5
№ 8 (80) серпень 2017 р. ЛОГОПЕД 40 роЗВаГа *y О.y О.y Білокобилка,y учитель-логопедy вищоїy категорії,y старшийy учительy КЗy «Дошкільнийy навчальнийy за- кладy (ясла-садок)y №y 7y «Пролісок»y департаментуy зy гуманітарнихy питаньy Кам’янськоїy міськоїy радиy Дніпропетровськоїyобл. ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУ Заняття з розвитку зв’язного мовлення О. О. Білокобилка*, Дніпропетровськаy обл. Програмовий зміст: y y формуватиy імпресивнийy таy експресивнийy словникy заy лексичноюy темоюy «Одяг»;y учитиy використовуватиy прямуy мову,y будуватиy про- стіy таy складніy речення,y узгоджуватиy іменни- киyуyродіyтаyчислі; y y учитиy культуриy звуковимови,y дикції,y наго- лосу;y закріплюватиy уy самостійнійy вимовіy по- ставленіyзвуки; y y розвиватиy фонематичнеy сприймання,y слухо- вуy таy зоровуy увагу,y пам’ять,y мислення,y дріб- нуy таy загальнуy моторику;y використовуватиy елементиyсамомасажуyтаyкінезіологічніyвпра- ви; y y навчитиy встановлюватиy взаємозв’язокy міжy змінамиy вy природіy таy раціональнимy одягом,y сприйматиy кольори;y умітиy оцінюватиy одягy заy смаком,y розрізнятиy заy належністю,y аналі- зуватиy моделіy одягу;y навчитиy розуміти,y щоy кожнийyвидyдіяльностіyпотребуєyзручногоyдо- цільногоyодягу. y y сприятиy отриманнюy дітьмиy глибокихy вра- женьyчерезyемоціїyтаyчуття. Матеріали та обладнання:y індивідуальніy дзеркала;y рукавичкиy ізy зображеннямy звірів;y карткиy ізy зображеннямy людейy різнихy професій;y демонстраційнийy матеріалy заy темоюy «Одяг»;y планшет. ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ I Í Привітанняyзyгостями. 1 Розвиток дрібної та артикуляційної моторики Діти Добрийyдень,yдобрийyдень!,y— Пальчикиyсказали,y— Миyсьогодніyвсіхyдітей Зранкуyпривітали. Í Виконуютьy пальчиковуy вправуy —y поy черзіy з’єд- нуютьy мізинчики,y безіменні,y середні,y вказівніy таy великіyпальчикиyодинyзyодним. Пальчикова гра МиyдолонькиyрозітремоyіyГніздечкоy зyнихyзів’ємо. Пташкаyуyгніздечкоyпокладеyяєчко. Яєчко,yяєчко,yкотисяyпоyгніздечку, Котися,yнеyгубися,yгляди,yнеyрозбийся! Í Дітиy передаютьy поy колуy масажнийy м’ячик,y маса- жуючиyпальціyрукyтаyдолоні.

роЗВаГа ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУjournal.osnova.com.ua/download/45-80-64711.pdf · ЛОГОПЕД 41 № 8 (80) серпень 2017 р. роЗВаГа артикуляційна

  • Upload
    others

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: роЗВаГа ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУjournal.osnova.com.ua/download/45-80-64711.pdf · ЛОГОПЕД 41 № 8 (80) серпень 2017 р. роЗВаГа артикуляційна

№ 8 (80) серпень 2017 р. ЛОГОПЕД40

роЗВаГа

*y О.y О.y Білокобилка,y учитель-логопедy вищоїy категорії,y старшийy учительy КЗy «Дошкільнийy навчальнийy за-кладy (ясла-садок)y №y 7y «Пролісок»y департаментуy зy гуманітарнихy питаньy Кам’янськоїy міськоїy радиyyДніпропетровськоїyобл.

ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУЗаняття з розвитку зв’язного мовлення

О. О. Білокобилка*, Дніпропетровськаyобл.

