0 Proiect de Activitate

  • Upload
    mikka

  • View
    28

  • Download
    1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

p

Citation preview

Proiect de activitate Data: 10 februarie 2010Domeniul experential : domeniul limb i comunicareActivitatea : educarea limbajuluiTema : Cltorie n lumea povetilor Mijloc de realizare : joc didacticTipul activitatii : consolidare verificare a cunotinelorScopul activitatii : Verificarea i consolidarea cunotinelor copiilor despre povetile lui Ion Creang ;

Educarea abilitii de a intra n relaie cu ceilali , a deprinderilor de cooperare ntre partenerii de joc ;

Educarea spiritului competitiv.

Obiective operationale :Cognitiv- informaionale

O1- S recunoasc povetile Capra cu trei iezi , Ursul pclit de vulpe , Pungua cu doi bani , Fata babei i fata moneagului i personajele acestora cu ajutorul suportului intuitiv: imagini , descrieri , fragmente din poveste, pantomim ; O2 - S caracterizeze personaje din poveti preciznd cel puin o nsuire a acestora ;O3 S alctuiasc propoziii simple i dezvoltate cu sau fr suport intuitiv ;O4 S gseasc cuvntul potrivit n completarea propoziiilor eliptice , forma corect de exprimare a singularului i pluralului , diminutivului i augmentativului ;O5 S rezolve corect exerciii de analiz fonetic : desprire n silabe , izolarea sunetului iniial .

Socio-afective

O6 - S respecte regulile de joc ;O7 - S manifeste reacii adecvate fa de personajele din poveti ;Psihomotorii

O8 S prezinte personaje sau fapte ale acestora prin micri de pantomim ;Sarcini didactice :Formularea corect i prompt a raspunsurilor la ntrebrile , cerinele educatoarei ;

Aranjarea la flanelograf a ase coli de hrtie colorate , la fel ca feele cubului , ce va constitui un element de joc ;

Sub fiecare coal de hrtie vor fi aezate cerine surpriz la care copiii celor dou echipe vor rspunde vor raspunde ;

Aranjarea copiilor de la cele patru echipe pentru a realiza metoda participativ activ , piramida ;

Reguli de joc :Copiii sunt mprii n patru echipe ;

Fiecare copil de la cate o echip va rspunde la o ntrebare ;

Pentru fiecare rspuns corect , echipa primete o recompens ;

Dac un copil nu poate da rspunsul corect , poate fi ajutat de ceilali copii din echipa sa;dac totui copiii de la o echip nu vor da rspunsul corect , copiii de la echipa advers pot da o pedeaps hazlie ( s cnte precum cocoul , s sar de trei ori ntr-un picior, etc).

Elemente de joc :ntrecerea , surpriza , cubul colorat , cubul cu personaje , aplauze , recompense , pedepsele hazlii ;

Strategii didactice :Metode i procedee: conversaia , explicaia , demonstraia , exerciiul , problematizarea , jocul , metoda cubul personajelor , metoda piramida.

Mijloace de nvmnt : o scrisoare adus de Nic , cub cu feele colorate iar la flanelograf coli de hrtie de aceeai culoare cu feele cubului sub care vor fi aezate cerine din poveti , ecusoane pentru fiecare grup , un cub pe ale crui fee vor fi lipite imagini cu personaje din povetile lui I. Creang , mscue ale personajelor , recompense cuburi n miniatur .

Organizarea activitii

Demersul didacticEvenimente didacticeObiective operaionaleConinutul nvriiStrategii didacticeEvaluare- instrumente i indicatori

Captarea ateniei Voi citi copiilor scrisoarea din tristua lsat de Nic (Ion Creang) i le voi prezenta materialul sub form de surpriz .-citirea scrisorii -prezentarea cubului i a materialuli de la flanelograf;-explicaia .OralFrontal

Anunarea temei i a obiectivelorJocul pe care l vom juca noi astzi se numete Cltorie n lumea povetilor. Prin acest joc o s-i artm lui Nic ce tim noi despre povetile lui: vom recunoate povetile i personajele cu ajutorul imaginilor , mimnd o aciune facut de un personaj , vom caracteriza personaje , vom completa propoziiile cu cuvintele potrivite , vom gsi forma corect de singular i plural a cuvintelor i le vom alinta , vom despri n silabe .

Reactualizarea cunotinelor

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

Explicarea regulilor de jocO1Se vor reactualiza cunotinele legate de povetile lui Ion Creang .Cine a fost Ion Creang?

Ce poveti cunoatei scrise de Ion Creang ?

