Upload
others
View
3
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
ZŠ M. R. ŠTEFÁNIKA HALIČSKÁ CESTA 1191/8, 984 03 LUČENEC
ANGLICKÝ JAZYK
Charakteristika vyučovacieho predmetu na 2. stupni – 6. – 9. ročník – CJ2
Vzdelávacia oblasť: ISCED 2 Jazyk a komunikácia
1. VZDELÁVACÍ OBSAH PREDMETU
a. vnímanie a osvojenie si jazyka ako bohatého prostriedku k získavaniu a odovzdávaniu informácií, k vyjadrovaniu vlastných postojov,
názorov, želaní;
b. využívanie všetkých kľúčových komunikačných jazykových kompetencií (porozumenie: počúvanie, čítanie; hovorenie: ústna interakcia,
samostatný ústny prejav; písanie); zvládnutie základných pravidiel medziľudskej komunikácie a znižovanie jazykovej bariéry;
c. rozvíjanie medzipredmetových vzťahov, ktoré pomáhajú učiacemu sa chápať vzťahy medzi jednotlivými zložkami okolia a sveta,
v ktorom existujú;
d. nadobudnutie pozitívneho vzťahu k jazyku v rámci interkultúrnej komunikácie, poznanie a chápanie života ľudí, kultúrnych tradícií,
reálií; uplatňuje a porovnáva geografické a kultúrne reálie krajín cieľového jazyka s reáliami vlastnej krajiny;
e. rozvoj sebadôvery žiakov, zodpovednosti za vlastné učenie sa a zmyslu učenia sa cudzieho jazyka;
2. ČASOVÁ DOTÁCIA
6. ročník: 2 hodiny/týždenne (1 hodina povinne podľa ISCED 2, 1 rozširujúca hodina)
7. ročník: 2 hodiny/týždenne (1 hodina povinne podľa ISCED 2, 1 rozširujúca hodina)
8. ročník: 2 hodiny/týždenne (1 hodina povinne podľa ISCED 2, 1 rozširujúca hodina)
9. ročník: 2 hodiny/týždenne (1 hodina povinne podľa ISCED 2, 1 rozširujúca hodina)
Cieľ rozširujúcej hodiny v každom ročníku: Rozvoj konverzačných schopností
3. DELENIE: na skupiny v rámci ročníku
4. PRIEREZOVÉ TÉMY: Multikultúrna výchova
Ochrana života a zdravia
Mediálna výchova
Enviromentálna výchova
Osobnostný a sociálny rozvoj
Dopravná výchova
Regionálna a tradičná kultúra
Tvorba projektu a prezentačných schopností
5. MEDZIPREDMETOVÉ VZŤAHY: Geografia
Biológia
Hudobná výchova
Výtvarná výchova
Informatika
Slovenský jazyk a literatúra
Etická výchova
6. POUŽÍVANÉ UČEBNÉ MATERIÁLY:
6.ročník: Project 1 (3. vydanie)
7.ročník: Project 1, 2 (3. vydanie)
8.ročník: Project 2 (3. vydanie)
9.ročník: Project 2, 3 (3. vydanie)
Doplnkové učebné materiály: pracovné zošity - Project 1, 2, 3, metodické príručky, odborná literatúra, cudzojazyčná literatúra,
cudzojazyčné časopisy, vlastné pracovné listy, obrázkový materiál, vlastné prezentácie v Power Point a Activ Studio, mapy, DVD, video
filmy, didaktická technika, CD prehrávač, CD nahrávky, interaktívna tabuľa, PC
7. METÓDY/FORMY PRÁCE: individuálna, skupinová práca, práca vo dvojiciach, výklad; práca so slovníkom, knihou, projektová metóda,
CLIL, tvorivé zážitkové učenie, rozprávanie, opisovanie, vysvetľovanie, metóda rozhovoru, pohybové aktivity, cudzojazyčnými
časopismi, práca s PC, práca s interaktívnou tabuľou
ŠkVP pre predmet ANJ 2CJ - 6. ročník podľa učebnice Project 1
PROJECT 1 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - učiť sa pochopiť a použiť naučené, tvoriť si obrázkový slovník
Kompetencie spojené s myslením – myšlienková mapa, projektová práca
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet, iTools
Medzipredmetové vzťahy – matematika
Interkultúrne kompetencie – predstavovanie
UNIT 1 INTRODUCTION – ÚVOD
Me-
siac
vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
7 h
odín
S
epte
mber
1. Úvodná hodina
2. Ahoj
3. Zoznámenia
Reagovať pri
prvom stretnutí
Stanoviť a prijať
pravidlá
Vybrať z
ponúknutých
možností
Pozdraviť
Predstaviť
niekoho
Reagovať na
predstavenie
Opísať veci v
triede
Hi!
Hello!
My name´s
Don´t do it!
How do you
say...?
