5
PROIECT DE LECŢIE LICEUL PEDAGOGIC „I. POPESCU” BÎRLAD CLASA: a X-a E, IA, EF, M, P, AP DISCIPLINA: EDUCAŢIE ANTREPRENORIALĂ Aria curiculară : Om și societate Profesor: Ec. Bădărău Marius-Laurențiu Data: 30.IX-04.X (S3) SUBIECTUL: ”ALEGEREA TRASEULUI PROFESIONAL ȘI PROBLEMA MOBILITĂŢII PROFESIONALE” TIPUL LECŢIEI: PREDARE (ACHIZIŢII DE NOI CUNOȘTINŢE) COMPETENTE: Competență specifice/ Obiective de referință: Însuşirea limbajului educatiei antreprenoriale şi utilizaresa adecvată a conceptelor specifice în acţiuni economice. Evaluarea posibilităţilor de derulare a unei afaceri proprii şi profitabile, luând în considerare autocunoaşterea Obiective operaționale: : să inteleaga ce reprezinta traseul profesional, stabilind corelatii cu alte concepte economice cunoscute să explice necesitarea mobilitatii profesionale,descoperirea conexiunilor intre schimbarile economice –sociale si politice să identifice etapele in alegerea profesiei STRATEGII DIDACTICE: METODE ȘI PROCEDEE: expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ, ., prezentare power point, lucrul pe echipe 1

3 PR LECȚIE alegerea traseului profesional si problema mobilitatii profesionale

Embed Size (px)

DESCRIPTION

plan lectie

Citation preview

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

LICEUL PEDAGOGIC I. POPESCU BRLAD CLASA: a X-a E, IA, EF, M, P, APDISCIPLINA: EDUCAIE ANTREPRENORIAL

Aria curicular : Om i societateProfesor: Ec. Bdru Marius-LaureniuData: 30.IX-04.X (S3)SUBIECTUL: ALEGEREA TRASEULUI PROFESIONAL I PROBLEMA MOBILITII PROFESIONALETIPUL LECIEI: PREDARE (ACHIZIII DE NOI CUNOTINE) COMPETENTE: Competen specifice/ Obiective de referin: nsuirea limbajului educatiei antreprenoriale i utilizaresa adecvat a conceptelor specifice n aciuni economice. Evaluarea posibilitilor de derulare a unei afaceri proprii i profitabile, lund n considerare autocunoaterea Obiective operaionale: : s inteleaga ce reprezinta traseul profesional, stabilind corelatii cu alte concepte economice cunoscute

s explice necesitarea mobilitatii profesionale,descoperirea conexiunilor intre schimbarile economice sociale si politice s identifice etapele in alegerea profesiei

STRATEGII DIDACTICE:

METODE I PROCEDEE:

expunerea, explicaia didactic, conversaia, problematizarea, observaia sistematic i independent, ., prezentare power point, lucrul pe echipe

MIJLOACE I MATERIALE:

fie de lucru, , manuale de educatie antreprenoriala, calculatorul, tabl, cret BIBLIOGRAFIE:

Educaie antreprenorial, manual clasa a X-a, ELENA LUPA, VICTOR BRATU ; Edit. CORVIN DEVA Educaie antreprenorial, manual clasa a X-a, NATALIA LAZR, MARIA MITRACHE ; Edit. DIDACTIC I PEDAGOGIC DESFASURAREA LECTIEISecvenele lecieiTOb.Elemente eseniale de coninutStrategii didacticeEvaluare

Activitatea profesoruluiActivitatea elevilorMetodeMijloace

1. Captarea ateniei

2. Comunicarea subiectului i a obiectivelor leciei

3. Dirijarea nvrii

4.Obinerea performanei; asigurarea feed-back-ului

5.Intensificarea reteniei i transferului

6. Evaluarea performanei

3'

7

2237

5

3O1O2O3

-verificarea prezenei elevilor i a lectiei anterioare - se va realiza prin intrebari cu ce Vrem sa fim in viata?Elevii raspund pe rand daca traseul profesional pe care l-au ales este ceea ce vor sa faca in viata?

Identifica faptul ca traseu profesional se refera la profilul ales.

Elevii sunt rugati in 5 minute sa raspunda pe o jumatate dintr-o foaie sa raspunda la urmatoarele intrebari:

Esti multumit de traseul profesional ales?

Ce crezi ca vei fi in viata?

Elevii nu isi noteaza numele si sunt rugati sa schimbe foaia cu alt coleg fiecare elev citeste raspunsurile altui dupa care 2 minute discutam.

Cum te simti atunci cand aleg altii pentru tine Esti multumit de ceea ce ai ales tu? - se va anuna subiectul leciei ALEGEREA TRASEULUI PROFESIONAL SI.PROBLEMA MOBILITATII PROFESIONALE i se vor comunica competentele lectiei ntr-un mod accesibil, clar;

Elevii noteaza dinamica mediului economic socialNoteaza despre schimbarile care au avut loc in tara noastra dupa 1989 cand au capatat importanta dreptul individual,proprietatea , private , initiative profesionala.Statul un administrator slab al proprietatii munciiTehnologiile -informationale

Internetul un rol important pentru firme.

Mentalitatile

-mentalitate de tip paternalist

-mentalitate bazata pe ideea descoperirii

Perspective pe care le ofera tara:

-la 1 ianuarie 2007 Romania a aderat la Uniunea Europeana.

Alte schimbari:

-modernizarea economiei

-acces pe piata europeana

-inlaturarea birocratiei-informatie,mediatizare ,etcElevii isi amintesc ideile principale din textTema s raspund la ntrebrile menionate pe STEAUA RESPECTULUI DE SINE-identific elevii abseni

- particip la discuii,

Urmarind prima parte a prezentarii power point-ascult cu atenie obiectivele leciei;

- noteaz titlul lectiei i etapele acesteia

- elevii scriu la tabl, particip la discuii, apoi completeaz schema pe caiete

- elevii noteaz definiia

-elevii particip la discuie

-ascult ceea ce li se comunic;

-particip la discuii, noteaz

-elevii solicit explicatii suplimentare,

- elevii solicit explicaii suplimentare, completeaz fia

- elevii noteaza, solicita explicatii suplimentare

-conversaia

-conversaia, explicatia

- expunerea

-explicaia didactic;

-prezentare power point

- metoda ciorchinelui- prezentare power point

-problematiza-rea;

- explicatia didactica

-Prezentare power point

-Prezentare power point

Fia de lucru 2

-lucrul pe echipe, fia de lucru 3

- conversatia-manual de ed.antreprenoriala

manual de antreprenoriala

- manual de antreprenoriala

-calculatorul,

manualul

manualul de ed.antreprenoriala

Manual de ed.antreprenoriala

-manualul de ed.antreprenorialaobservarea sistematic a elevilor;

observarea sistematic a elevilor;

Observarea sistematic a elevilor;

PAGE 1