Upload
elena-tanase
View
218
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATDATA : 17.03.2014
GRUPA: Mare ,,C
NIVEL : II
TEMA ANUAL : CU CE I CUM EXPRIMM CEEA CE SIMIM ?
TEMA PROIECTULUI : ,,Magia povetilor
TEMA SPTMNII : ,,n lumea povetilor
FORMA DE REALIZARE : activitate integrat ADP + ADE (D + DEC) +ALA(etapa I i II) TIPUL DE ACTIVITATE : sistematizare / consolidare de noi cunotine , priceperi i deprinderiSCOPUL ACTIVITII :
- Sistematizarea cunotinelor despre aspectele specifice celor patru anotimpuri, transpuse n poveti ;
- Dezvoltarea capacitii de analiz ,de sintez i de a efectua asocieri ;
- Educarea abilitii de a intra n relaie ,de a comunica cu membrii grupului din care face parte .Strategii didactice :
1. Metode i procedee : povestirea ,conversaia ,explicaia ,demonstraia ,aprecierea verbal , Explozia stelar ,Mna oarb
2. Materiale didactice : patru tablouri (plane) cu imagini din poveste ,fie de lucru ,bagheta fermecat ,Csua povetilor ,creioane ,carioci ,siluete albe ,jetoane ,piese LEGO
3.Forme de organizare : frontal ,pe grupe ,individual
Resurse :
- umane : grupa de copii i educatoare
- temporale : 2 ore
Modaliliti de evaluare :
- continu - prin observarea comportamentului, analiza rspunsurilor date ;
- final - aprecierea verbal a lucrrilor de ctre copii i educatoare, recompense .
BIBLIOGRAFIE :
1. Curriculum pentru nvmntul precolar 3-6/7 ani 2008
2. Culea L.,Sesovici A.,Grama F.,Pletea M.,Ionescu D.,Anghel N., - Activitatea integrat din grdini - Ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar , Ed. Didactica Publishing House 2008
3. Cioflica S.M.,Lazr C., Ilie E., Guga Mignea N., Berceanu G., Marta C., - Ziua bun ncepe la ,,ntlnirea de diminea Editura Tehno-art 2009 .
ACTIVITI DE NVARE
ADP. (Activiti de dezvoltare personal )
1. ntlnirea de diminea : ,,Povetile ne nva lucruri bune despre via
- Salutul
- Prezena
- Calendarul naturii
- Noutatea zilei
2. Tranziii : ,,Cntecul piticilorACTIVITI PE DOMENII EXPERIENIALEA.D.E.
Domenii expereniale integrate : D.. - Domeniul tiin
D.E.C.- Domeniul estetic creativ
Categorii de activiti : Cunoaterea mediului : ,,Povestea anotimpurilor- povestea educatoareiOBIECTIVE DE REFERIN :
- s recunoasc anumite schimbri i transformri din mediul nconjurtor ;- scomunice impresii ,idei pe baza observrilor efectuate .
OBIECTIVE OPERAIONALE :
- s denumeasc anotimpurile ntlnite n poveste ;
- s stabileasc legtura dintre coninutul ilustraiilor i anotimpurile prezentate ;
Educaie plastic : ,,Znele anotimpurilor - desen
OBIECTIVE DE REFERIN :
- s redea liber teme plastice specifice desenului ;
- s interpreteze liber ,creativ lucrriplastice exprimnd sentimente estetice ;
OBIECTIVE OPERAIONALE :
- s respecte poziia corect a corpului fa de suportul de lucru ;
- s utilizeze corect instrumentul de lucru (creion ,carioc ) n exprimarea liber a gestului grafic ;
- s traseze linii ,n diferite poziii ,pentru a reda imaginea unor obiecte ;
- s completeze siluete albe desenate de educatoare ;CENTRE DE INTERES DESCHISE PENTRU
ACTIVITATEA INTEGRATA.L.A. I (ACTIVITI LIBER ALESE )
TIIN : ,,Descoper greeala - fi de lucru
,, Recunoate povestea ,recunoate anotimpul !
OBIECTIVE OPERAIONALE :
- s observe i s analizeze elementele fiecrui anotimp ;
- s identifice elementele care nu aparin anotimpului respectiv ;
- s comunice idei pe baza observrilor efectuate ;
CONSTRUCII : ,,Castelele anotimpurilor
OBIECTIVE OPERAIONALE :
- s mbine piese LEGO pentru a obine o construcie ;
- s foloseasc piesele de culoarea reprezentativ fiecrui anotimp ;
JOC DE MAS : ,,Cnd se ntmpl ?
OBIECTIVE OPERAIONALE :
- s potriveasc jetoanele corespunztor anotimpului ales ;
- s denumeasc/descrie imaginea de pe jeton ;
ART : ,,Znele anotimpurilor
OBIECTIVE OPERAIONALE :
- s utilizeze corect creionul i carioca ;- s completeze siluete albe desenate de educatoare cu elemente caracteristice celor patru anotimpuri.