Програмовий зміст:yy формуватиy імпресивнийy таy експресивнийy

словникy заy лексичноюy темоюy «Одяг»;y учитиyвикористовуватиy прямуy мову,y будуватиy про-стіyтаyскладніyречення,yузгоджуватиyіменни-киyуyродіyтаyчислі;

yy учитиy культуриy звуковимови,y дикції,y наго-лосу;yзакріплюватиyуyсамостійнійyвимовіyпо-ставленіyзвуки;

yy розвиватиy фонематичнеy сприймання,y слухо-вуyтаyзоровуyувагу,yпам’ять,yмислення,yдріб-нуy таy загальнуy моторику;y використовуватиyелементиyсамомасажуyтаyкінезіологічніyвпра-ви;

yy навчитиy встановлюватиy взаємозв’язокy міжyзмінамиy вy природіy таy раціональнимy одягом,yсприйматиy кольори;y умітиy оцінюватиy одягyзаyсмаком,yрозрізнятиyзаyналежністю,yаналі-зуватиy моделіy одягу;y навчитиy розуміти,y щоyкожнийyвидyдіяльностіyпотребуєyзручногоyдо-цільногоyодягу.

yy сприятиy отриманнюy дітьмиy глибокихy вра-женьyчерезyемоціїyтаyчуття.

Матеріали та обладнання:y індивідуальніyдзеркала;y рукавичкиy ізy зображеннямy звірів;yкарткиy ізy зображеннямy людейy різнихy професій;yдемонстраційнийy матеріалy заy темоюy «Одяг»;yyпланшет.

ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТI

ÍПривітанняyзyгостями.

1 Розвиток дрібної та артикуляційної моторики

Д і т и

Добрийyдень,yдобрийyдень!,y—Пальчикиyсказали,y—МиyсьогодніyвсіхyдітейЗранкуyпривітали.

ÍВиконуютьy пальчиковуy вправуy —y поy черзіy з’єд-нуютьy мізинчики,y безіменні,y середні,y вказівніy таyвеликіyпальчикиyодинyзyодним.

Пальчикова гра

МиyдолонькиyрозітремоyіyГніздечкоyзyнихyзів’ємо.

Пташкаyуyгніздечкоyпокладеyяєчко.Яєчко,yяєчко,yкотисяyпоyгніздечку,Котися,yнеyгубися,yгляди,yнеyрозбийся!

ÍДітиy передаютьy поy колуy масажнийy м’ячик,y маса-жуючиyпальціyрукyтаyдолоні.

роЗВаГа

Page 2: роЗВаГа ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУjournal.osnova.com.ua/download/45-80-64711.pdf · ЛОГОПЕД 41 № 8 (80) серпень 2017 р. роЗВаГа артикуляційна

ЛОГОПЕД № 8 (80) серпень 2017 р.41

роЗВаГа

артикуляційна гімнастика

Вправиy «Лопаточка»,y «Гойдалка»,y «Змій-ка»,y«Чистимоyзубки»,y«Конячка».

Дихальні вправи

«Нюхаємоyквіти»y(Вдихy—yносом,yвидихy—yротом.)«Пірнаємоyуyводу»(Вдихy—yротом,yвидихy—yносом.)«Лікарyслухає(Вдихyіyвидихy—yротом.)«Спимо»(Вдихyіyвидихy—yносом.)

ÍВправиyвиконуватиyзаyдемонстраційнимyматеріалом.

2 Кінезіологічні вправи

Вправа «сонечко»Коловеy обертанняy головоюy ліворуч,y потімy

праворуч,y супроводжуючиy ціy рухиy обертаннямyочейy(поглядомyмалюємоyсонечко).

Вправа «Щиглик»Поy черзіy виконуватиy «щиглика»y пальцямиy

рук,y поєднуючиy великийy палецьy іy послідовноyвказівний,y середній,y підмізиннийy таy мізинецьyуyсупроводіyвіршика:

Зайчики-моргайчики,yмоїyлюбіyпальчики,Щигликаyзлякалисяyіyпорозбігалися.

Вправа «кулак — ребро — долоня»Триyположенняyрукиyнаyплощиніyстолу.

1y—yдолоняyвyкулак;2y—yдолоняyребромyнаyплощиніyстолу;3y—yпрямаyдолоняyнаyплощиніyстолу.Виконуватиy спочаткуy правоюy рукою,y по-

тімy—yлівою,yпотімy—yдвомаyрукамиyразом.

Вправа «Пальчик — носик»Наyвідстаніyпоказуватиyпередyочимаyпоyчерзіy

всіy пальці,y торкатисяy нимиy носа,y супроводжу-ючиy віршикомy іy поглядом,y зводитиy поглядy наyyносі.

