14
ΚΟΚΚΟΤΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ – ΚΑΠΠΟΥ ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ: η κλεμμένη παιδική ηλικία ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΡΙΑ: ΠΑΝΤΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

Κ Ο Κ Κ Ο Τ Α Β Α Σ Ι Λ Ι Κ Η – Κ Α Π Π Ο Υ Α Γ Γ Ε Λ Ι Κ Η

ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ

ΠΑΙΔΙΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ:

η κλεμμένη παιδική ηλικία

ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΡΙΑ: ΠΑΝΤΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ

Page 2: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

Σ Χ Ο Λ Ι Κ Η Μ Ο Ν Α Δ Α :

Τ Α Ξ Η :

Α Ρ Ι Θ Μ Ο Σ Μ Α Θ Η Τ Ω Ν :

Τ Ο Π Ο Σ Υ Λ Ο Π Ο Ι Η Σ Η Σ Σ Ε Ν Α Ρ Ι Ο Υ :

Π Ρ Ο Β Λ Ε Π Ο Μ Ε Ν Ο Σ Χ Ρ Ο Ν Ο Σ :

Ι Δ Ι Α Ι Τ Ε Ρ Η Γ Ν Ω Σ Τ Ι Κ Η Π Ε Ρ Ι Ο Χ Η :

Ε Μ Π Λ Ε Κ Ο Μ Ε Ν Α Δ Ι Δ Α Κ Τ Ι Κ Α

Α Ν Τ Ι Κ Ε Ι Μ Ε Ν Α :

Στοιχεία εργασίας

Γ υ μ ν ά σ ι ο Λ ι β α ν α τ ώ ν

Α ΄ Γ υ μ ν α σ ί ο υ

2 2

Σ χ ο λ ι κ ή τ ά ξ η - Α ί θ ο υ σ α π λ η ρ ο φ ο ρ ι κ ή ς

8 δ ι δ α κ τ ι κ έ ς ώ ρ ε ς

Η β ι ο π ά λ η - Τ ο α γ ω ν ι σ τ ι κ ό π ν ε ύ μ α τ ο υ

α ν θ ρ ώ π ο υ

Ν . Γ λ ώ σ σ α , Ι σ τ ο ρ ί α , Δ ί κ α ι ο , Α ι σ θ η τ ι κ ή

Α γ ω γ ή

Page 3: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

• Εξοικείωση μαθητών και εκπαιδευτικού με την ομαδοσυνεργατική μέθοδο

• Εξοικείωση μαθητών με τη χρήση του Η/Υ (word, power point, πλοήγηση στο

διαδίκτυο)

• Διαθέσιμο εργαστήριο πληροφορικής και συνεργασία με τον καθηγητή

πληροφορικής

Προϋποθέσεις υλοποίησης

Page 4: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

Η δ ι δ α κ τ ι κ ή α υ τ ή π ρ ό τ α σ η α φ ο ρ ά σ τ η σ υ γ κ ρ ι τ ι κ ή ε ξ έ τ α σ η τ ω ν

π ο ι η μ ά τ ω ν « Τ ο ξ α ν θ ό π α ι δ ί » τ ο υ Τ έ λ λ ο υ Ά γ ρ α κ α ι « Τ ο π α ι δ ί μ ε τ α

σ π ί ρ τ α » τ ο υ Ν ι κ η φ ό ρ ο υ Β ρ ε τ τ ά κ ο υ , ε π ι δ ι ώ κ ο ν τ α ς σ υ γ χ ρ ό ν ω ς τ η ν

α ν ά δ ε ι ξ η τ ο υ δ ι α χ ρ ο ν ι κ ο ύ κ α ι π α γ κ ό σ μ ι ο υ π ρ ο β λ ή μ α τ ο ς τ η ς π α ι δ ι κ ή ς

ε ρ γ α σ ί α ς . Μ ε α φ ο ρ μ ή τ α δ ύ ο π ο ι ή μ α τ α , τ α π α ι δ ι ά θ α α ξ ι ο π ο ι ή σ ο υ ν τ ι ς

δ υ ν α τ ό τ η τ ε ς π ο υ τ ο υ ς δ ί ν ο υ ν ο ι Τ Π Ε γ ι α ν α έ ρ θ ο υ ν σ ε ε π α φ ή μ ε

π ο ι κ ί λ ε ς π η γ έ ς π ο υ ε σ τ ι ά ζ ο υ ν σ τ ο π ρ ό β λ η μ α τ η ς π α ι δ ι κ ή ς ε ρ γ α σ ί α ς .

