Amr halid vlera e kohës

  • View
    162

  • Download
    10

Embed Size (px)

Transcript

  • 1. Deri sa mos ta ndryshojn (pozitivisht) gjendjen e tyreVLERA E KOHSProfesor:Amr Halid

2. Pr botuesin ERIXH LIN-NESHRI Autor:Prof. AMR HALID Titulli i origjinalit: Titulli:VLERA E KOHS Prktheu: Dr. Musli VRBANI Korrektor: Burim Bunjaku Radhitja kompjuterike, kopertina dhe dizajni grafik Mumin ShehuKaanik 2005 2 3. T drejtn e ribotimit e rezervon botuesi Hyrje Falnderimet vetm pr Allahun, At e falnderojm, Prej Tij ndihm krkojm, Prej Tij krkojm t na fal gabimet tona. Allahut i mbshtetemi t na mbroj nga t kqijat tona dhe t kqijat e veprave tona. K e udhzon Allahu, ai nuk humb, K e humb Allahu, pr t nuk ka udhzues. * * * Vlla i nderuar ! Gjat ktij fjalimi do t jetoj s bashku me ty dhe me nj shtje t rndsishme, dhe me vler, e cila sht e ndrlidhur fort me besimin (imanin) n Zotin e Lartmadhruar. Kjo shtje e ka vlern ather kur t jemi t bindur dhe veprojm me t. Kjo shtje e ka vlern ather kur jeta jon sht e stolisur me t dhe veprohet me t. Kjo shtje sht serioze dhe e rndsishme q do t thot t kujdesemi pr kohn, ta shfrytzojm kohn pr ta fituar knaqsin e Allahut. Patjetr duhet q kohn ta kalojm n dgjueshmri ndaj Allahut, ta shfrytzojm n at q 3 4. na sjell knaqsin e Allahut, ta shfrytzojm q t na shptojn nga zjarri i xhehenemit dhe t na shpie n xhenet. Patjetr duhet q kohn ta shfrytzojm maksimalisht n pun t mira dhe t dobishme, n knaqsi t Allahut t Lartmadhruar, sepse donjri do t jep prgjegjsi pr jetn (kohn) e tij si e ka kaluar. Transmeton Ibni Mesudi nga Muhamedi a.s. se ka thn: N Ditn e Kijametit asnj kmb e birit t Ademit nuk do t lviz para Zotit t Lartmadhruar pa dhn prgjegjsi (pa u pyetur) pr pes shtje): - pr jetn (kohn) e tij si e ka kaluar, - pr rinin e tij si e ka shfrytzuar, - pr pasurin e tij si dhe ku e ka fituar dhe si e ka shpenzuar, dhe - pr ka ka punuar, dhe ka ka msuar.4 5. VLERA E KOHS N ISLAM Vlla i nderuar! A e di se cila sht begatia m e madhe q ta ka dhuruar ty Allahu pas fes islame?! - A mos sht pasuria, apo fmijt, pozita, apo pushteti, bukuria, apo dituria, apo ndoshta shndeti?! Vlla i nderuar! T gjitha kto jan begati t mdha pr t cilat duhet falnderuar pandrprer Allahun dhe prap nuk mjafton ai falnderim. Ka edhe begati tjera t shumta t cilat as q mund ti numrojm, mirpo t gjitha ato begati t siprprmendura nuk jan begatit m t mdha t njeriut. Begatia m e madhe t ciln ia ka dhuruar Allahu robit t tij pas Islamit sht begatia e kohs, sepse koha sht hapsira (vendi) ku bhet adhurimi (ibadeti), sikurse kemi shum, e shum adhurime (ibadete) t cilat jan parapar vetm n koh t caktuara. Vrtet koha nse shfrytzohet pr at q sht e parapar, ather e ngrit njeriun n shkall t larta dhe n vendet e mueshme, dhe t lavdruara t xheneteve t larta. Vrtet koha sht begatia m e madhe, mirpo shumica e njerzve kt nuk e din. Vrtet koha sht begatia m e madhe, mirpo shumica e njerzve nuk jan falnderues. 5 6. Vrtet koha sht begatia m e madhe, mirpo shumica e njerzve nuk e mojn dhe e humbin veten e tyre. Vrtet koha sht begatia m e madhe, mirpo pr udi shumica prej neve, q t mos them t gjith ne nuk e ndiejm kt begati t madhe dhe nuk e llogarit si begati prej begative m t muara. Vrtet Umeti nuk e llogarit se koha sht m e muarja dhe m e vlefshmja pr t qen Umeti m i muari, dhe m i vlefshmi n trsi. Vre kto ka po ju them: Pr betimet m t shpeshta t Zotit t Lartmadhruar n Librin Fisnik (Kuran) jan prbetimet n kohn dhe ka kan t bjn me kohn. Allahu i Lartmadhruar nuk prbetohet n dika ka nuk ka vler t madhe, por vetm n at ka ka vler t posame. Vrtet Allahu sht prbetuar n kohra t shumta dhe Zoti i Lartmadhruar thot: Pasha natn kur errsohet n trsi.