Neurčitý člen
Rozkazovací
spôsob
Množné číslo
podst. mien
Väzba
“there is”
“there are”
Vzdeláva. a
práca
Rodina a
spoločnosť
Multikultúr.
spoločnosť
Receptívne zručnosti
a) Vypočuť a zachytiť
telefónne čísla
b) Rozumieť bežným
pokynom učiteľa
Produktívne zručnosti
a) predstaviť sa, pozdraviť a
rozlúčiť sa
b)pomenovať veci v triede
c) počítať do 1000 a pracovať
s číslami
d) hláskovať slová
e) popísať miesta
Interakcia
a) predstavovať sa navzájom
B
4. V triede
5. Inštrukcie v triede
C
6. Čísla
7. Veršovanky
D
8. Abeceda
9. Hláskovanie
10. Množné čísla
11. Tam je, tam sú
12. Cvičenia
C
Nove
mber
8
hodín
Októ
b
er er
ho
dín
Októ
b
er
13. Mená a tituly
C
L
I
L
14. Matematika –
súčty
15. Cvičenia
R
16. Opakovanie
17. Opakovanie PZ
18. Test
19. Oprava testu
P
20. Práca na projekte
21. Prezentácia
projektu
PROJECT 1 - 3rd edition Všeobecné kompetencie - učiť sa pochopiť a použiť naučené, tvoriť si obrázkový slovník
Kompetencie spojené s myslením – myšlienková mapa, projektová práca,
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – geografia
Interkultúrne kompetencie – ako písať adresu
UNIT 2 FRIENDS AND FAMILY – PRIATELIA A RODINA
Me-
siac
vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
Dec
emb
er
22. Odkiaľ si?
23. Sloveso byť
24. Cvičenia
Nadviazať
kontakt
Reagovať na prvé
stretnutie
Vypočuť a podať
informáciu
Upútať
pozornosť
Predstaviť sa
Informovať o
sebe, pýtať sa
na iných
I am / I´m
We are not...
Are they...?
No, I´m not..
Where is he?
How old is
Sloveso
“to be”
kladné a
záporné vety
privlastňov.
zámená
privlastňovací
pád
Rodina a
spoločnosť
Vzdeláv.
a práca
Multikultúr.
spoločnosť
Receptívne zručnosti
a) porozumieť hlavným
informáciám z počutého
rozhovoru
b) porozumieť krátkemu
kreslenému príbehu
Produktívne zručnosti
a) pomenovať dni v týždni
a) opýtať sa na základné
informácie o osobe
B
25. Moja rodina
26. Privlastňovacie
zámená
27. Cvičenia
C
28. Mickey, Millie
a Mut
29. Otázky
D
Feb
ruár
Jan
uár
30. Aký je dnes deň?
31. Opytovacie
zámená
she?
Who´s that?
What´s this?
opytovacie
zámená
b) privlastniť rôzne veci
osobám
c) vymenovať svetové štáty
Interakcia
a) opýtať sa vo dvojici na
základné informácie o tretej
osobe
C
32. Aká je tvoja
adresa?
C
L
I
L
33. Geografia – svet
34. Cvičenia
R
35. Opakovanie
36. Opakovanie PZ
37. Test
38. Oprava testu
P
39. Práca na projekte
40. Prezentácia
projektu
PROJECT 1 - 3rd edition Všeobecné kompetencie - učiť sa pochopiť a použiť naučené, tvoriť si obrázkový slovník
Kompetencie spojené s myslením – myšlienková mapa projektová práca,
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – prírodoveda
Interkultúrne kompetencie – školy vo Veľkej Británii
UNIT 3 MY WORLD – MÔJ SVET
Me-
siac
vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
Mar
ec
41. Mám počítač
42. Sloveso mať
43. Cvičenia
Predstaviť svoj
vkus a záľuby
Informovať sa o
fungovaní v
škole ....
I´ve got
He´s got
Sloveso
“have got” a
Voľný čas a
záľuby
RZ: a) porozumieť hlavným
bodom z krátkeho textu
k narodeninách
b)porozumieť školskému
B
M
áj A
prí
l M
arec
44. Máš zvieratko?
45. Otázky a krátke
odpovede
Vyjadriť svoj
názor
Vybrať z
ponúknutých
možností
Vnímať a
prejavovať svoje
city
Zostaviť si
rozvrh
Blahoželať k
narodeninám
Haven´t she
got ?
When is her
birthday?
Happy
birthday
jeho použitie
Tvorenie
záporu a
otázky
Postavenie
prídaného
mena vo vete
Vzdelávanie
a práca
Multikultúr.