Наyмізинчикyподивисьyіyдоyносикаyторкнись,Наyбезіменнийyподивисьyіyдоyносикаyторкнись,Наy середнійy подивисьy іy доy носикаy торкнись,Наyвказівнийyподивисьyіyдоyносикаyторкнись,Наy великийy подивисьy іy доy носикаy торкнись.

Вправа «Вухо — ніс»yy 1yр.y—yлівоюyрукоюyторкнутисяyкінчикаyноса,y

аyправоюy—yлівогоyвуха.yy 2yр.y—yплеснутиyуyдолоні.yy 3y р.y —y правоюy рукоюy торкнутисяy кінчикаy

носа,yаyлівоюy—yправогоyвуха.

Вправа «Змійка»Схреститиyрукиyдолонямиyоднаyдоyодної,yзче-

питиy рукиy уy «замок»,y вивернутиy рукиy доy себе.yРухатиy пальцем,y наy якийy укажеy ведучийy (педа-гог).yПалецьyповиненyрухатисяyточноyіyчітко,yнеyдопускаючиyсинкінезій.yПослідовноyуyвправіyпо-винніyбратиyучастьyусіyпальціyобохyрук!y(Вправиyвиконуватиyпідyмузику.)

3 Розвиток слухової уваги, уяви та пам’яті з елементами самомасажуУ ч и т е л ь - л о г о п е д.yСьогодніyмиyвирушимоy

доyКраїниyОдягу.yАyщобyвамyбулоyцікавіше,yвід-гадаймоyзагадкиyпроyодяг.

Загадкиyy Вонаyтепленькаyіyгладенька,

Єyрукаваyіyкапюшон.Єyґудзикиyіyдваyкармани,Наставyдляyнеїyвжеyсезон.Ну,yзвичайно,yцеyнеyМурка,Діти,yцеyзимова...y(куртка).

—yДіти,yякогоyкольоруyкуртка?—yЯкогоyкольоруyуyвасyєyкуртка?—yУyякіyпориyрокуyдітиyносятьyкуртки?

Page 3: роЗВаГа ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУjournal.osnova.com.ua/download/45-80-64711.pdf · ЛОГОПЕД 41 № 8 (80) серпень 2017 р. роЗВаГа артикуляційна

№ 8 (80) серпень 2017 р. ЛОГОПЕД42

роЗВаГа

—yКуртка,y щоy носятьy восени,y якy називаєть-ся?yАyвзимку?

yy Буваєyзyнитокyтаyзyтканини,Зручнаyнаyголовіyдитини.Буваєyрізнихyкольорів,Щобyрозрізнятиyдітлахів.Скажіть-но,yдіти,yцеyжyнеyтапки,Звичайно,yні,yцеyтепла...y(шапка).

ÍРозповідьyсупроводжуватиyпогладжуваннямyголови.

yy Вінyдовгий,yтеплий,yкольоровий,Надягнешy—yбудешyтиyздоровий.Іyгорлоyзовсімyнеyболить,Боyвінyнаyшиїyвyнасyвисить.y(Шарф)

ÍРозповідьyсупроводжуватиyпрогладжуваннямyшиїyспередуyтаyззаду.

Миyїхyнаyніжкиyодягаємо,Аyпотімyґудзикyзастібаємо,Щобyбігатиyтаyніжкиyпіднімати,Стрибати,yпадати,yвставати.Струсивyїхy—yчистіyвжеyвони.Тоyщоyце,yдіти?yЦе...y(штани).

ÍРозповідьy супроводжуватиy прогладжуваннямy нігyзнизуyвгору,yімітуючиyодягання.

Вінyтепленький,yзyрукавами,Плетенийyнитками.Черезyголовуyнаділиy—Зразуyтілоyмиyзігріли.y(Светр)

ÍРозповідьyсупроводжуватиyпрогладжуваннямyрукyзнизуyвгору,yтулубаy—yзгориyвниз.

—yАyзараз,yдіти,yподивимосяyоднеyнаyодного,yхтоy уy щоy вдягнений,y іy пограємоy уy дужеy цікавуyгруy«Уyтебеyє,yаyуyменеyнемає».

Наприклад,y уy Максимаy єy білаy сорочка,yаyуyменеyїїyнемає.

