View
470
Download
3
Category
Preview:
Citation preview
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 :
Tema : Menyiasat Alam Bahan
Tajuk : Sifat-sifat Bahan
Sub Topik : Sifat Bahan
Tempoh : 60 minit
Tahun : 4
Objektif Pembelajaran : Memahami sifat-sifat bahan
Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P, para pelajar akan dapat;
Mengenalpasti bahan konduktor/penebat elektrik
Pendekatan/ Kaedah/ Strategi : - Pendekatan - Inkuri – penemuan
- Strategi – Mengeksperimen dan Perbincangan
Fasa(Masa)
Isi kandungan Aktiviti pengajaran & pembelajaran
Catatan
Set Induksi(5 minit)
Mengapa terdapat jenis bahan dalam satu alat elektrik
Jenis aktiviti : Bercerita
- Guru menceritakan tentang pengalaman terkena kejutan elektrik yang kecil.- Bersoal jawab tentang pengalaman sedia ada murid.
Kemahiran saintifik:Komunikasi
Nilai murni :Berhati-hati
MeramalIdea
(10 minit)
Mengenalpasti objek konduktor dan penebat elektrik.
Mengedarkan pelbagai jenis objek kepada murid,Seperti paku, kertas buku, pensil kayu, pembaris plastik, karbon pensil, duit syiling 10 sen, sudu plastik, getah pemadam dan rod kaca.
Murid mengelaskan
Kemahiran saintifik:Meramal,Mengelas
Nilai murni :Kerjasama,berani
bahan kepada 2 kumpulan konduktor dan penebat elektrik.
Pemerhatian (25 minit)
Mengeksperimen bahan yang diberi dalam litar elektrik.
Murid membina litar lengkap.
Murid menyambungkan objek yang diberi dalam satu litar yang lengkap.
Murid membuat pemerhatian tentang nyalaan mentol bagi setiap objek yang disambung dalam litar lengkap.
Murid merekodkan hasil pemerhatian dalam borang yang diberi.
Kemahiran saintifik:Mengeksperimen,Pemerhatian
Nilai Murni :BerkerjasamaJujur
Penjelasan(15 minit)
- Bahan konduktor (pengalir elektrik)
- Bahan penebat (bukan pengalir elektrik)
Guru meminta setiap kumpulan murid membentangkan hasil keputusan eksperimen.
Setiap kumpulan murid memberikan kesimpulan berdasarkan hasil eksperimen masing-masing. ( Aras tinggi)
Guru mengukuhkan hasil dan memberi takrifan konduktor elektrik dan penebat elektrik.
Refleksi(5 minit)
Senarai bahan konduktor dan penebat elektrik
1.Murid membuat peta minda.
i)Bahan konduktor
ii)Bahan penebat
2.(Lampiran kerja disediakan)
Lampiran 1
Standarad Kandungan: 5.1 Memahami sifat-sifat bahan.
Standard Pembelajaran: 5.1.3 Mengenalpasti konduktor dan penebat
Tandakan ( / ) bagi objek yang dapat menyalakan mentol.
OBJEK
KEADAAN MENTOL SELEPAS DISAMBUNGKAN OBJEK
MENYALA TIDAK MENYALA
Getah Pemadam
Pensil kayu
Pembaris plastic
Karbon pensil
Duit Syiling 10 sen
Sudu plastic
Rod Kaca
Paku
Kertas buku
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 :
Hari : Selasa
Tarikh : 01 Februari 2010
Masa : 60 minit
Kelas : 4 MAJU
Tema : Menyiasat Alam Kehidupan
Bidang Pembelajaran : Hidupan memerlukan keperluan asas
Objektif Pembelajaran : Memahami bahawa haiwan memerlukan keperluan asas.
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:
Mengenalpasti keperluan asas haiwan.
Memberikan sebab haiwan memerlukan makanan, air, udara dan tempat berlindung.
