8
PROIECT DE LECŢIE Unitatea şcolară : LICEUL PEDAGOGIC "I. POPESCU" BÂRLAD Clasa : a X – a E, IA, EF, M, P, AP Aria curriculară : Om şi Societate Disciplina : Educație antreprenorială Profesor : Ec. Bădărău Marius-Laurențiu Data : 28.X – 01.XI (S7) Unitatea de învățare : CALITĂŢI ȘI COMPETENŢE ALE ÎNTREPRINZĂTORULUI DE SUCCES ,CARIERA ȘI PLANUL DE CARIERĂ, MOTIVAŢIA MUNCII” Conținutul învățării : Utilizarea conceptelor specifice ştiintelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoaştere şi explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaţa reală Tipul lecție : RECAPITULARE ȘI EVALUARE Competențe specifice/Obiective de referință : - Evaluarea cunoştinţelor şi deprinderilor dobândite - Aplicarea cunoştinţelor în rezolvarea unor situaţii problemă, precum şi în analizarea posibilităţilor personale de dezvoltare. - Cooperarea cu ceilalţi în rezolvarea unor probleme teoretice şi practice. - Manifestarea unui comportament social activ şi responsabil, adecvat unei lumi în schimbare. Obiective operaționale : Cognitive: - să cunoască semnificatia conceptelor specifice:munca,motivatia muncii,carieră,formare iniţială şi profesională, întreprinzător/antreprenor, calitate,competenţă; -să argumenteze relaţia dintre: motivaţie şi muncă, carieră şi formarea iniţială şi profesională,calităţi şi competenţe-întreprinzător de succes; muncă şi autorealizare, satisfacerea tuturor nevoilor individului. - să caracterizeze principalii factori care influenţează planificarea carierei Afectiv – atitudinale: - să recunoască trăsăturile pe care le posedă întreprinzătorul de succes - să aprecieze corect însemnătatea disciplinei Educaţie antreprenorială în asigurarea integrării în realitatea economico- socială; - să aprecieze rolul activităţii întreprinzătorului în economia de piaţă. Psihomotorii: 1

7 PR LECŢ RECAPITULARE INTREPR , MUNCA, MOTIVAȚIA, CARIERA, PROFESIA, OCUPAȚIA

Embed Size (px)

DESCRIPTION

plan lectie

Citation preview

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

Unitatea colar : LICEUL PEDAGOGIC "I. POPESCU" BRLAD

Clasa : a X a E, IA, EF, M, P, APAria curricular : Om i SocietateDisciplina : Educaie antreprenorial

Profesor : Ec. Bdru Marius-Laureniu

Data : 28.X 01.XI (S7)Unitatea de nvare : CALITI I COMPETENE ALE NTREPRINZTORULUI DE SUCCES ,CARIERA I PLANUL DE CARIER, MOTIVAIA MUNCIIConinutul nvrii : Utilizarea conceptelor specifice tiintelor sociale pentru organizarea demersurilor de cunoatere i explicarea unor fapte, evenimente, procese din viaa real

Tipul lecie : RECAPITULARE I EVALUARECompetene specifice/Obiective de referin : - Evaluarea cunotinelor i deprinderilor dobndite - Aplicarea cunotinelor n rezolvarea unor situaii problem, precum i n analizarea posibilitilor personale de dezvoltare.

- Cooperarea cu ceilali n rezolvarea unor probleme teoretice i practice.

- Manifestarea unui comportament social activ i responsabil, adecvat unei lumi n schimbare. Obiective operaionale : Cognitive:

- s cunoasc semnificatia conceptelor specifice:munca,motivatia muncii,carier,formare iniial i profesional, ntreprinztor/antreprenor, calitate,competen;

-s argumenteze relaia dintre: motivaie i munc, carier i formarea iniial i profesional,caliti i competene-ntreprinztor de succes; munc i autorealizare, satisfacerea tuturor nevoilor individului. - s caracterizeze principalii factori care influeneaz planificarea carierei Afectiv atitudinale:

- s recunoasc trsturile pe care le posed ntreprinztorul de succes- s aprecieze corect nsemntatea disciplinei Educaie antreprenorial n asigurarea integrrii n realitatea economico-social;

- s aprecieze rolul activitii ntreprinztorului n economia de pia. Psihomotorii:

- s precizeze diferenele de comportament dintre ntreprinztor i angajai- s utilizeze corect noiunile teoretice nsuite Strategia didactic:

Resurse procedurale:- Conversaia, explicaia, mozaicul Resurse materiale:

- Tabla,cret, fie de documentaie,fie de evaluare, manualul Forme de organizare:

- Frontal, individualForma de evaluare :

- observarea sistematic, conversaie euristic, evaluare scris, probe oraleDurata: 50 minute

Locul desfurrii: sal clasBibliografie:

EDUCAIE ANTREPRENORIAL NATALIA LAZR, MARIA MITRACHE, Ed. Did. i Ped. 2006 EDUCAIE ANTREPRENORIAL ELENA LUPA, VICTOR BRATU, Ed. Corvin Deva 200 TIPUL LECIEI: ACHIZIII DE NOI CUNOTINE - ETAPE DESFURAREA LECIEISecvenele leciei T Ob. Elemente eseniale de coninut Strategii didactice Evaluare

Activitatea profesorului Activitatea Elevilor Metode Mijloace

1. Captarea ateniei 3' Verificarea prezenei elevilor, notare absene Identific elevii abseni conversaia Catalog observarea sistematic a elevilor