Ε ι δ ι κ ό τ ε ρ α θ α δ ι α β ά σ ο υ ν κ ε ί μ ε ν α ε ι δ η σ ε ο γ ρ α φ ι κ ά κ α ι λ ο γ ο τ ε χ ν ι κ ά , θ α

π ε ρ ι η γ η θ ο ύ ν σ ε ι σ τ ό τ ο π ο υ ς , θ α δ ο υ ν φ ω τ ο γ ρ α φ ι κ ό – ε ι κ ο ν ι σ τ ι κ ό υ λ ι κ ό ,

β ί ν τ ε ο , δ ί ν ο ν τ α ς κ ι ά λ λ ε ς π ρ ο ε κ τ ά σ ε ι ς δ ι α θ ε μ α τ ι κ ο ύ χ α ρ α κ τ ή ρ α .

Σύντομη περιγραφή

Page 5: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

Γνωστικοί

στόχοι

Γνωριμία με το έργο δύο ποιητών διαφορετικών χρονικών περιόδων

Αισθητική απόλαυση ποιημάτων διαφορετικής τεχνοτροπίας με κοινό θέμα

Κατανόηση διαφορετικής οπτικής των δύο δημιουργών

(Άγρας: έμφαση στην παιδική αθωότητα και καταγραφή συναισθημάτων

Βρεττάκος: έμφαση στην παιδική ωριμότητα και κοινωνική/ταξική διάσταση)

Αντίληψη της κοινωνικής διάστασης της τέχνης – ποίησης

Ευαισθητοποίηση στα προβλήματα των συνανθρώπων τους

Προβληματισμός σε θέματα καταπάτησης των δικαιωμάτων των παιδιών και

ειδικότερα στο πρόβλημα της παιδικής εργασίας

Αναζήτηση ερμηνείας φαινομένου

Κατανόηση της διαχρονικότητας του προβλήματος και της στάσης των

σύγχρονων κοινωνιών

Επαφή με τα δικαιώματα των παιδιών και τις ανθρωπιστικές οργανώσεις που

τα προστατεύουν

Απόκτηση αισιόδοξης και αγωνιστικής στάσης ζωής, διάθεση διεκδίκησης

δικαιωμάτων

Ανάπτυξη δεξιοτήτων ενεργητικής συμβολής στην αντιμετώπιση σύγχρονων

κοινωνικών προβλημάτων

Page 6: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

Παιδαγωγικοί

στόχοι

Ομαδοσυνεργατικό πνεύμα, δεξιότητες συνεργασίας,

συλλογικής δημιουργίας

Βίωση αξίας διερευνητικής, ανακαλυπτικής μάθησης

Συνειδητοποίηση της πληθώρας των σύγχρονων πηγών

γνώσης και άσκηση στην κριτική αποτίμησή τους

Δημιουργική έκφραση

Page 7: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

Εξοικείωση με τον Η/Υ και το διαδίκτυο ως περιβάλλοντα

μάθησης, επικοινωνίας και δημιουργίας

Εξοικείωση με τη χρήση του επεξεργαστή κειμένου και

του λογισμικού παρουσίασης

Αξιοποίηση των δυνατοτήτων των Τ.Π.Ε. για τη

δημιουργία με συνεργατικό τρόπο απλών και

πολυτροπικών κειμένων

Εξάσκηση στην έρευνα στο διαδίκτυο και ανάπτυξη

δεξιοτήτων επεξεργασίας και ιεράρχησης πληροφοριών

Τεχνολογικοί

στόχοι

Page 8: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

• Σχολικό εγχειρίδιο (Κ.Ν.Λ. Α΄ Γυμνασίου)

• Φωτοτυπίες φύλλων εργασίας και παράλληλων κειμένων

• Βιντεοπροβολέας

• Πίνακας σχολικής αίθουσας

• Λογισμικό επεξεργασίας κειμένου (MS word)

• Λογισμικό παρουσίασης (Power point)

• Μηχανή αναζήτησης (Google)

• Διαδίκτυο (συνδέσεις με ιστοσελίδες στους Η/Υ του εργαστηρίου πληροφορικής)

Διδακτικό υλικό - Εποπτικά μέσα

Page 9: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

Πορεία σεναρίου

Α ΄ Φ Α Σ Η

(1η και 2η διδακτική ώρα

σ τ η σ χ ο λ ι κ ή τ ά ξ η )

Β ΄ Φ Α Σ Η

(3η ,4η ,5η διδακτική ώρα στο

εργαστήριο πληροφορικής)

Γ ΄ Φ Α Σ Η

(6η και 7η διδακτική ώρα στο

εργαστήριο ή στη σχολική

αίθουσα με τη χρήση φορητού

υπολογιστή και βιντεοπροβολέα)