Дидактична гра «Він, вона, воно, вони»Демонструванняy картинокy одягуy таy визна-

ченняyродуyіменників.

4 Фізкультхвилинка (з використанням схематичного позначення дій та елементів самомасажу)

Д і т и

Дує,yдуєyзавірюха,Затуляйте,yдіти,yвуха.Ідеyсніг-сніжокy—Требаyвдітиyкожушок.Рученятаyпросуваємо,Блискавкуyмиyзастібаємо.Штани,yшкарпетки,yчобіткиМиyвзуваємоyзалюбки.Шапку,yшарфикyодягаємо,Вушкаyзігріваємо.Рукавичкиy—yдвіyсестричкиНадягаємоyшвиденько,ЩобиyнашимyпальченятамНаyдворіyбулоyтепленько.Отyтепер,yмороз,yморозь,Миyтебеyнеyбоїмось!НаyдвірyвсіyвибігаємоІyвyсніжкиyпограємо!y(Словаyспіввідноситиyрухам.)

Page 4: роЗВаГа ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУjournal.osnova.com.ua/download/45-80-64711.pdf · ЛОГОПЕД 41 № 8 (80) серпень 2017 р. роЗВаГа артикуляційна

ЛОГОПЕД № 8 (80) серпень 2017 р.43

роЗВаГа

5 Розвиток зв’язного мовлення, слухової пам’яті, уваги, дикції та наголосу

Загадка (продовження)

МиyтепленькіyіyрідненькіКольоровіyдвіyсестрички,Рукиyдітямyзігріваємо.Якyнасyзвати?y(Рукавички)

—yМолодці,y діти!y Виy знаєтеy українськуy на-роднуyказкуy«Рукавичка»?

Усіy разомy розкажемоy іy покажемоy цюy казку.

ÍДітиyсаміyпризначаютьyсобіyроліyзвірят.

У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Ішовy дідy зy онучкоюyтаy собакоюy лісомy іy загубивy рукавичку.y Біжитьyмишка,yпобачилаyрукавичкуyіyпитає...

1 - ш а y д и т и н а.yХтоyвyрукавичціyживе?У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Ніхтоy неy відповів.y

Мишкаyподивиласяьyтаyйyкаже...1 - ш а y д и т и н а.yЯyтутyбудуyжити.

У ч и т е л ь - л о г о п е д.yЗалізлаyмишкаyвyрука-вичкуy іy почалаy тамy жити.y Ідеy лісомy жабка,y по-бачилаyрукавичкуyтаyйyпитає...

2 - г а y д и т и н а.yХтоyвyрукавичціyживе?1 - ш а y д и т и н а.yЯy—yмишка-норушка,yаyтиyхто?2 - г а y д и т и н а.y Аy яy —y жабка-скрекотушка,y

пустиyменеyвyрукавичку!1 - ш а y д и т и н а.y Таy йди,y разомy веселіше!У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізлаy жабкаy вy ру-

кавичкуy іy почалаy тамy жити.y Осьy їхy ужеy двоє.yІдеy лісомy зайчик,y побачивy рукавичкуy таyyйyпитає...

3 - т я y д и т и н а.yХтоyвyрукавичціyживе?1 - ш а y д и т и н а.yЯy—yмишка-норушка.2 - г а y д и т и н а.yЯy—yжабка-скрекотушка.Д і т и y р а з о м.yАyтиyхто?3 - т я y д и т и н а.y Аy яy —y зайчик-побігайчик,y

пустітьyіyменеyвyрукавичку!Д і т и y р а з о м.yТаyйди,yразомyвеселіше!У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізy зайчикy уy рука-

вичкуy іy почавy тамy жити.y Ідеy лісомy лисичка,y по-бачилаyрукавичкуyтаyйyпитає...

Page 5: роЗВаГа ПОДОРОЖ ДО КРАЇНИ ОДЯГУjournal.osnova.com.ua/download/45-80-64711.pdf · ЛОГОПЕД 41 № 8 (80) серпень 2017 р. роЗВаГа артикуляційна

№ 8 (80) серпень 2017 р. ЛОГОПЕД44

роЗВаГа

4 - т а y д и т и н а.y Хтоy вy рука-вичціyживе?

1 - ш а y д и т и н а.y Яy —y мишка-норушка.

2 - г а y д и т и н а.y Яy —y жабка-скрекотушка.

