15
Тема. Рід іменників. Мета: повторити відомості про іменники – назви істот та неістот, власні й загальні назви; удосконалювати вміння правильного написання великої літери у власних назвах; формувати поняття про рід іменників, навчити визначати рід іменників за закінченням; розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять, усну й писемну мову учнів; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати культуру здоров’я та сприяти усвідомленню учнями, що дотримання всіх складових здорового способу життя – провідна умова збереження і зміцнення здоров’я; здоров’язберігаючий аспект: проведення фізичних вправ, що сприяють поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м’язів, які підтримують правильну поставу, знімають напругу з органів зору і слуху, з утомлених від письма пальців.

Конспект уроку "Рід іменників"

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Конспект уроку "Рід іменників"

. .Тема Рід іменників

Мета:

повторити відомості про іменники – назви істот та неістот, власні й загальні

назви; удосконалювати вміння правильного написання великої літери у власних

назвах;

формувати поняття про рід іменників, навчити визначати рід іменників за

закінченням;

розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять, усну й писемну мову

учнів;

за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати

культуру здоров’я та сприяти усвідомленню учнями, що дотримання всіх

складових здорового способу життя – провідна умова збереження і зміцнення

здоров’я;

здоров’язберігаючий аспект: проведення фізичних вправ, що сприяють

поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м’язів, які підтримують

правильну поставу, знімають напругу з органів зору і слуху, з утомлених від

письма пальців.

Обладнання: мультимедійна презентація, таблиці “Іменник”, малюнки продуктів їжі,

картки з віршем, прислів’ями.

Тип уроку: інтегрований урок засвоєння знань, формування умінь та навичок

(українська мова та урок здоров’я).

Page 2: Конспект уроку "Рід іменників"

Здобути і зберегти здоров'я

може тільки сама людина

М. М. Амосов

Людина носить лікаря в собі,

потрібно тільки вміти допомогти його роботі

Гіпократ

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

1.Організація уроку, оголошення теми та мети уроку.

Ось дзвінок нам дав сигнал – Працювати час настав.Тож і ми часу не гаймо,Урок мови починаймо.

Слайд 1 Сьогодні наш урок незвичайний, адже ми з вами, діти, будемо не тільки

поглиблювати свої знання про іменник, познайомимося з такою граматичною категорією як рід, а й спробуємо довести, , що дотримання всіх складових здорового способу життя – провідна умова збереження і зміцнення здоров’я.

Робота з епіграфами

Слайд 2

А ще до нас на урок завітає Доктор Айболить. Як ви думаєте, про що він нам нагадає? (припущення дітей)Відгадайте загадку – і ви дізнаєтесь, про що ми будемо говорити.Що людина не може купити за будь-які гроші? (Здоров’я) Слайд 3

Отже, поговоримо ми сьогодні і про здоров’я. Слайд 4Раніше люди були набагато сильнішими, витривалішими й здоровішими, тому

що більше часу проводили на свіжому повітрі й багато працювали фізично. Ось наприклад дроворуби. Як ви гадаєте, скільки сил потрібно для того, щоб розрубати хоча б декілька дерев’яних чурок?

Давайте сьогоднішній урок почнемо з дихальної вправи, яка називається „Рубання дров”. Її виконання збагатить наш мозок киснем і змусить працювати його більш ефективно.

Page 3: Конспект уроку "Рід іменників"

Діти стають прямо, ноги ширші за плечі. Руки опущені, пальці зчеплені в замок. - Підніміть руки вгору, вдихніть, прогніться назад.

Потім, різко видихаючи зі звуком „ха!” нахиліться, опустіть руки, як при ударі сокирою, поміж ніг і відразу підніміть їх вгору.

Повторити 5 разів. Дуже важливо, щоб звук „ха!” був результатом різкого видиху, йшов із грудної клітки.