Pendekatan P& P : Pembelajaran Masteri
Kaedah : Mengeksperimen
KPS : Berkomunikasi, Meramal, Menginferens, Mengeksperimen,
Membina hipotesis, Mengawal Pemboleh ubah
KMS : Mengguna dan mengendalikan bahan dan peralatan sains
Mengendalikan spesimen hidup betul dan cermat
BBM : Bekas, kasa dawai, kadbod, belalang, air, daun, pita pelekat,
akuarium, ikan, tumbuhan air
Perancangan P & P :
Fasa Pengajaran
Isi Kandungan Aktiviti Catatan
Orientasi(5 minit)
Menyatakan haiwan peliharaan murid
Guru bersoal-jawab: Siapakah yang
memelihara haiwan di rumah?
Apakah nama haiwan kesayangan kamu?
Bagaimana kamu menjaga haiwan kesayangan kamu?
Pencetusan idea(15 minit)
Keperluan asas haiwan
Berdasarkan soalan-soalan tersebut, guru mengaitkan dengan keperluan asas haiwan.Contoh :Udara, air, makanan, dan tempat berlindung
Soal-jawab: Mengapakah kamu
memberikan haiwan peliharaan kamu makanan?
Mengapakah kamu memberikan haiwan kamu air?
Mengapakah kamu menyediakan haiwan peliharaan kamu tempat berlindung?
Apakah akan berlaku jika haiwan peliharaan kamu tidak mendapat udara, air, makanan dan tempat berlindung?
KPS: Berkomunikasi Meramal Menginferens
KBKK: Menghubungkai
tkan Mencirikan Menginferens
Nilai Murni: Minat dan
bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
Mempunyai sifat tanggungjawab terhadap diri sendiri, orang lain, dan alam sekeliling.
Tahap Kognitif:
Pengetahuan Kefahaman
Penstrukturan semula idea(25 minit)
Mengenalpasti keperluan asas haiwan:
Udara Air
Guru memberi arahan kepada kaedah menjalankan eksperimen:
Menjalankan eksperimen untuk
KPS: Mengeksperime
n Mengawal
pemboloeh
Makanan Tempat
berlindung
mengkaji keperluan asas haiwan iaitu air, udara, dan makanan. Murid
memasukkan haiwan kecil seperti belalang ke dalam empat buah bekas.
Stesen 1Bekas A : Mengandungi makanan kering dan ditutup dengan jaring.
Stesen 2 Bekas B:
Mengandungi air tanpa makanan dan ditutup dengan jaring
Stesen 3Bekas C:Mengandungi air dan makanan dan ditutup rapat supaya udara tidak boleh masuk
Stesen 4Bekas D:Mengandungi air, makanan dan ditutup dengan jaring
Murid diminta membina hipotesis menentukan pemboleh ubah, membuat pemerhatian serta cadangan dan akhirnya membuat kesimpulan tentang apa yang mereka dapati daripada
ubah Membuat
pemerhatian
KBKK: Membanding
dan membezakan keperluan asas hidupan.
Menghubungkait
Menjana idea Membina
hipotesis
Nilai Murni
Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
Mempunyai sifat tanggungjawab terhadap diri sendiri, orang lain, dan alam sekeliling.
Baik hati dan penyayang
Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan
Borang Pemerhatian
Lembaran Kerja
eksperimen yang dijalankan.(Murid menulis dalam lembaran kerja yang disediakan: Lembaran kerja Borang
pemerhatianAplikasi idea(10 minit)
Mengenalpasti keperluan asas haiwan:
Udara Air Makanan Tempat
berlindung
Projek memelihara ikan secara kumpulan
Murid menyediakan bahan-bahan yang diperlukan seperti : Akuarium Pam udara Makanan Ikan Tumbuhan air Air bersih
Nilai murniMenyayangi haiwan
Bekerjasama
Tahap kognitif
Pengetahuan Aplikasi
Refleksi(5 minit)
UdaraPeta minda berkaitan dengan keperluan asas hiawan
MakananGuru meminta murid melengkapkan peta minda berdasarkan pelajaran hari iniAir
Keperluan asas haiwan
Tempat berlindung
Tahap kognitif
Pengetahuan Kefahaman
Borang pemerhatian
Bekas Hari Pertama Hari Kedua Hari Ketiga Hari Keempat
A
B
C
D
Lembaran Kerja
Kumpulan :.................................................................
