Upload
rocio-carmona
View
245
Download
2
Embed Size (px)
DESCRIPTION
Unitat didàctica d'educació física per a cicle mitjà.
Citation preview
Rocio Carmona Luque
1
UNITAT DIDÀCTICA : ANEM EN BICI!
1. CONTINGUTS.
2. OBJECTIUS.
Conèixer la bicicleta, les seves parts.
Conèixer les normes bàsiques de circulació, les senyals i les maniobres.
Millorar l’equilibri a partir de la bici.
Desenvolupar la condició física de forma general a partir de la bicicleta.
3. CRITERIS I ACTIVITATS D’AVALUACIÓ.
3A: Sap anar en bici mantenint l’equilibri.
3B: Coneix les parts de la bici.
3C: Sap marcar amb els braços les maniobres.
Rocio Carmona Luque
2
5. ACTIVITATS D’APRENENTATGE (8 sessions).
Sessió 1
MATERIAL: fitxa 1, casc, bicicleta, cons i annex 1.
CONTINGUTS: Utilització de la bicicleta per a millorar la tècnica, l’equilibri i la confiança. Millora
de l’habilitat específica: anar en bici.
ACTIVITATS
PO
SA
DA
EN
MA
RX
A
- Introducció a la unitat explicant el que anem a fer durant tot el tema. Per això
llegirem la fitxa 1 en veu alta i l’acabaran en casa.
- Abans de començar la classe preguntarem pel nivell d’habilitat dels alumnes i
posarem especial atenció en aquells que no saben anar en bici. El nivell d’habilitat
dels alumnes marcarà molt el desenvolupament de la unitat. Em de tenir en
compte que aquesta unitat va dirigida principalment pels alumnes que no saben
anar en bici.
PA
RT
PR
INC
IPA
L
- Començarem llegint les normes que han de tenir en compte durant tota la unitat.
Aquestes normes facilitaran molt el treball en les sessions (annex 1).
- Primer que tot, ensenyarem als alumnes a posar-se el casc. Es important que el
casc vaja ajustat i lligat.
- A continuació, farem una revisió superficial de bicicletes per a vorer si es
adequada pels xiquets (altura), i per a controlar que estigui en condicions (rodes,
frens, etc.). A mesura que anem acabant de revisar les bicicletes, enviarem a
l’alumne al circuit per a vorer el nivell de cada xiquet i d’aquesta manera agrupar-
los nivell inicial i nivell mig.
TO
RN
AD
A
A L
A
CA
LM
A - Guardar la bicicleta en el seu lloc.
- Higiene corporal.
Rocio Carmona Luque
3
Sessió 2
MATERIAL: casc i bicicleta.
CONTINGUTS: Utilització de la bicicleta per a millorar la tècnica, l’equilibri i la confiança. Millora
de l’habilitat específica: anar en bici.
ACTIVITATS
PO
SA
DA
EN
MA
RX
A
- Recordar les normes que han de tenir en compte durant tota la unitat (annex 1).
- Aquesta sessió la dedicarem a vorer els possibles problemes que tenen en la
bicicleta els alumnes. Nosaltres anirem passant la revisió de les bicicletes i
intentarem solucionar-ho: altura bici, rodes inflades, els frens i posar les marxes
correctes (plat 2 pinyó 3 o 4. L’alumne que tingui un problema greu cal que porti la
bicicleta al taller.
PA
RT
PR
INC
IPA
L
- Cal destacar que únicament en aquesta sessió intentarem solucionar el
problemes
mecànics de la bicicleta. En la resta de sessió l’alumne que no tinga la bici en
condicions no podrà utilitzar-la.
- Activitats:
TO
RN
AD
A
A L
A
CA
LM
A - Guardar la bicicleta en el seu lloc.
- Higiene corporal.
Rocio Carmona Luque
4
Sessió 3
MATERIAL: fitxa 2, casc, bicicleta i cons.
CONTINGUTS: Coneixement de la bicicleta, les seves parts i les seves funcions. Utilització de
la bicicleta per a millorar la tècnica, l’equilibri i la confiança. Millora de l’habilitat específica:
anar en bici.