2. А тепер проведемо вже граматичну тренувальну вправу

Розподільний диктант.Записати іменники у дві колонки: І – істоти, ІІ – неістоти.(два учні працюють біля дошки, інші в зошитах)

Ліс, мати, Місяць (небесне світило), вітаміни, брат, овочі, студентка, спортсмен, Андрій Шевченко, лікар, Земля (планета), місяць (календарний), м’язи, школяр, хвилина, першокласник, футбол.

(Звірити написане зі слайдом) Слайд 5

Page 4: Конспект уроку "Рід іменників"

3. Фронтальна бесіда.a. Якою частиною мови э слово «Здоров’я»? b. Яка частина мови називається іменником?c. Як розрізнити іменники – назви істот і неістот?d. Які іменники є власними назвами, які – загальними?e. З якою частиною мови найчастіше узгоджується іменник?

4. Складання асоціативного куща. Слайд 6

ІІ. Робота над темою уроку.1. Пояснення вчителя з використанням таблиці (картка1). Слайд 7

Бесіда: На основі яких ознак іменники розрізняються за родами? Розгляньте таблицю і зробіть висновок, за допомогою чого, крім займенників, можна

з’ясувати рід іменника? (за допомогою закінчення).

А якщо іменник у множині, як визначити рід?

Page 5: Конспект уроку "Рід іменників"

2. Робота з підручником.Ознайомитися з матеріалом підручника на ст.134.

Що нового ви дізналися про рід іменника, про що ми не сказали?

3. Виконання вправи 237 (1,2 речення)

4. Слово вчителя. А щоб не хворіти, давайте звернемось до нашого гостя. Завітав він до нас не з пустими руками, а приніс із собою Книгу Здоров’я. Слайд 8 І щоб її прочитати, ми повинні виконати завдання.

5. Правильне харчування. Слайд 9

6. Робота з карткою 2. Слайд 10

Ви отримали малюнки продуктів харчування. Потрібно вибрати і записати назви продуктів, корисних для здоров’я : Ігр. – чоловічий рідІІ гр.– жіночий рідІІІгр. – середній рідІVгр. - множина

7. Перевірка робіт.

Page 6: Конспект уроку "Рід іменників"

8. Запитання вчителя

Які продукти, що ви бачите зараз вам найбільше хотілося б з’їсти? А які корисні речовини в них містяться? Подумайте, може саме цих речовин (вітамінів, білків…) не вистачає вашому організму? Який висновок ми можемо зробити? Що потрібно для здоров’я?

Висновок: одна із складових здоров’я - правильне харчування. Слайд 11

ІІІ. Фізкультхвилинка

А ось ще одне фізичне завдання для вас. Здоров’я людини залежить від індивідуального розвитку. А щоб розвиватися, треба рухатися. Пропоную вам гру „Австралійський дощ ”.

Учні стоять. Вчитель показує рух, усі повторюють його поступово приєднуючись один до одного.

- Чи знаєте ви, який австралійський дощ?Піднімається вітер. (Потираємо руки)

Падають перші краплини дощу. (Клацаємо пальцями)Почалася злива. (Плескаємо долонями по стегнах)Злива перетворилася на бурю. (Топаємо)Ось буря стихає. (Плескаємо долонями по грудині)

Page 7: Конспект уроку "Рід іменників"

Стихає злива. (Плескаємо долонями по стегнах)

Закінчується дощ, падають останні краплі. (Клацаємо пальцями)

Шумить тільки вітер. (Потираємо долонями)Австралійський дощ скінчився. Сонце! (Діти піднімають руки вгору)Зараз ми з вами трохи перепочили, а тепер продовжимо працювати.

Page 8: Конспект уроку "Рід іменників"

ІV. Робота над темою уроку.

1. Вибіркове письмо (картка3) . Слайд 12

Узгодження іменника з прикметником.Виписати з тексту іменники, поставити у початкову форму, визначити рід, дібрати до них прикметники.

Будемо з водою дружити,Будемо з повітрям дружити,Будемо із спортом дружити,Щоб у щасті всім нам жити.