Nama ahli :..................................................................
.....................................................................
...................................................................
..................................................................
........................................................................
Arahan : Jawab semua soalan
Tujuan : Menyiasat keperluan asas haiwan.
Bina satu hipotesis berdasarkan eksperimen yang akan dijalankan.
_____________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________
Nyatakan pemboleh ubah yang boleh dikenalpasti dalam eksperimen ini.
Pemboleh ubah yang dimanipulasikan(diubah-ubah)
..................................................................................................................................
..........................................................................
Pemboleh ubah yang bergerak balas(berubah)
..................................................................................................................................
.........................................................................
Pemboleh ubah yang dimalarkan(ditetapkan)
..................................................................................................................................
............................................................................
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 :
Tahun : 4 Bestari (kelas cemerlang)Masa : 60 minitTema : Menyiasat Alam BahanBidang Pembelajaran (LA) : Sifat BahanObjektif Umum(LO) : Memahami sifat bahanHasil Pembelajaran(LOT) : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:
mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik
Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran : KonstruktivismeStrategi : Aktiviti `Hands-on`
Fasa Pengajaran
Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi(5 minit)
Membina litar elektrik
Jenis Aktiviti : Simulasi
Guru memberi gambar bateri, mentol, dan suis – digantungkan kepada murid untuk menghasilkan satu litar .
Murid berpegang tangan untuk menunjukkan satu litar elektrik lengkap.(Murid telah ada pengetahuan membina litar elektrik.)
Soalan : Adakah mentol akan menyala?Mengapa?
Murid yang memakai gambar suis melepaskan tangan
Soalan:Adakah mentol akan menyala sekarang?Mengapa?
BBM: Gambar mentol, bateri, dan suis
Kemahiran Proses Sains: Memerhati
Kemahiran Berfikir: Membuat gambaran mental
Nilai Murni:Bekerjasama, minat, sifat ingin tahu tentang alam sekeliling
Pelbagai Kecerdasan: Visual dan pergerakan kinestatik
Tahap Kognitif: Pengetahuan
Perkembangan Mengenalpasti objek yang boleh
Jenis Aktiviti : MengelasSoalan
BBM: Bahan yang sedia ada dan dibawa oleh
Langkah 1
5 minit
mengalir arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Adakah murid-murid membawa objek yang diminta?
Murid meletakkan objek-objek yang dibawa di atas meja.
SoalanDaripada pengetahuan kamu, kelaskan objek mengikut kebolehan mengalirkan arus elektrik.
Murid mengelas objek kepada boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik
murid:Sudu plastik, limau, kunci, sapu tangan, pembaris kayu, gelas, pemadam, syling satu sen, surat khabar, lid pensil, air kopi, gelang getah, klip kertas, dan paku
Kemahiran Proses Sains: Mengelas
Kemahiran Berfikir: menghubungkait dan meramal
Nilai Murni:Sistematik dan berfikir secara rasionalTahap Kognitif: Pengetahuan, pemahaman
Rujuk Lampiran 1
Langkah 2
17 minit
Menguji objek yang boleh mengalir arus elektrik
Jenis aktiviti : `Hands-on`
ArahanGuru meminta murid menguji objek yang dikelaskan tadi dan merekodkan pemerhatian.
Murid menguji objek yang telah dikelaskan dengan menggunakan litar elektrik.
Murid merekodkan hasil dapatan mengikut kreativiti kumpulan masing-masing.
BBM: bateri, wayar, mentol, suis, kad manila, dan marker
Kemahiran Proses Sains: Memerhati, inferens, mengelas, eksperimen, dan komunikasi
Kemahiran Berfikir: membanding dan membeza, serta mengumpul
Nilai Murni:Jujur dalam merekod, sabar dalam menjalani sesuatu perkara, kritis dan analitis, serta kerjasama
Pelbagai Kecerdasan: verbal, visual, dan pergerakan kinestatik
Tahap Kognitif: Pengetahuan
Langkah 3
15 minit
Laporan hasil dapatan murid
Jenis aktiviti : Pembentangan
Wakil daripada setiap kumpulan melaporkan hasil dapatan.
