View
897
Download
51
Category
Preview:
Citation preview
PROIECT DE LECIE PENTRU NVMNTUL PRIMAR
PROIECT DE LECIE DATA: 12.02.2014UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele V-VIII B.P.HasdeuCLASA: a IVa D
OBIECTUL: ISTORIEARIA CURRICULAR: OM I SOCIETATEUNITATEA DE NVARE: Conductori i faptele lor
SUBIECTUL: Decebal i Traian, parinti fondatoriMENTOR : prof.inv. Cotofana VeronicaPROPUNATORI: Voicu Andreea Iulia, Gemil ElisTIPUL LECIEI: predare-invatareOBIECTIVE DE REFERIN :
O.R 1.2 sa ordoneze evenimente personale/ evenimente istoriceO.R 2.1 sa recunoasca si sa utilizeze informatii dintr-o sursa istoricaO.R 4.1 sa aprecieze rolul oamenilor in desfasurarea evenimentelor
OBIECTIVE OPERAIONALE: Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O1 s localizeze n timp evenimente legate de daci i romani, avnd la dispoziie o ax a timpului;
O2 - s alctuiasc enunuri folosind termenii noi (provincie roman, asediu, apeduct);
O3 - s citeasc o hart geografic i istoric, avnd la dispoziie informaiile privind hotarele Daciei n vremea lui Decebal; O4 - s comenteze imagini, folosindu-se de imaginile date;
O5 - s descrie un fapt istoric prezentat avnd la dispoziie o surs istoric;
O.A cultivarea interesului fata de istoria tarii si a respectului fata de conducatorii sai
STRATEGII DIDACTICE:
procedurale: conversaia, explicaia, exerciiul, observarea dirijat i nedirijat, brainstorming, turul galeriei, bula dubl, munca independent, povestirea.
forme de organizare: frontal, individual, echipe, perechi
resurse materiale: manual, fie de lucru, ilustraii, hart istoricRESURSE TEMPORALE: 50 minute
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
MEC, Programa colar clasele III i a IV-a, Bucureti, 2005 Manolescu, Marin. CURRICULUM pentru nvmntul primar i precolar Teorie i practic. Universitatea din Bucureti, Editura Credis, 2007
Mihilescu Cleopatra. Istorie-manual pentru clasa a IV-a, Editura Aramis, Bucureti, 2006
Buduroi,. Aglaia. Istoria romnilor. Editura Euristica, Iai, 2004
Alma, Dumitru. Legende istorice. Editura Didactic i pedagogic, Bucureti, 1987
TABELUL DE SPECIFICAII
Evenimentele lecieiObiective operaionaleConinuturi MetodeMijloaceForme de organizareEvaluare
Pregtirea clasei pentru lectieCaptarea ateniei
Anuntarea
subiectului si
enuntarea obiectivelor
1 minut
Dirijarea nvrii
20 minute
Dirijarea invatarii
10 minuteObtinerea performanteiAsigurareafeed-backuluiO1
O1
O3
O1
O4
O5
O4
O5
O2
O5Stabilirea ordinii i disciplinei n clas
Asigurarea condiiilor necesare pentru lucrul n echip
Pregatirea materialelor necesare pentru desfurarea activitii
Elevii citesc enunurile scrise la tabl Geii sunt cei mai viteji i mai drepi dintre traci
Herodot, Istorii
Dacii au aceeai limb ca i geii.
Strabon, Geografia
Despre cine se vorbete n aceste citate?
Cine sunt daco-geii?
Joc didactic- Ce cuvnt v vine n minte cnd spunei DACI?
Fiecare elev scrie un cuvnt la tabla.
Exemplu:
Decebal rzboi popor romn
Dacia DACI Sarmisegetusa
Burebista romani vitejie
strmoi
Se discut cu elevii i se elimin cuvintele care nu au legtur cu subiectul propus.
Tema leciei i obiectivele
Titlul lectiei este scris pe tabl si in caiete- Decebal i Traian
Cine a fost Decebal? Dar Traian?
