13
SCOALA GIMNAZIALA LUNCA Pascani, Jud. Iaşi, Str. MihaiViteazu Nr.172 Cod postal: 705204 E-mail: [email protected]. Tel/Fax: 0232767002 PROIECT DIDACTIC Clasa preătitoare Propunător: prof. Axinte Gabriela Disciplina : Comunicare în limba română Unitatea de invatare: Salutare primăvară! Continuturi : Primăvara Tipul lectiei : dobândire de cunoștințe Scopul: Dezvoltarea creativității și învățării prin cooperare prin aplicarea metodelor interactive Obiective operaționale : A ) Cognitive OC1 – să completeze careul cu răspunsul la ghicitori; OC2 – să numească caracteristicii ale anotimpului de primăvară; OC3 - să lucreze în perechi pentru realizarea ciorchinelui; OC4 - să realizeze puzzle utilizând metoda ,,Pătrate divizate” B) Motrice OM1 – să-și coordoneze activitatea pentru utilizarea corectă a fișelor și a jetoanelor; OM2 – să- și mențină poziția corectă pe scaun în timpul activităților propuse; C) Afective OA1 - vor participa cu plăcere și interes la lecție; OA2 - se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor propuse. RESURSE a) Bibliografice 1) oficiale - Curriculum Național - Programe școlare pentru învățământul primar

A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

  • Upload
    others

  • View
    1

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

SCOALA GIMNAZIALA LUNCA Pascani, Jud. Iaşi, Str. MihaiViteazu Nr.172 Cod postal: 705204

E-mail: [email protected]/Fax: 0232767002

PROIECT DIDACTIC

Clasa preătitoare Propunător: prof. Axinte Gabriela                                                                    Disciplina : Comunicare în limba română                    Unitatea de invatare: Salutare primăvară!Continuturi : PrimăvaraTipul lectiei : dobândire de cunoștințeScopul: Dezvoltarea creativității și învățării prin cooperare prin aplicarea metodelor interactive           Obiective operaționale :  A ) Cognitive     OC1 – să completeze careul cu răspunsul la ghicitori;     OC2 – să numească caracteristicii ale anotimpului de primăvară;     OC3 - să lucreze în perechi pentru realizarea ciorchinelui;     OC4 - să realizeze puzzle utilizând metoda ,,Pătrate divizate”B)    Motrice     OM1 – să-și coordoneze activitatea pentru utilizarea corectă a fișelor și a jetoanelor;     OM2 – să- și mențină poziția corectă pe scaun în timpul activităților propuse;C)   Afective      OA1 - vor  participa cu plăcere și interes la lecție;      OA2 - se vor mobiliza pentru rezolvarea sarcinilor propuse.        RESURSE

a)     Bibliografice1) oficiale - Curriculum Național - Programe școlare pentru învățământul primar   2) metodico- didactice   - Silvia Nuță, Metodica predării limbii române în clasele primare , Ed. Aramis, București 2001 ( pag. 190- 202);- Estera Nicolescu, Didactica limbii și literaturii române pentru învățământul primar, Ed. Egal, Bacău, 2003                                                 3) pedagogice - Venera Mihaela Cojocariu, Teoria și metodica instruirii, Ed. Didactică și pedagogică,   București , 2002 (65- 78)             b)Metodologice :1) strategia didactică : dirijată, inductivă;2) metode și procedee : conversația, , explicația, exercițiul, jocul didactic, Braistorming, Gândește - Lucrează în perechi - Comunică, Ciorchinele, Pătratele divizate. 3) forme de organizare : frontală, individuală, în perechi, pe grupe;

Page 2: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

4) mijloace didactice : fișe, flipchart, laptop, prezentare power point ,, Legenda primăverii”, puzzle.c) Temporale : 45’

SCENARIUL DIDACTIC

EVENIMENTELE LECȚIEI /  CONȚINUTURI ȘI SARCINI DE ÎNVᾸȚARE

OBIECTIVE

ACTIVITATEA ÎNVᾸȚᾸTORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGIA DIDACTICᾸ

OC1

OA1

I.CAPTAREA ȘI ORIENTAREA  ATENȚIEI

Solicit elevilor să răspundă la ghicitori și să completeze careul.Are blana mătăsoasă,La căldură toarce-n casă;La labuțe-are gheruțe Stau ascunse în pernuțe.( pisica)

Umblă prin pădure,După fragi şi mure...Vara face tot mor, mor...Şi iarna stă în bârlog.(ursul)

Urecheat cu haine sureStă pe câmp și în pădure.(iepurele)

Voinicel cu cornișoare Umblă cu casa-n spinare.(melcul)

Cărăuş vestit în turmăDuce oile din turmă.El este un urecheatMereu încăpăţânat?(măgarul)

Are-o coada înfoiată,

Răspund la ghicitori și completează cuvintele găsite în careu.