ACTIVITATS
PO
SA
DA
EN
MA
RX
A
- Introduirem la sessió per mig de la fitxa 2, que parla de les parts de la bicicleta.
- Entre tots la confeccionarem, anomenant les parts i les seves funcions. A
continuació anirem al pati a realitzar més activitats.
PA
RT
PR
INC
IPA
L
- Activitats.
- El més habitual és que al final d’aquesta sessió els alumnes principiants puguen
unir-se a l’altre grup. Si no fora així , continuarien treballant separats el temps que
necessiten.
TO
RN
AD
A
A L
A
CA
LM
A - Guardar la bicicleta en el seu lloc.
- Higiene corporal.
.
Rocio Carmona Luque
5
Sessió 4
MATERIAL: fitxa 3, casc, bicicleta, cons i cordes.
CONTINGUTS: Coneixement de la bicicleta, les seves parts i les seves funcions. Utilització de
la bicicleta per a millorar la tècnica, l’equilibri i la confiança. Millora de l’habilitat específica:
anar en bici. Realització de jocs i activitats amb la bicicleta.
ACTIVITATS
PO
SA
DA
EN
MA
RX
A
- Entregarem la fitxa 3 per a que la facin en casa. Després, anirem al pati a realitzar
jocs i activitats amb la bicicleta.
- Fer voltes lliurement pel pati sense entropessar amb ningú. Quan el mestre digui
un nombre s’hauran d’ajuntar tantes bicicletes com aquest número.
PA
RT
PR
INC
IPA
L
- Joc: “Prohibit xocar”. En un espai delimitat (camp de basquet), conduir tots per
dins controlant la velocitat i intentar no xocar. Evitar que els alumnes peguen voltes
cap al mateix sentit. Podem anar complicant el joc: reduir l’espai (mig camp).
- Activitat d’eslàlom que consisteix en fer un recorregut entre el cons amb bicicleta.
- Carreres de bicicletes lentes. En grups de 4 han d’eixir a vorer qui arriba l’últim.
Està prohibit posar els peus a terra, canviar de direcció i eixir del carril.
TO
RN
AD
A
A L
A
CA
LM
A - Guardar la bicicleta en el seu lloc.
- Higiene corporal.
Rocio Carmona Luque
6
Sessió 5
MATERIAL: casc, bicicleta, piques i rajoles.
CONTINGUTS: Utilització de la bicicleta per a millorar la tècnica, l’equilibri i la confiança.
Millora de l’habilitat específica: anar en bici. Realització de jocs i activitats amb la bicicleta.
ACTIVITATS
PO
SA
DA
EN
MA
RX
A
- Deixarem uns minuts per a que els alumnes passegen lliurement per l’espai
aprofitant l’entorn i respectant les normes.
- Activitat dels agrupaments. Els alumnes passejant per l’espai a la senyal
s’agrupen en funció del número que digui el mestre.
PA
RT
PR
INC
IPA
L
- Joc: “Prohibit xocar”. En un espai delimitat (camp de basquet), conduir tots per
dins controlant la velocitat i intentar no xocar. Evitar que els alumnes peguen voltes
cap al mateix sentit. Podem anar complicant el joc: reduint l’espai (mig camp) i
conducció amb una mà (per al pròxim dia poder fer les maniobres).
- Joc: “Tombar les rajoles”. Dos equips, uns amb bicicleta i els altres sense. Es
reparteixen les rajoles per l’espai i a la senyal els alumnes que van en bicicleta han
d’intentar tombar les rajoles amb la pica. Quan tomben totes les rajoles canvi.
- Passejant per l’espai per parelles han d’intentar conduir agafats de la ma. A la
nostra senyal canvi de ma.
TO
RN
AD
A
A L
A
CA
LM
A - Guardar la bicicleta en el seu lloc.
- Higiene corporal.
Rocio Carmona Luque
7
Sessió 6
MATERIAL: fitxa 4, casc, bicicleta, cons, 6 mocadors, 6 piques i 6 rajoles.
