10
Мета: поглибити і розширити знання учнів про літературні казки, розвивати творчі здібності школярів; виховувати любов до казки, допомогти осягнути велич краси людського серця; виховувати почуття відповідальності за власні вчинки. Обладнання: виставка книг, дитячі ілюстрації до казок, кольорові ілюстрації художників до літературних казок, плакати, портрети письменників- казкарів, мультимедійні засоби. Епіграф: Тисячі речей можна забути, але тих казок, які розповідали вам в дитинстві, не забудете до смерті. Іван Франко Хід заняття Слово вчителя. Немає у світі людини, яка хоча б раз у житті не мандрувала чарівною країною казки. Безсмертний Каменяр – Іван Франко – говорив, що «оті простенькі сільські байки, як дрібні, тонкі корінчики, що вкорінюють у нашій душі любов до рідного слова, його краси, простоти і чарівної милозвучності. Тисячі речей у житті забудеться, а тих хвиль, коли мати чи бабуся оповідала байки, не забудете до смерті. Отже, сьогодні у нас незвичайне свято – свято казки (слайд 1). Ми відправимося у подорож казковим світом. Побуваємо у різних країнах, у різних авторів, зустрінемося з різними відомими вам казковими героями. Вас чекають конкурси, зустрічі, цікаві запитання. Ведуча. Скільки ж вас сьогодні зібралось! Зрозуміло! Адже сьогодні ми подорожуємо у казку. А звідки ж прийшла до нас казка? Давайте про це послухаємо притчу (слайд 2). Зачекайте, скоро і сама казка прийде. Вона поведе з вами розмову. Казок на світі дуже багато – і в книжках, і в житті. Нема жодного народу, який би не складав своїх казок. Сьогодні нашими гостями будуть герої казок – як українських, так і тих, що живуть далеко від нас (слайд 3).

У світі казок 5 6 кл

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: У світі казок 5 6 кл

Мета: поглибити і розширити знання учнів про літературні казки, розвивати творчі здібності школярів; виховувати любов до казки, допомогти осягнути велич краси людського серця; виховувати почуття відповідальності за власні вчинки.

Обладнання: виставка книг, дитячі ілюстрації до казок, кольорові ілюстрації художників до літературних казок, плакати, портрети письменників- казкарів, мультимедійні засоби.Епіграф: Тисячі речей можна забути, але тих казок, які розповідали вам в дитинстві, не забудете до смерті. Іван Франко

Хід заняття

Слово вчителя. Немає у світі людини, яка хоча б раз у житті не мандрувала чарівною країною казки. Безсмертний Каменяр – Іван Франко – говорив, що «оті простенькі сільські байки, як дрібні, тонкі корінчики, що вкорінюють у нашій душі любов до рідного слова, його краси, простоти і чарівної милозвучності. Тисячі речей у житті забудеться, а тих хвиль, коли мати чи бабуся оповідала байки, не забудете до смерті. Отже, сьогодні у нас незвичайне свято – свято казки (слайд 1). Ми відправимося у подорож казковим світом. Побуваємо у різних країнах, у різних авторів, зустрінемося з різними відомими вам казковими героями. Вас чекають конкурси, зустрічі, цікаві запитання. Ведуча. Скільки ж вас сьогодні зібралось! Зрозуміло! Адже сьогодні ми подорожуємо у казку. А звідки ж прийшла до нас казка? Давайте про це послухаємо притчу (слайд 2). Зачекайте, скоро і сама казка прийде. Вона поведе з вами розмову. Казок на світі дуже багато – і в книжках, і в житті. Нема жодного народу, який би не складав своїх казок. Сьогодні нашими гостями будуть герої казок – як українських, так і тих, що живуть далеко від нас (слайд 3).

Казок чимало є на світіВеселих і сумних

Питання поляга лиш в тому,Чи можна жить без них.

Казка стукає у двері,Привітаємо її,

І що б там не говорилиМи впізнаємо її.

(Стук у двері. Заходить казка)Казка. Доброго дня, діти! Я прийшла до вас у гості. Бачу серед вас своїх друзів, добрих і вірних. Зараз ви побачите і почуєте прекрасні казки. Уважно слухайте і дивіться.

Page 2: У світі казок 5 6 кл

Казка – це мудрість народу. Вона до нас прийшла через віки, ще з того часу, коли люди писати не вміли. Тому вона і називається казка, бо розказується. І завжди в казках перемагає правда, тому що народ – завжди за правду. Перед тим як ми помандруємо у чарівний світ, я перевірю ваші знання про казку (слайд 4).

