11

Click here to load reader

1 Sfintii Trei Ierarhi

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 1 Sfintii Trei Ierarhi

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

PROFESOR: Bejan AndreeaDATA: 5.05.2011UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala cu clasele I-VIII „Vasile Mitru” Taşca CLASA : a VII-aDISCIPLINA: Religie SUBIECTUL LECŢIEI: Sfinţii Trei Ierarhi – modele ale iubirii faţă de semeniTIPUL LECTIEI: comunicare şi însuşire de noi cunoştinţeSCOPUL LECŢIEI: dobândirea unor noi cunoştinţe despre viaţa şi opera Sfinţilor Trei Ierarhi în vederea consolidării comportamentului moral-religios;

COMPETENŢE GENERALE: C.G.4. Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice în cadrul diferitelor grupuri;C.G.5. Aplicarea învăţăturii de credinţă în viaţa personală şi a comunităţii.

COMPETENŢE SPECIFICE:4.2 Argumentarea importanţei participării active la viaţa comunităţii;5.1 Participarea activă la acţiuni civice alături de persoane care au alte credinţe sau convingeri religioase.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili : O1 – să rezume aspecte semnificative din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi;O2 – să realizeze portretul fizic şi moral al Sfinţilor Trei Ierarhi;O3 - să identifice asemănările dintre cei Trei Sfinţi Ierarhi;O4 – să formuleze învăţăturile morale necesare progresului vieţii spirituale, pornind de la modelele oferite de Sfinţii Trei Ierarhi;O5 – să enumere modalităţile de cinstire a Sfinţilor Trei Ierarhi.

1

Page 2: 1 Sfintii Trei Ierarhi

STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode şi procedee : conversaţia, explicaţia, exerciţiul, expunerea, demonstraţia cu substitute.2. Mijloace de învăţământ : Icoana Sfinţilor Trei Ierarhi, Prezentare power-point, Fişa de lucru, plaşă, Caietul special.3. Forme de organizare a activităţii elevilor : activitate frontală şi pe grupe.

RESURSE

1. Oficiale : Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII– a; Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII – a; Proiectarea unităţii de învăţare: „Spiritualitate şi viaţă creştină”

2. Temporale : număr de lecţii : 1 durata : 50 min.

3. Bibliografice :

1. ***Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1994;2. Muha, Camelia, Mocanu, Elena, Religie creştin-ortodoxă, caiet pentru elevi, clasa a VII – a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2009;3. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Monica, Prof. Opriş, Dorin, Prof. Opriş, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea” Alba Iulia, 2000;4. Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura Polirom, Iaşi, 1999;5. ****Vieţile Sfinţilor de peste tot anul după Mineie, Editura „Biserica Ortodoxă”, Alexandria, 2002.

2

Page 3: 1 Sfintii Trei Ierarhi

DESFĂŞURAREA LECŢIEI ( SCENARIUL DIDACTIC )

Nr.crt.

ETAPELELECŢIEI

Timp Ob.op.

ACTIVITATEAPROFESORULUI

ACTIVITATEAELEVULUI

METODEŞI

PROCEDEE

MIJLOACEDE

ÎNVĂŢĂMÂNT

FORMEDE

ORGANIZARE

EVALUARE

1. Momentulorganizatoric

2’ Salutul Rugăciunea Notarea absenţelor Pregătirea pentru începereaorei

Salutul Rugăciunea Anunţarea absenţelor Pregătirea pentru începereaorei

Activitate frontală

2. Pregătirea elevilor pentru

receptarea noilor

cunoştinţe

2’ Se adresează elevilorurmătoarea ghicitoare:„Au trăit pe această lumeSimplu-n post şi rugăciuneCine-i caută-i găseşteÎn icoane şi în fresce!”(Sfinţii)Precizare:Sfinţii sunt exemple desăvârşite de stăruinţă în credinţă care şi-au arătat iubirea pentru aproapele şi modele de urmat de orice creştin adevărat.

Elevii răspund la solicitările profesorului.

Conversaţia Activitate frontală

Aprecieriverbale

3.

Anunţareatitlului şi aobiectivelor

lecţiei

2’ Se anunţă şi se scrie pe tablădata şi titlul lecţiei ce urmează a fi recapitulată: Sfinţii Trei Ierarhi – modele ale iubirii faţă de semeni Se precizează obiectivelelecţiei.

Elevii scriu data şi titlullecţiei în caiete şi ascultă explicaţiile profesorului.

Explicaţia Activitate frontală

3

Page 4: 1 Sfintii Trei Ierarhi

4.Comunicarea/

însuşirea noilor

cunoştinţe

10’ Se prezintă aspectesemnificative din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi cu ajutorul unei prezentări power point. Se împart elevii în trei echipe şi se precizează sarcinile ce-i revin fiecăruia:1. Fiecare echipă îşi alege un lider.2. Fiecare memru al echipei trebuie să citească conţinutul lecţiei şi să completeze fişa, iar apoi se va consulta cu ceilalţi membrii din echipă.3. După consultarea dintre membrii echipei fiecare lider va prezenta rezolvarea exerciţiilor din fişa.

Elevii privesc cu atenţie şi identifică în imagini aspecte din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi.