Pentru a juca acest joc v propun s ne mprim n patru echipe i fiecare echip s- i aleag un nume : echipa iezilor, echipa cocoeilor, echipa vulpielor i echipa ursuleilor .Mai avem nevoie de un cub colorat fiecare fa de alta culoare , imagini din poveile nvate, iar la flanelograf ase plicuri colorate la fel cu feele cubului n care eu v-am pregatit o mulime de cerine surpriz.

Explicarea regulilor de joc :- pe masa mea va fi asezat cu faa in jos, cte o imagine din cele patru poveti ce urmeaz a fi repetate ; - un copil de la fiecare echip i va alege o imagine de pe masa , astfel aceasta va desemna din ce poveste va primi prima cerin echipa respectiv ;- voi rostogoli cubul , iar culoarea feii de deasupra cubului va indica culoarea plicului de la flanelograf de unde voi extrage prima cerin ;- dup ce copiii celor patru echipe vor raspunde pe rnd la prima cerin rostogolind cubul de fiecare dat , voi aeza pe mas alte patru imagini din poveti ; ali reprezentani ai echipelor vor alege imaginea ce va desemna povestea i implicit cerina a doua la care vor raspunde.-fiecare rspuns corect va fi rspltit cu o recompens ( imaginea zmbitoare a unui copil) , iar cele incorecte , cu pedepse hazlii- fiecare copil poate s cear ajutorul colegilor de echip , dac nu tie un raspuns

-explicaia

Jocul de prob

Executarea jocului

O1

O2

O3

O4

O6Demonstrez jocul de prob .Voi alege de pe mas o imagine. O art copiilor .Voi rostogoli cubul ; cerina ce urmeaza a fi rezolvat va fi dat de culoarea feei de deasupra cubului; dac prin rostogolire cubul se va opri cu faa de culoare roie deasupra , voi lua de la flanelograf prima cerin cu referire la povestea aleas de mine din plicul de aceeai culoare .

Cer copiilor de la fiecare echip s-i delege un reprezentant ce va veni s aleag o imagine de pe masa mea. Aceasta va indica povestea din care urmeaz a fi formulat cerina numrul unu pentru fiecare echip. mpreuna cu copiii vom stabili ordinea n care cele patru echipe vor rspunde. Rostogolesc cubul , dup care numesc un copil de la prima echip pentru a rspunde la prima cerin indicat de culoarea feei de deasupra cubului . Dup ce va rspunde , rostogolesc din nou cubul ,i va rspunde un copil de la a doua echip, tot la prima cerin pe care o voi extrage din plicul care va avea aceeai culoare cu culoarea feei de deasupra cubului .Pe rnd voi numi cte un copil de la fiecare echip pentru a rspunde .Cerinele vor fi formulate astfel nct fiecare echip va avea acelai tip de formulare

Pentru fiecare rspuns corect fiecare echip va primi pe foaia de punctaj simbolul unui zmbet.Ion Creang cred c ar fi foarte mndru de voi pentru c tii attea lucruri despre povetile lui. Explicaia DemonstraiaJocul

Explicaia

Exerciiul

Jocul

Cubul colorat

Simboluri zmbet

Apreciere verbal

Raspunsurile corecte vor fi punctate

Obinerea performanei

Variant de jocO7

O4

Acum , va propun s ne jucm cu un alt cub cubul personajelor. Cte un copil de la fiecare echip va trebui s caracterizeze personajul ce va aprea pe latura de deasupra cubului . Rostogolesc cubul , numesc un copil s caracterizeze personajul ce este desenat pe latura de deasupra cubului :Exemplu :-Fata babei era urt , rea la suflet , lacom , lene , mincinoas .-Vulpea era ireat , lacom .-Iedul cel mic era cuminte , asculttor, harnic .Cubul personajelor

Exerciiul

Jocul

Raspunsurile corecte vor fi punctate

Apreciere verbal

Asigurarea feed-backului

O7

O5Acum dragi copii pna comisia va delibera echipa ctigtoare va propun s jucam mpreuna jocul piramida. Copiii de la baza piramidei vor rspunde la cte o ntrebare legat de poveile lui I . Creang , copiii de la al doilea nivel al piramidei mi vor rspunde la ntrebarea Cu ce personaj din poveste vrei s semeni i de ce? , cei de la al treilea nivel vor rspunde la nrebarea Cu ce personaj din poveste nu vrei sa semeni i de ce? , iar cei din varful piramidei vor mima prin gesturi un personaj preferat dintr- o poveste .

