24
PROIECT DE LECŢIE Data: 06-05-2015 Clasa: a V-a B Obiectul: Istoria românilor și universală Tema lecției: Sfîrșitul Imperiului Roman de Apus. Tipul lecției: mixtă Timp: 45 min Subcompetenţe: 1. Identificarea esențialului dintr-un text cu caracter istoric; 2. Citirea hărților istorice cu referire la istoria antică. Obiective operaţionale: 1. Să identifice evenimentele care au avut loc in anul 410 , 476 d.Hr; 2. Să descrie cel puțin două acțiuni ale barbarilor în timpul migrației în Imperiul Roman; 3. Să marcheze pe harta de contur cel puțin două teritorii ocupate de migratori; 4. Să compare prin cel puțin o trasătura distinctivă teritoriul Imperiului Roman in anul 395 și după 476; 5. ancoreze in actualitate notiunile barbar și vandal. Strategii didactice: a) Metode și procedee: metoda cubului, osul de pește, ciorchinele, analiza, discuție dirijată,exercitiul, explicatia, compararea,concluzionarea b) Mijloace didactice: harta, manualul, computerul, postere, caiete pentu invatarea istoriei( autor..M.Dobzeu..) c) Forme de organizare a activității didactice: frontal, în echipe, individual. Bibliografie: Acte normative: 1. Curriculum național la istorie pentru învățămînt gimnazial, Chișinău, 2010; 2. Istorie, Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară și gimnazială, Lyceum, Chișinău, 2011. Manuale școlare

0 Proiect de Lectie Ana Draganel

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect de lectie

Citation preview

PROIECT DE LECIE Data: 06-05-2015 Clasa: a V-a B Obiectul: Istoria romnilor i universal Tema leciei: Sfritul Imperiului Roman de Apus. Tipul leciei: mixt Timp: 45 minSubcompetene: 1. Identificarea esenialului dintr-un text cu caracter istoric; 2. Citirea hrilor istorice cu referire la istoria antic.

Obiective operaionale:1. S identifice evenimentele care au avut loc in anul 410 , 476 d.Hr;2. S descrie cel puin dou aciuni ale barbarilor n timpul migraiei n Imperiul Roman;3. S marcheze pe harta de contur cel puin dou teritorii ocupate de migratori;4. S compare prin cel puin o trastura distinctiv teritoriul Imperiului Roman in anul 395 i dup 476;5. S ancoreze in actualitate notiunile barbar i vandal.

Strategii didactice:a) Metode i procedee: metoda cubului, osul de pete, ciorchinele, analiza, discuie dirijat,exercitiul, explicatia, compararea,concluzionareab) Mijloace didactice: harta, manualul, computerul, postere, caiete pentu invatarea istoriei( autor..M.Dobzeu..)c) Forme de organizare a activitii didactice: frontal, n echipe, individual.

Bibliografie:Acte normative:1. Curriculum naional la istorie pentru nvmnt gimnazial, Chiinu, 2010;2. Istorie, Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primar i gimnazial, Lyceum, Chiinu, 2011.Manuale colare1. Gona, Gh., Parasca, Pavel, Cerbuc, Pavel, Haheu, V., Petrovschi, N., Istoria Universal . romnilor, manual pentru clasa a V-a, tiina, 2011.

Resurse online:1. https://www.youtube.com/watch?v=5m6yh8GLIUY2. https://www.youtube.com/watch?v=Mk5cErnRo7Q PROFESOR : ANA DRAGANEL

Etapele lecieiSc.Ob.Strategii didacticeActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluitObservaii

metode/procedeemijloace didacticeforme de organizare

Evocare

S1

Bli

Discuie dirijat

Computer

Frontal Organizarea clasei pentru activitate. Se demonstreaz publicitatea filmului Cderea Imperiului Roman. https://www.youtube.com/watch?v=5m6yh8GLIUY

Care este denumirea filmului?

Care sunt cele dou momente eseniale evedeniate n publicitatea filmului?

Se accenuiaz cuvintele din publicitate: Marile imperii nu pot fi distruse de forele exterioare, dect dac distrugerea pornete din interior...

La lecia precedent , noi am analizat factorii interni, care au contribuit la crza Imperiului Roman, am realizat ciorchinele la subiectul dat. Elevii se pregtesc de lecie.

Raspund la intrebari3

Verif. temei pentru acas

S2

Computer

Harta

Harta;Computer

Individual

Frontal La tabl se demonstreaz ciorchinele completat de elevi la lecia precedent (Anexa 1).

Pentru acas cei care au dorit o not maxim, au avut de dat rspuns i la ntrebrile de mai jos.

Se realizeaz n prealabil un cub pe ale crui fee sunt notate ase verbe: descrie, compar, analizeaz, asociaz, aplic, argumenteaz.

