14
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ Data: 29-11-2014 Gradinita nr 7 Educatoare: Nivel: II – grupa mare Tema de studiu: “Cum a fost, este şi va fi pe Pământ” Subiectul: „Suflet de copil în prag de sărbătoare” Subtema: „Obiceiuri străbune – Moş Nicolae şi copiii” Forma de organizare: activitate integrată Tipul de activitate: consolidare şi însuşire de cunoştinţe PROGRAMUL ZILEI ALA: 1. Artă – fişe de lucru: „Desenează ceea ce ai dori să- ţi aducă Moş Nicolae în ghetuţe”; 2. Joc de construcţie: „Casa lui Moş Nicolae” ADE: 1. DLC – lectura educatoarei: „Legenda lui Moş Nicolae”; 2. DOS – activitate practică: „Ghetuţa lui Moş Nicolae” ADP: Întâlnirea de dimineată: „Vine Moş Nicolae” Discuţia de dimineaţă: salutul, prezenţa copiilor, calendarul naturii, igiena personală Tranziţie: recitări de poezii, cântece şi joc (dans) pentru Moş Nicolae

7 Proiect de Activitaascte Integrata

Embed Size (px)

DESCRIPTION

ascewqwev

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

Data: 29-11-2014Gradinita nr 7Educatoare:Nivel: II grupa mareTema de studiu: Cum a fost, este i va fi pe PmntSubiectul: Suflet de copil n prag de srbtoareSubtema: Obiceiuri strbune Mo Nicolae i copiiiForma de organizare: activitate integratTipul de activitate: consolidare i nsuire de cunotine

PROGRAMUL ZILEI

ALA: 1. Art fie de lucru: Deseneaz ceea ce ai dori s-i aduc Mo Nicolae n ghetue;2. Joc de construcie: Casa lui Mo NicolaeADE: 1. DLC lectura educatoarei: Legenda lui Mo Nicolae;2. DOS activitate practic: Ghetua lui Mo NicolaeADP:ntlnirea de dimineat: Vine Mo NicolaeDiscuia de diminea: salutul, prezena copiilor, calendarul naturii, igiena personalTranziie: recitri de poezii, cntece i joc (dans) pentru Mo Nicolae

Scopul activitii: Dezvoltarea capacitii de cunoatere a obiceiurilor i tradiiilor specifice poporului romn legate de venirea lui Mo Nicolae; Utilizarea comportamentului moral religios (bun, cuminte, asculttor etc.) Folosirea tehnicii de lucru aleas pentru ndeplinirea obiectivelor propuseLocul de desfurare: n sala de grup

ALA1. Sectorul - ArtTema: fie de lucru Deseneaz n ghetu ceea ce ai dori s-i aduc Mo NicolaeObiective operaionale:O1: s deseneze cu creionul ceea ce doresc s le aduc Mo Nicolae;O2: s coloreze ghetua i cadourile desenate cu culori adecvate;O3: s utilizeze corect instrumentele de scris.Strategii didactice: explicaia, conversaia, munca independentMaterial didactic: fie de lucru, creion negru de scris, creioane colorate, cariociForma de organizare: individual2. Sectorul - ConstruciiTema: Casa ui Mo NicolaeObiective operaionale:O1: s selecteze materiale n vederea realizrii temei;O2: s asambleze corespunztor materiale n plan orizontal i vertical;O3: s respecte tehnica de lucru aleas, plasnd piesele de construcie pentru a reda modele din realitate.Strategii didactice: explicaia, conversaia, munca independentMaterial didactic: piese de construcie (trei tipuri de joc cu piese diferite)Forma de oraganizare: pe micro-grupuri sau individual

ADE1. DLC lectura educatoare: Legenda lui Mo Nicolae2. DOS activitate practic: Ghetua lui Mo Nicolae lipire, nuruire, legarea i ndoirea iretului