spoločnosť
Človek
a príroda
rozvrhu
PZ: a)pomenovať bežné
predmety vlastnej potreby v
škole
b)pomenovať školské
predmety a hovoriť o ich
obľube
c)opýtať sa čo má žiak v
škole
d)pomenovať farby
e) popísať dva obrázky a
povedať o rozdieloch
Interakcia
a) rozprávať sa o
obľúbených predmetoch v
škole
C
46. Mutov darček
47. Prídavné mená
48. Cvičenia
D
49. Moja škola
50. Školské predmety
51. Opis mojej školy
C
52. Školy v Anglicku
a Walese
53. Cvičenia
C
L
I
L
54. Prírodné vedy – aj
my sme zvieratá
55. Cvičenia
R
Jún
56. Opakovanie
57. Opakovanie PZ
58. Test
59. Oprava testu
P 60. Práca na projekte
61. Prezentácia
projektu
62. Opakovan. lekcie 1
63. Opakovan. lekcie 2
64. Opakovan. lekcie 3
65. Vyhodnotenie
práce
66. Záverečná hodina
KRITÉRIÁ HODNOTENIA CUDZÍCH JAZYKOV
NA HODINÁCH ANJ 2CJ PODĽA UČEBNICE PROJECT 1 SA DO HODNOTENIA ZAHRŇUJE:
a. Test po každej lekcií (3x v školskom roku);
b. ústne odpovede (na zistenie slovnej zásoby, gramatických štruktúr, syntaxe);
c. malé písomné práce (na zistenie slovnej zásoby, gramatických štruktúr, syntaxe);
d. pracovná aktivita žiaka
e. Projekt: O mne, Moja rodina, Moja škola;
ŠkVP pre predmet ANJ 2CJ - 7. ročník podľa učebnice Project 1 a Project 2
PROJECT 1 - 3rd edition Všeobecné kompetencie - učiť sa pochopiť a použiť naučené, tvoriť si obrázkový slovník
Kompetencie spojené s myslením –myšlienková mapa, projektová práca
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – hudobná výchova
Interkultúrne kompetencie – šport
UNIT 4 TIME – ČAS
Me-
siac
vyuč.j
Kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
6 h
odín
Sep
tem
ber
1. Úvodná hodina
2. Opakovanie
3. Koľko je hodín?
Vypočuť a podať
informáciu
Vyjadriť svoj
názor
Predstaviť svoje
záľuby
Reagovať pri
prvom stretnutí
Informovať sa
o čase
Hovoriť o
svojom
bežnom dni
Rozprávať sa s
kamarátom o
záľubách
Predstaviť
kamaráta,
What´s the
time?
When...?
It´s...o´clock
I don´t ...
He doesn´t...
I like...
I don´t like...
She comes
from...
In her free
time ....
Predložky
spojené s
časom,
“at, on”
Obyčajný
prítomný čas,
zápor
Voľný čas a
záľuby
Vzdelávanie
a práca
Multikult..
spoločnosť
RZ: a) porozumieť
prečítanému textu o voľnom
čase tretej osoby
b) porozumieť krátkemu
príbehu o voľnom čase
c) v počutom texte
rozpoznať údaje o čase a
aktivitách
PZ: a) opýtať sa na čas, na
podobnú otázku odpovedať
b) opýtať sa kamaráta čo v
ktorom čase robí
c) porozprávať o tom, čo
robí žiak počas dňa, označiť
aj čas
Interakcia: a) v rozhovore
B
4. Môj deň
5. Jednoduchý prít.
čas
6. Záporná forma
C
6 h
odín
O
któ
ber
7. Voľný čas
8. Tretia osoba –
jedn.prít.čas
D
9. Mickey, Millie
a Mut
10. Otázky
C
11. Šport
C
L
I
L
12. Hudba – hudobné
nástroje
R
2 h
od. O
któ
ber
3 h
od. N
ovem
ber
13. Opakovanie
14. Opakovanie PZ
15. Test
16. Oprava testu
s kamarátom sa rozprávať o
tom, čo ich zaujíma a
porovnať si záujmy
P
17. Práca na projekte
18. Prezentácia
projektu
PROJECT 1 - 3rd edition Všeobecné kompetencie - učiť sa pochopiť a použiť naučené, tvoriť si obrázkový slovník
Kompetencie spojené s myslením – myšlienková mapa, projektová práca
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – dejepis
Interkultúrne kompetencie – British houses
UNIT 5 MY ROOM – MOJA IZBA
Me-
siac
vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
Téma
ciele
A
5 hodín
Novem
ber
19. Moja izba
20. Predložky
Vypočuť si a
podať
informáciu
Vyjadriť svoje
schopnosti
Stanoviť a
prijať pravidlá
Uistiť sa v
rozhovore, že
Informovať o
veciach kde sa
nachádzajú
Vyjadriť
vedomosti
Informovať o
tom, ako sa býva
Zahrať si hru
It is in/on
/under/
next to /
in front of
/behind/
opposite/
between
I can read
Can you play?
Predložky
spojené s
opisom miesta
väzba
“there is/
there are”
sloveso
“can” “viem,
Rodina a
spoločnosť
Domov a
bývanie
Voľný čas a
záľuby
Multikultúr.
spoločnosť
RZ:a) porozumieť
hovorenému textu o opise
izby v byte
b) porozumieť hovorenému
textu o opise mesta -
budovy, obchody a ich
umiestnenie
c) porozumieť informáciám
o výlete
PZ:a) opísať izbu a
umiestniť nábytok
b) opísať mesto, pomenovať
B
21. Náš dom
22. Tam je, tam sú
C
6 h
odín
Dec
emb
er
23. Jej mesto
24. Otázky
25. Dialógy
D
26. Mickey, Millie
a Mut
27. Sloveso môcť
C
28. Britské domy nám bolo
rozumieť We can´t turn
Can you
follow the
rules?
dokážem kde sa čo nachádza
Interakcia
a) komunikovať s
kamarátom o miestach v
meste
b) opýtať sa kamaráta, čo
vie robiť
C
L
I
L
29. Dejepis – názvy
miest
R
30. Opakovanie
31. Opakovanie PZ
32. Test
33. Oprava testu
P
7 h
od.