Sunt propuse pentru evaluare urmtoarele ntrebri: 1. Analizeaz criza Imperiului Roman n secolele III-V d. Hr.2. Asociaz numele mpratului Diocleian cu acte i fapte istorice.3. Argumenteaz importana ntemeierii Constantinopolului de mpratul Constantin cel Mare.4. Descrie aciunea lui Theodosius I de reformare a Imperiului Roman.5. Compar Imperiul Roman de Apus cu Imperiul Roman de Rsrit din punct de vedere economic i al aezrii geografice.6. Aplic cunostintele si plaseaz pe ax timpului evenimentele legate de aciunile mprailor Constantin cel Mare i Theodosius I privind reformarea imperiulu.

Ce concluzii putem trage din cele expuse mai sus?

Elevii particip la explicarea ntrebrilor propuse de profesor.

Un elev demonstreaza la hart terit. Imperiul Roman de Apus i Imperiul Roman de Rsrit,compar Un elev construete axa timpului i plaseaz pe ea anii 330 i 395.

Elevii trag concluzii.10

Hrta: Imperiul Roman dup anul 395 (Anexa 6)

Hrta: Imperiul Roman dup anul 395(Anexa 6)

Realizarea sensului

S 1;

S 2

O1

O3

O2

O4

Lectura

Osul de pere

Exerciiu

Discuie dirijat

Computer

Poster

Harta

Caietul elevului

Computer

Computer

HartaIndividual

n grup

Individual

n grup, individual

Frontal Anun subiectul leciei:Cderea Imperiului Roman de Apus. i Obiectivele operaionale:

I. Primele invazii ale migratorilor

mparte elevii n grupuri; Cere ca elevii s descifreze abrivierea AIDA; Atenioneaz c elevii lucrnd n grup se ajut reciproc, dar fiecare i asum responsabilitatea pentru propriul succes. Repartizeaz posterele. Cere elevilor s citeasc subp. 1: Primele invazii ale migratorilor. Cere fiecrui grup s analizeze cele citite i s completeze posterul ( Anexa 3), repartiznd pentru fiecare grup cte o sarcin.

Gr. 1: Cine?

Gr. 2: Cind?

Gr. 3: Unde?

Gr. 4: Cum?

Gr. 5: De ce?

Se analizeaz un fragment din lucrarea: Istoria de Ammianus Marcellinus. (Anexa 4)

Se propune o segven de film despre migraia popoarelor barbare https://www.youtube.com/watch?v=Mk5cErnRo7Q de la min. 46.01 pn la min 46.59. Se atrage atenie c vizionnd la elevi se dezvolt i tehnica citirii, i actualizeaz cunotinele de l. englez. Se atenioneaz elevii , c dup vizionarea segvenei, ei trebuie: 1. s identifice cel puin o cauz a migraiei triburilor barbare; 2. S deduc o concluzie referitor la invaziile migratorilor.

II. Cderea Imperiului Roman de Apus

Explic cderea Imperiului Roman de Apus i semnificaia anului 476 n istorie.

Cere elevilor s compare hrile: Imperiul Roman dupa a. 395 i Regatele barbare i s deduc concluziile (Anexa 7).

Noteaz subiectul leciei n caiete.

Descifreaz abrevierea: A- ajutor reciproc; I interes; D disciplina; A atenie.

Citesc textul din manual. Analizeaz n grup cele citite. Fiecare grup completeaz posterul.

Rspunsuri posibile:Gr. 1 - Popoarele migratoare: alanii, sarmaii, vandalii, goii, hunii.

Gr. 2 ncepnd cu sec. III d. Hr.Frontierele de nord ale Imperiului sunt mereu ameninate;n anul 410, vizigoii au atacat Roma. Gr. 3 Asupra Imperiului Roman: Roma, Galia, Italia, Spania, Africa de Nord. Toi elevii marcheaz pe harta de contur din caietul elevului, teritoriile unde au migrat triburile barbare ( pag. 62). Gr. 4 Nvleau n grupuri mici, se stabilesc pe teritoriul imperiului. Recrutai n armat ( n timpurile mp. Diocleian i Constantin). Ocup o parte a teritoriilor din imperiu.

Gr. 5. Erau copleii de mreia Romei i a civilizaiei sale.

Completeaz rspunsurile colegilor. Fac notie

Rspund la ntrebrile profesorului.

Vizioneaz segvena din film

Rspunsuri posibile:1. Schimbrile climaterice; suprapopularea.2. n pofida tuturor msurilor de aprarea Imperiul Roman nu a putut face fa incursiunilor barbare...

Analizeaz harile propuse.Rspunsuri posibile: C dac dup anul 395 imperiul este devizat n dou pri, apoi dup anul 476, Imperiul Roman de Apus cade sub presiunile migratorilor i aici se vor forma mai multe state barbare. Imperiul Romas de Rsrit i va continua existena.

