24
4.5 IZVANNASTAVNE AKTIVNOSTI 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred ciljevi aktivnosti, programa i/ili projekta Cilj djelovanja grupe je organiziranje sadržaja i aktivnosti u kojima učenici mogu zadovoljiti svoje interese i sposobnosti i razvijati svoje kreativne mogućnosti. namjena aktivnosti, programa i/ili projekta - poticati učenike na slobodno izražavanje u usmenom, pismenom i govornom stvaralaštvu - razvijati likovnost i kreativne sposobnosti - razvijati ljubav prema zavičajnom jeziku, njegovanju običaja i jezičnom stvaranju na zavičajnom je ziku ( poezija, proza) - razvijati ekološku svijest o potrebi zaštite okoliša - poticati učenike na slobodno izražavanje kroz glazbu i pokret nositelji aktivnosti, programa i/ili projekta i njihova odgovornost Zorica Miočić, učiteljica način realizacije aktivnosti, programa i/ili projekta Dramske i literarne aktivnosti priprema učenika za priredbe tijekom godine Pišemo i čitamo ( Čakavčići pul Ronjgi) na zavičajnom jeziku, pjevamo, plešemo, glumimo i recitiramo Aktivnosti povodom Dana škole, Dana kruha, sv. Nikole,Božića Eko aktivnosti: Skupljanje starog papira, štednja vode i struje, prometna edukacija Dani kruha; Njegujemo tradicionalne običaje: Mačkare Projekt Zdravlje u bojama Praktične aktivnosti: Sudjelovanja u postavljanju izložbi Uređenje izložbenih panoa Izrada čestitki i raznih ukrasa od različita materijala Skupljačke aktivnosti vremenik aktivnosti, programa i/ili projekta Školska godina 2012./ 2013. način vrednovanja i način korištenja rezultata vrednovanja - Sudjelovanje u kulturnim i javnim događajima u školi ( izložbe, priredbe, susreti, natjecanja. .. ) i izvan nje

4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

  • Upload
    others

  • View
    2

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5 IZVANNASTAVNE AKTIVNOSTI

4.5.1 Kreativna radionica 1. razred

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Cilj djelovanja grupe je organiziranje sadržaja i aktivnosti u

kojima učenici mogu zadovoljiti svoje interese i sposobnosti i

razvijati svoje kreativne mogućnosti.

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

- poticati učenike na slobodno izražavanje u usmenom,

pismenom i govornom stvaralaštvu

- razvijati likovnost i kreativne sposobnosti

- razvijati ljubav prema zavičajnom jeziku, njegovanju

običaja i jezičnom stvaranju na zavičajnom jeziku ( poezija,

proza)

- razvijati ekološku svijest o potrebi zaštite okoliša

- poticati učenike na slobodno izražavanje kroz glazbu i

pokret

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Zorica Miočić, učiteljica

način realizacije

aktivnosti, programa

i/ili projekta

Dramske i literarne aktivnosti – priprema učenika za priredbe

tijekom godine

Pišemo i čitamo ( Čakavčići pul Ronjgi) na zavičajnom

jeziku, pjevamo, plešemo, glumimo i recitiramo

Aktivnosti povodom Dana škole, Dana kruha, sv.

Nikole,Božića

Eko aktivnosti:

Skupljanje starog papira, štednja vode i struje, prometna

edukacija

Dani kruha;

Njegujemo tradicionalne običaje: Mačkare

Projekt Zdravlje u bojama

Praktične aktivnosti:

Sudjelovanja u postavljanju izložbi

Uređenje izložbenih panoa

Izrada čestitki i raznih ukrasa od različita materijala

Skupljačke aktivnosti

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta Školska godina 2012./ 2013.

način vrednovanja i

način korištenja

rezultata vrednovanja

- Sudjelovanje u kulturnim i javnim događajima u školi

( izložbe, priredbe, susreti, natjecanja. .. ) i izvan nje

Page 2: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.2 Kreativna radionica 2. razred

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Cilj djelovanja grupe je organiziranje sadržaja i aktivnosti u

kojima učenici mogu zadovoljiti svoje interese i sposobnosti i

razvijati svoje kreativne mogućnosti.

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

- poticati učenike na slobodno izražavanje u usmenom,

pismenom i govornom stvaralaštvu

- razvijati likovnost i kreativne sposobnosti

- razvijati ljubav prema zavičajnom jeziku, njegovanju

običaja i jezičnom stvaranju na zavičajnom jeziku ( poezija,

proza)

- razvijati ekološku svijest o potrebi zaštite okoliša

- poticati učenike na slobodno izražavanje kroz glazbu i

pokret

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Jelena G. Samardžić, dipl.učitelj mentor

Učenici 2.razreda

način realizacije

aktivnosti, programa

i/ili projekta

Stvaralačke aktivnosti (literarne, dramsko – scenske, likovne)

Recitacije, priče, pjesme i igrokazi – stvaralaštvo

(Čakavčići pul Ronjgi, Lidrano, dječji časopisi).