Január
34. Práca na projekte
35. Prezentácia projektu
PROJECT 1 - 3rd edition Všeobecné kompetencie - učiť sa pochopiť a použiť naučené, tvoriť si obrázkový slovník
Kompetencie spojené s myslením –myšlienkové mapy, projektová práca
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – výtvarná výchova
Interkultúrne kompetencie – ľudia z rôznych krajín
UNIT 6 PEOPLE – ĽUDIA
Me-
siac
vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
ciele
A
6 h
odín
F
ebru
ár
36. Moji priatelia
37. Opis osoby
Vypočiť si a
podať
informáciu
Vybrať si z
ponúknutých
možností
Identifikovať
veci
Opísať situáciu,
dej
Žiadať niekoho
This is ...
What are you
doing?
We´re making
a poster.
Slovesá “to be,
to have” pri
popise osoby
Priebehový
prítomný čas,
tvorenie
otázky
Rodina a
spoločnosť
Ľudské telo
Oblečenie a
móda
Receptívne zručnosti
a) porozumieť popisu osoby
z počutého textu
b) rozumieť obsahu
prečítanej scénky
c) rozlíšiť jednoduchý
prítomný čas od
priebehového času
d) porozumieť bájke – rôzne
B
38. Sobotné ráno
39. Prít. priebehový čas
40. Záporná forma
C
41. Ideme do obchodov?
42. Otázky
D
43. Oblečenie
44. Čítanie
s porozumením
Ponúknuť a
reagovať na
ponuku
o niečo
How much is
it?
Kombinácia
obyčajného a
priebehového
času
Multikult.
spoločnosť
formy
Produktívne zručnosti
a) gramaticky správne
opísať svoj bežný deň
b) opísať, čo máme na sebe
c) zahrať bájku
Interakcia
a) reagovať na obraz, či sa
páči alebo nie a prečo
C
9 h
odín
M
arec
45. Ľudia
C
L
I
L
46. Umenie – opis osôb
R
47. Opakovanie
48. Test
49. Oprava testu
P
50. Práca na projekte
51. Prezentácia projektu
PROJECT 3E 2 - 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet, iTools
Medzipredmetové vzťahy – triednická hodina
Multikultúrna spoločnosť – rozdiely medzi slovenskou a anglickou spoločnosťou
UNIT INTRODUCTION – ÚVOD
Me-
siac
vyuč.j
Kompetencie
Funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
7 hodín
Aprí
l 52. Moja rodina Nadviazať
kontakt
Vypočuť si a
podať
informáciu
Vyjadriť svoju
Pozdravy
v rôznych
situáciách
Good morning.
Hi, How are
you? Fine ....
His name´s
Prítomný čas
jedn.,
otázky,
áno/nie
odpovede
Rodina a
spoločnosť
Vzdelávanie
a práca
RZ:a) Zachytiť známe
informácie v počutom texte
b)vyhľadať v texte osobné
údaje
d) vyhľadať informácie v
texte, pochopiť hlavnú
schopnosť
Opísať obrázok
Situačné
dialógy zo
života
I´m from..
I have..
Yes, I can
No, I can´t
There is / are...
Modálne
sloveso can
Domov
a bývanie
Multikult.
spoločnosť
myšlienku
PZ:a) hovoriť kamarátovi o
dennom režime
c) pomenovať rôzne
domáce práce a hovoriť o
svojich skúsenostiach z
denného života
Interakcia
a) rozprávať sa s kamarátom
o dennom režime
b) rozprávať sa o domácich
prácach a bežnom týždni
B
53. Moja izba
54. Čo má?
PROJECT 2 - 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – prírodoveda a matematika
Multikultúrna spoločnosť – sviatky v roku
UNIT 1 MY LIFE – MÔJ ŽIVOT
Me-
siac
vyuč.j
Kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
8 h
odín
Máj
55. Moja škola
56. Jedn.prít. čas
Nadviazať
kontakt
Vypočuť si a
podať informáciu
Pozdravy
v rôznych
situáciách
Good
morning.
Hi, How are
you? Fine ....
Prítomný
čas jedn.,
otázky,
áno/nie
odpovede
Rodina a
spoločnosť
Vzdelávanie
a práca
RZ:a) Zachytiť známe
informácie v počutom
texte
b)vyhľadať v texte osobné
údaje
c) rozpoznať dátumy a
B
57. Narodeniny
58. Čítanie
s porozumením
C
59. Opakovanie lekcie 4
60. Opakovanie lekcie 5
61. Opakovanie lekcie 6
62. Test
Vyjadriť svoju
schopnosť
Prejaviť svoje
city
Porozprávať
niečo (použiť
frekvenčné
príslovky)
Situačné
dialógy zo
života
His
name´s…
I´m from...
