21
ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,, MIRON COSTIN” SUCEAVA COMISIA METODICĂ A ÎNVĂŢĂTORILOR CLASA PREGĂTITOARE PROPUNĂTOARE: PROF. ÎNV. PRIMAR, ŞTEFURĂ ANNA 27 MARTIE 2014

0 Proiect Bun Venit Primavara

Embed Size (px)

DESCRIPTION

scoala

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

COALA GIMNAZIAL ,, MIRON COSTIN SUCEAVA

COMISIA METODIC A NVTORILOR

CLASA PREGTITOARE

PROPUNTOARE:

PROF. NV. PRIMAR, TEFUR ANNA

27 MARTIE 2014

DATA: 27 martie 2014UNITATEA DE NVMNT: coala Gimnazial ,,Miron Costin SuceavaCLASA: Pregtitoare B

PROF.NV.PRIMAR: tefur AnnaARIA CURRICULAR: Limb i comunicare

DISCIPLINA: Comunicare n limba romnUNITATEA TEMATICA: Salutare, primvar!

SUBIECTUL LECIEI: Bine ai venit, primvar!FORMA DE REALIZARE: activitate integratTIPUL LECIEI: fixare i sistematizare de cunotine

DISCIPLINE INTEGRATE: Comunicare n limba romn Consolidarea literelor nvate (a-)Matematic i explorarea mediului- compunerea unor probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-5 uniti n concentrul 0-31, cu trecere peste ordin

Arte vizuale i abiliti practice- ,,Piramida primverii

Muzic i micare-interpretarea cntecului ,,Samba florilor cu micri ritmiceSCOPUL:

Sistematizarea i aprofundarea cunotinelor dobndite n vederea rezolvrii unor probe variate, precum i exersarea unor deprinderi de lucru dobndite anterior ;

COMPETENE SPECIFICE:

Comunicare n limba romn

1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar i rar 1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar i rar 1.3. Identificarea sunetului iniial i/ sau final dintr-un cuvnt, a silabelor i a cuvintelor din propoziii rostite clar i rar

2.3. Participarea cu interes la dialoguri scurte, n situaii de comunicare uzual 2.4. Exprimarea propriilor idei n contexte cunoscute, manifestnd interes pentru comunicare3.1. Recunoaterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari i mici de tipar

3.3. Identificarea semnificaiei unor simboluri care transmit mesaje de necesitate imediat, din universul familiar Matematica i explorarea mediului:

3.1. Descrierea unor fenomene/procese/ structuri repetitive simple din mediul apropiat, n scopul identificrii unor regulariti 5.1. Sortarea/clasificarea unor obiecte/ materiale etc., pe baza unui criteriu dat 5.2. Rezolvarea de probleme n care intervin operaii de adunare sau scdere cu 1-5 uniti n concentrul 0-31, cu ajutorul obiectelor Dezvoltare personal:

2.2. Identificarea regulilor de comunicare n activitatea colar

3.1. Identificarea unor rutine n activitatea colar

3.3. Identificarea hobby-urilor, jocurilor i activitilor preferate

Muzic i micare:

2.1. Cntarea n colectiv, asociind micarea sugerat de text

Arte vizuale i abiliti practice:

1.1. Sesizarea semnificaiei unui mesaj vizual simplu, exprimat prin desen/ pictur/ modelaj/ colaj/ film/ desen animat, care reflect un context familiar

2.2. Exprimarea ideilor i tririlor personale, n aplicaii simple, specifice artelor vizuale

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O1 - s identifice corect elemente de primvar din ilustraiile date; O2 - s rspund corect la ghicitori ;

O3 s compun probleme simple n care intervin operaii de adunare sau scdere, n concentrul 0-31, cu trecere peste ordin, cu material intuitiv;

O4 - s rezolve corect sarcinile de lucru de pe ,,roata florilor;

O5 s ordoneze, n mod corect, silabe pentru a obine cuvinte;

O6 - s realizeze piramida primverii n funcie de criteriile date;

O7 - s rezolve sarcinile de lucru de pe fia dat, respectnd indicaiile nvtoarei;.

