14
„PRIMAVARA, ANOTIMPUL BUCURIEI” PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA TEMA: „CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?” SUBTEMA: „NE PREGATIM SA PRIMIM IEPURASUL DE PASTE!” PROF. INV. PRESCOLAR: VASILESCU STEFANIA GRADINITA NR.3 BREBU

A Venit Primavara

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: A Venit Primavara

„PRIMAVARA, ANOTIMPUL BUCURIEI”

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

TEMA: „CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT?”SUBTEMA: „NE PREGATIM SA PRIMIM IEPURASUL DE PASTE!”

PROF. INV. PRESCOLAR: VASILESCU STEFANIAGRADINITA NR.3 BREBU

Page 2: A Venit Primavara

PROIECT DIDACTIC

DATA: 04.2011 GRADINITA : NR.3 BREBU EDUCATOARE : VASILESCU STEFANIA NIVELUL : IITEMA ANUALA DE INVATARE: “CUM ESTE, A FOST SI VA FI AICI PE PAMANT ?”SUBTEMA: “NE PREGATIM SA PRIMIM IEPURASUL DE PASTE !”TEMA ACTIVITATII INTEGRATE : “PRIMAVARA, ANOTIMPUL

BUCURIEI !” TIPUL ACTIVITATII: Verificare si consolidare

CATEGORII DE ACTIVITATI ABORDATE :1. Activitati pe domenii experientiale :- Domeniul limba si comunicare

“ Intalnire cu primavera” (intrebari si raspunsuri)- Domeniul esthetic creativ (activitate practica “puisorii”)

2. Jocuri si activitati didactice alese :- Biblioteca : “ Ghicitori despre primavera”- Arta : “ Iepurasul de Paste”- Constructii : “Colaj de primavara”- Joc de miscare: “Culegem floricele”

3. Activitati de dezvoltare personala :- Rutine : Intalnirea de dimineata, spalatul pe maini, gustarea.- Tranzitii : Joc cu text si cant: “Vine vine primavara” ; joc cu text si

cant: “Infloresc gradinile” ; exercitii de inviorare in aer liber.

SCOPUL ACTIVITATII:• Sistematizarea, consolidarea si evaluarea cunostintelor despre anotimpul

primavara.• Exersarea capacitatii de observatie, analiza, sinteza, reconstituire,

dezvoltarea gandirii critice, a atentiei, memoriei reproductive.• Stimularea curiozitatii pentru cunoasterea si investigarea mediului

inconjurator.• Formarea si dezvoltarea deprinderii de a coopera in grup, pentru a realiza

invatarea reciproca, insusirea de noi concepte, conexiuni prin formularea deintrebari si raspunsuri pe baza metodei interactive de grup “cubul”.

• Dezvoltarea simtului practic si estetic.

2

Page 3: A Venit Primavara

OBIECTIVE OPERATIONALE :- Sa identifice in imagini, aspecte si caracteristici ale anotimpului primavara.- Sa raspunda la cat mai multe intrebari pe baza celor sase fete ale

cubului : “descrie; compara; asociaza; analizeaza; aplica; argumenteaza”.- Sa se organizeze in grupuri si sa relationeze intre ei.- Sa aranjeze in tablou elemente cerute de text.- Sa gaseasca cuvinte cu silabele: “ca, la, sa, ma, a si co”.- Sa desparta corect in silabe cuvintele gasite.- Sa realizeze lucrari cu aspecte din anotimpul primavara (lipire).- Sa foloseasca in mod corespunzator materialele puse la dispozitie.- Sa realizeze lucrari originate, manifestand creativitate in alegerea

modelului si a materialelor de lucru.- Sa pastreze oridinea si disciplina pe tot parcursul activitatii.- Sa exprime sentimente de bucurie, satisfactie, multumire in legatura cu

activitatea desfasurata.

STRATEGII DIDACTICE :Metode si procedee: Conversatia euristica, explicatia, descrierea,

exercitiul, problematizarea, lucrul in grup, instructajul verbal, cubul, demonstratia, observatia, brainstorming, analiza, dialogul.

Mijloace de invatare : cubul cu sase fete diferit colorate, imagini reprezentand anotimpul primavara, jetoane cu flori.

FORME DE ORGANIZARE :- frontal;- pe grupuri.

