Adele Shkrimi Biografik

Embed Size (px)

DESCRIPTION

Adele Shkrimi BiografikTë shkruash një biografi duhet ta njohësh mirë personin të cilit i referohesh, por unë mendoj se edhe duhet ta adhurosh, kështu shkrimi do të ishte më i gjallë dhe më i pasur. #MesueseAurela

Text of Adele Shkrimi Biografik

SHKRIMI BIOGRAFIK

2015#MesueseAurela

[SHKRIMI BIOGRAFIK]T shkruash nj biografi duhet ta njohsh mir personin t cilit i referohesh, por un mendoj se edhe duhet ta adhurosh, kshtu shkrimi do t ishte m i gjall dhe m i pasur. T shkruaj pr Adele sht nj nder i madh pr mua, sht nj kngtare q me zrin e saj bn gjithknd pr vete. T dgjosh Adele do t thot t zbusesh shpirtrat, te qetesosh gjakrat dhe te gjallerosh ndjenjat. Ta dgjosh teksa kndon ndjehesh e mrekulluar dhe e mallngjyer por mbi t gjitha ndjen se ka akoma ka zra t cilt mbajn gjall muzikn e vrtet dhe zri i Adele sht n t vrtet nj z i till Zri i nj dive

Emri : Adele Laurie Blue AdkinsLindur : 5 maj 1988 n Tottenham , n veri t Londrs , AngliArsimi : Ka mbaruar Shkolln n Britani pr Arte Skenike dhe Teknologji n Croydon , Angli n vitin 2006 .

Adele n moshn tre vjeare

SFONDI FAMILJARLindur nga Penny Adkins dhe Mark Evans, Adele sht nj fmij i vetm. Nj studente arti kur ajo lindi Adele n moshn tetmbdhjet vjeare, Penny ndahet me Mark tre vjet m von. Kur Adele ishte njmbdhjet vje , ajo u zhvendos me nnn e saj dhe njerkun e saj t ri n West Norwood, nj periferi n jug t Londrs.

Adele n vitin 2006MARREDHENIET ME SHKOLLEN Adele sht pranuar n Shkolln pr Arte Skenike dhe Teknologji, nj shkoll e mesme q ka shndrruar yje muzikore si Amy Winehouse, Leona Lewis dhe Jessie J. N vitin 2006, ajo regjistron tri kng pr nj projekt t klass dhe ia drgon nj miku, i cili m pas i publikon n MySpace. Kngt bhent t famshme n internet dhe i sigurojn asaj nj marrveshje me Records XL.ALBUME DHE SHPRBLIMETAdele nxorri albumin e saj t par n studio n vitin 2008 n moshn nntmbdhjet vjeare, nj numr i rndsishm i cili gjithashtu u b titulli i albumit t saj. N vitin 2009, albumi i saj debutues 19 u nominuar pr katr mime Grammy, n t cilat ajo fitoi dy . M 24 janar 2011, albumi i Adele, 21, u realizua dhe shiti mbi tetmbdhjet milion kopje, duke e br at albumin me numrin m t lart shitjesh t shekullit t XXI. Ky album qndroi n krye t klasifikimeve n Billboard pr njzetenj jav rresht, duke tejkaluar rekordin e Whitney Houston. Knga e saj "Rolling in the Deep" (Zhytur n thellsi) mbrriti shumn prej njqind milion shikues n Youtube n Gusht, 2011. M 12 shkurt, 2012, Adele fitoi gjasht Grammy Awards, n t cilat ajo ishte e nominuar, duke prfshir albume, regjistrime dhe kngn e vitit me "Rolling in the Deep" (Zhytur n thellsi).

Adele gjat viteve 2009-2011-2012 Mbremjet e mimeve ))Grammy)

JETA PERSONALE Adele dhe familja e saj

Jeta personale e Adele ka pasur nj ndikim me rndsi n muzikn e saj, ajo nuk sht e trembur q t pranoj se 21 ishte rezultat i nj marrdhnie t dshtuar me nj njeri dhjet vjet m te madh se ajo. Adele nuk e ka zbuluar identitetin e atij njeriu. Edhe pse duke pranuar se ajo ka gzuar vmendjen, kur ajo ishte e re, fama nuk sht nj prparsi pr Adele. M 29 qershor 2012, Adele njoftoi n faqen e saj se ajo ishte shtatzn me fmijn e saj t par. Babai i foshnjs sht i dashuri i Adele, Simon Konecki. Adele koht e fundit foli pr t revists People pr t qenit nj nn: "Un me t vrtet dua t jem nj mama!" tha ajo, duke shtuar se ajo dshiron t ket tre djem.

THENIE NGA ADELE"I like having my hair and face done, but I'm not going to lose weight because someone tells me to. I make music to be a musician not to be on the cover of Playboy." -AdeleMua m plqen fytyra dhe flokt e mia t prkryera, por un nuk do humb pesh sepse dikush m thot mua. Une bj muzik pr t qen nj muzikante jo pr t qen kopertina e Playboy- ADELE