Se prezint cele dou portete precizndu-se c aceste portrete apar pe Columna lui Traian.
Se localizeaz pe axa timpului, la tabl, perioada n care au domnit cei doi conductori.
- povestirea lectiei ( Anexa 1)
Elevii au pe banc o fi reprezentnd o hart. Vor primi drept sarcin haurarea spaiului locuit de daci n timpul lui Decebal..
Se verific frontal i se localizeaz pe harta de la tabl. ( Anexa 2)
-elevii sunt mprii n patru echipe. Fiecare echip primete cte un document referitor la una dintre cele dou personaliti, pe care trebuie s-l citeasc mpreun i s-l analizeze. Pe caiet vor scrie toate informaiile pe care le pot extrage din citatul primit, referitoare la personalitatea lui Decebal/Traian.
Pentru finalizare, fiecare echip va scrie la tabla caracterizarea domnitorului pe care il reprezinta.
La final copiii vor pune in comun informatiile acumulate . (Dio Cassius, Istoria romn) Echipa I - Decebal
Cel mai nsemnat rzboi de atunci al romanilor a fost cel mpotriva dacilor, asupra crora, n vremea aceea domnea Decebal (Duras, care domnise mai nainte, lsase lui Decebal de bunvoie domnia pentru c era .) foarte priceput la planurile de rzboi i iscusit n nfptuirea lor, tiind s aleag prilejul pentru a-l ataca pe dumani a se retrage la timp. Dibaci n a ntinde curse, era un bun lupttor i se pricepea s foloseasc izbnda, dar i s ias cu bine dintr-o nfrngere.
Din aceast pricin, mult vreme a fost un duman de temut pentru romani.
Echipa II Traian
Traian era un om cu totul deosebit, mai ales prin simplitatea moravurilor sale. Avea un trup vnjos (ncepuse s domneasc la vrsta de 42 de ani) i nfrunta toate greutile cot la cot cu ceilali iar cu sufletul era la nlime, deoarece nu se lsa purtat de ndrzneala tinereii, dar nici mpiedicat de btrnee. Nu invidia, nici nu nedreptea pe nimeni, ci dimpotriv, i onora pe toi cei buni i-i nla n demniti (funcii), de aceea nici nu se temea i nici nu ura pe nimeni. Nu-i pleca urechea la intrigi (uneltiri, minciuni) i nici nu cdea prad mniei. Se feri de a acapara bunurile altora i a face omoruri nedrepte.
( Dio Cassius- Istoria romn)
Echipa III- Decebal
Decebal a fost cel mai de seam conductor al dacilor, dup Burebista. Era un brbat nalt, cu barba scurt, cu faa aspr, brzdat de multe zbrcituri, cu umeri lai, cu brae vnjoase, cu pantaloni strni pe picior, cu centura lat. nclmintea era asemntoare opincilor, sabia scurt i ncovoiat.
Decebal a ntrit Dacia cu ceti multe i cu ostai viteji. Mai ales c acum se ivise un nou duman: mpria romanilor. Dacii au luptat mult cu romanii care voiau s cucereasc Dacia i s supun poporul dac.
( Dumitru Alma, Povestiri istorice)
Echipa IV- moartea lui Decebal
Traian trece Istrul (Dunrea) pe acest pod (de la Drobeta), i a purtat rzboi cu mai mult chibzuial dect cu nfocare, biruindu-i pe daci dup ndelungi i grele strdanii. El nsui ddu multe dovezi de pricepere la comand i de vitejie, iar otenii trecur) mpreun cu dnsul prin multe primejdii i ddur dovad de vrednicie. () Cnd a vzut Decebal c scaunul lui de domnie (Sarmisegetusa) i toat ara sunt n minile dumanului, c el nsui este n primejdie s fie luat prizonier, i curm zilele. Capul su fu dus la Roma.