Likovne aktivnosti – uređenje panoa u školi i izvan nje;

pripremanje samostalnih i grupnih izložbi

Sudjelovanje u radu školskog lista, likovnih natječaja i

scenskog stvaralaštva

Istraživačke aktivnosti AKTIVNOSTI VEZANJE UZ OSTVARIVANJE PROJEKTA

“KNJIGE NAM PRIČAJU”

Čitanje dječjih časopisa

Sakupljanje ekoloških priča

Pisanje razrednih novina

Multimedijalna edukacija KULTURNA BAŠTINA

Upoznavanje kulturne baštine kraja kroz običaje

Upoznavanje starih zanimanja

Moje mjesto EKO AKTIVNOSTI

Vođenje eko dnevnika aktivnosti

Briga i zaštita biljaka i životinja

Očuvanje okoliša

Skupljačke eko aktivnosti DRUŠTVENO – JAVNE AKTIVNOSTI

Sudjelovanje u kulturnim događanjima u školi

(priredbe, izložbe,natječaji, susreti, natjecanja…) i izvan nje

Page 3: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta Školska godina 2012./ 2013.

način vrednovanja i

način korištenja

rezultata vrednovanja

Sudjelovanje u kulturnim i javnim događajima u školi(

izložbe, priredbe, susreti, natjecanja, natječaji. .. ) i izvan nje

praćenje aktivnosti, zalaganja i postignuća učenika

prezentacija na web stranici škole, zidne novine i u školskom

informatoru

opisno praćenje i bilježenje aktivnosti

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa

i/ili projekta

Dio troškova snosi škola (materijali za rad), a dio roditelji

(prijevoz i sl.).

4.5.3 Kreativna radionica 3. razred

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

- razvijati kreativne sposobnosti učenika u području jezičnog,

likovnog i dramsko-scenskog stvaralaštva te uključiti učenike

u sve aktivnosti u školi i izvan nje

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

- poticati učenike na slobodno izražavanje kroz glazbu,

pokret, govorno stvaralaštvo;

- razvijati likovnost i kreativne sposobnosti;

- njegovanje zavičajnog govora i razvijanje ljubavi prema

zavičajnom jeziku

- upoznavanje i njegovanje kulturne baštine kraja

- razvijati ekološku svijest o potrebi zaštite okoliša

- uključivanje učenika u javne i kulturne manifestacije

koje se održavaju na području mjesta i šire

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Alenka Princ, učiteljica

učenici 3. razreda

Page 4: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

OBLIKOVANJE- osikavanje udaraljki-drvenih štapića iz

terenske nastave –Pilana Klana

- izrada kasice od prirodnog materijala

uz Dan štednje 31.10.

STVARANJE NA ZAVIČAJNOM JEZIKU- pisanje sastavka ili

stihova na zavičajnom jeziku-sudjelovanje na natječaju

„Čakavčići pul Ronjgi“ OBILJEŽAVANJE PRIGODNIH DATUMA

Europski olimpijski dan 10.rujna

- Dan zaštite voda od 2.-5. travnja 2013. OBILJEŽAVANJE PRIGODNIH DATUMA

Svjetski dan pisanja pisma – od 6.-10. svibnja 2013. ODGOJ ZA OKOLIŠ

-prikupljanje starog papira, plastičnih čepova i baterija POSJETE

Vatrogasni dom u Klani –„Svibanj mjesec zaštite od požara“-

vatrogasna edukacija DRUŠTVENO – JAVNE AKTIVNOSTI

Sudjelovanje u kulturnim događanjima u školi (priredbe,

izložbe, susreti, natjecanja…)i izvan škole TERENSKA NASTAVA

-Grad Rijeka- vila Ružić i svetište na Trsatu- studeni

-Stari grad, katedrala i kazalište- ožujak PROJEKT

Slastice tretića

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Tijekom školske godine 2012./2013.

1 sat tjedno 35 sati godišnje

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

- Sudjelovanje u kulturnim događajima u školi

( izložbe, priredbe, susreti, natjecanja. .. ) i izvan nje

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

- Program djelomično sufinancira Ministarstvo, a djelomično

škola. U nabavi materijala za aktivnosti rado sudjeluju i

roditelji učenika.

Page 5: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.4 Kreativna radionica - 4. razred

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

-Razvijati kreativne sposobnosti učenika u području

likovnog,jezičnog,dramskog i scenskog stvaralaštva i

uključivanje učenika u javne i kulturne maanifestacije škole i

šire.

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

-Poticati učenike na slobodno izražavanje u usmenom i

pismenom stvaralaštvu; Razvijati likovnost i kreativnost,

ljubav prema zavičajnom govoru (poezija,proza)

- Razvijati ekološku svijest o potrebi zaštite okoliša;

- Poticati učenike na izražavanje kroz glabu i ples

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Tonica Anđić-učiteljica

Učenici 4. razreda

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

-Recitacije, pjesme, glazbene igre-stvaralaštvo(Čakavčići pul

Ronjgi,Lidrano,dječji časopis,priredbe)

-Likovne aktivnosti ( uz obilježavanje značajnijih datuma)

-Skupljačke aktivnosti ( stari papir, potrepštine i prilozi za

siromašne)

- Upoznavanje kulturne baštine (kroz običaje i zavičajni

govor)

- Obilježavanje prigodnih datuma prigodnim temama

-.Društvene i javne djelatnosti (priredbe, izložbe..)

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Tijekom školske godine 2012.-2013.