Obiective operaionale: Cognitiv-formativeO1: s-i mbogeasc vocabularul cu cuvinte noi din text;O2: s enumere comportamentele pozitive necesare pentru a primi cadouri de la Mo Nicolae (cuminte, ascultator, bun etc.);O3:s se exprime n propoziii simple i dezvoltate corect construite gramatical;O4:s utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activiti practice;O5:s-i consolideze deprinderea de a lipi, de a nurui, de a lega i innoda ireturile de la ghetu;O6: s respecte etapele de lucru pentru realizarea cu succes a temei. Psiho-motoriiO1:s acioneze rapid la alegerea sectorului;O2:s respecte poziia corect a corpului pe tot parcursul activitii;O3:s participe la realizarea unei expoziii din lucrrile finalizate la nivelul grupei. AfectiveO1:s se implice in activitate;O2:s coopereze n cadrul grupului;O3:s fie capabil s triasc emoii n funcie de coninutul prezentat.Strategii didactice:Metode i procedee: conversaia, lectura, explicaia, exerciiul, demonstraia, observareaMaterial didactic: Educatoare: panouri, lectura legendei lui Mo Nicolae, dou imagini cu Mo Nicolae clare pe cal alb i o imagine Mo Nicolae cu o barb mare alb simbolul fulgilor de nea; Copii: piese de construcii - diferite jocuri, fie de lucru, creieone, culori, lipici, nur, ghetue decupate din carton, hrtie pentru mototolire de introdus n ghetute.Forma de organizare: frontal i pe micro-grupuriDurata: 40-50 minuteBibliografie: Programa activitilor instructiv-educative precolari; Tradiional i modern n nvmntul precolar, Ed. Omfal Esential 2007; Metode interactive de grup, Ed. Arves 2009

Desfurarea activitiiEtapele activitiiConinutul tiinificStrategii didacticeEvaluare

1. Moment organizatoricSe asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a activitii (aerisirea slii de grup, aranjarea mobilierului pentru activitate, pregatirea materialelor necesare desfurrii activitii), introducerea organizat a copiilor n sala de grup.

conversaia

aprecierea verbal curent

2. Captarea ateniei

Mesajul zilei Sun telefonul!- Cine poate s ne deranjeze acuma?- S rspund copii?- Da!- Alo! Alo! Da, GPN. Rducneni. - Cu cine vorbesc?- Bun ziua! Da, doamna educatoare de la grupa mare.Astzi avem musafiri, dar v rog s venii, copiii sunt cumini, asculttori, nva bine, deseneaz, lucreaz frumos.Cnd veniti? Joi pe 5 decembrie noaptea acasa la copii?Bine, Mo Nicolae, le transmit copiilor. Noi te ateptm s vii i la grdini. La revedere! Te ateptm!Vine Mo Nicolae!, dar mai nti merge la copiii srmani, sraci, care nu au mama, care nu au tat...

surpriz

dialog (educatoare Mo Nicolae)

3. Anunarea temeiAstazi am sa va citesc o poveste foarte frumoasa, numit Legenda lui Mo Nicolae. Voi repeta titlul cu 2-3 copii pentru fixare.Trebuie s ascultai cu mare atenie aceast poveste ca s o spunei i voi prinilor i bunicilor votri.

conversaia

conversaia

4. Desfurarea activitii

Tranziia

Alegerea sectoarelorVoi lectura povestea clar, accesibil i expresiv pentru a putea trezi emoii i pentru a asigura motivaia nvrii. Expresivitatea expunerii o voi realiza prin modelarea vocii, schimbarea ritmului vorbirii pe parcursul expunerii, pauze logice, accenturi i scderi ale intensitii vocii, repetiii, mimic i gestic.Cu ajutorul ntrebrilor, copiii vor expune coninutul povestirii conform planului principal de idei, redat prin cele dou imagini cu Mo Nicolae. Se va insista pe mesajul educativ al povetii.Mo Nicolae clare pe un cal alb simbolul puritii.Mo Nicolae cu o barb mare simbolul aducerii fulgilor de nea.