22

Hri: 1.Invaziile barbare i Imperiul Roman 2.Primele valuri de migratori. (Anexa 6)

Reflecie

O1

O5Completa-rea ciorchine-lui

test

Intrebri reflexiveComputer

frontal

individual

Frontal Prezint la tabl ciorchinele Caderea Imperiului Roman (nceput la lecia precedent) si l completeaz cu ajutorul elevilor (Anexa 2).

Cere elevilor Noteaz cu Adevrat (A) sau Fals (F) urmtoarele enunuri: ( Anexa 5) Atrage atenia elevilor c noiunele barbar i vandal specifice epocii antice se folosesc i astzi n vorbirea noastr. Cere elevilor- s dee exemple;sa exprime opinia vizavi de notiunile barbar, vandal in sens contemporan.

Formuleaz concluzii asupra activitii

Pentru ce v pot fi de folos cunotinele dobndite la lecie? Ce va impresionat mai mult la lecia de azi? Care sarcini vi s-au prut mai dificile?

Apreciaz activitatea individual i a grupurilor, prin comparare, prin notare i prin calificative.

Completeaz ciorchinele

Realizeaz sarcina;

Rspund la ntrebrile profesorului.

Rspund la ntrebrile profesorului.7

Tema pentru acas;

Extindere Tema 31 ( de citit); In scris -exer.E ,D pag.106 manual. Sarcina 5, caietul elevului /autor M.Dobzeu/ Pentru nota maxima: scrie o povestire../manual pag,106/utilizind cel putin 2 ani si vocabular/ex 8/; Vizionarea filmului: Roma- puterea i gloria.

i noteaz tema i indicaiile pentru realizarea ei. Adreseaz ntrebri de nelegere. 3

Anexa 1Constantin cel Mare Constantinopol

Diocleian Dominatul; Tetrarhia

Theodosius IDivizarea imperiului

CDEREAIMPERIULUI ROMANDE APUS

ACIUNI DE MENINERE A IMPERIULUI

Criza politic: luptele pentru putere

Criza social: srcirea populaiei deplasarea pop. n zonele rurale

Criza economic: decad oraele, comerul, meteugurile

Criza Imperiului:factori interni care au contribuit la

Criza militar: abandonarea provinciilor, barbarii n armat

Anexa 2Diocleian Dominatul; Tetrarhia

Constantin cel Mare Constantinopol

Theodosius IDivizarea imperiului

CDEREAIMPERIULUI ROMANDE APUS476

ACIUNI DE MENINERE A IMPERIULUI

HUNII

GOII:VIZIGOII, OSTROGOII

Criza politic: luptele pentru putere

Criza social: srcirea populaiei deplasarea pop. n zonele rurale

Criza economic: decad oraele, comerul, meteugurile

VANDALII

Criza Imperiului:factori interni care au contribuit la

Migraia popoarelor barbare: factori externi carea au contribuit la

SFSRITULANTICHITII

Criza militar: abandonarea provinciilor, barbarii n armat

Anexa 3 Invazia popoarelor migratoare (fi de lucru)

CND? UNDE?

............................................................... ................................................................................................................................... ....................................................................................................................................... ............................................................................................................................................ ............................................................................................................................................. .......................................................................

INVAZIILE BARBARE : CINE? (............................................................................................................................................)

....................................................................... .............................................................................................................................................. ........................................................................................................................................... .................................................................................................................................... ............................................................................................................................... ..............................................................................

CUM? DE CE?

Anexa 4 Citii cu atenie textul:

Fr locuine statornice, fr cmin i fr lege, lipsii de orice rnduial stabil, ei cutreier dintr-un loc n altul cu carele, unde slluiesc asemenea celor ce fug mereu Vorba lor e n doi peri i nesincer, nu-i leag respectul nici unei religii sau superstiii, ard numai de o poft nelmurit dup aur Pe acest neam de oameni, neastmprat i nenfricat, l stpnea o nespus dorin de a prda rile strine (Ammianus Marcellinus Istoria)

1. Selectai caracteristicile principale ale migratorilor. 2. Identificai cel puin o cauz a migraiilor.

Anexa 5

Noteaz cu Adevrat (A) sau Fals (F) urmtoarele enunuri: 1. Popoarele migratoare duceau un mod de via nomad.1. n anul 476 , vizigoii au atacat i asediat Roma.1. Ultimul mprat al Imperiului Roman de Apus a fost Romulus Augustus, un copil de 14 ani.1. n anul 410, are loc cderea Imperiului Roman de Apus.1. Dispariia Imperiului Roman de Apus nseamn pentru istoria universal sfritul antichitii.

1_______; 2_______; 3_______; 4________; 5________.

Anexa 6

Anexa 7