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Sudjelovanje u kulturnim događanjima u školi i izvan nje (

priredbe, izložbe,natjecanja..)

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Program je djelomično sufinaciran od strane Ministarstva,a

dio troškova snosi škola.

Page 6: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.5 Knjižničari

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

izrada prigodnih panoa i plakata (po Godišnjem planu rada

škole)

organizacija i pripremi književnih večeri (posjeti književnika)

obilježavanje važnijih datuma (po Godišnjem planu rada

škole)

sudjelovanje u školskim projektima kroz različite aktivnosti:

prikupljanje materijala, pronalaženje literature, obrada

ponuđenih izvora i dr.

sudjelovanje u pripremama za terensku nastavu i sl.

posjet kazalištu i kazališnim predstavama

posjet drugim školskim knjižnicama i obližnjim narodnim

knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u

istima

upoznavanje s programom za računalnu obradu građe u

knjižnici i primjena programa METEL WIN

organizacija i vođenje rada (pomoć kolegama u odabiru i

obradi određenih tema i naslova) u knjižnici i čitaonici – PLANIRANJE

pripremanje i planiranje odgojno-obrazovnog rada

izrada godišnjeg plana rada knjižnice i plana kulturnih

aktivnosti knjižnice kroz godinu u suradnji s prof. drugih

predmeta (organizacija i sudjelovanje na literarnim i sl.

radionicama, prezentacijama, izložbama i dr.)

vođenje pravilne i sustavne nabavne politike knjižne i

neknjižne građe te periodike u školskoj knjižnici – NABAVA

informiranju učenika i nastavnika o novitetima u knjižnici te

daljnjoj nabavi stručne i ostale građe za nabavu – OBLIKOVANJE ZBIRKE

narudžba i obrada knjižnične građe, omotavanje i zaštita

knjiga

izrada popisa pristigle literature za potrebe stručnih vijeća

nastavnika i učenika – (BILTENI) PRINOVA

izrada statističkih pregleda o korištenju građe u knjižnici:

razredna posudba i godišnji pregled posudbe – BROJČANI

POKAZATELJI

izrada plana nabave u knjižnici: novi lektirni naslovi,

referentna zbirka i metodičko-pedagoška literatura (izrada

liste DESIDERATA)

provedba revizije, otpisa i inventure knjižnične građe – IZVJEŠĆA

pravilan smještaj i ZAŠTITA knjižnične građe

Page 7: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

- organizirano i sistematsko upoznavanje učenika s

knjižničnom građom i aktivnostima školske knjižnice , s

vrstama i funkcijama kataloga u knjižnici i njihovu korištenju

- razvijanje navike posjećivanja školske knjižnice i

organiziranog i sustavnog upućivanja učenika u rad knjižnice

- upoznavanje knjižnične građe, časopisa i referentne zbirke

- upoznavanje AV građe u knjižnici, upoznavanje s radom

čitaonice i korištenjem referentne zbirke

- upoznavanje i rad u računalnom programu knjižnice

- neposredna pedagoška pomoć učenicima pri izboru građe u

knjižnici;

- Sudjelovanju u školskim projektima kroz različite

aktivnosti: prikupljanje materijala, pronalaženje literature,

obrada ponuđenih izvora itd.

- Sudjelovanje u pripremama za terensku nastavu

- pomoć učenicima u obradi zadanih tema ili referata iz

pojedinih nastavnih područja, uz stvaranje navike i potrebe

navođenja bibliografskih izvora

- pomoć učenicima u izradi plakata i postera za nastavu, te

izbor materijala za izradu prezentacija nastavnoga gradiva

- upoznavanje s drugim knjižnicama i njihovom djelatnosti

- posjećivanje izložbi i organiziranih predstava

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

knjižničarka

grupa mladih knjižničara, 15 učenika

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

radom u knjižnici, na računalu, na Internetu

odlaskom u posjet drugim knjižnicama

posjetu raznih izložbi, predstava, događanja

praćenje aktivnosti, zalaganja i postignuća učenika

prezentacija na web stranici škole, zidne novine i u školskom

informatoru

opisno praćenje i bilježenje aktivnosti

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

2 sata tjedno, 70 godišnjeg zaduženja

prema planu i programu škole

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

radni materijali, fotokopije, učenički časopisi, zbirke poezije

(200 kn cca)

putni troškovi

Page 8: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.6 Novinarska grupa

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

popratiti riječju i slikom, događanja u školi i oko nje, te u

zidnim novinama i na blogu škole o tome informirati učenike,

roditelje i sve posjetitelje škole (eko teme, učeničke

aktivnosti, gostovanja književnika, terenska nastava, izleti,

projekti u školi i integrirana nastava), obilježiti sve važne

datume u svijetu preko panoa

osposobiti učenike da jasno i razumljivo u novinarskom stilu,

kvalitetno koristeći hrvatski jezik, izraze svoje mišljenje i u

zadanim pisanim formama novinarskog stila uobliče

mišljenje, opažanje, događaj i slično

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

- napisati članke o svim bitnim projektima vezanima uz školu;

- djeca će napisati osvrte sa svojih terenskih nastava i izleta;

- uključivati djecu i podupirati ih u izražavanje javnog

mnijenja preko sredstava javnog informiranja (novine,

Internet-forumi, blogovi)

- suradnja s novinarskim grupama iz drugih škola te

knjižničarskom grupom iz naše škole

- skupljene informacije objediniti na web stranici u novostima

te na školskom blogu

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Jelena Višnjić, učiteljica NjJ

Učenici 5.-8.