O8 - s interpreteze un cntec, n grup, respectnd linia melodic i exectnd micri ritmice; O9 -s participe activ i afectiv n cadrul activitii, dnd dovad de iniiativ, cooperare i respectare a regulilor de joc.STRATEGII DIDACTICE: A).METODE SI PROCEDEE: conversaia, explicaia, problematizarea, metoda piramidei, turul galeriei, jocul, nvarea prin descoperire, competiia, recompensa, munca n echip/individual. B). MIJLOACE DE INVATARE: imagine- Zna Primvar, buburuza, imagini cu albinuele ce reprezint numele copiilor, calendarul naturii, jetoane cu diverse elemente ale primverii, ecusoane pentru grupe, roata i piramida primverii, CD player, scrisori-surpriz, bileele cu sarcini de lucru, creioane colorate, lipici, buline negre pentru buburuz, fie de lucru, fee zmbitoare, buburuze din ciocolat-recompens.

C). FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe

RESURSE TEMPORALE: 50 minute: 35 minute activitatea + 15 minute activitate n completare

RESURSE UMANE: 26 elevi

RESURSE SPATIALE: sala de clas

FORME SI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematica a comportamentului elevilor, aprecieri verbale, evaluarea reciproc, acordarea de stimulente fee zmbitoare, buburuze din ciocolat;

Reguli de joc: plicurile cu materialele de lucru, de pe mesele elevilor, vor fi deschise atunci cnd li se cere; fiecare grup trebuie s asculte, cu atenie, sarcina didactic i rspunsurile colegilor; nainte de a lucra n echip, vor repeta formularea: Ne gndim, ne sftuim/i rspunsul l gsim!; dup finalizarea fiecrei probe, grupele i desemneaz cte un membru pentru a comunica rezultatul; pentru rspunsurile corecte, grupele vor primi cte o bulin neagr pe care o vor lipi pe spatele buburuzei.

Echipa care are mai multe puncte este desemnat ctigtoare.

BIBLIOGRAFIE:

Barbu. M.(coord.)- Metodica predrii limbii i literaturii romne- nvmnt primar, Ed. Gheorghe Alexandru, Craiova, 2003;

Curs formare: Organizarea interdisciplinar a ofertelor de nvare pentru formarea competenelor cheie la colarii din clasele I-IV - program de formare continu de tip blended learning pentru cadrele didactice din nvtmntul primar;

MECTS -Programa pentru disciplinele: Comunicare n limba roman, Matematic i explorarea mediului, Educaie pentru societate, Dezvoltare personal, Muzic i micare, Arte vizuale i abiliti practice, aprobat prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012, Bucureti; www.didactic.ro nvmnt primar, clasa pregtitoare.

Anexa 1

,,Primavar-Zn bun

Sunt o mic buburuz

Necajit i confuz.

Stnd pe frunz, obosit,

Vntul Vitejel, cltor

M-a luat cu el n zbor

M-a-nvrtit, m-a rsucit

Fr buline m-am trezit.

V mulumesc tuturor

Pentru al vostru efort

Ai rspuns i ai ghicit

Bulinele eu mi-am primit

Pot zbura din frunz-n frunz

Acum sunt o buburuz.

Multe insecte mititele

Vor fi prietenele mele

Drept rsplat, ia, privii

O comoar descoperii.

Anexa 2

FI DE LUCRU - Darurile primveriiECHIPA BRNDUELOR

1.Denumete imaginile . Coloreaz numai imaginile specifice anotimpului primvara.

3.Problem ilustratCompune o problem dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.

5.Caut i potrivete!

Unete silabele pentru a forma cuvinte.

FI DE LUCRU - Darurile primveriiECHIPA NARCISELOR

1.Denumete imaginile .

Coloreaz numai imaginile specifice anotimpului primvara.

3.Problem ilustratCompune o problem dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.

5.Caut i potrivete!

Unete silabele pentru a forma cuvinte.

FI DE LUCRU - Darurile primveriiECHIPA LALELELOR

1.Denumete imaginile .

Coloreaz numai imaginile specifice anotimpului primvara.

3.Problem ilustratCompune o problem dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.

5.Caut i potrivete!

Unete silabele pentru a forma cuvinte.

FI DE LUCRU - Darurile primveriiECHIPA LCRMIOARELOR

1.Denumete imaginile.Coloreaz numai imaginile specifice anotimpului primvara.

3.Problem ilustratCompune o problem dup urmtoarea ilustraie i scrie operaia matematic.

5.Caut i potrivete!

Unete silabele pentru a forma cuvinte.

Anexa 3 1. GHICETE!