2. Comunicarea subiectului i a obiectivelor leciei 2 anunarea temei de recapitulare - "Managementul resurselor personale"

anunarea modului de desfurare a activitii Elevii sunt ateni i se prgtesc pentru a rspunde ntrebrilorFrontal expunerea

explicaia didactic observarea sistematic a elevilor

3. Dirijarea nvrii 20 Prezentarea coninutului leciei de evaluare: a.Precizarea obiectivelor evalurii :

1.Verificarea asimilrii i utilizrii adecvate a conceptelor specifice capitolului I

2.Fundamentarea competenelor de analiz economic realist

3.Motivarea elevilor pentru munc, pentru integrarea n activitatea economicFundaMotivarea elevilor pentru munc, pentru integrarea n activitatea economic.

b. Realizarea unui plan recapitulativ cu ajutorul elevilor la tabl:

Obiectul de studiu i importana ed. antrepr.

ntreprinztorul, caliti i competene ale ntrepr de succes

munca, motivaia, cariera, profesia, funcia i ocupaia Munc, motivaie i cariera

c. Verificarea oral a cunostiintelor eseniale asimilate de elevi prin ntrebri adresate clasei:

1.Ce intelegeti prin educ antreprenorial ? De ce trebuie s-o studiem?

2.Ce intelegeti prin ntreprinztor? 3.Ce intelegeti prin abilitai manageriale?

4.Care sunt calitiile i competenele ntreprinztorului de succes?

5. De ce credei c este important activitatea antreprenorial?Face evaluarea cunotinelor conform obiectivelor anunate i a planului recapitulativ, prin cteva ntrebri succesive.Elevii sunt ateni i rspund la ntrebrile puse. Pot cere lmuriri profesorului cu privire la aspecte ce nu le sunt clare.

Elevii sunt ateni i rspund la ntrebrile puse. Pot cere lmuriri profesorului cu privire la aspecte ce nu le sunt clare.

Ascult i pun ntrebri , solicit explicatii suplimentare, noteaz

expunerea

explicaia didactic

frontal i individual

Conversaia

expunerea

explicaia didactic

frontal i individual Manual tabl, cret calculatorul, videoproiectorul observarea sistematic a elevilorobservarea sistematic a elevilor

4.Obinerea performanei ; asigurarea feed-back-ului 15 aplicarea testului sumativ cu explicarea sarcinilor de lucru i precizarea timpului alocat IndividualEvaluare scris Fie de evaluareobservarea sistematic a elevilor

5.Intensificarea reteniei i transferului 5 rezolvarea oral a testului (cu sprijinul elevilor) Ascult i pun ntrebri, solicit explicatii suplimentare, noteaz frontal i individual explicaia didactic

conversaia Fie de documentare i verificareobservarea sistematic a elevilor

6. Evaluarea performanei 5 Lecia se va incheia cu o evaluare a activitii desfurate de elevi, analiza pe scurt a punctelor tari i a aspectelor ce trebuiesc mbuntite n pregtirea acestora. Ascult i pun ntrebri, solicit explicatii suplimentare, noteaz explicaia didactic

conversaia observarea sistematic a elevilor

Liceul Pedagogic I.POPESCU Brlad Elev: ................................... Disciplina: Educaie Antreprenorial (EA) Data....................................Clasa: a X-a

An colar: 2013-2014 Fi de evaluare

I. Alege varianta corect: 10 p. 1. La baza desfurrii activitii economice a omului se afl:

a) dorina de a munci;

b) satisfacerea nevoilor;

c) intenia de a presta un serviciu.

2. Motivaia are ca factor obiectiv:

a) remuneraia bun;

b) interesul de a munci voluntar;

c) un loc de munc nesigur.

II. Stabilete valoarea de adevr a urmtoarelor enunuri: 15 p. 1. A / F - Planul de carier se poate pune n relaie direct cu dezvoltarea adultului;

2. A / F - Calitile i competenele unui ntreprinztor nu conteaz prea mult n momentul demarrii unei afaceri;

3. A / F - O ar este bogat atunci cnd oamenii ei sunt bogai.

III. Stabilete asocierile corecte dintre cele dou coloane: 25 p. A B

1. Creativitatea i spiritul inovator. a. ntreprinztor de succes.

2. Abilitile manageriale. b. Ceva genetic, cu care te nati.

3. Dorina de a ctiga. c. Experiene anterioare.

4. Feedback-ul. d. Riscuri mici.

5. Independena.

IV. Rezolv rebusul: 30 p. 1. ntreprinztorul de succes are caliti i .............................

2. nainte de a fi productor, omul este .................................

3. Aici gsim locuri de munc cu ajutorul computerului

4. Ocupaie, profesie, domeniu de activitate, ....................... ntr-un singur cuvnt.

5. Sinonim cu ntreprinztor.A

1

2

A

A

A

A

A

A

A

A

A

A

A

3

4

5

B

V. Comenteaz urmtorul citat: 10 p. "Munca e blagoslovit, / Cnd te ii de ea ai pit."

(Anton Pann, Opere, II) Not: se acord 10 p din oficiu.BAREM de CORECTARE Subiectul I 10p

Pentru: 1b..........................................................................................5p

2a..........................................................................................5p

Subiectul II 15p Pentru: 1A........................................................................................5p

2F........................................................................................5p

3A........................................................................................5p

Subiectul III 25p Pentru fiecare asociere corect (1c,2d,3a,4-,5b)......................................5p Subiectul IV 30p Pentru fiecare rnd al rebusului.............................................................5p

1. COMPETENTE

2. CONSUMATOR

3. INTERNET

4. CARIERA

5. ANTREPRENOR

A-B. MUNCA

Subiectul V 10p Pentru: -munca binecuvntat/sfnt/foarte important........................5p -munca asigur satisfacerea nevoilor umane............................5p

Se acord din oficiu 10p1