JOCURI I ACTIVITI ALESE - A.L.A.II- ,,Am ntlnit un orel - joc cu text i cnt
SCENARIUL ZILEI
.D.- ntlnirea de diminea : Salutul
Copiii se aeaz n semicerc . Voi saluta copiii :,,Bun dimineaa ,copii istei !. Toi copiii rspund la salut ,dup care se vor lua de mini formnd Cercul magic i interpreteaz cntecul ,,Bun dimineaaPrezena
Un copil va face prezena numind fiecare coleg prezent ,completnd tabelul de prezen cu fotografiile colegilor.Calendarul naturii
Meteorologul de serviciu prezint datele: ziua , luna , anul , anotimpul i starea vremii , n timp ce un alt copil actualizeaz calendarul naturii prin aezarea jetoanelor potrivite la panou .
mprtirea cu ceilali / activitatea de grup :
,, Povetile ne nva lucruri bune despre via ! - copiii spun ce au nvat ei din povetile cunoscute , argumentnd alegerea fcut. mi voi alege rolul de zn a povetilor.
Noutatea zilei
Voi anuna copiii c este sptmna n care vor discuta despre mai multe poveti cunoscute i descoperirea ,, Csuei povetilor .
Mesajul zilei : ,, Prin joc i voie bun
S fim eroi n lumea povetilor mpreun !
Le voi explica copiilor c vor avea de trecut peste obstacolele pe care le-am pregtit .
Trecerea de la A.D.P. la A.D.E. se va face prin urmatoarele versuri : ,, Cu bagheta fermecat , / Te ating acum , ndat / Te roteti , te pregteti , / Spre Csua povetilor porneti ! Copiii se vor aeza la cadrul de poveste n semicerc . n continuare prin metoda explozie stelare le voi prezenta o stea mare pe care sunt scrise cuvintele CINE...? , CE...? , UNDE...? , DE CE ... ? , CND...?Voi ajuta copiii s citeasc cuvntul , iar acetia vor rspunde la ntrebarea formulat :
CE vestete ghiocelul ? ( sosirea primverii)
CINE las pomii golai ? (toamna)
UNDE pleac psrile cltoare ? CND se coc cireile ? (vara)
DE CE primesc copiii cadouri ? Concluzionnd voi trece la expunerea ,, Povestea anotimpurilor .
Fixarea cunotinelor se face pe baza unui plan de ntrebri .
- Ce aduce Iarna oamenilor ? ( zpad )
- Ce le place copiilor mult iarna ? ( sania patinele )
- Cine le aduce daruri copiilor iarna ? ( Mo Crciun )
- Unde sunt aezate cadourile ? ( sub brad )
- Ce trimite Primvra oamenilor ? ( raze calde de soare )
- Ce se ntmpl cu zpada ? ( se topete )
- Cnd se ntorc psrile cltoare la noi n ar ? ( primvara )- Ce se ntmpl cu pomii i grnele ? - Cum sunt zilele Verii ? ( senine si clduroase )
- Ce se coace vara ? ( Grnele , fructele )
- Unde merg copiii vara ? ( la mare , la munte , se joac afar prin parcuri )
- Ce se ntmpla vara pe cmp , prin grdini i vii ?
- Ce se ntmpl cu frunzele , cu pasrile ?
- Cum este noaptea / dar ziua ? ( crete / scade )
- Cum este vremea toamna ? ( ploi , frig , vnt )
- Cum le-a mpcat craiul Vreme pe ficele sale ? ( druindu-le cte un palat cu trei apartamente , fiecare apartament avnd 30 , 31 camere . Un singur apartament are 28 , uneori 29 camere )
- Ce au nvat oamenii de la craiul Vreme ? ( s msoare vremea n ani i ca anul are 4 anotimpuri )
Trecerea de la A.D.E la A.L.A se va face prin tranziia ,, Cntecul piticilor - joc cu text si cnt . Prin metoda ,, Mna oarb copiii vor lua cte o bulin , alb , verde , galben sau roie i se vor ndrepta spre centrul de interes care este marcat cu aceeai culoare cu a sa . Copiii vor lucra independent . Le voi prezenta fiecare centrul , vom face mpreun intuirea materialelor , voi meniona sarcinile care trebuie rezolvate i obiectivele urmrite . La sectorul tiin vor avea de identificat elemente care nu aparin anotimpului respectiv . Tot aici pe baza a mai multor poveti prezentate sub forma unor plane A4 , vor recunoate anotimpul n care se petrece aciunea . La Construcii vor mbina piese LEGO pentru a obine csute pentru fiecare anotimp . Vor folosi numai piesele de culoarea reprezentativ fiecrui anotimp . La centrul Joc de mas vor potrivi jetoanele corespunztor anotimpului ales ( primvar , var , toamn , iarn ) . Activitatea de la D.E.C este introdus n centrul Art , unde vor completa siluetele albe cu elemente specifice celor 4 anotimpuri . Dup terminarea sarcinilor de la centrul nceput se vor putea roti i se vor putea orienta spre un alt centru n care doresc s lucreze . n final , lucrrile realizate vor fi aezate lng Csua povetilor . Prezena copiilor la toate centrele de interes este monitorizat prin acordarea unor buline de culoarea sectorului . Prin metoda ,, Venii , povestii , aplaudai se realizeaz evaluarea activitilor pe centre . Toate lucrrile copiilor vor fi aezate pe un panou de expoziie . Activitatea se va ncheia printr-un joc cu text i cnt ,, Am ntlnit un orael .