Murid membuat perbandingan jawapan dengan ramalan yang telah dibuat.
Guru membuat perbandingan hasil dapatan antara kumpulan. ( Cara merekod yang paling sesuai adalah jadual)
Kemahiran Proses Sains: komunikasi
Nilai Murni:Berani, yakin dan berdikari
Pelbagai Kecerdasan: interpersonal
Rujuk Lampiran 2
Langkah 4
8 minit
Besi dan keluli boleh mengalirkan arus elektrik.Plastik, kain, getah, kayu, kaca tidak boleh mengalirkan arus elektrik.*air limau dan lid pensil (karbon) boleh mengalirkan arus elektrik.
*air paip adalah konduktor elektrik yang lemah
*plastik boleh mengelakkan daripada renjatan elektrik kerana tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Jenis aktiviti : Perbincangan
Guru membimbing murid menyenaraikan jenis bahan berdasarkan objek yang telah dikelaskan.
Murid mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik.
Soalan Apa akan berlaku jika
kita memegang suis dengan tangan yang basah?
Mengapa wayar elektrik disalut dengan bahan plastik?
BBM: mentol, bateri, dan suis
Kemahiran Proses Sains: komunikasi
Kemahiran Berfikir: menilai dan membuat kesimpulan
Nilai Murni:Berfikir secara rasional, berhati-hati semasa mengendalikan alatan elektrik
Tahap Kognitif: aplikasi dan penilaian
Penutup
5 minit
Peneguhan Jenis aktiviti : Nyanyian
Murid menyanyi lagu . (Adaptasi lagu Satu Dua Tiga
Lampiran 3
Empat oleh Ariswatan)
Refleksi
5 minit
Guru menunjukkan 10 objek satu persatu kepada murid untuk dikelaskan kepada yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik.
Murid mengangkat kad warna (merah- tidak, hijau – ya)
BBM : botol plastik, majalah, sudu besi, straw, dawai, kertas, cermin, pembaris keluli, klip rambut besi, dan rod besi.
Lampiran 1
Contoh ramalan murid sebelum eksperimen.
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
KunciSyiling satu sen
Klip kertasPaku
Sudu plastikSapu tangan
*Air limau*Lid pensilPemadam
Surat khabar
Lampiran 2
Hasil Dapatan Murid
Contoh 1
Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
KunciSyiling satu sen
Klip kertasPaku
*Air limau*Lid pensil
Sudu plastikSapu tangan
PemadamSurat khabar
Lampiran 3:
Lagu (Adaptasi lagu satu dua tiga- Ariswatan)
Kunci, klip kertas dan paku
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik
Pemadam, pembaris kayu,
Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Ingat wahai kawan-kawan
Sifat bahan juga mempengaruhinya
Apa yang dipelajari bahan besi dan keluli
Boleh mengalirkan arus elektrik
Ingat janganlah lupa
Setiap bahan ada cirinya
Pastikan kita mengetahui
Bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 :
TAHUN : 4 Bestari
MASA : 60 Minit
TEMA : Menyiasat Alam Kehidupan
BIDANG PEMBELAJARAN : Proses Hidup
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :
1. Berwaspada mengenai tabiat yang menganggu proses hidup
HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :
Memberi contoh tabiat yang membawa keburukan
kepada kehidupan manusia
Menyatakan kesan merokok terhadap paru-paru
Fasa(Masa)
Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi(5 minit)
Tabiat buruk manusia
Guru menyediakan beberapa keratan akhbar mengenai tabiat buruk manusia
Guru memilih 3 orang murid untuk membaca berita yang disediakan dan mengarahkan murid membaca berita seperti pembaca berita ditelevisyen.(Skrip berita)
Guru bertanya soalan-soalan berkaitanContoh
Soalan 1:Mengapakah murid itu dibuang sekolah?
Soalan 2:Mengapakah ibu malang itu di kelar lehernya oleh anaknya?