Cntec: tii la noapte cine vine?

Fiecare copil va extrage dintr-un plic cte un element (imagine) Stelute de ghea; Fulg de nea; Noriori de zpad.Dup ce au extras fiecare imaginea, vor merge la mesua cu simbolul ales, realiznd astfel mprirea pe microgrupuri.Grupa steluelor de ghea va realiza Casa lui Mo Nicolae (cum i-o imagineaz fiecare copil).Grupa noriorilor de zpad va desena pe fie (n ghetue) ce dorete s i aduc Mo Nicolae.Grupa fulgilor de nea va lipi, nurui, lega i nnoda iretul la ghetua lui Mo Nicolae.

Se realizeaz nclzirea muchilor mici ai minii prin diverse exerciii (micm degeelele, cntm la pian, frecm minile, batem din palme)Se ureaz spor la lucru.Dup finalizare, copiii i aeaz lucrrile pentru expoziie n faa clasei.

lectura textului

problematizarea

observarea celor dou imagini

explicaiademonstraia

expoziia

chestionarea oral

intoneaz cntecul

toi copiii execut sarcinile primite

aprecieri

5. Feed-backEste reamintit titlul legendei, mesajul educativ: Cum se numete povestea pe care ai ascultat-o astzi? Ce am nvat noi din aceast poveste? Cnd vine Mo Nicolae la noi?Se face fixarea la fiecare sector. Pe ce vine Mo Nicolae? Ce ne aduce Mo Nicolae?Toi copiii se adun n faa clasei i recit poezii, cnt i danseaz pentru Mo Nicolae.

explozia stelara

conversaia

problematizarea

chestionarea oral

6. ncheierea activitiiEducatoarea face aprecieri asupra felului cum au lucrat i s-au comportat copiii n timpul activitii.

aprecieri verbale,stimulente

Legenda lui Mo Nicolae

Nicolae provenea dintr-o familie instarita, iar la moartea ambilor parinti a mostenit intreaga avere, pe care a folosit-o pentru a-i ajuta pe oamenii nevoiasi.In noaptea de 5 spre 6 decembrie, se spune ca Mos Nicolae vine la geamuri si vede copiii care dorm si sunt cumini, lasandu-le in ghetute, dulciuri si diverse cadouri.Tot el este acela care-i pedepseste pe cei lenesi si neascultatori lasandu-le o nuielusa.

Spre deosebire de Mos Craciun, Mos Nicolae nu se arata niciodata. De altfel, povestea darurilor imparite pe furis in aceasta noapte incepe din vechime.Legenda spune ca trei surori, fete sarmane, nu se puteau casatori datorita situatie financiare dificile si de aceea tatal lor vroia sa le vanda.

Se spune ca atunci cand fata cea mare a ajuns la vremea maritisului, Nicolae, care era episcop, a lasat noaptea, la usa casei lor, un saculet cu aur.Situatia s-a repetat si in cazul surorii mijlocii, astfel ca, atunci cand i-a venit vremea si fetei mici, tatal s-a hotarat ca in noaptea dinaintea nuntii sa stea de paza si l-a vazut pe Sfantul Nicolae cum a urcat pe acoperisul casei si a aruncat pe horn un saculet care a cazut intr-o soseta ce era pusa la uscat.

De aici a aparut obiceiul asezarii sosetutelor sau a ghetutelor in noaptea de Mos Nicolae. Cardinalul l-a rugat pe nobil sa pastreze secretul, insa acesta nu a facut-o si de atunci fiecare sarac care primea ceva, ii multumea lui Nicolae.

Cei trei saculeti de aur facuti cadou fetelor au devenit simbolul Sfantului Nicolae, sub forma a trei bile de aur.

Deseneaz ceea ce ai dori s-i aduc Mo Nicolae