Upload
987puchong
View
216
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Tutorial Minggu 4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
Tahun: 2 (Analyze learner)
Tarikh: 10 Jun 2011
Hari: Ahad
Masa: 8.45 pagi 9.45 pagi
Bil.murid: 36 orang
Subjek: Bahasa Melayu (STATE OBJECTIVE)
Tema: Kekeluargaan
Tajuk: Keluarga Bahagia
Hasil pembelajaran:
HPU : 2.0 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar, ditonton, dibaca , atau dialami
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi, dan Gaya pembacaan yang sesuai.
8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dalam wacana dalam penulisan
HPK :2.1Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta Sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk
HHP2.1 Aras 1 (i)
Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan ayat yang betul.
5.1 Aras 1 (ii)
Membaca ayat dalam teks yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek.
8.1 Aras 1 (i)
Menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik .
Objektif pelajaran:Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1.Murid dapat bercerita mengenai keluarga masing-masing dengan menggunakan ayat yang betul.
2.Murid dapat membaca ayat tunggal.
3.Murid berupaya menulisayat tunggal dengan cara yang betul dan tulisan yang cantik.
Sistem bahasa:
Tatabahasa (morfologi)
Sebutan dan intonasi
Pengisian kurikulum:
Ilmu:pendidikan moral dan pendidikan sivik
Nilai murni:Hormat-menghormati, sayang-menyayangi dan bantu-membantu
Kemahiran bernilai tambah
: Kecerdasan Pelbagai (verbal-linguistik, interpersonal)
: Kontekstual (menghubung kait pengajaran kehidupan)
: Kemahiran berfikir (membuat kaitan dan menjana idea)
Langkah danmasa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Analyze
Select method
evalute
require
1. Poster (lampiran 1)
Soalan :
i. Apakah yang kamu lihat dari gambar tersebut?
ii. Siapa ada keluarga?
iii. Berapakah ahli dalam keluarga kamu?
1. Guru menayangkan poster keluarga. (Lampiran)
2. Guru bersoal jawab dengan murid
3. Guru memberi penerangan ringkas tentang perkaitan dengan tajuk Keluarga Bahagia seterusnya perkenalkan tajuk yang akan dipelajari oleh murid pada hari ini.
Jenis BBM Gambar
Kemahiran Berfikir:
Menganalisis
Langkah 1
(15 minit)
Select method
participayion
1. Tayangan power point
(LAMPIRAN 2)
1. Guru menayangkan poster mengenai organisasi sebuah keluarga.
2. Guru meminta murid bercerita mengenai keluarga masing-masing dengan menggunakan ayat yang betul.
3. Murid dapat bercerita mengenai keluarga masing-masing dengan menggunakan ayat yang betul.
Jenis BBM :
Power Point
Kontekstual :
Menghubungkaitkan isi pengajaran dengan pengalaman sedia ada.
TPK :
Intrapersonal
Strategi :
Komunikatif
TMK :
Tayangan Power Point
Langkah 2
(20 minit)
Select method
Utilize
Media
participayion
1. Tayangan power point
(LAMPIRAN 2)
Contoh ayat tunggal
i. Ini ayah saya
ii. Saya ada seorang kakak
1. Guru meminta murid mengajuk bacaan ayat tunggal yang dibaca oleh guru.
2. Murid dapat membaca ayat tunggal
3. Guru memilih beberapa murid untuk membaca ayat tersebut secara bergilir-gilir
4. Guru meminta murid membaca secara berkumpulan mengikut kedudukan tempat murid
Jenis BBM :
Power Point
TPK :
Verbal-linguistik
Kaedah :
Ajuk Hafaz
TMK :
Tayangan Power Point
Langkah 3
(15 minit)
Require
evalute
Kad-kad ayat
Contoh ayat
i. Kami sering meluangkan masa bersama-sama
ii. Kami saling hormat-menghormati
iii. Kami sering makan bersama-sama
1. Guru memberi kad-kad ayat kepada murid mengikut kumpulan
2. Guru meminta wakil setiap kumpulan membacakan ayat yang terkandung dalam kad ayat dan murid yang lain mengajuknya
3. Guru meminta murid menyalin semula ayat yang terkandung dalam kad kata tersebut
4. Muriddapat menulis perkataan dan ayat tunggal dengan cara yang betul.
BBM :
Kad-kad ayat
Kaedah :
Ajuk Hafaz
Strategi :
Direktif
Penutup
(5 Minit)
utilize media
PenutupSosial
Nyanyian lagu Keluarga Bahagia
Pengajaran:
i. Kita mestilah menghormati orang yang lebih tua
ii. Kita mestilah mengamalkan nilai-nilai murni dalam kehidupan seharian
1. Guru meminta semua murid menyanyikan lagu Keluarga Bahagia yang ditayangkan
2. Guru menyatakan beberapa pengajaran tentang kepentingan mengamalkan nilai-nilai murni dalam kehidupan
Kontekstual :
Menghubung kait matapelajaran dengan kehidupan.
BBM :
Video klip
Refleksi :
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________