CONTINGUTS: Utilització de la bicicleta per a millorar la tècnica, l’equilibri i la confiança.
Realització de jocs i activitats amb la bicicleta. Coneixement de les maniobres de
senyalització.
ACTIVITATS
PO
SA
DA
EN
MA
RX
A
- La sessió d’avui la dedicarem a ensenyar als alumnes com han de senyalitzar les
maniobres amb la bicicleta. Per aquest motiu farem una primer explicació i a
continuació realitzarem entre tots, en classe, la fitxa 4.
PA
RT
PR
INC
IPA
L
- Activitat: Els alumnes passejant per l’espai han de conduir amb la ma que el
mestre digui (dreta o esquerra). A continuació, demanarem als alumnes que
passegen lliurement per l’espai aprofitant l’entorn però que senyalitzen
correctament els girs i l’aturada.
- Joc: “Saluda al company”. En un espai delimitat el alumnes circulen en bici i cada
vegada que es creuen amb algun company es saluden xocant la ma.
- Joc: “El mocador”. Farem una adaptació d’aquest joc tradicional. Aspectes que
canvien: els dos equips ixen de la mateixa línea; hi ha un mocador per a cada
equip; guanya el jugador que agafa el mocador i creua primer la línea d’eixida.
- Acabarem amb una activitat que consistirà en veure de forma individual com
marquen els girs els alumnes. A mesura que vagin acabant aniran deixant la
bicicleta.
TO
RN
AD
A
A L
A
CA
LM
A - Guardar la bicicleta en el seu lloc.
- Higiene corporal.
Rocio Carmona Luque
8
Sessió 7
MATERIAL: DVD. “Guay i los ladrones de senyales, cartró i cartolines.
CONTINGUTS: Coneixement de les normes bàsiques de circulació, les senyals de tràfic i les
maniobres de senyalització.
ACTIVITATS
PO
SA
DA
EN
MA
RX
A
- La sessió d’avui la podem utilitzar si algun dia plou, ja que la dedicarem a
conscienciar als alumnes que hi ha unes normes de circulació necessàries i a més,
fabricarem unes senyals de trànsit.
- Visionat del DVD. “Guay i los ladrones de senyales”.
- Reflexionar amb els alumnes sobre la necessitat de tindre unes normes de
circulació i saber respectar-les.
PA
RT
PR
INC
IPA
L
- Acabarem la sessió elaborant les senyal que ens serviran per al pròxim dia quan
fem el circuit. Les senyal que hem d’elaborar són:
TO
RN
AD
A
A L
A
CA
LM
A - Guardar la bicicleta en el seu lloc.
- Higiene corporal.
Rocio Carmona Luque
9
Sessió 8
MATERIAL: fitxa 5, casc, bicicleta, cons (molts), piques, cordes i senyals fabricades.
CONTINGUTS: Utilització de la bicicleta per a millorar la tècnica, l’equilibri i la confiança.
Realització de jocs i activitats amb la bicicleta. Coneixement de les normes bàsiques de
circulació, les senyals de tràfic i les maniobres de senyalització.
ACTIVITATS
PO
SA
DA
EN
MA
RX
A - La sessió d’avui consistirà en que els alumnes circulen pel circuit on hi hauran
senyals i cal que senyalitzen els girs.
- Mentre nosaltres muntem el circuit deixarem als alumnes que passegen lliurement
per l’espai, respectant les normes.
PA
RT
PR
INC
IPA
L
- Joc: “Seguir el rei”. Grups de 6 persones anant en fila seguint el de davant. A la
senyal l’últim passa el primer.
- Circuit: nosaltres anirem observant si algú comet una infracció.
- Entregarem el carnet (fitxa 5) a cada alumne com a premi
TO
RN
AD
A
A L
A
CA
LM
A - Guardar la bicicleta en el seu lloc.
- Higiene corporal.
Rocio Carmona Luque
10
Rocio Carmona Luque
11
Rocio Carmona Luque
12
Rocio Carmona Luque
13
Rocio Carmona Luque
14
Rocio Carmona Luque
15
Rocio Carmona Luque
16