(Dio Casiuss Istoria roman)
produsele finale sunt expuse, fiind plasate n puncte diferite din ncpere.
grupurile au posibilitatea s se plimbe prin ncpere i s observe aceste produse ca i cnd ar fi ntr-o galerie.
lng fiecare exponat este pus o foaie alb astfel nct, participanii, folosind culoarea specific grupei lor, pot aduce n completare informaii pe care le-au descoperit ei n plus fa de cele deja expuse
fiecare echip revine la punctul de plecare i citete observaiile fcute de ceilali colegi.
Realizarea schemei pe baza informatiilor obtinute de elevi.
Decebal i Traian
- prinii fondatori-
Decebal (Diurpaneus) regele Daciei ntre anii 87- 106
a refcut statul dac
a ntrit statul din punct de vedere militar
l-a nfruntat pe Traian n rzboaiele din 101-102, 105-106
Traian (Marcus Ulpius Traianus)
- mpratul Imperiului Roman ntre anii 98-117
n timpul su, imperiul cunoate cea mai mare ntindere
imperiul cunoate o perioad de prosperitate.
cucerete Dacia
Urmrile cuceririi Daciei de ctre romani
moartea eroic a lui Decebal
ocuparea unor teritorii mari din Dacia provincie roman (Dacia Felix)
prin convietuirea si indrudirea dacilor cu romanii s-a format, de-a lungul sutelor de ani, poporul roman Lucru n perechi- Bula dubl
Sarcina de lucru vizeaz completarea cercurile cu deosebiri i asemnri (cele din mijloc) privind cei doi conductori. Decebal Traian
Se completeaz cercurile individual, apoi se lucreaz n perechi adugnd sau corectnd informaiile.
Se pregtete un poster mare pe care este realizat desenul de pe fi i se completeaz cu soluiile propuse de elevi.
Citii o lectur din volumul Povestiri Istorice de Dumitru Alma despre Decebal i Traian
Aprecieri verbale, colective si individuale( privind
participarea la lectie a copiilor)
Acordarea de diplome Conversaia
Conversaia
Explicaia
brainstorming
conversaia,
explicaia
postit-uri
Conversaia
Explicaia
Observaia
Munca independent
Hart individual, harta mare, creioane colorate
Turul galeriei
explicaia
conversaia,
munca n echip,
problematizarea
postere,
markere,
citate pentru fiecare echip
portretul lui Traian i Decebal,
lipici
Conversaia
Explicaia
Conversaia,
explicaia,
bula dubl
fie de lucru individuale
poster pentru tabl
Frontal, prin aprecieri verbale
Frontal, prin aprecieri verbaleevaluare
frontal
proba
scrisa
observarea comportamentului elevilor
gradul de implicare a fiecarui membru al echipei, gradul n care i realizeaz obiectivele, evaluare n echipEvaluare frontal
proba scrisa
autoevaluare
Evaluare
individual, tem
pentru acas
ANEXA 2
FISE DE LUCRU Echipa I Decebal Cel mai nsemnat rzboi de atunci al romanilor a fost cel mpotriva dacilor, asupra crora, n vremea aceea domnea Decebal (Duras, care domnise mai nainte, lsase lui Decebal de bunvoie domnia pentru c era .) foarte priceput la planurile de rzboi i iscusit n nfptuirea lor, tiind s aleag prilejul pentru a-l ataca pe dumani a se retrage la timp. Dibaci n a ntinde curse, era un bun lupttor i se pricepea s foloseasc izbnda, dar i s ias cu bine dintr-o nfrngere.
Din aceast pricin, mult vreme a fost un duman de temut pentru romani.
Dio Cassius, Istoria romn Echipa II Traian Traian era un om cu totul deosebit, mai ales prin simplitatea moravurilor sale. Avea un trup vnjos (ncepuse s domneasc la vrsta de 42 de ani) i nfrunta toate greutile cot la cot cu ceilali iar cu sufletul era la nlime, deoarece nu se lsa purtat de ndrzneala tinereii, dar nici mpiedicat de btrnee. Nu invidia, nici nu nedreptea pe nimeni, ci dimpotriv, i onora pe toi cei buni i-i nla n demniti (funcii), de aceea nici nu se temea i nici nu ura pe nimeni. Nu-i pleca urechea la intrigi (uneltiri, minciuni) i nici nu cdea prad mniei. Se feri de a acapara bunurile altora i a face omoruri nedrepte.