DURATA: o zi

MATERIAL BIBLIOGRAFIC :1. «Revista Invatamantul Prescolar l-2/2010», Editura Arlequin.2. « Aplicatiile noului curriculum pentru invatamantul prescolar »,

Editura Didactica Publishing House 2009.3. «Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru

prescolari », Editura Didactica si Pedagogica Bucuresti 2008.4. «Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor cu varsta

cuprinsa intre nastere si 6/7 ani - 2008 ».

3

Page 4: A Venit Primavara

SCENARIUL ZILEI

INTALNIREA DE DIMINEATASALUTUL : In prima parte a zilei, in cadrul intalnirii de dimineata, copiii

asezati in cerc vor rosti salutul de dimineata sub forma unei poezii:« Dimineata a sosit,Toti copiii au venit,In cerc sa ne adunamCu toti sa ne salutam :Buna dimineata, pici,Ma bucur ca sunt aici,A-nceput o noua zi,Buna dimineata, copii!"

IMPARTASIREA CU CEILALTI "A venit primavara!"- Copii, astazi eu sunt Soarele (voi purta un soare in piept), iar voi, dupa

ecusoanele pe care le purtati veti fi: « albinute », « floricele ».Ii voi saluta pe fiecare, adresandu-ma in functie de ecuson:

- Buna dimineata albinute / floricele.- Buna dimineata, soare !

CALENDARUL NATURII: Se discuta despre cum este vremea in aceasta zi pentru a aseza la « Calendarul naturii »jetoanele corespunzatoare.

NOUTATILE ZILEI: Educatoarea prezinta copiilor, in termeni accesibili, activitatile pe care le vor desfasura in aceasta zi si precizeaza pe scurt sarcinile ce le vor indeplini in cadrul activitatilor.

JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESECopiii descopera centrele pregatite si sarcinile de lucru si isi aleg centrul

preferat. La centrul «Biblioteca» vor asculta ghicitori despre primavara, la « Arta » vor desena « Iepurasul de paste », la centrul « Constructii » vor executa «colajul primaverii».

Dupa ce sarcinile de la sectoare vor fi indeplinite, copiii impreuna cu educatoarea vor trece pe la toate centrele in care s-a lucrat pentru a vedea si aprecia rezultatele activitatii.

TRANZITIE: Inainte de a trece la desfasurarea activitatilor pe domenii experientiale, copiii vor interpreta cantecul: „Vine, vine primavara”.

4

Page 5: A Venit Primavara

ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE1. DOMENIUL LIMBA SI COMUNICAREIn continuare se va desfasura jocul "Primavara anotimpul bucuriei”.

Atentia copiilor va fi indreptata catre cosul plin cu surprize lasat de „Rila Iepurila”, surprize care ne vor ajuta la desfasurarea activitatii de astazi. Elementul surpriza al activitatii: Cubul cu cele sase fete diferit colorate, unde fiecare culoare va avea cate o sarcina: culoarea albastru – descrie; culoarea mov – compara; culoarea rosu – asociaza; culoarea verde – analizeaza; culoarea portocaliu – aplica, culoarea galben – argumenteaza.

Voi prezenta regulile jocului. Grupez si indrum copiii, aplicand metoda « cubului ». Solicit copiii sa raspunda intrebarilor ce reprezinta fiecare sarcina a cubului.

TRANZITIE : « Infloresc gradinile » joc cu text si cant.

2. DOMENIUL ESTETIC - CREATIV - Activitate practicaIn cadrul acestei activitati copiii vor realiza prin rupere, franjurare si

lipire o lucrare cu tema «Puisorii». Se explica copiilor ce au de facut si se motiveaza actiunile ce urmeaza a fi derulate prin prezentarea pe intelesul copiilor a obiectivelor. Copiii intuiesc materialele respectand indicatiile primite. Se vor analiza lucrarile realizate evidentiind efortul colectiv si individual.

RUTINE : Copiii vor merge la baie pentru a se spala pe maini, iar apoi vor manca.

JOCURI SI ACTIVITATI DIDACTICE ALESE ;

Joc de miscare: „ Culegem floricle”.

Jocul se va desfasura in curtea gradinitei. Copiii vor forma doua grupe: grupa „narciselor albe” si grapa „narciselor galbene”. In curte, prin iarba vor fi asezate floricele. La semnalul educatoarei, copiii vor alerga si vor culege florile din iarba. Dupa ce toate florile au fost culese, se vor numara florile culese de fiecare echipa. Castigatoare va fi echipa care a cules mai multe flori. Se va repeta jocul de mai multe ori.