Metoda acvariul

Observaia

Problemetizarea

Conversaia

Analiza

Aprecierea verbal

Evaluare

Echipa cu cele mai multe zmbete va fi desemnat ctigtoare. Toate cele patru echipe vor primi drept recompens cuburi surpriz pe care le voi oferi la sfritul zilei .Se vor face aprecieri individuale i colective asupra modului de lucru i de desfurare a activitaii

Proiect de activitate Data:10 februarie 2010Domeniul experential : domeniul estetic- creativActivitatea : educaie muzicalTema : - Ursul pclit de vulpe joc muzical- Csua cu poveti - cntecTipul activitatii : predare nvare Scopul activitatii : Dezvoltarea capacitilor interpretative ale copiilor ;

Dezvoltarea memoriei muzicale, a imaginaiei , a auzului fonematic i a ateniei voluntare la precolari.

Obiective operationale :Cognitiv- informaionale:

O1 - S execute corect exerciiile de nclzire i omogenizare a vocii pstrnd ritmul , durata , nlimea sunetelor;O2 - S interpreteze cantecul , jocul muzical , individual , dialogat sau n grup , acompaniai sau nu de instrument muzical sau C.D .Socio-afective

O3 - S exprime prin micare plcerea de a cnta creat de muzica ;Psihomotorii

O4 - S asocieze corect micrile sugerate de textul jocului muzical cu versurile i melodia acestuia;

Metode i procedee :Metode i procedee - explicaia , demonstraia , exerciiul, conversaia , interpretarea individual , n grup , dialogat a jocului muzical ;

Mijloace de nvmnt : - un ursule de plu , retroproiector ,calculator , mti ce reprezint personajele din Ursul pclit de vulpe, chitara , casetofon .

Demersul didactic

Evenimente didacticeObiective operaionaleConinut tiinificStrategii didacticeEvaluare

Captarea ateniei

Voi scoate din tristua lui Ion Creang sub form de surpriz un ursule de plu , nimeni altul dect ursul pclit de vulpe din povestea cu acelai nume. Acesta aduce cu el un mesaj , pe care l voi citi copiilor .

Surpriza

Reactualizarea cunotinelor

Exerciiile de nclzire

O1-Din ce poveste este acest personaj?-Cum a rmas ursul fr coad?

Acum ne vom nclzi vocile, pentru a-i cnta ursului un cntec .Voi efectua cu copiii exerciiile de nclzire i omogenizare a vocii :-suflm fulgii din palm;-umflm un balon;-tragem aer n piept iar la expirare spunem aaaaaaaaa (a,e,i,o,u)-intonm scara muzicala( gama do)-bate ritmul dup mine.-interpretm un fragment din cntec cu la, la, la, la ;

Demonstraia

Exercitiul

Anunarea temei si a obiectivelorVoi cnta un scurt fragment , din jocul muzical Ursul pclit de vulpe, i voi cere copiilor s recunoasc titlul.Vom nva cntecul Csua cu poveti i vom repeta jocul muzical Ursul pclit de vulpe.Trebuie s avem o poziie corect n timp ce cntm; vom interpreta individual, n grupuri mici , cu ntrega grup, acompaniai cu chitara , vom dansa .

Conversaia

Explicaia

Prezentarea coninutului i dirijarea nvrii

Interpretarea model a cntecului

Explicarea textului cntecului

Executarea cntecului

Voi interpreta cntecul Casuta cu povestiprezentnd n acelai timp imagini n format PowerPoint .

Reamintesc copiilor c versurile acestui le-am nvat la o alt activitate , iar acum poezia o transformm n cntec.

Interpretez o dat cantecul , dup care se trece la nvarea acestuia pe strofe. Odata nvat , copiii l vor cnta individual , n grupuri mici sau cu ntreaga grup .

Demonstraia

Povestirea

Explicaia

Apreciere verbal

Repetarea jocului muzicalO3

O2

O4

Acum , dup ce am nvat cntecul haidei s repetm jocul muzical Ursul pclit de vulpe, pe care l-ai recunoscut . Voi da copiilor de la cele dou echipe mtile ce reprezint ursul i vulpea , le voi reaminti jocul muzical , prezentndu-l i n format ppt , dup care se va trece la repetarea acestuia cu ntreaga grup , dialogat , cu ajutorul negativului sau al chitarei .

Exerciiul Aprecieri verbale

Asigurarea feed- back-ului O3

O4-Haidei s exprimm prin gesturi mesajul versurilor .

Evaluare

Voi face aprecieri individuale sau colective .Aprecieri verbale