Elevii ascultă explicaţiile profesorului, iar apoi rezolvă sarcinile date.

Conversaţia

Exerciţiul

Prezentare power point

Fişă de lucru

Activitate frontală

Activitate pe grupe

Aprecieriverbale

5. Fixarea şi sistematizareacunoştinţelor

15’ O1 Se cere ca liderul fiecarei echipe să rezume aspectele semnificative din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi prezentând rezolvarea fişei de lucru.

Observaţie: În timp ce liderii prezintă rezolvarea exerciţiului din fişă, ceilalţi elevi completează fişa lor de lucru la rubrica corespunzătoare, astfel încât la sfârşitul lecţiei vor avea date semnificative despre Sfinţii Trei Ierarhi. Se arată elevilor icoana Sfinţilor Trei Ierarhi

Liderul fiecărei echipe rezumă aspectele semnificative din viaţa Sfinţilot Trei Ierarhi.

Elevii privesc icoana.

Expunera

Demonstraţia cu substitute

Icoana Sfinţii Trei Ierarhi

Activitate frontală

Activitate frontală

4

Page 5: 1 Sfintii Trei Ierarhi

O2 Se cere elevilor să realizeze portretul fizic şi moral al Sfinţilor Trei Ierarhi.

Elevii realizează portretul fizic şi moral. Exerciţiul

Caietul special Activitate individualăşi pe grupe

6.Asocierea şi

generalizarea15’ O3

O4

O5

Se cere elevilor să identifice asemănările dintre Sfinţii Trei Ierarhi

Se cere elevilor să formuleze învăţăturile morale care se desprind din viaţa Sfinţilor Trei Ierarhi.

Se cere elevilor să enumere modalităţile de cinstire a Sfinţilor Trei Ierarhi.

Elevii identifică asemănăriledintre Sfinţii Trei Ierarhi.1. au fost crescuţi de mame alese şi îndrumaţi de poveţele acestora spre Hristos2. au iubit ştiinţa şi învăţătura3. au ajuns ierarhi renumiţi, numiţi şi „cei trei mari dascăli ai creştinităţii”4. au luptat împotriva învăţăturilor greşite aparând adevărata credinţă5. au lăsat învăţături pentru întreaga lume creştină Elevii formuleză învăţăturile morale:1. Să învăţăm şi să folosim învăţătura la cunoaşterea şi împlinirea voii lui Dumnezeu!2. Să ne alegem prieteni credincioşi!3. Să fim milostivi4. Să îngrijim de orfani, bătrâni şi bolnavi! Elevii dau variante de răspunsuri:-...prin pictarea unor icoane în care sunt înfăţişate chipurile lor, prin slujbe religioase dedicate lor, prin rugăciuni, cântări bisericeşti, prin construirea unor biserici.

Conversaţia

Conversaţia

Conversaţia

Activitate frontală

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieriverbale

Aprecieriverbale

Aprecieriverbale

5

Page 6: 1 Sfintii Trei Ierarhi

Se adresează elevilor întrebarea:- Cunoaşteţi vreo biserică ridicată în cinstea Sfinţilor Trei Ierarhi? Se prezintă elevilor un Power Point cu Biserica Trei Ierarhi din Iaşi.

Elevii răspund:

-...

Elevii privesc cu atenţie

Conversaţia

Conversaţia

Planşă

Prezentare power point

Activitate frontală

Activitate frontală

Aprecieriverbale

Aprecieriverbale

7. Aprecierea

activităţiielevilor

2’ Se fac aprecieri generale şiindividuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţia cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe. Se notează eleviicare au participat la lecţie.

Elevii ascultă aprecierile profesorului.

Activitate frontală

8.Precizarea şi

explicareatemei pentru

acasă

1’ Se anunţă temapentru acasă: Ex. 3 pag. 59

Elevii noteazătema în caiete.

Explicaţia Activitate frontală

9.Încheiereaactivităţii

1’ Rugăciunea Salutul

Rugăciunea Salutul

Oglinda Tablei(Caietului)

Data.............Sfinţii Trei Ierarhi – modele ale iubirii faţă de semeni

1. Să învăţăm să folosim învăţătura şi la cunoaşterea şi împlinirea voii lui Dumnezeu!2. Să ne alegem prieteni credincioşi!3. Să fim milostivi4. Să îngrijim de orfani, bătrâni şi bolnavi!

6

Page 7: 1 Sfintii Trei Ierarhi

Fişă de lucru

Date Biografice Sf. Vasile cel Mare Sf. Grigorie Teologul Sf. Ioan Gură de AurS-a născut în: - anul - localitateaPărinţii se numeau: - tata - mamaDragostea pentru Hristos a fost sădită în suflet de:A studiat în localităţile:Şi-a dedicat întreaga învăţătură:A devenit:Încă din viaţă fiind, s-a bucurat de o cinstire deosebită din partea credincioşilor, datorită vieţii sale şi a numeroaselor fapte bune pe care le-a făcut:Credincioşii creştini l-au numit:A lăsat învăţături pentru întreaga lume creştină de ieri, de azi şi de mâine prin:În Biserica Ortodoxă este sărbătorit la data de:

7