(El-Lejl, 1) Pasha ditn kur shpaloset n trsi. (El-Lejl, 2) Pasha paraditen! Pasha natn kur shtrin errsirn! (Ed-Duha, 1-2) Pasha diellin dhe ndriimin e tij kur bn drit! Pasha hnn kur pason pas tij (pr t ndriuar prej tij). (Esh-Shems, 1-2) Pasha kohn! Vrtet njeriu sht n (nj) humbje t sigurt. (El-Asr, 1-2) 6 7. Betohem n kuqrrimin e horizontit pas perndimit t diellit, Betohem n natn dhe ka ajo tubon. (El-Inshikak, 16,17) Vshtro dhe analizo kto shtje! T gjitha obligimet n islam jan t ndrlidhura me kohn, pra koha sht vendi apo hapsira e ibadetit (adhurimit). Shembull: Namazi. Zoti i Lartmadhruar thot: ... Vrtet namazi sht obligimi n koh t caktuar pr besimtart. (En-Nisa,103) Transmeton Abdullah bin Mesudi se e ka pyetur Muhamedin a.s. se cilat vepra jan m t dashura tek Allahu? Muhamedi a.s. sht prgjigjur: - Namazi n kohn e vet. Pastaj cilat? - Pr tu sjell mir dhe nderimi i prindrve. Pastaj cilat? - Lufta n rrugn e Allahut. Ibni Mesudi tregon se po ta kisha pyetur m shum do t m tregonte m shum pr to.7 8. Nj shembull tjetr: Zekati. Zoti i Lartmadhruar thot: Hani nga frytet kur t piqen dhe bhen fryte t shndosha dhe jepne at ka e keni pr obligim me dhn (zekatin) ditn e t korrurave (t mbledhurave) dhe mos e teproni, vrtet Allahu nuk i do teprimtart. (El-Enam, 141) Shembull: Agjrimi. Zoti i Lartmadhruar thot: O ju q besuat, agjrimi (saum) u sht br obligim sikurse q ishte obligim edhe i atyre q ishin para jush, kshtu q t bheni t devotshm. (jeni t obliguar pr) Dit t caktuara, e kush sht i smur prej jush ose sht n udhtim (e nuk agjroi), ather ai (le t agjroj) m von aq dit. E ata q i rndon ai (nuk mund t agjrojn), jan t obliguar pr kompensim, ushqim (ditor), i nj t varfri, ai q nga vullneti jep m tepr, ajo sht aq m mir pr t. Mirpo, po q se dini, agjrimi sht m i mir pr ju. (ato dit t numruara jan) Muaji i Ramadanit q n te (filloi t) shpallet Kurani, q sht udhrrfyes pr njerz dhe sqaruesi i rrugs s drejt dhe dallues (i t vrtets nga gnjeshtra). E kush e prjeton prej jush kt muaj, le t agjroj, ndrsa kush sht i smur ose n udhtim, le t agjroj aq dit nga ditt e 8 9. mvonshme. All-llahu me kt dshiron lehtsim pr ju, e nuk dshiron vshtirsim pr ju. (t agjroni ditt e lshuara m von) Q t plotsoni numrin, t madhroni All-llahun pr at se u udhzoi dhe q t falnderoni. (El-Bekare, 183,184,185) do analitik dhe do studiues kur ta lexoj pjesn e ajetit fisnik ... dit t caktuara (t kufizuara) ..., do ta kuptoj dhe do ta prjetoj n vetvete se vrtet Allahu i Lartmadhruar na porosit pr ti shfrytzuar dhe pr t prfituar nga kto kohra t bekuara, sepse kto koh jan t pakta dhe nuk vijn gjat vitit, prpos nj her. Transmeton Ebu Hurejre r.a. se Muhamedi a.s. ka thn: Agjroni me t part e saj (Hnn e Re) dhe ndrpritni agjrimin me t part e saj (Hn e Re tjetr), vetm nse ndodh q t jet mjegull dhe errsir e madhe, ather muajin paraprak (para Ramazanit) Shaban plotsojeni n tridhjet dit. Pra, Agjroni kur ta shihni Hnn e Re dhe ndrpritni agjrimin kur ta shihni prap Hnn e Re e cila sht shenj dhe prkufizim i kohs.9 10. Shembull: Haxhi. Zoti i Lartmadhruar