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

teoretska predavanja

vježbe pismenog izražavanja

vježbe baratanja tehničkim pomagalima

suradnja s multimedijalnim centrom i s izdavačkom kućom

Novi list, radio Rijekom

istraživačko novinarstvo

služenje modernim tehnologijama

program se planira i ostvaruje u suradnji s učiteljima

praćenje aktivnosti, zalaganja i postignuća učenika

prezentacija na web stranici škole, zidne novine i školski blog

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

komunikacija s učenicima

razgovori

uspoređivanje i analiza uradaka

prezentacija na web-stranici škole

opisno praćenje i bilježenje aktivnosti

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta 2 sata tjedno, godišnje 70 sati

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

radni materijali, fotokopije, (20 kn cca)

putni troškovi (cca 250kn)

Page 9: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.7 Lutkarsko scenska grupa

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

-poučiti učenike kazališnim sredstvima izražavanja (govor,

gluma, scenografija) i lutki kao mediju

-razvijati grupni i timski rad

-poticati kreativno izražavanje

-poticati emotivne i estetske doživljaje

-formiranje stavova, razumijevanje međuljudskih odnosa,

razvoj moralnih uvjerenja i društvene svijesti, samokritičnosti,

odgovornosti i snošljivosti

-stjecanje sigurnosti i samopouzdanja

-razvoj scenske darovitosti

-razvijanje govorne kulture

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

-razvijati govorne vrednote(artikulacija, tempo, stanka,

timbar...)

-steći vještinu animacije lutke, dramatizacije teksta i glume

-pokušati ostvariti vezu glumac-gledatelj

-upoznati učenike s osnovama scenskog nastupa

-bogaćenje rječnika

-kreativno i estetsko razvijanje učenika

-oslobađanje straha od pogrješke

-poticanje izražavanja vlastitih misli, stanja, želja i emocija

putem riječi i pokreta

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Rozana Družeta-Jeličić, prof. hrvatskog jezika

i

deset učenika ( 5.-7. razred)

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

-izrada lutaka, scenografije, dramatizacija teksta, gluma,

animacija lutke, vježbe glumljenja uloga, pokreta i plesa

-upoznavanje lutkarstva kao grane umjetnosti

-upoznavanje različitih vrsta lutaka

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Školska godina 2012./2013. jedan sat tjedno (35 sati godišnje)

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

-sudjelovanje na LIDRANU, završnoj školskoj priredbi i

obilježavanjima važnijih nadnevaka

-povećanje motiviranosti učenika

-isticanje u umjetničkim oblicima rada

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

-potrošni materijal za izradu lutaka, kostima

-papir za umnožavanje

-troškovi odlaska na LIDRANO i kotizacija

Page 10: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.8 Medijska kultura

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

- osvijestiti učenike o postojanju novih medija pomoću kojih

se, na moderan i zanimljiv način, stiču nova znanja i

obogaćuje kultura pojednica

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

- naučiti koristiti nove medije na ispravan način

- naučiti uspješno kombinirati tradicionalne medije s novim

medijima

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Nikolina Barbalić, učiteljica engleskog i njemačkog jezika

Učenici 5.-8. razreda

način realizacije

aktivnosti, programa

i/ili projekta

Program će se realizirati putem četiri radionice koje će se

odviti u tijeku školske godine:

Interaktivna priča

E-knjiga

Audio-knjiga i 'Talking stories' (Priče koje govore)

Izrada online stripa, online ili virtualne knjige

U vremenu između navedenih radionica učenicima će biti

ponuđeno vrijeme za čitanje prema projektu PSIČ (Pusti sve i

čitaj)

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Školska godina 2012./ 2013.

1 nastavni sat tjedno

način vrednovanja i

način korištenja

rezultata vrednovanja

Kreativno izražavanje pomoću novih web 2.0 alata

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa

i/ili projekta

Prazni cd-i

Papir – bijeli i u boji

Tinta u boji za pisač

Page 11: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.9 Školski pjevački zbor

ciljevi aktivnosti

- omogućiti učenicima stjecanje vještine pjevanja te razvijati

učenikove glazbene sposobnosti – produktivne i

reproduktivne

- uz učenje pjevanja, stjecanja drugih važnih glazbenih

znanja, vještina i navika, omogućiti učenicima cjelovit

glazbeni razvitak

- brinuti da se cjelokupni odgojno-obrazovni proces odvija

prema suvremenim psihološkim, pedagoškim i metodičkim

spoznajama uz poštovanje osobnosti svakog učenika

- posebno isticati skupno muziciranje gdje učenik doživljava

svu ljepotu druženja uz glazbu te razvija važnu osobinu -

sposobnost tolerancije i međusobnog poštovanja.

namjena aktivnosti

- primjena usvojenih znanja u daljnjem korištenju

- razvijanje pozitivnog odnosa prema glazbi i grupnom

muziciranju

- obogaćivanje teoretskih, glazbenih osnova

nositelji aktivnosti i

njihova odgovornost Ivana Marčelja, učitelj glazbene kulture i učenici od 2. – 8. r.

način realizacije

aktivnosti

Program je sastavljen od raznih skladbi iz popularne literature

i izvorne narodne glazbe, rjeđe skladbe klasične literature,

koje učenici uz pomoć nastavnika obrađuju za odabrani

ansambl

vremenik aktivnosti

Godišnje je planirano 70 sati ( 2 sata tjedno / X.-VI.) +

dodatne probe uoči nastupa, što ujedno sadrži javne nastupe u

polugodištu.

