View
99
Download
3
Category
Preview:
DESCRIPTION
-
Citation preview
~ PROIECT DIDACTIC INTERDISCIPLINAR ~
Prof. înv. primar Vărăşteanu Mihaela
„Simpla formulare a unei probleme este adeseori mult mai importantă
decât rezolvarea ei, care poate fi doar o chestiune de matematică sau tehnică
experimentală. A ridica noi întrebări, noi posibilităţi, a privi problemele vechi
dintr-un unghi nou presupune imaginaţie creativă”
(A. Einstein)
Data: 13 martie 2015
Clasa: I A
Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturii
Disciplina: Matematică şi explorarea mediului (discipline implicate CLR, PD, AVAP, MM)
Unitatea de tematică: Secretele plantei albastre
Titlul lecţiei: Apa în natură. Adunarea şi scăderea numerelor naturale de la 31 la 100 fără
trecere peste ordin
Tipul lecţiei: - de însuşire de noi cunoştinţe
Competenţe specifice:
1.4. Efectuarea de adunări scăderi, mental şi în scris, în concentrul 0-100, recurgând frecvent
la numărare
1.5. Efectuarea de adunări repetate/ scăderi repetate prin numărare şi reprezentări obiectuale
în concentrul 0-100
1.6 Utilizare unor denumiri și simboluri matematice (termen, sumă, total, diferență, <, >, =, +,
-) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;
3.1. Rezolvarea de probleme prin observarea unor regularităţi din mediul apropiat
Obiective operaţionale:
OC1: Să aplice algoritmul de calcul în rezolvarea adunărilor şi scăderilor în concentrul 31-
100, fără trecere peste ordin;
OC2: Să opereze cu terminologia matematică specifică operaţiilor de adunare şi scădere;
OC3: Să identifice în experimente transformările de stare ale apei (solidificare, topirea gheţii,
evaporare, fierbere, condensare);
OC4: Să îşi exprime opinia (acord/dezacord) cu privire la anumite atitudini şi comportamente
observate în mediul înconjurător.
Strategii didactice:
Metode :
de comunicare orală conversative: - conversaţia (M1)
- discuţia colectivă(M2)
- explicaţia (M3)
- problematizarea(M4)
de explorare indirectă: - demonstraţia cu obiecte reale(M5)
de explorare directă: - observarea organizată (M6)
- studiul de caz (M7)
de acţiune reală: - exerciţiul (M8)
de acţiune simulată: - jocul didactic (M9)
Mijloace:
informativ demonstrative: obiecte confecţionate –substitute ale realităţii
- dosarul de matematică cu simboluri (m1)
- globul geografic (m2)
- planşă (m3)
- laptop (m4)
- videoproiector (m5)
- manualul (m6)
- caietul elevului (m7)
de raţionalizarea a timpului în ora de curs : fişe de muncă (m8)
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate în grup cooperant.
Resurse umane: 26 de elevi
Resurse de timp: 45 minute
Forme și strategii de evaluare:
a) Evaluare formativă (aprecieri verbale, scrise, autoevaluare)
b) Evaluare de proces (fișe de muncă independentă)
c) Evaluare de produs (aprecieri verbale și autoevaluare)
Bibliografie:
Programa școlară pentru Matematică și explorarea mediului, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, aprobată prin ordin al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Mihaela Neagu, Mioara Mocanu, Metodica predării matematicii în ciclul primar, Editura Polirom, 2007
Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Matemtică şi explorarea mediului, manual pentru clasa I, partea a II-a, Editura Art, 2014
Tudora Piţilă, Cleopatra Mihăilescu, Matemtică şi explorarea mediului, caietului elevului
pentru clasa I, partea a II-a, Editura Art, 2014
ANEXENR. 1:
„NOUTĂŢILE ZILEI”
1. Bună dimineaţa, dragi albinuţe!
Buna dimineata, cer frumos! Buna dimineata ,soare luminos!Buna dimineata, micule vant ce alergi pe pamant!Buna dimineaţa, apă cristalină ce vorbeşti în surdină!