La finalul zilei voi face aprecieri asupra activitilor i voi mpri recompense copiilor .
DESFURAREA ACTIVITII
Nr.
Crt.
Eveniment
didacticConinut tiinific Strategii didacticeEvaluare
1.Moment
organizatoricSe aerisete sala de grupa , se amenajeaz mobilierul de grup pentru centrele de interes . Se pregtete materialul didactic necesar activitii .
.D. Copiii se aeaz n semicerc pentru a putea stabili fiecare un contact fizual ct mai bun cu toi membrii grupei .
Salutul
Prezena
mprtirea cu ceilali
Noutatea zileiJetoane fotografii
Conversatia
Obervarea comportamentului copiilor
Frontal
2.Captarea
atenieiSe realizeaz la sfritul .D. prin descoperirea Csuei povetilor .Voi anuna copiii c este sptmna n care vor discuta despre mai multe poveti cunoscute . Csua povetilorExplicaia
SurprizaObservarea comportamentului copiilor
3.Anunarea
temei
i a obiectivelorLe voi spune copiilor c vor avea de trecut peste obstacolele pe care le-am pregtit . Se anun titlul ,, Povestea anotimpurilor i obiectivele propuse pe nelesul copiilor .Csua povetilor
Explicaia
Conversaia
Observarea global
4.Dirijarea
nvriiSe expune coninutul povestirii folosind gestica , mimica i inflexiuni ale vocii . n prezentarea povestirii voi folosi tablouri reprezentnt cele 4 anotimpuri . PovestireaObservarea comportamentului nonverbal al copiilor
5.Obinerea
performanelorSe urmrete planul de ntrebri : - Ce aduce Iarna oamenilor ? ( zpad )
- Ce le place copiilor mult iarna ? ( sania patinele )
- Cine le aduce daruri copiilor iarna ? ( Mo Crciun )
- Unde sunt aezate cadourile ? ( sub brad )
- Ce trimite Primvra oamenilor ? ( raze calde de soare )
- Ce se ntmpl cu zpada ? ( se topete )
- Cnd se ntorc psrile cltoare la noi n ar ? ( primvara )- Ce se ntmpl cu pomii i grnele ?
- Cum sunt zilele Verii ? ( senine si clduroase )
- Ce se coace vara ? ( Grnele , fructele )
- Unde merg copiii vara ? ( la mare , la munte , se joac afar prin parcuri )
- Ce se ntmpla vara pe cmp , prin grdini i vii ?
- Ce se ntmpl cu frunzele , cu pasrile ?
- Cum este noaptea / dar ziua ? ( crete / scade )
- Cum este vremea toamna ? ( ploi , frig , vnt )
- Cum le-a mpcat craiul Vreme pe ficele sale ? ( druindu-le cte un palat cu trei apartamente , fiecare apartament avnd 30 , 31 camere . Un singur apartament are 28 , uneori 29 camere )
- Ce au nvat oamenii de la craiul Vreme ? ( s msoare vremea n ani i ca anul are 4 anotimpuri )
Conversaia
Problematizarea
Observarea capacitii de exprimare oral
6.Asigurarea
reteniei
i a transferuluiPrin tranziia ,, Cntecul piticilor se face prezentarea centrelor , cu discuii despre ce au de realizat i se enumer materialele disponibile . Prin metoda ,, Mna oarb copilul se va aseza la centrul unde va lucra .
Lucrrile terminate se afieaz pentru ,, Turul galeriei .
Analiza lucrrilor
Se apreciaz modul n care au lucrat copiii i ndeplinirea sarcinilor propuse .Explicaia
Exerciiul
Conversaia
Turul galerieiObservarea capacitii de concentrare a ateniei i ndemnrii
Analiza produselor activitii
7.ncherea
activitiiA.L.A II Ziua se ncheie cu jocul cu text si cnt ,, Am ntlnit un orel .Joc cu text i cnt
StimulenteAprecieri frontale , individuale i de grup