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Učenik ne polaže ispit i ne ocjenjuje se, već se njegov razvoj

prati tijekom nastavne godine putem rada na nastavnim

sadržajima, te na javnim nastupima sa skupinom

detaljan troškovnik

aktivnosti

- papir za povremeno fotokopiranje partitura, boja- 100,00 kn

Page 12: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.10 Klavijature (Synthesizer)

ciljevi aktivnosti

- omogućiti učenicima stjecanje vještine sviranja na glazbalu

koji se u školi poučava, te razvijati učenikove glazbene

sposobnosti – produktivne i reproduktivne.

- pratiti učenikov napredak u cjelini i u svim pojedinim

elementima napredovanja – glazbenosti, znanjima i

vještinama kako u cilju usmjeravanja učenika za one

djelatnosti (glazbalo) na kojima su im izgledi najveći.

- promicati glazbu putem javne djelatnosti (priredbe) i

utjecati na unaprjeđivanje glazbene kulture u sredini u kojoj

škola djeluje.

- rješavanje problema treme prilikom javnih nastupa.

namjena aktivnosti

- upoznati glazbalo te savladati tehniku sviranja desne i

lijeve ruke.

- omogućiti eksperimentiranje sintetskim zvukom i

ritmovima.

- naučiti koristiti glazbalo kao sredstvo kreativnog dječjeg

stvaralačkog izričaja.

nositelji aktivnosti i

njihova odgovornost

Ivana Marčelja, učitelj glazbene kulture

i učenici 5. r., 6. r. i 7. r.

način realizacije

aktivnosti

- kombinacija grupnog i individualnog rad

- glazbeno izražavanje

- javni nastupi

vremenik aktivnosti

- aktivnost se provodi tijekom cijele školske godine

2012./2013. – 2 sata tjedno, 70 sati godišnje (IX.-VI.)

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

- učenik ne polaže ispit i ne ocjenjuje se, već se njegov razvoj

prati tijekom nastavne godine putem rada na nastavnim

sadržajima, te na javnim nastupima sa skupinom.

detaljan troškovnik

aktivnosti

- papir za fotokopiranje partitura, boja – 100,00 kn

Page 13: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.11 Instrumentalna skupina

ciljevi aktivnosti

- oformiti malu instrumentalnu skupinu kao okosnicu

inovativnih metodičkih pristupa u realizaciji redovitog

nastavnog programa.

- osim solističkih uloga, savladati način sviranja kao

instrumentalna pratnja školskom zboru i pjevačima solistima

- rješavanje problema treme prilikom javnih nastupa.

- naučiti koristiti instrumente kao sredstvo kreativnog dječjeg

stvaralačkog izričaja.

- razvijati umijeće skladanja i uglazbljivanja dječjih tekstova

za potrebe natječaja i dječjih festivala.

namjena aktivnosti

- osim po sluhu ,izvoditi glazbu pomoću notnih partitura

(čitati i svirati po notama).

- sudjelovanje u kulturnoj i javnoj djelatnosti škole.

- razvijati glazbene sposobnosti učenika: muzikalnost, sluh,

glazbeno pamćenje i osjećaj za ritam

nositelji aktivnosti i

njihova odgovornost

Ivana Marčelja, učitelj glazbene kulture i

učenici 4. - 8. r.

način realizacije

aktivnosti

glazbeno izražavanje

grupni rad

- javni nastupi

vremenik aktivnosti

- aktivnost se provodi tijekom cijele školske

godine2012./2013.

- 3 sata tjedno, 105 sati godišnje (X.-VI.)

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

- učenik ne polaže ispit i ne ocjenjuje se, već se njegov razvoj

prati tijekom nastavne godine putem rada na nastavnim

sadržajima, te na javnim nastupima sa skupinom.

detaljan troškovnik

aktivnosti

- papir za povremeno fotokopiranje partitura, boja –

100,00 kn

Page 14: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.12 Informatika

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Stjecanje osnovnih i dodatnih znanja u području IKT

(Informacijsko komunikacijskih tehnologija). Upotrebljavanje

ulazno izlaznih naprava; upotrebljavanje pomagala za

pripremu pisanih dokumenata, izradu prikaza te udaljeno

komuniciranje. Pohranjivanje informacija na računalu.

Shvaćanje pravnih i etičkih načela uporabe informacijske i

komunikacijske tehnologije. Upotrebljavanje primjerenih

programskih alata kao potpore učenju i istraživanju.