I am
interested…
Yes, I do
No, I don´t
Domov
a bývanie
Multikult.
spoločnosť
názvy mesiacov v roku
d) vyhľadať informácie v
texte, pochopiť hlavnú
myšlienku
PZ:a) hovoriť kamarátovi
o dennom režime
b) hovoriť o dianí
spojenom s konkrétnym
dátumom
c) pomenovať rôzne
domáce práce a hovoriť o
svojich skúsenostiach z
denného života
Interakcia
a) rozprávať sa s
kamarátom o dennom
režime
b) rozprávať sa o
domácich prácach a
bežnom týždni
D
6 hodín
Jún
C
63. Práca na projekte
64. Prezentácia
projektu
C
L
I
L
R
P
65. Vyhodnotenie
práce
66. Záverečná hodina
KRITÉRIÁ HODNOTENIA CUDZÍCH JAZYKOV
NA HODINÁCH ANJ 2CJ PODĽA UČEBNICE PROJECT 1 A PROJECT 2 SA DO HODNOTENIA ZAHRŇUJE:
a. Test po každej lekcií (3x v školskom roku);
b. ústne odpovede (na zistenie slovnej zásoby, gramatických štruktúr, syntaxe);
c. malé písomné práce (na zistenie slovnej zásoby, gramatických štruktúr, syntaxe);
d. pracovná aktivita žiaka;
e. domáca príprava;
f. Prezentácia dialógov;
g. Projekt: Voľný čas, Ľudia;
ŠkVP pre predmet ANJ 2CJ - 8. ročník podľa učebnice Project 2
PROJECT 2 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – prírodoveda a matematika
Multikultúrna spoločnosť – sviatky v roku
UNIT 1 MY LIFE – MÔJ ŽIVOT
Me-
siac
vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
ciele
A
Sep
tem
ber
1. Úvodná hodina
2. Opakovanie
3. Mickey, Millie a Mut
4. Otázky
5. Posluchové cvičenia
Nadviazať
kontakt
Vypočuť si a
podať informáciu
Vyjadriť svoju
schopnosť
Prejaviť svoje
city
Porozprávať
niečo (použiť
frekvenčné
príslovky)
Pozdravy
v rôznych
situáciách
Situačné
dialógy zo
života
Good
morning.
Hi, How are
you? Fine ....
His
name´s…
I´m from...
I am
interested…
Yes, I do
No, I don´t
Prítomný
čas jedn.,
otázky,
áno/nie
odpovede
Frekvenč.
príslovky
Radové
číslovky
Rodina a
spoločnosť
Vzdelávanie
a práca
Domov
a bývanie
Multikult.
spoločnosť
RZ:a) Zachytiť známe
informácie v počutom
texte
b)vyhľadať v texte osobné
údaje
c) rozpoznať dátumy a
názvy mesiacov v roku
d) vyhľadať informácie v
texte, pochopiť hlavnú
myšlienku
PZ:a) hovoriť kamarátovi
o dennom režime
b) hovoriť o dianí
spojenom s konkrétnym
dátumom
c) pomenovať rôzne
domáce práce a hovoriť o
svojich skúsenostiach z
denného života
Interakcia
B
C
D
8 h
odín
O
któ
ber
7 h
odín
S
epte
mber
6. Denný život
7. Frekvenčné príslovky
C
8. Festivaly
C
L
I
L
9. Prírodné vedy
a matematika –
meranie času
R
10. Opakovanie
11. Test
12. Oprava testu
P 13. Prezentácia projektu
a) rozprávať sa s
kamarátom o dennom
režime
b) rozprávať sa o
domácich prácach a
bežnom týždni
PROJECT 2 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – biológia
Multikultúrna spoločnosť – zvieratá
UNIT 2 ANIMALS – ZVIERATÁ
Me-
siac
Vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
ciele
A
Októ
Ber
14. Náš školský výlet
15. Prít. priebeh.čas
16. Cvičenia
Vyjadriť
pravidlá a
povinnosti
Podať a
začleniť
informáciu
Vyjadriť svoj
názor
Reagovať na
príbeh
Čo musíme
robiť
tento víkend
Rozprávať o
výlete
Hovoriť
o obľúb.
zvieratku
Čo sa mi páči
v príbehu
I must
We must
What do you
like?
They are
having lunch
I like him/
her/ it/
them/you
Prítomný čas
priebehový
Prítomný čas
obyčajný
porovnaný s
priebehovým
Zámeno ako
predmet vety
Človek a
príroda
Voľný čas a
záľuby
Multikult.
Spoločnosť
RZ: a) vyhľadať
špecifické informácie v
prečítanom texte
b) rozumieť hlavnej
myšlienke prečítaného
príbehu
PZ: a) pomocou obrázku
pomenovať exotické
zvieratká, ktoré možno
vidieť v ZOO
b) informovať o tom,
ktoré zvieratká má žiak
rád a ktoré nemá
B
6 h
odín
D
ecem
ber
7
hodín
N
ovem
ber
17. Mickeyho
dinosaurus
18. Otázky
19. Posluchové cvičenia
C
20. Moje obľúbené
zvieratá
21. Porovnanie časov
22. Čítanie
s porozumením
D
23. Príbeh kuriatka
24. Zámeno ako
predmet
25. Sloveso musieť Interaktívne rečové
zručnosti:
a) simulovať telefónny
rozhovor s kamarátom a
opýtať sa, čo robí
C
26. Zvieratá
C
L
I
L
27. Biológia –
klasifikácia zvierat
R
28. Opakovanie
29. Test
30. Oprava testu
P Ja
nu
ár
31. Prezentácia projektu
PROJECT 2 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – dejepis
Multikultúrna spoločnosť – prázdniny
UNIT 3 HOLIDAYS – PRÁZDNINY
Me-
siac
Vyuč.j
kompetencia
Funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
6 h
odín
Ja
nuár
32. Kde si bol minulý
týždeň?
