Upload
monella-monella
View
545
Download
13
Embed Size (px)
DESCRIPTION
o stea
Citation preview
Proiect DidacticData : 20 - 12 - 2013Instituţia:Gimnaziul CărbunaÎnvăţător: Spînachii EcaterinaClasa : a IV- a Disciplina: Limba şi literatura românăTipul lecţiei : de formare a capacităţilor de înţelegere a cunoştinţelorTimpul: 45 min.Subiectul : Lectura interogativ-interpretativă a textului ,,Steaua de la Betleem’’ de Ion Druţă.Competenţa specifică:
Perceperea mesajului citit/audiat prin receptarea adecvată a universului emoţional şi estetic al textelor literare şi utilitatea textelor nonliterare.
Obiectivele operaţionale:
O1 – să manifeste intenţii concrete de a cerceta, prelua, continua şi păstra adevărata credinţă; O2 – să citească cursiv, expresiv textul;O3 – să deducă independent anumite idei;O4 – să utilizeze cuvintele noi în propriul sistem lexical; O5 – să rezume textul citit în 5-6 propoziţii ;O6 – să-şi expună corect gîndul; O7 - să aprecieze valoric activitatea;
Strategii didactice:
Metode şi procedee : conversaţia, descoperirea, expunerea, observaţia, explicaţia, problematizarea,
lectura independentă, în lanţ, puzzle, silaba rătăcită, asaltul de idei, 6 de ce .
Mijloace didactice : manual, fişe cu expresii de buzunar, puzzle.
Forme de organizare : frontal , în grup, în perechi, individual ;
Metode de evaluare: observarea curentă, verificarea orală, aprecieri verbale.
Bibliografia:o Curriculum şcolar, clasele I -IV,Chişinău, 2010.o Ghid de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta primară, Chişinău, 2011o Limba română, manual pentru clasa a IV-ao Limba română, ghid pentru învăţători şi părinţio Dicţionare Etapele Activitatea învăţătorului şi a elevilor Strategii didactice
lecţiei
Evocarea
Realizareasensului
Reflecţia
Extensia
o Se asigură condiţiile necesare pentru o bună desfăşurare a lecţiei.o Refaceţi silabele decupate pentru a obţine titlul şi autorul textului, pe care
îl vom studia astăzi.Gr. I.(Steaua de la Betleem)Gr. II.(Ion Druţă)
o Refaceţi imaginile decupate – puzzleGr. III.(Naşterea Mântuitorului)Gr. IV.(Cu steaua)
o Anunţarea temei şi a obiectivelor.
o Alcătuiţi o istorioară folosind cuvintele-cheie: cete, steaua, Naşterea Domnului, copii.
o Date biografice despre Ion Druţă.o Îmbogăţirea vocabularului. Caută în dicţionar cuvintele: Vatră, ghiont,
cuviincios
Alcătuiţi enunţuri cu aceste cuvinte.
o Lectura independentă a textului.
Despre ce se povesteşte în text? Stabileşte timpul probabil şi locul desfăşurării acţiunilor.
o Lectura în lanţ a textului.
Ce curiozităţi din viaţa omului ai descoperit în text? De ce copiii nu pot sta cuminţi în casă? În ce scop crezi că pornesc copiii prin sat? Ce imagini v-au impresionat? Ce sentimente v-a trezit textul?
o Explică sensul expresiilor: Se rînduiesc sub fereastră; - îşi dau ghionturi;
o Intitulează textul altfel. Argumentează.
o De ce vestirea unei asemenea mari minuni, precum e Naşterea Domnului, a fost lăsată pe seama copiilor?
o Scrieţi un eseu, răspunzînd la întrebarea: Ce am aflat, ce am învăţat din acest text?
o Formulează 6 întrebări care să înceapă cu De ce. Răspunde în scris.o Spuneţi părerea despre text, continuînd gîndul:
- Textul impresionează prin ...- Din text am învăţat ...- Dacă aş avea posibilitatea ... Mă voi strădui şi eu la rândul meu să.....
o Realizaţi rezumatul lecturii în 5-6 propoziţii.Alcătuiţi planul de idei al textului, pornind de la cuvintele – cheie.
ObservareaConversaţia
Silaba rătăcităÎn grupPuzzle
DescoperireaExplicaţiaExpunerea
Istorioară structurată
Dicţionar
Lectura independentă
Lectura în lanţ
Interogarea
Problematizarea
Argumentarea
Eseul6 de ce
Gînduri de buzunar
Rezumatul
Cuvinte-cheie
cete
steaua
Naşterea Domnului
copii
VÁTRĂ, vetre, s. f. 1. Partea cuptorului unde se face focul; (în vechile case țărănești) suprafață plană care prelungește cuptorul în afară și pe care se poate sta sau dormi.
GHIONT, ghionți (ghionturi), s. m. (n.) Lovitură dată cuiva cu pumnul sau cu cotul (pentru a-l îmbrânci, a-i atrage atenția etc.)CUVIINCIÓS, -OÁSĂ, cuviincioși, -oase, adj. 1. Care respectă regulile bunei cuviințe, care corespunde acestor reguli; decent, politicos; cuvios
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ _________________________________________________
Textul impresionează prin _____________________________ __________________________________________________
Din text am învățat __________________________________ __________________________________________________
Dacă aș avea posibilitatea_____________________________ __________________________________________________
Mă voi strădui și eu la rândul meu să____________________ __________________________________________________
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
a) Încercuiește Adevărat sau Fals pe baza textului ,,Steau de la Betleem” de Ion Druță
Copiii se adunau cîte doi – trei prin dosișuri ca să meargă la colindat. A F Înainte de a se porni întreabă de părinți. A F Copiii își dau ghionturi unul altuia pentru că nu știu să cînte. A F Copiii se sperie de frig și se întorc acasă. A F
Trasează corespondențe:
cuviincios dinamic zgribulit decent mișcător întremat înfiripat vitejește voinicește ghemuit
Trasează corespondențe:
cuviincios dinamic zgribulit decent mișcător întremat înfiripat vitejește voinicește ghemuit
Trasează corespondențe:
cuviincios dinamic zgribulit decent mișcător întremat înfiripat vitejește voinicește ghemuit
Trasează corespondențe:
cuviincios dinamic zgribulit decent mișcător întremat înfiripat vitejește voinicește ghemuit
Alcătuieşte un cincinel
Cuvîntul Steaua