Astzi, n grdina meaAm vzut dup perdea

Cum o zn frumuic

Iar d via la grdin

Cine-i oare zna aceea? (Primvara)Are-un ac micu si fin,Zboar lin din floare-n floare,Acul este cu veninIar polenu-i pe picioare. (Albina)

Cupe albe, sngerii,

Stau pe lujere nfipte,

Parc-ar fi nite fclii!

Hei, ghicete-le, de le tii. (Lalelele)Plin imaul e de flori,

O mulime de culori.

Ai vzut cu toii oare

Floricele zburtoare?

Flori ce zboar pe ima?Nu sunt flori, sunt... (Fluturai)S-mi ghicii o ghicitoare:

nalt cu lungi picioare,

Pene negre pe-aripi are,

Peste broate e mai mare. (Barza)Coada ca o furculi

Roioar sub brbi. (Rndunica)Voinicul cu haina albIese primul din zapad. (Ghiocelul)

Se ntmpl peste noapte,

Din boboci, florile scoate; Din uscat i noduros, Zici c-i nins, un prin frumos!

(Copacul nflorit)

Anexa 4

4.Roata florilorNarcisa

1.Denumete floarea!

Eu zic una, tu spui mai multe: albin, miel, nar.

Laleaua

1.Denumete floarea!

Cum se mai spune la: buburuz, harnic, copac.Brndua

1.Denumete floarea!

Gsete cuvintele cu sens opus: urt, cald, nsorit.Lcrmioara

1.Denumete floarea!

Enumer lunile de primvar. Desparte n silabe cuvintele enumerate. 6. Piramida ilustrat

SHAPE \* MERGEFORMAT

Samba florilor dans ritmicScop: perfecionarea deprinderilor de muzic i micare

Obiective operaionale:

Psihomotorii:

-s execute corect micri ritmice specifice gimnasticii ritmice;

-s-i coordoneze micrile cu muzica;

Afective:

-s respecte indicaiile profesorului;

-s colaboreze cu colegii pentru a realiza corect dansul;

- s manifeste stri de bucurie, admiraie, simpatie;

Strategii didactice:

Resurse procedurale: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul,

Resurse materiale: laptop, boxe, Cd

Resurse temporale: 15 minute

Resurse umane: 26 de elevi

Forme de organizare: frontal

Evenimente ale leciei

Ob.

op.

Comp.

sp.

Coninut metodico - tiinific

Strategii didactice

Evaluare

(metode i indicatori)

Metode i procedeeMijloace de nvmntForme de organizare

1. Moment organizatoric

2. Captarea ateniei

3. Anunarea temei i a obiectivelor

4. Dirijarea nvrii

5. Obinerea performanei

6.Activitate n completare

7. ncheierea activitii

O1

O1

O2

O3

O4

O5

O6

O9

O7

O8

O9

CLR 2.3

DP 2.1,3.1

MEM 1.1

CLR 2.3

DP 3.1

CLR 2.3

AVAP 1.3

CLR 2.3

DP 2.2, 3.3

CLR 1.1, 1.2, 2.4, 2.3, 3.1, 3.3

MEM 3.1, 5.2, 5.1

AVAP 2.2 1.1

CLR 4.1, 1.1, 1.3, 3.1

MM 2.1

CLR 2.3Asigurarea unui climat educaional favorabil.

DP ntlnirea de diminea

nviorarea de diminea

Dimineaa, n grdin

Pe o tuf de sulfin,

Zeci de aripi colorate

Stau frumos aliniate.

Au ieit, cu mic, cu mare,

Fluturii la-nviorare.

D comanda, de pe-o floare,

O lcust antrenoare:

1, 2- ne rsucim,

3 i 4- ne-nvrtim!

5 i 6- ne arcuim,

7, 8- acum srim!9,10- respirmAripile scuturm!

Ne cltim acum cu rou!

Gata-ncepe o zi nou!

Suntei pregtii de zbor.

Ziua bun tuturor!

Salutul Bun dimineaa, albinuelor!- elevii rspund la salut, se salut ntre ei, stabilesc contact vizual cu cei din jur, adopt un limbaj al trupului respectuos i o mimic prietenoas;

Prezena numeric i nominal

Dup ce ne-am adunat

i frumos ne-am salutat,

Colegii ne-am ntlnit,

Oare cine n-a venit?

Calendarul naturii:A-nceput o nou zi.