Acirivitate frontalăConversația

Page 3: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

OA1

OC2OM2OA2

OC3OM1OA2

Hoață este și șireatăDar e vai de coada eiCând dă peste ea Grivei.(vulpea)

Dă şi lapte,E şi joc,Poţi să tai lemne pe eaŞi-n trăsură-o poţi vedea;Cine-i năzdrăvana?(capra)

Am aici în bătăturăO uzină cu untură,Care umblă prin ogradăC-un șurub în loc de coadă.( porcul)

Este un prieten bun,El mă duce unde-i spunCu căpăstru și cu șaIarna-mi plimbă sania.(calul)

REBUS – Anexa 1

II. ANUNȚAREA OBIECTIVELOR

III. ACTUALIZAREA CUNOSTINȚELORLEGENDA PRIMᾸVERII – Anexa 3

IV.  DIRIJAREA ÎNVᾸȚᾸRII● Ce știu eu despre primăvară? Braistorming -Anexa 2

● Gândesc în perechi, comunic▪Selectează, în perechi, florile de primăvară( ghiocel, lalea, crizantemă, narcisă, zambilă, crin)▪Selectează, în perechi, pasările care se întorc primăvara la noi în țară(rândunica, cucul, barza, vrăbiuța, cioara,

Iau la cunoștință ce vor trebui să realizeze.Urmăresc prezentarea ,,Legenda Primăverii”.

Arată caracteristicile anotimpului de primăvară.

Lucrează în perechi, apoi în echipă pentru selectarea jetoanelor specifice anotimpului de

Jocul didactic

Activitate individuală

Activitate frontalăConversațiaBraistorming

Activitate în perechiExplicațiaExercițiulGândește – Lucrează în perechi -

Page 4: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

OC4OM1OA1

cocoșul)▪Selectează, în perechi, hainele cu care ne îmbrăcăm primăvara (palton, geacă, ghete, pantofi, mănuși, rochie)▪Selectează, în perechi, fenomenele care se petrec primăvara (ninsoare, ploaie, vânt, gheață, chiciură, soare)▪Selectează, în perechi, lunile deprimăvară(MARTIE, APRILIE, MAI, IANUARIE, IULIE, OCTOMBRIE)

Se discută în echipă rezultatele obținute de echipă, apoi reprezentanții echipelor realizează ● Ciorchinele - Anexa 5

V. OBȚINEREA PERFORMANȚEI

● ,, Pătrate divizate”Se cere elevilor să realizeze un pizzle despre primăvară utilizând metoda ,,Pătrate divizate”- Anexa 6● Cantec de primăvară

VI. FEEDBACK-UL

Ce am învățat despre primăvară?

Explozia stelară

Cine? ( Cine a venit?)

Ce? ( Ce schimbări au apărut în natură?)

De ce? (De ce sunt copiii veseli?)

Când? (Când a sosit primăvara?)

Cum? ( Cum sunt copiii?)

VII. EVALUAREATurul Galeriei

VIII.ÎNCHEIEREA ACTIVITᾸȚIIAstăzi mă simt…

Aprecieri asupra lecției – Aprecierea Albinuței

primăvară.

Participă la realizarea Ciorchinelui

Realizează puzzle urmărind pașii din matoda ,,Pătrate divizate”

Răspund la întrebări

Autoevaluează activitatea

Comunică

Activitate în echipăExercițiul

Activitate frontală

Pătrate divizateJocul didacticActivitate în echipă

Activitate frontalăExplozia stelară

Activitate individuală

Page 5: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

Anexa 1

GHICITORI

Are blana mătăsoasă,La căldură toarce-n casă;La labuțe-are gheruțe Stau ascunse în pernuțe.( pisica)

Umblă prin pădure,După fragi şi mure...Vara face tot mor, mor...Şi iarna stă în bârlog.(ursul)

Urecheat cu haine sureStă pe câmp și în pădure.(iepurele)

Voinicel cu cornișoare 

Umblă cu casa-n spinare.(melcul)

Cărăuş vestit în turmăDuce oile din turmă.El este un urecheatMereu încăpăţânat?(măgarul)