Δ ΄ Φ Α Σ Η

(8η διδακτική ώρα στο

ε ρ γ α σ τ ή ρ ι ο ή σ τ η

σ χ ο λ ι κ ή α ί θ ο υ σ α )

● προβολή βίντεο

● ανάγνωση ποιημάτων

● παρουσίαση διδακτικής

πρότασης

● χωρισμός ομάδων

Α διαχρονικότητα προβλήματος

Β παιδική εργασία σε

υποανάπτυκτες χώρες

Γ παιδική εργασία στην Ελλάδα

Δ παλαιότερες και σύγχρονες

μορφές εκμετάλλευσης της

παιδικής εργασίας

Ε δικαιώματα του παιδιού

● παρουσίαση εργασιών

● βελτιώσεις - συμπεράσματα

● ανάρτηση εργασιών στην

ιστοσελίδα του σχολείου

Διοργάνωση εκδήλωσης

● αφίσα και προσκλήσεις

● φωτογραφίες

● βιβλία

● υλικό εκδήλωσης

● τραγούδια

Page 10: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

1Ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ομάδα διερεύνησης της ιστορικής πορείας του προβλήματος από το 19ο

αιώνα έως σήμερα

Α. Διαβάστε τις μαρτυρίες των εργαζόμενων παιδιών στην Αγγλία του 19ου

αιώνα και παρατηρείστε τις συνοδευτικές εικόνες. (Από παλιότερο σχολικό

βιβλίο: Ιστορία νεότερη και σύγχρονη, Β. Σκουλάτου – Ν. Δημακοπούλου – Σ.

Κόνδη, σελ. 182-183)

Β. Πληροφορίες για την εποχή της βιομηχανικής επανάστασης και τη

βιομηχανική κοινωνία της Αγγλίας του 19ου αιώνα μπορείτε να αναζητήσετε

στους δικτυακούς τόπους:

http://el.wikipedia.org/

http://museduc.gr/docs/Istoria/C/065-084_C_GYM_KEF_04.pdf

Αφού συγκεντρώσετε τα στοιχεία που χρειάζεστε, να απαντήσετε στις

παρακάτω ερωτήσεις:

1) Ποια προβλήματα αντιμετωπίζουν τα δύο κορίτσια που εργάζονται στο

ορυχείο;

2) Πώς επηρεάζουν οι κοινωνικές αλλαγές της εποχής τη ζωή των

κοριτσιών;

3) Ποια συναισθήματα σας προκάλεσαν οι μαρτυρίες της Σάρας και της

Μαίρης;

4) Ποια από τις δύο μαρτυρίες σας συγκίνησε περισσότερο και γιατί;

Γ. Μπορείτε να δείτε τις φωτογραφίες που άλλαξαν τους νόμους για την

παιδική εργασία.

Δ. Μπαίνετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση

http://www.iatrikathemata.gr/paidiergasia.htm.

Διαβάστε το άρθρο και σημειώστε τα βασικότερα σημεία του.

Ε. Αξιοποιώντας το υλικό που μελετήσατε, να δημιουργήσετε στο πρόγραμμα

παρουσίασης (power point) ένα σύντομο χρονικό για την παιδική εργασία από

τον 19ο αιώνα έως σήμερα. Πλαισιώστε τις διαφάνειές σας με εικόνες –

φωτογραφίες.

Page 11: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

2Ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ομάδα διερεύνησης του προβλήματος στον υπανάπτυκτο κόσμο

Α. Μπαίνετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.i-read.i-teen.gr/book/ikmpal-

ena-paidi-enantia-stin-paidiki-ergasia . Εκεί θα βρείτε πληροφορίες για το

βιβλίο «Ικμπάλ, ένα παιδί ενάντια στην παιδική εργασία». Αφού διαβάσετε την

περίληψη και δείτε τα υπόλοιπα στοιχεία, να ανοίξετε το αρχείο pdf που

περιέχει απόσπασμα του βιβλίου. Μπορείτε να το διαβάσετε και στη συνέχεια

να απαντήσετε στις ερωτήσεις:

1. Ποιες εργασίες κάνουν τα παιδιά;

2. Για ποιο λόγο βρίσκονται μακριά από τις οικογένειες τους;

3. Νιώθει θυμό ο Ικμπάλ για τον πατέρα του; Ποια είναι τα συναισθήματά του

γι΄ αυτόν;

4. Υποδυθείτε τον Ικμπάλ και γράψτε στο ημερολόγιό του για την πρώτη

μέρα που έφτασε στο εργαστήριο του Χουσείν.