3 - т я y д и т и н а.y Яy —y зайчик-побігайчик.

Д і т и y р а з о м.yАyтиyхто?4 - т а y д и т и н а.y Аy яy —y лисич-

ка-сестричка,yпустітьyіyменеyвyру-кавичку!

Д і т и y р а з о м.y Таy йди,y разомyвеселіше.

У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізлаyлисичкаyвyрукавичкуyіyпочалаyтамyжити.y Ідеy лісомy вовчик,y побачивyрукавичкуyтаyйyпитає...

5 - т а y д и т и н а.y Хтоy вy рука-вичціyживе?

1 - ш а y д и т и н а.y Яy —y мишка-норушка.

2 - г а y д и т и н а.y Яy —y жабка-скрекотушка.

3 - т я y д и т и н а.y Яy —y зайчик-побігайчик.4 - т а y д и т и н а.y Яy —y лисичка-сестричка.Д і т и y р а з о м.yАyтиyхто?5 - т а y д и т и н а.y Аy яy —y вовчик-братик,y пу-

стітьyіyменеyвyрукавичку!Д і т и y р а з о м.yТаyйди,yразомyвеселіше.У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізy вовчикy уy рука-

вичкуy іy почавy тамy жити.y Ідеy лісомy ведмідь,y по-бачивyрукавичкуyтаyйyпитає...

6 - т а y д и т и н а.yХтоyвyрукавичціyживе?1 - ш а y д и т и н а.yЯy—yмишка-норушка.2 - г а y д и т и н а.yЯy—yжабка-скрекотушка.3 - т я y д и т и н а.yЯy—yзайчик-побігайчик.4 - т а y д и т и н а.yЯy—yлисичка-сестричка.5 - т а y д и т и н а.yЯy—yвовчик-братик.Д і т и y р а з о м.yАyтиyхто?6 - т а y д и т и н а.y Аy яy —y ведмідь-набрідь,y пус-

тітьyіyменеyвyрукавичку.Д і т и y р а з о м.y Таy тутy вжеy тісно,y насy іy такy

п’ятеро!6 - т а y д и т и н а.y Аy яy скраєчку,y може,y якосьy

поміщуся.Д і т и y р а з о м.yТаyйди,yразомyвеселіше.У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Залізy ведмідьy уy рука-

вичку.y Такy тісноy сталоy всім,y алеy їмy булоy тепло,yіyжилиyвониyдружноyтаyвесело.yАжyосьyдідyпоба-чив,yщоyзагубивyрукавичку.

Побіглаy собакаy поy лісуy заy рукавичкою,y ба-чить:yлежитьyрукавичкаyтаyрухається.

Собакаy якy загавкаєy наy рукавичку,y усіy звіріyзлякалисяyтаyвyлісyпорозбігалися!

У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Діти,y якy виy вважаєте,yякyусіyзвіріyжилиyвyрукавичці?

Д і т и.yДружно,yвесело.У ч и т е л ь - л о г о п е д.yЯкyпотрібноyдоyвсіхyді-

тейyставитися?Д і т и.yПо-дружньому.У ч и т е л ь - л о г о п е д.y Іщеy однуy цікавуy

річy яy вамy розповім.y Виy знаєте,y щоy всіy людиyyпрацюютьy коженy наy своїйy роботі.y Якіy речіy вониyодягаютьy —y миy заразy дізнаємося.y Учителькаyодягаєyжіночийyділовийyкостюм;yінженерy—yчо-ловічийy брючнийy костюм;y майстерy —y робочийyкомбінезон;y клоунy —y різнокольоровийy костюм;yкухарy—yбілийyхалатyіyбілуyшапочку;yучительyфіз-культуриy —y спортивнийy костюм;y пожежникy —yспеціальнийy захиснийy комбінезон.y Аy щоy одягаєyнашаy медичнаy сестра?y помічникy вихователя?

Д і т и.yБілийyхалатyтаyбілуyхусточку.

6 Підсумок заняттяyy Щоyновогоyмиyсьогодніyдізналися?yy Зyякимyновимyодягомyпознайомилися?yy Якіyновіyпрофесіїyвиyзапам’ятали?yy Щоy вамy найбільшеy сподобалосяy наy занятті?

yy

�� О. О. Білокобилка з вихованцями