Osposobiti učenike za rješavanje problema, komuniciranje,

prikupljanje, analiziranje i analizu podataka, razumijevanje i

kritičku ocjenu prikupljenih podataka, donošenje zaključaka,

timski rad pri rješavanju problema

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

U digitalnom svijetu namjena je nastave informatike naučiti

pravilno koristiti softverske alate, tehnologije i dostupne

tehnike – hardvera.

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Dejan Maljković, učitelj informatike

Učenici

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Predavanja i vježbe u informatičkom kabinetu. Svaki učenik

ima svoje računalo. Rad se odvija individualno, timski i u

parovima.

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Nastava tijekom 70 sati godišnje (2 sata tjedno)

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Vrjednovanje se vrši u procesu izrade zadanih zadataka i

projekata na računalu. Gotovi uradci spremaju se u digitalnom

obliku, ispisuju se, a najbolji se koriste za izradu panoa, u

školskom listu ili na web stranicama Škole.

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Papir, toner, markeri, redovito servisiranje računala.

Page 15: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.13 Vršnjačka medijacija

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Upoznati učenike s idejom mirnog rješavanja sukoba,

medijacije i nenasilne komunikacije

Upoznati učenike s osnovnim komunikacijskim tehnikama

Upoznati učenike s koracima u medijaciji i uvježbati ih

Primijeniti medijaciju među ostalim učenicima

Promovirati kulturu nenasilja

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

Program je namijenjen učenicima od

VII. i VIII. raz.

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Biljana Delić,

stručni suradnik psiholog

i učenici od VII. i VIII. raz.

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Radionice popraćene teorijskim pojašnjenjima

Diskusijske grupe

Korištenjem medija

Primjena medijacije u školi

Izrada plakata

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Tijekom nastavne godine

20 sati godišnje

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Izrada plakata i primjena medijacije u školi

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Kancelarijski materijal

Page 16: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.14 Vjeronaučna grupa

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

- produbiti i izgraditi stav temeljnog povjerenja i ljubavi

prema Bogu, drugima i sebi, kao i životu . Naučiti prihvaćati i

poštivati ljude različite od sebe po vjeri i naciji, jeziku i

kulturi.

- promicati inicijativu za očuvanje stvorenoga, izbjegavati

zagađivanje i unuštavanje prirode. Razvijati ljubav prema

prirodi i životinjama

Prihvaćanje, razumijevanje i potpora potreba i posebnosti

osoba s oštećenjima sluha

Poticanje zajedništva i sjećanja na naše pokojne

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta - učenicima i njihovim roditeljima

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

učenici 5. do 8. r.(10 učenika),

vjeroučitelj Josip Blažotić,

škola i župa

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

-priprema za vjeronaučnu olimpijadu,

-pokretanje humanitarnih akcija uoči velikih blagdana

-kroz molitvu i rad u grupi

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Tijekom nastavne godine 35 sati godišnje

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

- mogu se provoditi kroz: usmenu komunikaciju, usmenu i

pismenu provjeru znanja, vrednovanje stvaralačkog

izražavanja,vrednovanje rada u skupini.

- međusobna komunikacija

- plakati, fotografije

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

-fotokopiranje, razvijanje fotografija, prijevoz autobusom

Page 17: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.15 Sportska grupa (INA)

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Poticati višestrani psihosomatski razvoj djece

Razviti zdravstvenu kulturu kod djece u svrhu očuvanja i

unapređenja zdravlja

Kod djece stvoriti naviku svakodnevnog tjelesnog vježbanja

Razvijati motoričke i funkcionalne sposobnosti

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

Namjena je ovog programa da se djeci, bez obzira na njihove

sposobnosti, omogući razvoj, prije svega njihovih

motoričkih,a potom i emocionalnih, psiholoških i socijalnih

potencijala.

Program je kao i sve aktivnosti vezane uz njegovu realizaciju

u funkciji cjelokupnog razvoja djeteta (tjelesnog, kreativnog,

emotivnog i kognitivnog) kao i na poticanje optimalnog

razvoja motoričkih potencijala.

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Prof. TZK, koji svojim stručnim i pedagoškim pristupom te

permanentnim usavršavanjem osigurava ostvarivanje

programom predviđenih ciljeva i zadaća.

Učenici 5. do 8. r.

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Izvannastavna aktivnost koja se provodi tijekom cijele

nastavne godine.

Treninzi će se provoditi u športskoj dvorani tj. u prostoru

prilagođenom za vježbanje. METODE RADA

Nastavne metode:

metoda usmenog izlaganja

metoda demonstracije

metoda postavljanja i rješavanja motoričkih zadataka

Metode vježbanja:

standardno ponavljajućeg vježbanja

promjenjivog vježbanja

Metode učenja:

Sintetička metoda

Analitička metoda

Kombinirana metoda

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

- 2 sata tjedno, 70 sati godišnje

- petak 6. i 7. sat

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Dijagnostika antropometrijskih karakteristika, motoričkih i

funkcionalnih sposobnosti djece provodi se tri puta

godišnje(inicijalna,tranzitivna i finalna provjeravanja).

Na osnovi dobivenih rezultata prati se individualni i grupni

napredak.