33. Jedn.minulý čas
Vypočuť si,
podať
a začleniť
informáciu
Vyjadriť svoj
názor
Rozprávať sa
o prázdninách
situácie,
činnosti
Hovoriť o
možnosti
I was/not
…
We
weren´t…
Minulý čas
slovesa
“to be”
Minulý čas
pravidelnýc
h slovies
Doprava a
cestovanie
Voľný čas
a záľuby
Multikult.
RZ: a) rozumieť info z
mailu
b) porozumieť hlavným
info, zachytiť dej v
minulosti
c) reagovať na vizuálny
podnet
d) rozumieť obsah krátkeho
B
34. Naše prázdniny
35. Pravidelné slovesá
36. Záporná forma
C 37. Problémy
38. Nepravidelné slovesá
39. Čítanie
s porozumením
Vyjadriť pravidlá
a povinnosti
Porozprávať
príbeh
cestovania
Napísať
pozdrav z
prázdnin
I must
We must
She didn´t..
Minulý čas
nepravidel.
slovies
spoločnosť listu
e) rozumieť deju kresleného
príbehu a napodobniť
rozpráv.
PZ: a)opýtať sa kamaráta,
kde bol v predošlých dňoch
b)bežné dopravné
prostriedky, miesta spojené
s cestovaním
c) informovať o inej osobe
Interakcia
a) porozprávať sa s
kamarátom o dianí v
uplynulých dňoch alebo na
prázdninách
D
6
hodín
M
arec
8 h
odín
F
ebru
ár 40. Mutove prázdniny
41. Otázky
C
42. Prázdniny
C
L
I
L
43. Dejepis – doprava
R
44. Opakovanie
45. Opakovanie PZ
46. Test
P
47. Práca na projekte
48. Prezentácia projektu
PROJECT 2 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – geografia
Multikultúrna spoločnosť – medzinárodná kuchyňa
UNIT 4 FOOD – JEDLO
Me-
siac
Vyuč.jedn.
Kompetencia
funkcia
formulácia
Gramatika
téma
ciele
A
Máj
7
hodín
Aprí
l
49. Jedlo a pitie
50. Neurčitý člen
51. Posluchové
cvičenia
Vypočuť si,
podať
a začleniť
Komunikácia
v cukrárni
a/an
some, the
Počítateľné a
nepočítateľné
podstatná
Stravovanie
Voľný čas a
RZ: a)rozumieť pojmom
spojené s jedlom a
zachytiť ich v texte
b)rozumieť kľúčovým
B
52. Kamenná polievka
53. Neurčitý člen
informáciu
Vybrať z
ponúknutých
možností
Vyjadriť svoju
vôľu
Vyjadriť svoj
názor
Rozprávať
príbeh
Riešiť nákupný
zoznam
Varenie podľa
receptu
Dramatizácia
príbehu
Can I have…
How much?
How many?
Ask for…
I´d rather
I need
A little
A few
mená
Neurčité
zámena
Otázka na
množstvo
Určitý/
neurčitý člen
little
few
záľuby
Multikult.