Β. Παρακολουθείστε στο YouTube το βίντεο με τίτλο «Ινδία – Νίκη κατά της

παιδικής εργασίας»

Γ. Επισκεφτείτε το δικτυακό τόπο της εφημερίδας ΒΗΜΑ και διαβάστε το

άρθρο που αναφέρεται στην παιδική εργασία στην Ινδία.

(www.tovima.gr/world/article/?aid=470038)

Μπορείτε να εντοπίσετε ομοιότητες και διαφορές ανάμεσα στα παιδιά που

παρουσιάζονται στο βιβλίο και σε αυτά του άρθρου;

Δ. Από τη μηχανή αναζήτησης google μπορείτε να βρείτε εικόνες για την

παιδική εργασία. Επιλέξτε μία από αυτές που παρουσιάζει ένα εργαζόμενο

παιδί στον υπανάπτυκτο κόσμο και γράψτε μία φανταστική ιστορία για το

παιδί αυτό.

Γράψτε την ιστορία σας σε ένα αρχείο word.

Page 12: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

3ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ομάδα διερεύνησης του προβλήματος της παιδικής εργασίας στη χώρα

μας και των κινδύνων που απειλούν τα παιδιά που ασκούν ευκαιριακά

επαγγέλματα

Α. Διαβάστε από το σχολικό σας βιβλίο το διήγημα της Λίτσας Ψαραύτη « Ο

Κωνσταντής» και απαντήστε στις παρακάτω ερωτήσεις:

1. Ποια μορφή παίρνει στο διήγημα η εκμετάλλευση της παιδικής εργασίας;

2. Ποια προβλήματα αντιμετώπιζε ο μικρός Κωνσταντής;

3. Έχετε συναντήσει κι εσείς παιδιά που ασκούν ευκαιριακά επαγγέλματα

όπως ο Κωνσταντής; Ποιους κινδύνους πιστεύετε ότι διατρέχουν αυτά τα

παιδιά;

4. Ποια λύση δόθηκε στο πρόβλημα του Κωνσταντή; Πιστεύετε πως είναι

ικανοποιητικός αυτός ο τρόπος για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα της

παιδικής εργασίας;

Β. Στην ηλεκτρονική διεύθυνση www.unicef.gr/reports/alko/street.php θα

βρείτε την έρευνα που διενεργήθηκε για λογαριασμό της unicef και αφορά στα

παιδιά του δρόμου στη χώρα μας. Μπορείτε να σημειώσετε:

1. Ηλικίες των παιδιών

2. Χώρες προέλευσής τους

3. Βασικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν

Γ. Το προηγούμενο διάστημα έγινε λόγος στα Μ.Μ.Ε. για την υπόθεση της

εξαφάνισης 502 παιδιών των φαναριών από το ίδρυμα Αγία Βαρβάρα.

Μπορείτε να μπείτε στο δικτυακό τόπο της εφημερίδας ΤΑ ΝΕΑ για να

διαβάσετε το άρθρο και να παρακολουθήσετε το σχετικό

βίντεο.(www.tanea.gr/news/greece/article/5039443/ta-paidia-twn-fanariwn-

emenan-kapote-edw)

Δ. Υποθέστε ότι ο Κωνσταντής ήταν ένα από τα παιδιά των φαναριών που

εξαφανίστηκαν και διηγείται στην κυρία Δέσποινα την ιστορία του. Γράψτε

στον επεξεργαστή κειμένου (word) τη διήγηση του Κωνσταντή.

Page 13: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

4ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ομάδα αντιπαραβολής ανάμεσα στο παρόν και στο παρελθόν της

παιδικής εργασίας

Α. Διαβάστε πάλι τα αρχικά ποιήματα: «Το ξανθό παιδί» του Τέλλου Άγρα,

που γράφτηκε στο μεσοπόλεμο και «Το παιδί με τα σπίρτα» του Νικηφόρου

Βρεττάκου, στα πρώτα μεταπολεμικά χρόνια. (υπάρχουν και στον υπολογιστή

σας σε ένα έγγραφο του word)

Στη συνέχεια μπορείτε να απαντήσετε στις ερωτήσεις:

1. Να εντοπίσετε τις φράσεις που δηλώνουν τις σκληρές συνθήκες ζωής των

δύο παιδιών και να τις χρωματίσετε με το χρώμα επιλογής σας.

2. Να καταγράψετε τις εικόνες που υπάρχουν στο ποίημα «Το ξανθό παιδί».

Στη συνέχεια, με βάση αυτές τις εικόνες, να περιγράψετε σε μία

παράγραφο τον μικρό βιοπαλαιστή τονίζοντας την αθωότητά του. (Ν.