- На які дві групи поділяються казки? (Народні й літературні)- Яку казку називають народною? (Казка, яку склав народ)- А літературною? (Казка, яка має свого автора)- Які є види казок? (Чарівні, побутові, про тварин)

Конкурс« Занурення у світ Казок» (слайди 5 – 13)

Увага на екран! Чи знаєте ви, в якій казці живуть ці герої? 1) А він лежав, лежав на вікні, а тоді з вікна на призьбу, а з призьби на землю в двір, а

з двору за ворота та й побіг - покотився дорогою. («Колобок»)2) Було собі два брати — один убогий, а другий багатий. От багатий колись

ізласкавився над бідним, що не має той ні ложки молока дітям, та й дав йому дійну корову…(«Мудра дівчина»)

3) Побіг вовк мерщій на річку, та до ополонки, та хвіст в ополонку…— Ловись,— каже,— рибко, велика та все велика! Не хочеться йому малої. Лисичка ж бігає по березі та все:— Мерзни, мерзни, вовчий хвіст! Мерзни, мерзни, вовчий хвіст! («Лисичка-сестричка та вовк-панібрат»)4) — Кізонько моя мила, кізонько моя люба! Чи ти пила, чи ти їла?

— Ні, дідусю, я й не пила, я й не їла: тільки бігла через місточок та вхопила кленовий листочок, тільки бігла через гребельку та вхопила водиці крапельку,— тільки пила, тільки й їла! («Коза-дереза»)

5) І все ж таки друг у мене з’явився, найкращий друг у світі: в міру вгодований чоловік у розквіті літ, найкращий у світі спеціаліст з парових машин , найкращий у світі поїдач солодких пирогів, найкраща у світі нянька. (А. Ліндгрен. «Малюк і Карлсон»)

6) З'явилося на пташиному дворі маленьке каченя, і до того воно було потворне … (Г.Х. Андерсен. «Гидке каченя») 7) У котел один налить По краї води із річки, В другий - теплої водички, Ну, а в третій - молока, Хай кипить, аж витіка. А тобі - легенька праця: Задля спроби іскупаться В молоці та у воді. Влізу в них і я тоді. (П.П. Єршов. « Горбоконик»)8) «Любе дзеркальце, скажи Та мій сумнів розв'яжи: Хто на світі наймиліший, Найгарніший, найбіліший?» (О.С. Пушкін. «Казка про мертву царівну та сімох богатирів» )

Page 3: У світі казок 5 6 кл

Конкурс«Назви автора Казки» (слайди 14 – 24)

«Попелюшка» 1. Ш. Перро 2. В. Гауф 3. Брати Грімм «Мойдодир» 1. А.Л. Барто 2. С.Я. Маршак 3. К.І. Чуковський «Русалонька» 1. В.В. Біанкі 2. Г. Х. Андерсен 3. О.А. Волков «Золотий ключик» 1. П.П. Бажов 2. О.М. Толстой 3. М.М. Носов «Мауглі» 1. Р. Кіплінг 2. Д. Родарі 3. А. Мілн «Казка про царя Салтана» 1. О.С. Пушкін 2. В.А. Жуковський 3. І.А. Крилов «Горбоконик» 1. П.П. Єршов 2. О.С. Пушкін 3. А.П. Чехов «Гидке каченя» 1. Ш. Перро 2. Д. Родарі 3. Г. Х. Андерсен «Фарбований Лис» 1. М.М. Носов 2. Іван Франко 3. В.П. Катаєв

Казка. Молодці, діти! Я бачу, що ви дуже уважно читаєте казки і запам’ятовуєте їх зміст та автора. А тому я приготувала для вас сюрприз: парад казкових героїв.

(Стук у двері. Заходить зайчик)Зайчик-листоноша. Добрий день у вашій хаті! Я приніс вам телеграмиКазка. А хто ж їх надіслав?Зайчик-листоноша. Вони без підписів.

Казка. Діти, допоможіть відгадати, від кого ці телеграми. 1. Приїхати не зможу, тому що чоботи здав відремонтувати (Кіт у чоботях)2. Розбилося яйце. Дід плаче, баба плаче, мушу заспокоїти. (Курочка Ряба)3. Шукаю стрілу. (Царівна-жаба)4. З’їв семеро козенят, болить живіт. (Вовк)5. Іду до кума журавля в гості на обід. (Лисичка)6. Не можу приїхати, у мене багато пацієнтів. (Лікар Айболить)7. Ніяк не витягнемо ріпку, тому прибути не зможемо. (Дід, баба, внучка)

Казка. Ну що ж, причини поважні, тому і не змогли герої казок до нас завітати. А зараз побачимо, хто ж з казкових героїв усе-таки прибув.

Page 4: У світі казок 5 6 кл

Червона шапочкаІшла я до бабусі,Несла їй пиріжки,Та чую: пані КазкаЗове мене сюди.Гостинці для бабусіШвиденько віднесла,Нову червону шапочкуДля вас я одягла.

КотигорошкоЯ звусь Котигорошко.Я батька й мами син.У кого зло на думці – Я розберуся з ним.В душі у мене чуйність,У серці доброта,В руках у мене сила,І ця ось булава.Мене вже не злякаєТепер ніяке зло,Бо знаю: найсильнішимиЄ правда і добро.

Казка. А зараз до нас завітає одна з моїх улюблениць – Дюймовочка.

ДюймовочкаПривіт з країни ельфів,Там проживаю я.Мене зовуть Дюймовочка,Я дівчинка мала.Я мешкаю у квіточці,Нектар солодкий пʼю.Зізнатися я хочу:Я вас усіх люблю.