thot: Haxhi (sht obligim) n muaj t caktuar. (El-Bekare, 197) Muhamedi a.s. ka thn: Qndrimi n Arafat sht Haxhi. (Sahih El-Xhamie, Albani, 3172) Pra kush nuk qndron n Arafat, nuk e ka haxhin. Vlla i nderuar! E sheh se t gjitha obligimet t cilat jan shtyllat e islamit, t gjitha jan t ndrlidhura me kohn q Umeti ta di dhe ta kuptoj rndsin dhe vlern e kohs! Vllezr! Vrtet zbulimi i ors sht zbulimi pr t cilin m s shumti sht interesuar umeti islam, me qllim q prej saj (ors) t prfitoj, t prparoj dhe t zhvillohet, sepse ata e kan kuptuar seriozisht vlern dhe rndsin e kohs. Shiko ka m ka ndodhur nj her: Pasi q e kisha caktuar nj takim me nj t huaj, u vonova 25 minuta (nj erek ore). Ai m pyeti: - A falesh? - Iu prgjigja, Po. - A e ke kryer Haxhin? - Iu prgjigja Po. - A e agjron Ramazanin? 10 11. -Iu prgjigja Po. A e fal namazin e Xhumas? Iu prgjigja Po. Ai tha: udi me shtjen e muslimanve. Feja e tyre i nxit n nj shtje vazhdimisht, ndrsa ata qndrojn indiferent ndaj asaj shtje. Koha sht dshmi pr njeriun n Ditn e Kijametit. Zoti i Lartmadhruar thot: Po pr ata q nuk besuan sht zjarri i Xhehennemit. Ata as nuk gjykohen q t vdesin (t rehatohen) e as nuk u lehtsohet ndshkimi. Kshtu e ndshkojm secilin q sht shum i pabesim. Dhe ata do t klithin aty: O Zoti yn, nxirrna e t bjm vepra t mira, e jo si ato q i bnim! Po a nuk u dham juve jet aq sa q ai ka dashur t mendoj, ka mundur t mendoj gjat asaj kohe, madje juve u ka ardhur edhe pejgamberi, pra shijoni, se pr zullumqart nuk ka ndonj ndihmtar. (Fatir, 36,37)11 12. Vlla i nderuar! Pabesimtart do t dshirojn t kthehen edhe nj her n kt bot, ta shfrytzojn begatin e kohs me t ciln Zoti i Madhruar i ka nderuar robrit e tij, q begatin e kohs ta shfrytzojn n adhurim ndaj Allahut, n vepra t mira, me qllim q t shptojn prej Xhehenemit dhe t fitojn Xhenetin. Transmeton Ibn Mesudi r.a. se Muhamedi a.s. ka thn: N Ditn e Kijametit asnj kmb e birit t Ademit nuk do t lviz para Zotit t Lartmadhruar pa dhn prgjegjsi (pa u pyetur) pr pes shtje): - pr jetn (kohn) e tij si e ka kaluar, - pr rinin e tij si e ka shfrytzuar, - pr pasurin e tij si dhe ku e ka fituar dhe si e ka shpenzuar, dhe - pr ka ka punuar, dhe ka ka msuar. Vlla! Edhe pse mosha rinore sht pjes e veant e jets s njeriut, vetm se ai posarisht pr at pjes t kohs s rinis do t jep llogari dhe do t prgjigjet n Ditn e Kijametit, sepse ajo sht koha e strukturimit t shtatit t tij, si thuhet: Koha e puns dhe e angazhimit, koha e suksesit dhe prparimit, koha e aktivitetit dhe e kuriozitetit. 12 13. Mirpo, prkundr ksaj, shumica prej nesh e harxhon kohn n vepra t padobishme, bile edhe n at ka na dmton shum. Prej formave t humbjes s kohs jan: - Ulja dhe shtrirja pran televizorit dhe prcjellja e programeve t ndaluara. - Shtitja me automjete pa nevoj ose endja npr rrug pa nevoj. - Leximi i revistave t kota dhe t padobishme duke prcjell lajmet e artistve, kngtarve dhe t humburve. - Duke ndenjur shtrir dhe duke fjetur 12 or e m shum. - Qndrimi i femrave para pasqyrave koh t gjata duke u stolisur dhe duke u zbukuruar. - Duke kaluar or t tra n rrug dhe restorante e kafiteri. - Duke kaluar or t tra n biseda telefonike, biseda t padobishme deri n ort e vona t mbrmjes. - Npunsit arab duke kaluar ort e puns s tyre n shtje t panevojshme dhe t padobishme. - Pjesa m e madhe e rinis son e kalon kohn pa pasur ndonj pun dhe pa pasur ndonj qllim t caktuar.13