Soalan 3:Mengapakah kereta yang dipandu oleh pemuda tersebut terbabas?
KPS-Memerhati-Berkomunikasi
KBKK-Menjana idea-Membandingkan dan membezakan
Nilai Murni-Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling
BBMTeks berita
Langkah 1(10 minit)
Contoh tabiat yang membawa keburukan kepada kehidupan manusia
Jenis aktiviti Soal-JawabPeta minda1. 2. Guru menayangkan gambar-gambar orang merokok, minum arak dan jenis-jenis dadah.Guru menyoal murid:
a) Berdasarkan berita-berita yang dibacakan adakah tabiat-tabiat tersebut baik atau buruk.
JawapanYa buruk
b) Bina Peta Minda
Tabiat-tabiat buruk
MerokokMinum arak
Mengambil dadah
2. Guru menayangkan gambar-gambar orang merokok, minum arak dan jenis-jenis dadah.
KBKK-mengumpul-mengelas
KPS-berkomunikasi-pemerhatian
Nilai Murni-berfikir secara rasional
BBMSlide gambar-gambardari internet
Langkah 2 Menyatakan keburukan kesan merokok kepada paru-paru
Jenis aktiviti : ‘hands-on’ aktiviti
Langkah-langkah1. Memasukkan kapas kedalam botol air mineral.2. Menutup tutup botol dengan plastisin3. Tebuk lubang pada plastisin dengan menggunakan pensil.4. Masukkan rokok ke dalam lubang yang disediakan.5. Nyalakan rokok tersebut.6. Memicit botol plastik menggambarkan manusia bernafas7.Keluarkan plastisin dan rokok .8. Buat pemerhatian terhadap kapas.
Dapatan1. Guru meminta murid merekodkan dapatan eksperimen.(contoh catatan eksperimen di bawah)
KPS-berkomunikasi
KBKK-mengikut urutan-menganalisis-membanding dan membeza
Nilai Murni-berkerjasama-sistematik
BBM-botol plastik-kapas-rokokGambarajah di ‘powerpoint’
Langkah 3 Menyatakan Jenis Aktiviti : Gambar KPS
(10 minit) keburukan kesan merokok kepada paru-paru
1. Guru menunjukkan gambar menggunakan komputer kesan merokok terhadap paru-paru
2. Guru menyoal murid:(a)Apakah perbezaan antara paru-paru yang ditunjukkan?
Jawapan:Paru-paru elok dan rosak
(b) Apakah kesan daripada tabiat tersebut terhadap manusia?
Jawapan:Kanser paru-paru
-pemerhatian-berkomunikasi-meramal
KBKK-Membanding dan membeza-menjana idea
Nilai Murni-Berfikiran kritikal dan analitis
BBMGambar dari ‘powerpoint’
Langkah 4(10 minit)
Kesimpulan Jenis Aktiviti: Percambahan Fikiran
1. Guru meminta murid membuat kesimpulan daripada eksperimen yang telah dijalankan.
Jawapan :Merokok membahayakan kesihatanMerosakkan gigiBau nafas dan badanMencemarkan udaraMenjejaskan kesihatan orang sekeliling
2. Guru merumuskan dari percambahan fikiran tersebut.
- Mengingatkan murid supaya tidak mendekati rokok
KPS-membuat inferens
KBKK-menjana idea
Nilai Murni-Bertanggungjawab keselamatan diri, rakan dan alam sekeliling
Langkah 5(10 minit)
Refleksi Jenis Aktiviti: Pertandingan melukis karikatur
1. Guru meminta murid melukis kartun “Kempen anti merokok”
BBMKertas lukisanPensil warna
Catatan eksperimen
Warna kapas sebelum eksperimen Warna kapas selepas eksperimen
a) Apakah organ pernafasan yang diwakili oleh kapas ?
………………………………………………………………………………………
b) Kenapakah kapas itu bertukar warna?
………………………………………………………………………………………
c) Bagaimana eksperimen ini menunjukkan kesan merokok terhadap paru-paru?
………………………………………………………………………………………
Recommended