spoločnosť
bodom v texte komiksu
c)rozumieť postupu
príprav jedla
e)zapíše nákupný zoznam
podľa počutých informácií
PZ: a)porozprávať o jedlá
a nápojoch hodnotíme aj
gramatiku
b)pracuje s obrázkom,
pýtať sa na množstvá jedla
a pitia,
c) dramaticky predviesť
prečítaný text o lakomstve
Interaktívne
a)rozhovor v bežnej
reštaurácii
C
54. Mut ide nakupovať
55. Otázky koľko
56. Počít. a nepoč.
podst.mená
D
5 h
odín
J
ún
7 h
odín
M
áj
57. Jablkový koláč
58. Recept
C
59. Jedlá a časy jedál
C
L
I
L
60. Geografia – jedlá
vo svete
R 61. Opakovanie
62. Test
P
63. Prezentácia
projektu
64. Opakovanie
ročníka
65. Vyhodnotenie
práce
66. Záverečná hodina
KRITÉRIÁ HODNOTENIA CUDZÍCH JAZYKOV
NA HODINÁCH ANJ 2CJ PODĽA UČEBNICE PROJECT 2 SA DO HODNOTENIA ZAHRŇUJE:
a. Test po každej lekcií (4x v školskom roku);
b. ústne odpovede (na zistenie slovnej zásoby, gramatických štruktúr, syntaxe);
c. malé písomné práce (na zistenie slovnej zásoby, gramatických štruktúr, syntaxe);
d. pracovná aktivita žiaka;
e. domáca príprava;
f. Prezentácia dialógov;
g. Projekt: Rok v mojom živote, Zvieratá, Prázdniny, Jedlo
ŠkVP pre predmet ANJ 2CJ - 9. ročník podľa učebnice Project 2 a Project 3
PROJECT 2 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet, iTools
Medzipredmetové vzťahy – triednická hodina
Multikultúrna spoločnosť – rozdiely medzi slovenskou a anglickou spoločnosťou
UNIT INTRODUCTION – ÚVOD
Me-
siac
vyuč.j
kompetencie
Funkcia
formulácia
gramatika
téma
ciele
A
8
hodín
S
epte
mber
1. Úvodná hodina
2. Opakovanie
3. Opakovanie
časov
4. Moje obľúbené
jedlo
Nadviazať
kontakt
Vypočuť si a
podať
informáciu
Vyjadriť svoju
schopnosť
Opísať obrázok
Pozdravy
v rôznych
situáciách
Situačné
dialógy zo
života
How are you?
Fine ....
I like...
I dont like...
I have...
Yes, I can
No, I can´t
Prítomný čas
jedn.,
otázky,
áno/nie
odpovede
Modálne
sloveso can
Počítatelné
a nepočitateľ
né podstatné
mená
Rodina a
spoločnosť
Vzdelávanie
a práca
Domov
a bývanie
Multikult.
spoločnosť
RZ:a) Zachytiť známe
informácie v počutom texte
b)vyhľadať v texte osobné
údaje
d) vyhľadať informácie v
texte, pochopiť hlavnú
myšlienku
PZ:a) hovoriť kamarátovi o
dennom režime
c) pomenovať rôzne
domáce práce a hovoriť o
svojich skúsenostiach z
denného života
Interakcia
a) rozprávať sa s kamarátom
o dennom režime
b) rozprávať sa o domácich
prácach a bežnom týždni
B
PROJECT 2 - 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – geografia
Multikultúrna spoloľnosť – krajiny sveta
UNIT 5 THE WORLD – SVET
Me-
siac
Vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
Sep
tem
b
er
5. Moja krajina
6. Čítanie s porozumením
7. Cvičenia
Vypočuť a
podať
informáciu
Vyjadriť svoj
názor
Vyjadriť
očakávania a
reagovať na ne
Tvorenie
otázok na
počasie
Porovnať
počasie v
ročných
obdobiach
Rozhovor, v
ktorom sa
porovnávajú
rôzne veci
How wide?
Which is
the worst?
Higher
than…
It´s worse
than…
Tvorenie
otázky
pomocou
How..?
2. stupeň
prídavných
mien
“than”
3. stupeň
prídavných
mien
Človek a
príroda
Multikult.
spoločnosť
RZ: a) pomenovať
geografické názvy spojené
s mestom a dedinou
b) porozumieť textu o GB
c) porozumieť popisu
počasia, rôzne ročné
obdobie
d) rozumieť kreslenému
seriálu
PZ: a)opísať typické
počasie vo vlastnej krajine
b)porovnať vzhľad, kvalitu
a vlastností vecí
c)rozumieť zadaniu,
správne odpovedať na kvíz
d) gramaticky správne
zaradiť slová o kvalite do
kontextu
e)dramatizovať kreslený
seriál
Interakcia
a) rôzne dialógy o počasí
B
Novem
ber
O
któ
ber
8. Sever a juh, Počasie
9. 2.stupeň prídavných
mien
C 10. Lámači rekordov
11. 3.stupeň prídavných
mien
D
12. Mickey a Millie idú
stanovať
13. Stupň.nepravid.
príd.mien
14. Opis vecí
C 15. USA
C
L
I
L
16. Geografia – východ
a západ
R N
ove
mber
17. Opakovanie
18. Test
19. Oprava testu
P
20. Práca na projekte
21. Prezentácia projektu
PROJECT 2 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfolio, uvedomiť si ďalší vývoj
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, spolupracovať vo dvojiciach, skupinách
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – dejepis
Multikultúrna spoloľnosť – pohľad do filmového sveta
UNIT 6 ENTERTAINMENT – ZÁBAVA
Me-
siac
Vyuč.j
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
Dec
emb
er
22. Televízne programy
23. Vyjadrenie
budúcnosti
Vypočuť a
podať
informáciu
Vybrať z
ponúknutých
možností
Ponúknuť a
reagovať na
ponuku
Predstaviť
záľuby a vkus
Reagovať na
príbeh
Dohovoriť si
schôdzku
Zaujímať sa o
zábavu
Dramaticky
stvárniť príbeh
We are
going to…
Are you
going to
…?
Yes, I am
No, I´m not
Why don´t
we…?