Page 18: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.16 Zdravstveni obrazovni program „O tebi“

(program edukacije o sazrijevanju i spolnosti)

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Osigurati nastavnicima kvalitetno pripremljen edukativni

sadržaj koji na primjeren način obrađuje kompleksnu temu

puberteta i psihofizičkih promjena kroz koje prolaze mladi

tijekom puberteta

Educirati djevojčice i dječake o fizičkim i emocionalnim

promjenama vezanim uz pubertet

Pomoći mladima kod razumijevanja promjena koje

doživljavaju tijekom puberteta, uz istovremeno stvaranje

pozitivnog stava prema nastalim promjenama (doživjeti ih

kao znakove zdravlja, a ne bolesti)

Informirati učenike o potrebi prilagođavanja navika u

osobnoj higijeni

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

Namjena je programa da se djeci omogući čim „bezbolniji“

prijelaz u novu životnu fazu, da im se osigura adekvatan

psihofizički razvoj te da im se prvenstveno pruži

emocionalna, psihološka i socijalna podrška.

Program je u funkciji cjelokupnog razvoja djeteta (tjelesnog,

emotivnog i kognitivnog) te ima velik utjecaj na stvaranje

pozitivnog stava prema sebi, promjenama u kojima se nalaze

u tom osjetljivom periodu te okolini koja ih okružuje.

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Razrednik 5. razreda, roditelji, učitelj TZK

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Predavanja i radionice za roditelje

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta Od listopada 2012. do lipnja 2013.

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Evaluacijski/anketni listići

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Potrošni materijal/

Page 19: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.17 Modelari - tehnička kultura

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Osposobiti učenike za primjenu znanja iz tehničke kulture,

poticanje stvaralaštva i sposobnosti oblikovanja objekata.

Razvijati djelatni i stvaralački način mišljenja i interes za

bavljenje tehnikom.

Pripremanje učenika za natjecanje iz tehničke kulture.

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

Razvijanje stvaralačkih vještina, uporabe alata i pribora te

primjene znanja u svakodnevnom životu.

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Ana Buchberger Đaković, učiteljica TK

Učenici 5. i 6. razreda

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Izvannastavna aktivnost Modelari realiziraju se kroz jedan

sat tjedno za učenike 5. i 6. razreda kroz proučavanje i

ponavljanje teoretskih znanja, oblikovanje objekata,

razvijanje različitih vještina vježbama.

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Tijekom nastavne godine 35 sati godišnje

Srijeda, 7. sat

Školska razina natjecanja-siječanj

Županijska i državna razina natjecanja-ožujak, travanj

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Sudjelovanje i postizanje rezultata na natjecanju Mladih

tehničara.

Korelacija s nastavnim predmetima tijekom školske godine i

zajedničko izlaganje radova.

Izložba i prezentacija radova na izložbi na kraju školske

godine.

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Radni materijali (300,00 kn), financiraju škola i roditelji

Page 20: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.18 Likovna grupa

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

- Razvijanje sposobnosti i vještina u likovnom

izražavanju,vizualne komunikacije, percepcije i spoznajne

vrijednosti kroz likovno stvaralaštvo.

- Učenici razvijaju sposobnosti praktičnog oblikovanja i

usmjereno likovno opažanje, upoznavanje kulturne

baštine,pozitivan odnos prema estetskim vrijednostima

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

Razvijanje vještina u likovnom izražavanju, vizualne

komunikacije,razvijanje sposobnosti praktičnog oblikovanja

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Jadranka Herceg, učiteljica LK,učenici 4. 5. 6. 7.raz.

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Kroz kreativnu aktivnost , demonstraciju i estetsko

oblikovanje

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Tijekom nastavne godine ,2 sata tjedno, 70 sati godišnje

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Po završetku prvog i drugog obrazovnog razdoblja, učenici

će prezentirati svoje uratke učenicima i učiteljima ( pano,

izložba, estetsko uređenje škole, natjecanja,web prezentacija,

opisno praćenje i vrednovanje )

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

PGŽ, materijal, naknada učitelju (cca 2200,00kn)

Page 21: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.19 Eko patrola

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Eko patrola tijekom tjedna vodi evidenciju o urednosti

učionica :

Praćenje urednosti (prije nastave,za vrijeme velikog odmora i

iza nastave), selekcionirani otpadu pripadajuće

spremnike,uredna školska ploča,otpad pod klupama,na

podu,izvan košarice

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

Razvijanje svijesti za očuvanje okoliša,svoje

učionice,recikliranje,odlaganje otpada u odgovarajuće

spremnike(za papir,ambalažu)

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Jadranka Herceg, učiteljica LK,

učenici članovi EKO – patrole I.-VIII.r.

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Eko patrola vodi evidenciju o urednosti okoliša škole –

količina papira,stakla,bio-otpada, aluminija, pet-ambalaže:

put do škole,školski park,školsko dvorište,glavni

ulaz,sporedni ulaz

Eko patrola u svim razredima provodi akciju sakupljanja

starog papira

Eko patrola provodi akciju odvajanja tetrapak ambalaže

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Tijekom školske godine eko patrola vodi evidenciju o

urednosti okoliša škole – količina papira,stakla,bio-otpada,

aluminija, pet-ambalaže: put do škole,školski park,školsko

dvorište,glavni ulaz,sporedni ulaz

35 sati godišnje, 16 učenika od I. do VIII.r.