Γλώσσα: περιγραφή προσώπου)

3. Ποια είναι τα συναισθήματα του αφηγητή απέναντι στο ξανθό παιδί; Να

υπογραμμίσετε τις φράσεις που τα δηλώνουν.

4. Υποδυθείτε το παιδί με τα σπίρτα και γράψτε μια ημέρα από το

ημερολόγιό του φροντίζοντας να προβάλλετε την παιδική ωριμότητα.

5. Ποια είναι τα συναισθήματα της μητέρας του παιδιού; Να χρωματίσετε τις

αντίστοιχες φράσεις με ένα διαφορετικό χρώμα.

6. Τι εργασία κάνουν τα δύο παιδιά και ποιοι λόγοι κατά τη γνώμη σας

επηρέασαν τόσο αρνητικά τη ζωή τους;

Β. Παρακολουθείστε στο YouTube το βίντεο με τίτλο «Το μυστικό της

σοκολάτας: παιδική δουλεία».

Γ. Περιηγηθείτε στο δικτυακό τόπο: http://paidikh-

ergasia.weebly.com/piomicronlambdaupsilonepsilonthetanuiotakappaepsilons

igmaf.html και ανοίξτε την ετικέτα ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΕΣ. Εντοπίστε γνωστές

πολυεθνικές εταιρείες που εμπλέκονται στην εκμετάλλευση παιδικής

εργασίας.

Μπορείτε να σημειώσετε:

Εργασίες στις οποίες απασχολούνται σήμερα παιδιά

Για ποιους λόγους χρησιμοποιούν παιδική εργασία πολλές πολυεθνικές

εταιρείες;

Τι συναισθήματα σας δημιούργησε το υλικό που επεξεργαστήκατε;

Δ. Όλα τα μέλη της ομάδας σας αναλαμβάνετε να πάρετε συνέντευξη από

κάποιο συγγενικό πρόσωπο μεγάλης ηλικίας (παππούς, γιαγιά κ.λ.π.) που να

έχει εμπειρία παιδικής εργασίας. Θέμα της συνέντευξης: η παιδική εργασία και

τα προσωπικά τους βιώματα. Αποφασίστε για τις ερωτήσεις που θα κάνετε.

Τη συνέντευξη θα ηχογραφήσετε ή θα βιντεοσκοπήσετε με κάποια συσκευή

κινητού τηλεφώνου και το υλικό θα παρουσιαστεί στην τάξη.

Page 14: παιδική εργασία η κλεμμένη παιδική ηλικία

5ο ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Ομάδα διερεύνησης των δικαιωμάτων του παιδιού

Α. Μελετείστε το κείμενο της «Σύμβασης για τα δικαιώματα του παιδιού». Από την

ηλεκτρονική διεύθυνση της Unicef (www.unicef.gr/symbs.php) μπαίνετε στο

φωτογραφικό αφιέρωμα και έκδοση φιλική προς τα παιδιά ή αν προτιμάτε διαβάστε

τη σύμβαση με απλά λόγια στο δικτυακό τόπο του Συνηγόρου του παιδιού (www.0-

18.gr/downloads/entipo_simbasi_ex.pdf)

Στη συνέχεια μπορείτε να απαντήσετε στις ερωτήσεις:

1. Τι είναι η Σύμβαση για τα δικαιώματα του παιδιού;

2. Καταγράψτε τα δέκα πιο σημαντικά άρθρα, ιεραρχώντας τα όπως κρίνετε εσείς.

3. Εντοπίστε το άρθρο που αναφέρεται στην παιδική εργασία και σχολιάστε το.

Β. Από την παραπάνω διεύθυνση της Unicef μπαίνετε στα βίντεο με κινούμενα

σχέδια για τα δικαιώματα των παιδιών. Μπορείτε να δείτε το βίντεο για την παιδική

εργασία και να γράψετε μια μικρή ιστορία για αυτό.

Γ. Μπαίνετε στο blog της Actionaid και διαβάζετε την καταχώρηση «Είμαι 13 χρονών

και δουλεύω σε σκουπιδότοπο».

Ποια δικαιώματα των παιδιών παραβιάζονται;

Μπορείτε να βρείτε κι άλλες ανθρωπιστικές οργανώσεις που ασχολούνται με την

προστασία των δικαιωμάτων των παιδιών;

Δ. Με αφορμή το υλικό που μελετήσατε αναλαμβάνετε να φτιάξετε μια αφίσα για τα

δικαιώματα του παιδιού. (Μπορείτε να ζωγραφίσετε ή εναλλακτικά να αξιοποιήσετε

φωτογραφίες που θα βρείτε στο διαδίκτυο )