt adevarate capcane pentru prins insecte sau alte animale mici.De exemplu: roua-cerului.
¤Spinii au rol de aparare iar carceii au rol de fixare a plantei.
5. Fixarea cunoştinţelor - scrie schiţa lecţiei pe tablă
¤ aplicaţii - manual¤ contribuie la realizarea schiţei lecţiei; copiază schiţa în caiete si realizeaza desenul frunzei.
6. Evaluare - fişa de evaluare ¤ răspund individual la întrebările de pe fişă.
SCHITA LECTIEI:FRUNZA
Frunza = principalul organ vegetativ al plantei in care are loc prepararea hranei.Alcatuire: - teaca
- petiol - limb
Teaca = partea inferioara mai latita a petiolului,cu care frunza se prinde de tulpina -la unele plante,teaca este foarte dezvoltata deoarece petiolul lipseste(grau,porumb)
Petiolul = codita care sustine limbul -are rolul de a indeparta limbul de tulpina
Limbul = partea superioara a frunzei,mai latita,de culoare verde -prezinta niste vinisoare numite nervuri
Clasificarea frunzelor: Dupa pozitia nervurilor: -paralele -ramificate Dupa alcatuire: -complete,au teaca petiol si limb -incomplete,au teaca si limb iar petiolul lipseste Dupa forma limbului: -ac(molid,brad,pin) -panglica(grau,porumb) -lance(salcie) -ovala(mar,par) -inima(tei) Dupa marginea limbului: -intreaga(liliac) -crestata(tei) -lobi(stejar,vita de vie) Frunze: -simple -compuse: -palmat compuse(castan) -penat compuse(salcam)
FISA DE EVALUARE
1.Completati enuntul urmator: Frunza este principalul organ ......al plantei,de culoare .......,in care are loc...... .
2.Enumerati partile unei frunze complete.3.Asociati planta cu forma corespunzatoare a limbului:
1. Brad A. liniara2. Salcie B. in forma de ac3. Loboda C. rotunda4. Grau D. ca o lance5. Plop E. triunghiulara6. Mar F. ovala
Recommended