8
Писана припрема из методике наставе ликовне културе II Професор: Невена Хаџи-Јованчић Студент: Кристина Јосимовић 26/2008

ucasneza.files.wordpress.com€¦  · Web viewaqua ) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више

  • Upload
    letuyen

  • View
    227

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: ucasneza.files.wordpress.com€¦  · Web viewaqua ) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више

Писана припрема из методике наставе ликовне културе II

Професор: Невена Хаџи-Јованчић Студент: Кристина Јосимовић 26/2008

Београд, 2012.године

Page 2: ucasneza.files.wordpress.com€¦  · Web viewaqua ) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више

ОПШТИ ПОДАЦИ:

Име и презиме студента: Кристина Јосимовић 26/2008

Разред: IV/1

Школа: Светозар Марковић

Датум: 06. 03. 2012.

МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ:

Наставна јединица: Карактеристике акварел технике

Тема часа: Медузе

Ликовна област; техника/поступак: Сликарство; акварел на мокрој подлози

Материјал и алат: Блок број 5, водене боје, четке за акварел, сунђер, посуде за воду

Извори (за посматрање и истраживање): Фотографије медуза (Прилог 1)

Циљ:

Задаци:

Упознавање ученика са поступком технике акварела.Развијање практичног знања примене акварел технике.Омогућити стваралачко понашање и изражавање ученика.

Задатак ученика је да, индивидуално, уз помоћ сунђера и воде, на ласту из блока број 5, добију мокру подлогу па четком и воденим бојама сликају медузе.

Page 3: ucasneza.files.wordpress.com€¦  · Web viewaqua ) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више
Page 4: ucasneza.files.wordpress.com€¦  · Web viewaqua ) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више
Page 5: ucasneza.files.wordpress.com€¦  · Web viewaqua ) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више

ТОК ЧАСА:

Уводне припреме: а) Разговор о акварел техници:Питам ученике да ли знају шта је акварел техника, како се изводи. Говорим им да је акварел био познат још у старом Египту, где су га израђивали на папирусу, у Кини,   античкој Грчкој и Риму. Сама реч акварел долази од речи аква (aqua) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више или мање воде. Четкице предвиђене за акварел технику су мекане, обле и зашиљене на врху. Акварелне боје карактерише прозирност и прозрачност.Питам их да ли знају неке животиње које су прозрачне, украћене разним бојама. Да ли знате шта су медузе? Где оне живе? Како изгледају? Говорим им да ћемо сликати медузе акварел техником.Показујем слике медуза. Разговарамо о њима. Каквог су облика? Од чега се састоје? Којих делова тела? Каквих боја могу бити?б) Демонстрација поступка акварел технике:Прво објашњавам ја поступак цртања. Пошто су водене боје прозрачне, не користи се бела. Површине које треба да буду беле не треба бојити. Најпре се осликавају велике површине с много воде па се приказују детаљу на полусувој површини с мало воде. Скрећем пажњу да мора бити осликана и позадина. Ученицима кажем да ће свако од њих узети лист из блока број 5. Да спреме четкице и боје за сликање медуза.

Реализација: Расподела материјала и самостални рад ученика. Сваки ученик узима лист, четкицу и спрема се за сликање. Размишља о томе како би могла да изгледа медуза коју ће насликати и приступа реализацији.Обилазим ученике и додатно им објашњавам начин рада, уколико је потребно.

Презентација радова: Излазе ученици са неколико радова. Упоређујемо. Анализирамо. Ученици кроз разговор са учитељем долазе до сазнања о томе који су захтеви и квалитети акварел технике.

Page 6: ucasneza.files.wordpress.com€¦  · Web viewaqua ) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више

Прилог 1

Page 7: ucasneza.files.wordpress.com€¦  · Web viewaqua ) – вода. Објашњавам да се светли и тамни тонови добијају додавањем више