( Dio Cassius- Istoria romn)
Echipa III- Decebal Decebal a fost cel mai de seam conductor al dacilor, dup Burebista. Era un brbat nalt, cu barba scurt, cu faa aspr, brzdat de multe zbrcituri, cu umeri lai, cu brae vnjoase, cu pantaloni strni pe picior, cu centura lat. nclmintea era asemntoare opincilor, sabia scurt i ncovoiat.
Decebal a ntrit Dacia cu ceti multe i cu ostai viteji. Mai ales c acum se ivise un nou duman: mpria romanilor. Dacii au luptat mult cu romanii care voiau s cucereasc Dacia i s supun poporul dac.
( Dumitru Alma, Povestiri istorice)
Echipa IV- moartea lui Decebal Traian trece Istrul (Dunrea) pe acest pod (de la Drobeta), i a purtat rzboi cu mai mult chibzuial dect cu nfocare, biruindu-i pe daci dup ndelungi i grele strdanii. El nsui ddu multe dovezi de pricepere la comand i de vitejie, iar otenii trecur) mpreun cu dnsul prin multe primejdii i ddur dovad de vrednicie. () Cnd a vzut Decebal c scaunul lui de domnie (Sarmisegetusa) i toat ara sunt n minile dumanului, c el nsui este n primejdie s fie luat prizonier, i curm zilele. Capul su fu dus la Roma.
(Dio Casiuss Istoria roman)
Anexa 1
Decebal si Traian- parinti fondatori
DECEBAL
Cine a fost?
regele erou al geto-dacilor
ultimul conducator al dacilor care a luptat impotriva cuceritorilor romani
Cand a trait?
in sec I-II
a condus statul dac intre anii 87-106
Unde a trait?
in Dacia, la nord de Dunare, un regat puternic cu capitala la Sarmisegetuza, in Muntii Orastiei
Faptele sale:
a unit triburile dacilor pentru ca erau amenintate de romani
a organizat mai bine statul prin constructia de cetati si drumuri, organizarea armatei si prin incheierea de aliante cu alte triburi dusmane romanilor
in primele lupte cu romanii s-a dovedit istet si vitez, obtinand avantaje pentru daci.
Importanta in istorie:
este considerat regele erou al stramosilor nostrii, geto-dacii
conducator priceput si viteaz, si-a dat viata pentru apararea patriei sale.
TRAIAN:Cine a fost?
imparat roman nascut in Spania
cuceritorul Daciei dupa infrangerea lui Decebal
Cand a trait?
in sec I-II
a condus Imperiul Roman intre anii 98-117
Unde a trait?
in Spania, la Roma si peste tot in Imperiul roman in calatoriile sale militare
Faptele sale:
s-a ocupat de buna organizare a Imperiului Roman , a ordonat construirea de drumuri, apeducte, poduri, piete publice, amfiteatre
a incurajat dezvoltarea mestesugurilor si a comertului
si-a pus in gand sa cucereasca bogatiile Daciei si sa inlature puterea statului condus de Decebal
intre anii 101-102; 105-106 a purtat razboaie grele cu Decebal
a reusit sa infranga printr-o oraganizare militara, prin numarul mai mare de soldati si cu armele cele mai bune ale romanilorImportanta in istorie:
a fost un general priceput si un conducator intelept supranumit cel mai bun dintre imparati
in timpul sau, Imperiul Roman a cunoscut cea mai mare intindere: din Europa pana in Asia si Africa
din porunca lui s-a construit podul peste Dunare (la Drobeta) si Columna lui Traian ( la Roma), operele lui Apolodor din Damasc
bogatia , puterea si intinderea imperiului din timpul sau nu au fost intrecute niciodata
N- Carpaii Pduroi
S- Dunrea
E- Nistru- Prut
V- Tisa
PAGE 10
_1224999237.bin
Recommended