Page 5: У світі казок 5 6 кл

Казка. Наступний гість – український хлопчик, якого ви добре знаєте, – Івасик-Телесик.

Івасик-ТелесикЯ Івасик, я Телесик,Люблю тата й маму я,Мій татусь, щоб я рибалив,Змайстрував мені човна.Але був я неслухнянимІ відплив від бережка.Мене відьма підманула, –Хитра бестія була.Захотіла мене зʼїсти,Але врятувався я,І тепер мені відомо:Світ врятує доброта.

Казка. І останньою до нас завітає героїня казки, яка стала найулюбленішою для мільйонів дітей усього світу. Зустрічайте! Прекрасна Попелюшка.

(Вбігає злий чарівник)Злий чарівник. Що? Не чекали?Казка. Навіщо ти сюди прийшов?Злий чарівник. О, я бачу, що наша Казка мені не рада. А у вас тут свято. Хіба так зустрічають гостей?Казка. Тебе сюди ніхто не запрошував.Злий чарівник. А мене запрошувати не треба. Я завжди зʼявляюсь без запрошення у тій школі, де діти не читають казок.Казка. Хіба у нас у школі є такі діти?Злий чарівник. Аякже.Казка. А це ми зараз перевіримо.

Вікторина «Що я знаю про казку?» (слайд 25)• Якими словами розпочинаються казки? (Жили – були… Десь – колись…)• Як одним словом називають початок казки? (Зачин)

Page 6: У світі казок 5 6 кл

• Де найчастіше відбувається дія казки? (За тридев’ять земель, у тридесятому царстві…)

• Які числа часто повторюються в народній казці? (3,7,9 – три брати, три завдання, три загадки, сім братів…)

• Окрім дійових осіб у казках діють і чарівні предмети. Назвіть їх. (Дзеркальце, килим – літак, скатертина – самобранка, жива та мертва вода, лялечка, чарівний клубочок, каблучка, яблучко, сокира…)

• У казках зустрічаємось із героями як реальними, так і фантастичними. Кого з фантастичних героїв ви б могли назвати? (Баба – Яга, Змій Горинич, золота рибка, джин, Чудо – Юдо…)

• А як зазвичай казки закінчуються? (Перемогою добра над злом, здійсненням бажань головного героя…)

• Які слова читаємо в кінці казки? (“І стали вони жити – поживати, добра наживати”, “Хто слухав казку, тому бубликів в'язку”, “Вам казочка, а мені бубликів в'язочка”, “Ось і казці кінець, а хто слухав - молодець”)

• Як одним словом ці слова називають? (Кінцівка)

Бліц-конкурс «Подорож провулком запитань» (слайд 26 – 31)

* Де жили дідусь із бабусею з казки О.С. Пушкіна про золоту рибку? (Біля синього моря)* Як звали собаку із казки Толстого «Золотий ключик»? (Артемон)* У чому Маша з російської народної казки «Маша та ведмідь» додому повернулася? (У коробці)* У кого з героїв були кришталеві черевички? (У Попелюшки)* Хто і яким незвичайним видом транспорту потрапив до палацу царя? (Ємеля на печі)* У якій казці овочі діють як живі істоти? («Пригоди Чиполліно»)* Ім’я цієї дівчинки вказує міру довжини, що дорівнює 2,5 см. (Дюймовочка)* Заклад, у якому працює Пєчкін із Простоквашино? (Пошта)* Як звали трьох ведмедів? (Михайло Потапич, Анастасія Петрівна, Мішутка) * Хто дав Буратіно золотий ключик? (Черепаха Тортіла )* Кличка собаки з казки «Ріпка». (Жучка)* Що купила на базарі Муха-цокотуха? (Самовар)

Казка. Молодці, діти. Допомогли визволити Попелюшку. А тепер зустрічайте…

ПопелюшкаШановна пані Казко,Шановні читачі,Мені приємно бачити,Що раді ви мені.Чимало бід зазналаЯ у своєму житті,Але знайшла я щастяНаперекір біді.Тепер вже не боюсяНі горя, ані зла,

Ані своєї мачухи,Ані чарівника.

Page 7: У світі казок 5 6 кл

Ведуча. Дорога пані Казко! Ми щиро дякуємо, що ви завітали до нас сьогодні разом із нашими улюбленими героями. Ми теж приготували для вас подарунок. Наші юні читачі намалювали героїв своїх улюблених казок (показує ці малюнки). Оскільки всі малюнки дуже гарні, ми не змогли вибрати найкращий. Можливо ви, пані Казко, нам у цьому допоможете?Казка. Справді, ці малюнки дуже гарні, однак всі переможцями бути не можуть, я вважаю найкращими…(оголошує переможців)

Інсценізація казки «Пані Метелиця» (слайди 32 – 33) (див. додаток)

Казка. Я дуже рада зустрічі з вами. Якби не казка, хто б і знав, Що стільки є чудес на світі, І хто б завісу відкривав У світ, в якому грають діти. Отже, до нових зустрічей у світі чарівних і неповторних казок! Дякую усім, хто завітав до нас на свято. Читайте, любіть книгу, станьте справжніми знавцями казок.

Page 8: У світі казок 5 6 кл