Astăzi vom pleca într-o excursie imaginară. Vom face ocolul pământului într-o ora şi îi vom descoperi o parte din taine.
2. Înainte de a pleca trebuie să vedem dacă
suntem toţi prezenţi şi cum va fi vremea.
În ce anotimp suntem?
În ce lună de primăvară suntem?
Ce zi este astăzi?
3. Aveţi pe băncile voastre mai multe
materiale aranjate, ordonate…
Sunteţi gata de plecare?
Haideţi la drum şi o poveste
frumoasa o sa vă spun. Drumul va fi
cu surprize, cu exerciţii-obstacole si
minunate de probleme, dar nu aveti
de ce vă teme. De le veţi rezolva 4
chei veţi căpăta!
NR. 2:
„Povestea Picăturii de apă”Povestea unei picaturi de apa Cand se trezi dimineata, se afla pe un fir de iarba. Se intinse
somnoroasa de era gata – gata sa se rostogoleasca pe o frunza lata de conduras. Era rotunda si
sclipitoare ca un bob de margaritar. Soarele o mangaie tandru cu razele lui racoroase de dimineata.
Se simtea atat de fericita! Cine mai era atat de rasfatata ca ea? Dupa un timp simti ca i se intampla
ceva. O raza insistenta de soare o gadila necontenit facand-o parca mai usoara. Vru sa scape de ea si
incerca sa se rostogoleasca pe frunza de conduras dar se simti luata pe sus de raza jucausa si incepu
sa urce spre cer. La inceput s-a simtit frustrata de ce i se intampla dar apoi descoperi ca-i place. Era
usoara si diafana si se simtea inconjurata de altele ca ea. Dupa un timp ajunse intr-un nor unde
hotari sa se odihneasca. Parca nu mai era atat de usoara, ba din contra, parca era mai grasa! Isi facu
cu greu loc printre suratele ei si incerca sa atipeasca putin. Dar deodata simti ca o ia frigul si ca
norul incepe sa pluteasca. Deschise ochii speriata si-l vazu. Era vantul cel de miaza-noapte care,
turbat, sufla norii incolo si incoace izbindu-i unul de altul. Incerca sa se tina de tovarasele ei dar se
simti din ce in ce mai grea. Parca nici norul nu o mai putea tine si, invins de vantul cel rau, le dadu
drumul obosit tuturor. Era ca un mic bolovan care, speriat, zbura spre pamant ca nu cumva vantul
cel fioros sa o ajunga din urma. Alaturi de ea erau mii si mii de cristale de gheata ingrozite. Spera ca
raza cea prietenoasa de soare s-o ajute dar n-o intalni. Cu toate ca era dupa – amiaza soarele, cu
razele lui blande, nu era nicaieri. Cine o va salva? se intreba ingrozita picatura inghetata de spaima.
Nu se mai gandi, si-si dadu drumul printre frunzele unui trandafir rosu si posomorat zdrentuindui-le,
dupa care se izbi dureros de o piatra de se sfarama in cateva bucati mici si sclipitoare de gheata. Se
lasa purtata de vant pana sub tufa de trandafir unde incerca sa-si traga sufletul. Uf! Prin ce-i fusese
dat sa treaca! Se lipi de tulpina trandafirului si-i simti caldura prietenoasa. Privi in jur. Suratele ei
speriate si inghetate ca si ea acoperisera pamantul cu un strat rece si suparat de gheata. Urgia
trecuse. Soarele dadu la o parte un nor inca bosumflat, sa vada ce se intamplase. Cum? Cineva
incercase sa-i inlocuiasca stralucirea? Ce-i cu stratul acela sclipitor de gheata de pe pamant? Cu
forte sporite, chiar daca era spre seara, soarele alunga vantul cine stie unde, impinse norii spre apus
si-si trimise razele inarmate cu caldura spre pamant. Bobul cel mic de gheata simti intepatura calda
a razei. Chiar daca durea, simtea ca se topeste de placere. Se lipi totusi de tulpina primitoare a
trandafirului si se lasa absorbita in jos de radacina lui. Se simti folositoare si multumita si se lasa
incalzita de caldura si intunericul pamantului.