Cum e vremea azi, copii?

Vremea s o studiem

La panou s aezm

De e ploaie sau e soare

Sau e vremea de plimbare.

- elevii de serviciu (meteorologii) completeaz calendarul naturii;

- ceilali ncearc s rspund la ntrebrile care se refer la starea vremii, schimbrile din natur, reperele temporale.

Noutile zilei se anun evenimentul special: musafirii prezeni care vor s afle modul cum este ntmpinat Primvara.

Mesajul zilei - Zna Primverii a trimis copiilor o scrisoare.Voi deschide scrisoarea i voi da citire mesajului. (Anexa 1)

Se prezint copiilor tema i obiectivele propuse. Pentru ca buburuza s-i recapete bulinele pierdute, noi o vom ajuta desfurnd jocul :Darurile primveriiPentru a gsi bulinele buburuzei ne vom mpri n patru echipe: Echipa brnduelor, narciselor, lalelelor, lcrmioarelor.

Explicarea jocului i stabilirea regulilor.

Dup ce toi copiii au neles regulile jocului se trece la executarea jocului propriu-zis. Fiecare copil va trebui s rezolve anumite cerine. (Anexa 2,3,4)

Exerciii de nclzire a degetelor

1.Rezolv exerciiile din fi.

Coloreaz simbolurile primverii.

2. Ghicete!- nvtoarea citete ghicitorile; cte un reprezentant din fiecare echip trebuie s rspund la ghicitoare.

3.Probleme ilustrate -Fia- probleme ilustrate (compar rezultatele).4. Roata florilor- Pe rnd, cte un copil din fiecare echip rotete roata, denumete florile i rezolv sarcinile gsite.

5. Caut i potrivete unete silabele pentru a forma cuvinte.

6. Piramida primverii , respectnd urmtoarele nivele:

nivelul de la baza-1-flori ;

nivelul - 2 insecte; nivelul 3- psri;

nivelul -4- anotimpul;

Se solicit elevilor s spun ce nseamn pentru ei cuvntul ,,primvar''. Se lipesc bulinele negre pe spatele buburuzei.Se mpart elevilor fie de lucru. Dans ,,Samba florilor.Elevii vor interpreta melodia i vor executa micri ritmice.Se citete scrisoare de mulumire din partea buburuzei.

Se fac aprecieri generale asupra activitii, iar elevii care au fost activi vor fi recompensai cu fee zmbitoare i buburuze din ciocolat. conversaia

exerciiul

ConversaiaExpunerea

ConversaiaExpunereaConversaiaExpunereaConversaiaConversaia

Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Problematizarea

PiramidaRoataJoc didactic

Conversaia

Explicaia

Exerciiul

ConversaiaExplicaiaDemonstraia

conversaia

Albinue cu numele copiilor

jetoane necesare pentru completarea calendarului naturii

Calendarul naturii

Zna PrimvarBuburuza-mascotascrisoare

ecusoane pentru identificarea grupelor

Buburuza

Scrisoarea

Plicuri cu probe

Fi de lucru

Flori cu sarcini de lucru

Ghicitori

Roat

Priramida primverii

Emoticoane

Buline negre pentru buburuz-recompenseFi de lucru

Laptop, boxe, cd

buburuze din ciocolatEmoticoane

frontal

individual

frontal

frontal

frontal

Frontal

FrontalindividualPe grupe

Frontal

IndividualfrontalIndividual

frontal

frontalobservarea

capacitatea de a comunica

capacitatea de a comunica

capacitatea de a comunica

Capacitatea de a asculta, cu atenie, un mesaj

Observarea

capacitatea de a reine obiectivele propuse

Capacitatea de a intui o imagine

capacitatea

de a face corespondena ntre ecuson i grupa din care face partecapacitatea de concentrare a ateniei

capacitatea

de a gsi rspunsul potrivit

capacitatea de a compune i de a rezolva probleme

capacitatea de a rezolva corect sarcinile de lucru

capacitatea de a forma cuvinte

capacitatea de a face clasificri

capacitatea

de a lucra n grup

capacitateaa rezolva corect sarcinile de lucru

capacitatea de interpreta melodia i a executa micri ritmice

Aprecieri

verbale

N LEA

LA DAR

BONAR

!

!

N LEA

LA DAR

BONAR

N LEA

LA DAR

BONAR

N LEA

LA DAR

BONAR