5

Page 6: A Venit Primavara

DESFASURAREA ACTIVITATII

Secventele activitatii

ContinutuI instructiv-educativ al activitatii Strategii didactice

Evaluate -instrumente si

indicator!

1. Moment organizatoric Pregatirea materialului. Aranjarea

mobilierului.Intrarea copiilor in sala de grupa.Rutine : salutul, prezenta, calendarul naturii

Conversatia Corectitudinea raspunsurilor.

2. Captarea atentiei

Se va realize prin introducerea elementului surpriza: Cubul colorat si prin prezentarea ghicitorilor: “Ziua se mareste, Zapade se topeste’ Gradina a inverzit, Cine a venit ?” (Primavara) „Coada ca o furculita, Rosioara sub barbita, Iarna plec de aici din tara Primavara ma intorc iara” (Randunica)Va sosi in clasa elementul surpriza al activitatii – cosul plin cu surprize.

ConversatiaExplicatiaExercitiul

Atentia,promptitudinearaspunsurilor.

3. Enuntarea scopului si a obiectivelor

Se anunta tema activitatii in termeni accesibili: Vom juca un joc care se numeste „Spune”. Se imparte efectivul in doua grupe, fiecare grupa urmand sa analizeze tema aleasa „primavara, anotimpul bucuriei”. In acest mod se impart sarcinile fiecarei grupe prin arunarea „cubului” si prelarea sarcinii corespunzatoare culorii si numarului corespunzator pe care cade cubul.

Expunere

Exercitiul

4.Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

La «Biblioteca» vor asculta ghicitori despreprimavara si vor memora ghicitoarea care le-aplacut cel mai mult.La « Arta » vor colora fise individuale «Iepurasul».La «Constructii» vor construi „colajul primaverii”Tranzitie : Joc cu text si cant - « Infloresc gradinile »

Instructaj verbal

6

Page 7: A Venit Primavara

Fiecare grup raspunde pe rand conform cerintelor primite: 1 – descrie; 2 – compara; 3 – asociaza; 4 – analizeaza; 5 – aplica; 6 – argumenteaza.In functie de raspunsurile corecte vom realiza o imagine de primavara.

5. Desfasurarea jocului si reactualizara cunostintelor

Fiecare grup arunca cubul catre ceilalti parteneri spunand: „cubul se rostogoleste si la ..... soseste” (se repeta pentru toti copiii din grup. Numesc un copil din grupa respectiva care sa raspunda. Copiii vor raspunde in functie de cerinta ce corespunde cifrei de pe una din fetele cubului.

1 DESCRIE:In ce anotimp suntem?(Primavara)Ce se intampla cu natura primavara?(Se incalzeste, natura se trezeste la viata, se intorc pasarile calatoare)

Cine vesteste primavara?(Ghiocelul, sosirea randunicii)Ce se intampla cu copacii primavara?(inmuguresc, infloresc)Ce sarbatoare religioasa se aproprie?(pastele)2. COMPARACum este primavara fata de anotimpul iarna? (mai cald, inverzesc gradinile)Cum ne imbracam primavara? (mai subtire)Dar iarna? (mai gros)Care flori sunt mai atragatoare cele de gheata sau cele de primavara?( cele de primavara)

3. ASOCIAZACare sunt pasarile calatoare? (cucul, randunica, barza, cocorii)

Ce pasari se intorc la noi primavara?Ce vesteste iepurasul? (Pastele)Cand se inrosesc oua? (de Paste)Prin ce se aseamana pasarile calatoare? (toate se intorc primavara la noi, iar in afara de cuc ele isi fac si cuiburi)4.ANALIZEAZA

Cubul

Observatia

Explicatia

Exercitiul

Expunerea

Cele doua grupuri vor fi: 1 Albinute 2 Floricele Relationarea in timpul formarii grupurilor.Enumerarea si raspunsurile intrebarilor