Adormi gandindu-se : si maine e o zi. Oare cum va fi?
Stările de agregare ale apei (filmulet de prezentare)
În natură, apa se găseşte din abundenţă, în toate stările de agregare:
-în stare lichidă (formă în care acoperă 2/3 din suprafaţa pământului; sub formă de mări, oceane,
râuri, fluvii, ape subterane);
-în stare solidă (zăpadă şi gheţari);
-în stare gazoasă (atmosfera conţine o cantitate considerabilă de apă, sub formă de vapori de apă,
invizibili).
Apa urmează un circuit în natură.
Căldura Soarelui determină evaporarea apei de suprafaţă. Vaporii rezultaţi se ridică în
atmosferă. Dacă în atmosfera saturată cu vapori de apă apare o scădere a temperaturii, parte din
vaporii condensaţi iau formă de nori, ceaţă, ploaie, zăpadă sau grindină.
În anotimpurile calde, dar cu nopţi răcoroase se depune rouă, iar dacă temperatura solului
este sub 0°C, se depune brumă.
Apele ajunse la nivelul solului sau cele ce rezultă din topirea zăpezilor, în parte umplu din
nou lacurile, râurile, fluviile, mările şi oceanele. Altă parte străbate straturile de pământ, la diferite
adâncimi, formând apele freatice. Apa subterană poate reapărea la suprafaţă, fie prin izvoare, fie
extrasă prin fântâni, puţuri sau sonde.
Din nou o parte din apa se va evapora, iar circuitul va fi reluat.
NR. 4:FIŞĂ DE LUCRU
Ajuta-l pe Pic să rezolve corect exerciţiile de mai jos!1) Completează spaţiile libere!
2) Calculează scăderile aflate în fulgii de zăpadă:
70 –60
80 –20
60 –50
90 –40
30 –30
50 –20
3) Realizează corespondenţa efectuând operaţiile din norisori:
4) Află ce numere se ascund în spatele fulgilor de nea:
70+20 90-60 50+20 80-50
70
70
60 80
40
3020
90
80
40
30 50
30 + = 50 60 + = 70 80 – = 20 a – = 30
5) Măreşte cu 10 numărul 20. …………………….
6) Micşorează cu 10 numărul 30………………………
7) Află suma numerelor 20 şi 60…………………………
8) Află diferenţa numerelor 80 şi 70………………………
?
Nr crt
Momentele lecţiei
OB Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice Evaluare
Activitatea cadrului didactic Activitatea elevilor Metode
Mijloace
Forme de
organizare
1. Pregătirea
clasei
pentru
activitate
de
învăţare
a)Organizarea colectivului
-Voi verifica materialele necesare
desfăşurării orei de matematică.
b)Captarea şi orientarea atenţiei
-Voi realiza captarea atenţiei pornind de
la povestirea momentul Întâlnirii de
dimineaţă (Anexa 1) şi de la filmuleţul
de început.
-Activitate frontală
-Elevii verifică materialele
-Elevii vor asculta
explicaţiile şi vor participa
la solicitările învăţătorului
M1
M2
M3
m 5
m 4
Frontal
2. Reactualiz
area
structurilo
r învăţate
anterior
OC2 Prezint elevilor primul plic în interiorul
căruia sunt exerciţiile de calcul mintal:
* Numără din 10 în 10 de la 0 la 100 descrescaător*Anca este florăreasă. Ea se duce azi în piaţă, Ca să vândă floricele, Să câştige bani pe ele. În coş are mai de toate: Două frezii, trei muşcate, Doi crini albi şi-o garofiţă Un bujor şi-o panseluţă.