(вода цілюща; повітря прозоре, чисте; спорт щастя велике)

2. Запитання до учнів Чи можемо ми визначити ще одну складову здоров’я? Висновок: Щоб бути здоровим, треба займатися фізичною культурою,

спортом, загартовуванням Слайд 13

Page 9: Конспект уроку "Рід іменників"

V. Узагальнення й систематизація вивченого.

1. Самостійна робота (картка 4). Слайд 14

відновити вірш, дописавши закінчення та вставивши пропущені розділові знаки;

визначити рід іменників; визначити відмінок*

Друже щоб здоровим бути,

Треба навички здобути,

Про здоров’_ піклуватись:

Перш за все не лінуватись,

І здружитися із спорт_ ,

Рідко ласувати торт _ ,

Вод _ крижану не пити!

І цигарк_ не палити!

Щоб знешкодити мікроб_ ,

Рук _ мий щоразу чисто,

Не забудь щоденно їсти

Овоч_ і фрукт_ різні –

Всі вони тобі корисні.

Вранці й ввечері, мій любий

Завжди – завжди чисти зуб_ .

2. Взаємоперевірка. Слайд 153.4. Запитання до учнів

Чи можемо ми назвати ще одну складову здоров’я? Висновок: здоровий спосіб життя – дотримання режиму й особиста

гігієна. Слайд 16

Page 10: Конспект уроку "Рід іменників"

5. Робота в парах з прислів’ями та приказками Слайд 17 до частини прислів’я у першому стовпчику дібрати кінцівку з другого

стовпчика; назвати і підкреслити іменники як члени речення; розповісти, як зрозуміли зміст другого прислів’я.

1. Будь сильний духом, буде життя довше.2. Праця – здоров’я, а не новим кожухом.3. Працюй більше, лінь – хвороба.

Чи можемо ми назвати ще одну складову здоров’я? Слайд 18 Висновок: здоровий спосіб життя – це праця і відпочинок

Які відкриття ви зробили сьогодні на уроці?

6. Гра «Вірю – не вірю»Учні повинні нахилом голови підтвердити або заперечити висловлювання вчителя.

Іменник – самостійна частина мови (так) Іменник змінюється за числами (так) Іменник змінюється за родами (ні) Іменник має рід (так) На рід та число іменників вказує префікс (ні) Рід та число іменників можна визначити за закінченням (так) Нові знання допоможуть нам у майбутньому навчанні (так) Людина повинна дбати про власне здоров’я (так)

Page 11: Конспект уроку "Рід іменників"

Лікар Айболить залишає нам свою Книгу Здоров’я. Відкриємо останню сторінку цієї книги. І ще раз наголосимо, як же стати здоровим. Як берегти своє здоров’я?

Слайд 19

7. Робота з епіграфами уроку Слайд208. Діти, ми багато працювали, тому наші оченята втомилися. Трошки

перепочинемо.Офтольмотренаж

Швидко кліпати очима протягом 15 с. Заплющити очі. Не відкриваючи очей, начебто подивитися ліворуч на

рахунок «раз-чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ять-вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.

Спокійно посидіти із закритими очима, розслабившись протягом 5 с.

Page 12: Конспект уроку "Рід іменників"

VI. Домашнє завдання. Слайд 21

1.Вивчити правила ст.134-135;

2. Виконати вправу 246;

3. Із словами лікар, тренер,

суддя (спортивний), дієтолог,

повар скласти речення;

4*.Скласти текст із реченнями п.3

VII. Рефлексія

Слово вчителя:

Діти, підніміть руки, будь ласка, хто задоволений своєю роботою на уроці

(активністю, правильністю відповідей, письмовою роботою)?

Хто не задоволений? Чому?

Я довіряю вам виставити собі оцінку у щоденник у верхній частині клітинки, а у

нижній частині на перерві з’явиться моя оцінка, і, я впевнена, вони будуть

однакові.

Гра «Шалтай-Болтай».

Слайд 22

Дякую за урок! Будьте здорові!