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Sastanci eko patrole , realizacija zadanog – izvješća o

realizaciji

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Radni materijal ( rukavice, vrećice i ostalo , potrošni

materijal –papir ,toner za obavijesti , cca200 kn )

Page 22: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.20 Građanski odgoj

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Razvijati kod učenika kritičko promišljanje, komunikacijske i

socijalne vještine

Razvijati i poticati samopoštovanje (kroz javne nastupe) kod

učenika i poticati ih na razvoj demokratskog ponašanje,

djelovanja.

Upoznati učenike sa osnovama zakona po kojima funkcionira

društvo i politika

Razvijati vještine društveno-odgovornog ponašanja te učenja o

demokraciji

Razvijati komunikacijske vještine

Poticati na rješavanje problema u zajednici

Stvarati i stjecati kod učenika kompetenciju za cjeloživotno

učenje i korištenje demokratski metoda i zakonskih propisa.

Promišljati o društvu kao cjelini i kako mi utječemo na

društvene promjene

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

Izvannastavna aktivnost Građanski odgoj namijenjena je svim

učenicima koji škole koji pohađaju aktivnost, a ostalim

učenima kroz neposredan rad te izlaganja, akcije, plakate itd.

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

- Milan Vukelić, prof.

- učitelji i učenici

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Podjela kroz 3 cjeline koje su ravnomjerno podijeljene na 35

nastavnih sati.

Učenje o demokraciji- cilj je učenicima približiti pojam

demokracije i njene važnosti za život pojedinca i društva u

cjelini

Učenje o medijima- kako mediji utječu na naš život, život

učenika itd.

Učenje o društveno odgovornom ponašanju- organizacija

humanitarne akcije, akcije pomoći bližnjima, surađivanje sa

stručnom službom škole i zajedničko obavljanje svakodnevnih

poslova itd.

Cjeline su ravnomjerno podijeljene na nastavni i praktični dio.

Nastavni dio izvodi učitelj uz sudjelovanje učenika koji

pohađaju izvannastavnu aktivnost dok praktični dio izvode

učenici uz pomoć učitelja, stručne službe, ostalih učitelja i

zaposlenika škole uz uključivanje ostalih učenika škole.

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta Tijekom nastavne godine

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

analiza

praćenje

prezentacija

ppt prezentacija

Page 23: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Radni materijal (300,00 kn)

4.5.21 ''Lijepa naša''

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

-razvijanje ekološke i domoljubne svijesti: u djece promicati

ekološke spoznaje o potrebi i načinima očuvanja čistoće

okoliša, te spoznaje o očuvanju prirodne i kulturne

(materijalne i duhovne) baštine

-organiziranje aktivnosti zaštite, odnosno poboljšanja

kakvoće okoliša i kulturne baštine

-propagiranje prirodnih ljepota, promicanje domoljublja te

zaštita prirodne i kulturne baštine

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

-eko-kviz je namijenjen učenicima školskog uzrasta u svrhu

stjecanja osnovnih ekoloških i kulturnih vrednota te razvijanja

ekološki i kulturno osviještenih naraštaja

-eko-kviz je namijenjen i za stjecanje znanja o kulturnoj

baštini te za razvoj svijesti o njenom čuvanju i to u skladu s

poštivanjem ekoloških načela

-u tom natjecanju mogu sudjelovati svi učenici svih onih

škola koje imaju status ''eko-škola''

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

-Antonio Perić, učitelj prirode/biologije

-učenici 5., 6., 7. i 8. razreda (4 učenika, po jedan učenik iz

svakog razreda)

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

-sudionici su učenici od 5. do 8. razreda

-učenici proučavaju okoliš, pomažu u njegovom uređenju i

donose zaključke za njegovo očuvanje i poboljšanje

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

52 sata godišnje, 1,5 sat tjedno u prosjeku

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Rezultati takmičenja

Opisno praćenje, plakat, PP prezentacija

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Prijevoz učenika,dnevnica učitelja

Radni materijal

Page 24: 4.5.1 Kreativna radionica 1. razred - os-klana.skole.hros-klana.skole.hr/upload/os-klana/images/static3/784/File/... · knjižnicama te upoznavanje s posebnim oblicima rada u istima

4.5.22 Mala škola planinarstva

ciljevi aktivnosti,

programa i/ili projekta

Razvijanje sposobnosti i vještina snalaženja u prostoru,

razvijanje osjećaja prema prirodi, očuvanju okoliša, zdravom

načinu života.

namjena aktivnosti,

programa i/ili projekta

Učenici razvijaju sposobnosti snalaženja u prostoru, čitanja

planinarskih karata, čuvanja okoliša u kojem borave,

međuljudske odnose

nositelji aktivnosti,

programa i/ili projekta i

njihova odgovornost

Hrvoje Badurina, učitelj povijesti

učenici 5. – 8. razreda

način realizacije

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Program će se realizirati nizom teoretskih izlaganja,

izvođenjem različitih vježbi u učionici i na terenu.

vremenik aktivnosti,

programa i/ili projekta

Program će se odvijati jednom tjednom tijekom školske

godine.

način vrednovanja i način

korištenja rezultata

vrednovanja

Provjera točnosti zadanih zadataka.

detaljan troškovnik

aktivnosti, programa i/ili

projekta

Program je financiran od strane PGŽ-a