5
Proiect de activitate Data: 14.12.2012 Grupa: Mare C Unitatea: Gradinita cu Program Prelungit Nr. 8 Buzau Profesor in invatamantul prescolar: Dumitru Irina Nicoleta Tema anuala de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?/ Iarna la romani Subtema: Flori de gheaţă Domeniul de activitate: Activităţi de dezvoltare personală Titlul activităţii: “Spune, bunico, poveşti nemuritoare!” Forma de realizare: Frontal Tipul de activitate: de predare-invatare 1

adp

Embed Size (px)

DESCRIPTION

bun

Citation preview

Page 1: adp

Proiect de activitate

Data: 14.12.2012

Grupa: Mare C

Unitatea: Gradinita cu Program Prelungit Nr. 8 Buzau

Profesor in invatamantul prescolar: Dumitru Irina Nicoleta

Tema anuala de studiu: Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?/ Iarna la romani

Subtema: Flori de gheaţă

Domeniul de activitate: Activităţi de dezvoltare personală

Titlul activităţii: “Spune, bunico, poveşti nemuritoare!”

Forma de realizare: Frontal

Tipul de activitate: de predare-invatare

Scopul: Cunoaşterea şi respectarea normelor de comportare în societate; educarea abilităţii de a intra în relaţie cu ceilalţi;

Obiective operationale:

1

Page 2: adp

Să împărtăşească cu ceilalţi experienţe din viaţa personala (dacă îşi vizitează bunica iarna şi ce face bunica pentru nepoţeii ei)

Să dovedească cunoaşterea normelor de igiena şi comportare civilizată prin aplicarea lor în cadrul programului zilnic;

Să completeze corect calendarul naturii; Să observe cu atenţie vremea de afară oferind verbal câteva caracteristici ale

acesteia, marcându-le prin simbolul adecvat Să participe la activitatea de grup.

METODE ŞI PROCEDEE:

Conversaţia, explicaţia, exerciţiul

MIJLOACE DIDACTICE:

Ecusoane, panoul, catalogul grupei, calendarul naturii, jetoane cu caracteristici ale vremii

FORMA DE ORGANIZARE:

Frontal, individual

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

MECT, Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani), Bucureşti, 2008Metode active şi interactivePreda, Vrancea, Grădiniţa altfel, V&Integral, Bucureşti, 2003***Ghid pentru proiecte tematice, Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005Metodica predării educaţiei muzicale în grădiniţă, de Ioan SerfeziSilvia Breben, Elena Gongea, G.Ruiu, M.Fulga -,,Metode interactive de grup’’ ghid metodic,Arves 2002-,,Activitati bazate pe inteligente multiple’’ Reprograph, Craiova

2

Page 3: adp

Scenariul zilei

Secvenţele activităţii

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice

Evaluare

1.Întâlnirea de dimineaţă

Se asigură condiţiile necesare unei bune desfăşurări a activităţii. Se pregăteşte materialul didactic. Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scaunele. Se remarcă prezenţa unor musafiri în clasă.

În cadrul Întâlnirii de dimineaţă vom realiza :

Salutul copiilor se realizeaza prin soptirea la ureche a unui cod secret al grupei, cod ce apoi va fi încredinţat şi oaspeţilor noştri. Se realizează prezenţa.

Vremea să o studiemȘi-n calendar să notămDe e ploaie sau ninsoare,De e frig sau este soare.Meteorologul de serviciu desemnat de educatoare și ajutat de toți copiii, va completa calendarul naturii cu simbolul caracteristic vremii din ziua respectivă.Se va stabili în ce anotimp suntem, se vor denumi zilele săptămânii și ziua, luna, anul în care ne aflăm.Urmează momentul în care copiii povestesc

Conversaţia

aprecieri verbale

3

Page 4: adp

la Scaunul povestitorului ce daruri îşi doresc să găsescă sub brad în dimineaţa de Crăciun.

Pentru activitatea introductiva de grup, se va intona cantecelul “Bradul bradutul”.

La NOUTATILE ZILEI vom urmari calendarul naturii şi vom stabili în ce dată, anotimp suntem, cum este vremea afară şi cum ne îmbrăcăm atunci cand iesim afara.

MESAJUL ZILEI este împărtăşit de către educatoare copiilor: “Să-l aşteptam pe Moşul cuminţi, în pace şi cu gânduri curate”RUTINE: „Îmi aştept rândul”- deprinderea de a anunţa prin ridicarea mâinii când solicit un anumit lucru.TRANZIŢII:

“Repejor ne adunăm,

Mâinile să le spălăm,

La masă ne îndreptăm.

4