7

Page 8: A Venit Primavara

Partile componente ale pasarilor calatoare: cap, cioc, gat, trunchi, aripi, picioare, sunt acoperite cu pene de diferite culori.Cate petale are floarea?Cate anotimpuri are anul?Cate zile are saptamana?Cate degete avem la o mana? Dar la ambele?5.APLICAAcum va rog sa va uitati la aceasta imagine si sa-mi spuneti ce vedeti: sunt flori de primavara. Copiii vor aseza si lipi corect partile componente ale florilor, iar la final scrieti sub fiecare floare cate petale are.6.ARGUMENTEAZADe ce este primavara?(pentru ca afara ste mai cald, au inflorit florile, au imugurit copacii)Cum ar fi fost anotimpul primavara fara flori, copaci infloriti si verdeata? (la fel ca iarna)Ce fenomene ale naturii intalnim primavara?Ce insecte pot complete un tablou de primavara?Spune ce peisaj s-a realizat in urma raspunsurilor noastre?

Enumerarea

Descrierea

Interpretare

Analiza

Conversatia

6. Obtinerea performantelor

Initiez jocul intrebarilor; copii raspund la intrebari.Valorificarea educativa a continutului prin simulare.Copiii vor da un titlu peisajului care s-a realizat in functie de raspunsurile corecte.Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii.Tranzitie: „ Infloresc gradinile”- cantec

La activitatea practica (DEC) vor realiza lucrarea cu tema « Puisorul »

Problemati-zareaInvatareaprindescoperireLucrul ingrup

Frontal

Pe grupuri

ConversatiaDialogulSinteza

Proba orala:raspunsul

laintrebari

sirealizarea de conexiuni intre ideile descoperite de copii, in grup si individual.

Proba orala:observarea comportamen-tului copiilor.

8

Page 9: A Venit Primavara

Voi purta o scurta discutie cu copiii referitoare lainstrumentele de lucru pe care le vor folosi inrealizarea desenului.Se reatizeaza intuirea materialului (pomponi mici si mari, hartie din matase, lipici, foarfeca). Cu ajutorul lor vom realizalucrarea « Puisorul». Se realizeazamodelul pe care il au de executat.Le voi explica si demonstra copiilor cum sa lucreze.

Inainte de a incepe sa lipeasca, copiii vor executaexercitii pentru incalzirea muschilor mici aimanutelor : inchidem si deschidem pumnii, nespalam pe maini, spalam batistuta, o stoarcem, o scuturam, o intindem pe sarma si-o prindem cuclema.Se va trece apoi la realizarea de catre copii a lucrarilor.Pentru a avea un aspect cat mai corect, mai placut, noi va trebui sa lipim cat mai corect, sa nu depasim, sa lucratn ingrijit la masute, respectand etapele de lucru.Le voi reactualiza copiilor cerinte privind corectitudinea si acurateatea lucrarilor, cooperarea intre copii.

Conversatia

Brainstor-ming

Demon stra-tia

Proba orala:aprecieri verbaleApreciezactivitateagrupurilor.Aprecierearaspunsurilorprimite.

Interpreteazaactiunile desimulare.Apreciereacomporta-mentului.

Evidentiereagrupului/grupuri-lor

creativitatea copiilor

7. Realizareafeed-back-ului.

In timp ce copiii lucreaza, educatoarea ii indruma, stimulandu-le increderea in fortele proprii si incurajandu-i.

Atmosfera de lucru este relaxanta, desfasurandu-se pe fond muzical.

Dupa expirarea timpului de lucru ‚Rila Iepurila va aprecia lucrarile realizate.

Aprecieri verbale

8. EvaluareaSe realizeaza evaluarea lucrarilor, evidentiind efortul colectiv si individual. Fiecare copil se poate autoevalua prin .raportare la rezultatele obtinute de colegii lui, participa la analizarea actiunilor desfasurate in sectoare, face aprecieri despre activitatile celorlalti si poate exprima predictii desre posibile activitati viitoare,

expunerea

stand expozitionzaol- central tematic

9

Page 10: A Venit Primavara

Educatoarea impreuna cu copiii vor realiza expozitie cu lucrarile cele mai frumoase.

9.Incheierea activitatii. Se va purta un dialog prin care se apeleaza la

spiritul critic si autocritic al copiilor in aprecierea rezultatelor si a participarii lor la intreaga activitate.

Se fac aprecieri verbale individuale si generale asupra desfasurarii activitatii si se acorda copiilor stimulente.

dialogul

10

Page 11: A Venit Primavara

11