Are-o coada înfoiată,Hoață este și șireatăDar e vai de coada eiCând dă peste ea Grivei.(vulpea)

Dă şi lapte,E şi joc,Poţi să tai lemne pe ea

Page 6: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

Şi-n trăsură-o poţi vedea;Cine-i năzdrăvana?(capra)

Am aici în bătăturăO uzină cu untură,Care umblă prin ogradăC-un șurub în loc de coadă.( porcul)

Este un prieten bun,El mă duce unde-i spunCu căpăstru și cu șaIarna-mi plimbă sania.(calul)

REBUS

P I S I C A

U R S U L

I E P U R E L E

M E L C U L

M Ᾰ G A R U L

V U L P E A

C A P R A

P O R C U L

C A L U L

Page 7: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

Anexa 2

Braistorming - Ce știu eu despre primăvară?

APAR GHIOCEII SE ÎNTORC PᾸSᾸRILE CᾸLᾸTOARE

COPACII ÎNFLORESC

PRIMᾸVARA

ZILELE SUNT MAI LUNGI

SOARELE STRᾸLUCEȘTE MAI MULT AFARᾸ ESTE MAI CALD

GÂZELE SE TREZESC LA VIAȚᾸ

Page 8: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

Anexa 3

LEGENDA PRIMᾸVERII

„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel. Era fata unui om bogat şi a unei femei crude. Avea mai mulţi fraţi şi surori, care iubeau banii şi răutatea, ca părinţii lor.

Primăverii, fetei cu codiţe, nu-i plăceau aceste lucruri, ci adevărul, dreptatea, oamenii simpli şi iubirea, de care nu avea parte.

Părinţii Primăverii aveau un castel în deşert, iar asta o chinuia pe fată. Visa să audă râul curgând repede, melodios, să simtă colţul ierbii sub picioare şi să audă glasul pădurii răsunând.

Într-o zi, ea a plecat de acasă pentru că se săturase de minciuna şi ura din jur. Mergea rătăcind prin deşert de parcă auzise glasul cuiva, glasul unui om ce o chema la el ca şi cum ar fi fost fata lui. Era obosită, moartă de sete, dar totuşi mergea, până a căzut.

Când a deschis ochii, era într-un loc sărăcăcios, dar plăcut privirii. Acolo se afla Dumnezeu. El o întrebă pe fată ce îşi doreşte mai mult. Primăvara a răspuns:

- Îmi doresc să mă răzbun pe răul ce a cuprins familia mea.

Atunci Dumnezeu a trimis frigurile cele mai aspre ce au cuprins deşertul.

Părinţii Primăverii şi-au dat seama de lipsa ei şi au început să se vaite şi să-şi regrete faptele rele. Fetei i se rupea inima când vedea aceste lucruri. Ceru să se întoarcă şi să-şi mai vadă o dată părinţii şi fraţii.

Dumnezeu o trimise ca un înger pentru a desface blestemul. Când a pus piciorul pe pământ, acesta a înverzit, au răsărit copaci şi s-au auzit râuri curgând şi păsări cântând. Toţi şi-au cerut iertare de la ea şi i-au spus că vor să trăiască ca nişte oameni obişnuiţi în împărăţia lui Dumnezeu. Acum ei locuiesc acolo şi speră ca lumea să-şi amintească povestea lor şi să nu facă la fel!”

Page 9: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

Anexa 4

Gândesc în perechi, comunic

Selectează, în perechi, florile de primăvară

( ghiocel, lalea, crizantemă, narcisă, zambilă, crin)

Selectează, în perechi, pasările care se întorc primăvara la noi în țară

(rândunica, cucul, barza, vrăbiuța, cioara, cocoșul)

Selectează, în perechi, hainele cu care ne îmbrăcăm primăvara

(palton, geacă, ghete, pantofi, mănuși, rochie)

Selectează, în perechi, fenomenele care se petrec primăvara

(ninsoare, ploaie, vânt, gheață, chiciură, soare)

Selectează, în perechi, lunile deprimăvară

(MARTIE, APRILIE, MAI, IANUARIE, IULIE, OCTOMBRIE)

Page 10: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

Anexa 5

CIORCHINELE

PRIMᾸVARA

MARTIE

APRILIE

MAI

Page 11: A ) Cognitivescoalagimnazialaluncapascani.ro/.../03/PROIECT-DIDACTIC.docx · Web view„Cândva, era un copil cu un suflet ce nu cunoştea păcatul, cu ochi calzi ca ai unui miel

Anexa 6

,, Pătrate divizate”