-Elevii vor răspunde la
întrebări
M1
M3
M2
M4
m8 Frontal Frontală
prin
întrebări
Câte flori ai tu Ancuţă ?*Cum se numesc numerele care se sdună?*Cum se numeşte rezultatul adunării?*Măriţi cu 2 numărul de 5 de nuferi.*9 şoareci, sub plop,Joacă hora, hop-hop!6 au fugit că plouăCăţi mai joacă hora?
*8 de păuniDorm în pruni2 jos îşi fac patulCâţi or fi?*Căte zeci şî câte unităţi are numărul 75; 84; 63; 25?
3. Enunţarea
scopului şi
a
obiectivel
or
-Voi anunţa elevii că vom continua
călătoria şi vom învăţa să calculăm până
la 100
-Se va scrie titlul pe tablă
-Elevii vor asculta
explicaţiile
M1
M3
Frontal
4. Prezentar
ea optimă
a
conţinutul
-Voi prezenta copiilor Povestea picăturii
de apă, şi vom descoperii stările de
agregare ale apei.
- Elevii vor urmări pe ecran
filmuleţul
M2
M3
M8
M7
m 8
m 5
m 4
Frontal
ui
5. Dirijarea
învăţării
OC3
OC4
-După terminarea filmului, voi adresa
elevilor câteva întrebări:
Unde se afla picătura de apă?
Cine a trezit-o din somn?
Ce s-a întâmplat cu picătura sub
acţiunea soarelui?
Unde s-a dus Picătura?
Cum se va întoarce pe pământ?
În câte stări există apa pe pământ?
-Elevii vor răspunde la
întrebări:
-pe o floare
-soarele
-s-a făcut din ce în ce mai
uşoară şi s-a ridicat
-în nori
-sub formă de picătură de
ploaie sau fulg de nea
-stare solidă, lichidă,
gazoasă
M1
M2
M4
M6
M7
M1
M2
M4
M6
M7
m2
m4
m5
Frontal Frontală
prin
întrebări
6. Obţinerea
performan
ţei
OC1
OC2
- Voi solicita elevilor să deschidă
dosarele de matematică şi manualele
şcolare pentru a rezolva exerciţiile din
carte
-Elevii vor opera cu
simboluri care au drept
corespondent zecile şi
unităţile şi vor rezolva
exerciţiile
M3
M4
M5
M6
m1
m3
m4
m5
m6
Frontal Observare
a
sistematic
ă
7. Asigurare
a
conexiunii
inverse
OC1
OC2
-Voi cere elevilor să rezolve exerciţiile
de pe fisa de lucru (Anexa 4)
-Elevii vor rezolva fişa de
lucru
M10 m 8 Individual Teme de
lucru în
clasă
8. Evaluarea
performan
ţei
-Voi solicita elevilor să facă schimb de
fişe, pe perechi, pentru corectarea
acestora.
-Elevii vor schimba fişele şi
le vor verifica cu ajutorul
răspunsurilor colective
M8
M6
m8 Pe perechi Verificare
pe perechi
9. Intensifica
rea
retenţiei
şi a
transferul
ui
OC4 -Voi organiza elevii în perechi pentru a
rezolva ultima sarcina: „Gândeşte-te că
Picătura ar putea vorbi. Ce crezi că ar
dori să spună?”
-Elevii vor îndeplini sarcina
propusă spre rezolvare.
Lucrările finalizate vor fi
expuse
M9 m 8 Pe perechi Probe
practice
Tema
pentru
acasă
-Voi cere elevilor ca pentru ora viitoare
să rezolve exerciţiile 2,3 pg 12 din carte
şi pagina din caietul elevului
-Elevii îşi vor nota tema, iar
un elev va citi conţinutul
pentru a fi explicat.
M1
M2
M3
m 6
Aprecieri
finale
-Voi face câteva aprecieri finale asupra
modului de lucru.
-elevii vor asculta
explicaţiile
M1
M2
Recommended