He has to
say…
She can´t
Vyjadrenie
budúcnosti
pomocou
“going to”
Prídavné
mená a
príslovky
Nácvik
“have to”
Vzdeláv.
a práca
Voľný čas a
záľuby
Multikult.
spoločnosť
RZ: a)počúvať rozhovor
kamarátov a o tom, čo
budú robiť večer
b) porozumieť hlavnej
myšlienky živej scény z
filmového štúdia
c) gramaticky správne
vyjadriť, čo nemožno a
aké sú povinnosti
d) porozumieť príbehu
zápletke, vyvrcholeniu a
rozuzleniu
PZ: a) pomenovať typy
programov a ktoré sú
obľúbené
b) chronologicky zostaviť
scény z príbehu
c) hovoriť o filmových
B
24. V kine
25. Príd. mená
a príslovky
26. Písanie príbehu
C 27. Film, kamery, akcia
28. Sloveso musieť
D
Január
29. Stratený tučniak
30. Návrhy
C
31. Britské kino
C
L
I
L
32. Dejepis / umenie –
Grécke divadlo
R
33. Opakovanie
34. Test
play.. žánroch
Interakcia
a)s kamarátom sa
rozprávať o plánoch čo
zamýšľajú robiť
P
PROJECT 3 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfólio, práca s výkladovým slovníkom
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, myšlienková mapa
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet, iTools
Prierezové témy_-
Multikultúrna spoločnosť – v čom je rozdiel medzi našou školou a školou v Británii
INTRODUCTION – ÚVOD
Me-
siac
Vyučovacia hodina
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
Feb
ruár
35. Opakovanie Reagovať pri
prvom stretnutí
Vypočuť a podať
informáciu
Predstaviť
niekoho
Informovať
sa,
odpovedať
This is…
It´s her first
day…..
Pardon Martin?
Excuse me.
What are you
doing?
Jednoduchý
prítomný čas
Priebehový
prítomný čas
Človek
a spol.
RZ: predstaviť sa
PZ: a)Pýtať sa iných
osôb čo majú radi
b)podľa počutého
vedieť zaradiť
informáciu
B
36. Sue a Alec
PROJECT 3 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfólio, práca s výkladovým slovníkom
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, myšlienková mapa
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet, iTOOls
Medzipredmetové vzťahy – biológia
Multikultúrna spoločnosť – porovnanie života v našej rodine a rodine žijúcej v Británii
UNIT 1 MY LIFE – MÔJ ŽIVOT
Me-
siac
Vyučovacia hodina
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
Ciele
A
Feb
ruár
37. Nový domov
38. Jedn.min. čas
39. Cvičenia
Predstaviť svoje
záľuby a svoj
vkus
Nadviazať
kontakt v súlade s
komunikač.
situáciou
Vyjadriť svoj
názor
Predstaviť čo
mám a čo
nemám rád
Upútať
pozornosť
Súhlasiť,
nesúhlasiť s
názorom,
situáciou
Do you
like…?
Yes, I do.
No, I don´t.
Does he like?
No, he
doesn´t.
Hi! We are
just talking.
Sorry, I
can´t.
Jednoduchý
minulý čas
“to be”
Pravidelné a
nepravidelné
slovesá
Tvorenie
otázky
Domov
a bývanie
Rodina a
Spoločnosť
Voľný čas
a záľuby
Šport
RZ: a)menovať etapy
života
b)porozumieť životopis
známej osobnosti
c)hľadať špecifické
informácie v čítanom
texte
d) precvičovať správnu
výslovnosť
PZ: a)opýtať sa, čo sa
dialo minulý týždeň,
víkend
b)informovať o
aktivitách, ktoré radi
robíme
c)predstaviť nového
kamaráta
Interakcia: diskusia v
triede o rozdieloch
života rodín u nás a v
iných krajinách
B
40. Prekvapenie pre
Aleca
41. Otázky
C
42. Moja rodina
43. Čítanie s
porozumením
44. Dialógy
D
Mar
ec
45. Trishini noví
priatelia
46. Každodenná
angličtina
C 47. Rodiny
C
L
I
L
48. Biológia –
migrácia
R 49. Opakovanie
50. Test
P
PROJECT 3 – 3rd edition Všeobecné kompetencie - jazykové portfólio, práca s výkladovým slovníkom
Kompetencie spojené s myslením – projektová práca, myšlienková mapa
Podpora IKT – práca s CD ROMom, Internet
Medzipredmetové vzťahy – prírodné vedy
Multikultúrna spoločnosť – Doprava a cestovanie v minulosti a dnes, globálne porovnanie
UNIT 2 THE FUTURE - BUDÚCNOSŤ
Me-
siac
Vyučovacia hodina
kompetencie
funkcia
formulácia
gramatika
téma
ciele
A
Aprí
l
51. Cesta do vesmíru
52. Vyjadrenie
budúcnosti
53. Cvičenia
Reagovať na
príbeh alebo
udalosť
Reagovať na
príbeh alebo
udalosť
Reagovať na
dianie v
budúcnosti
Vyjadriť svoj
názor
Zaujímať sa o
niečo
Informovať
sa, čo sa deje
Informovať
sa čo, sa
udeje
Vyjadriť
svoje
presvedčenie
Will people
go to Mars?
What will we
do in space?
I don´t think
…
I´ve got
something for
you.
Where will
you live?
Are you
having…?
Would you
like…?
Vyjadrenie
budúcnosti
pomocou
“will”
Použitie
“will” na
vyjadrenie
rozhodnutia
Veda
a technika
v službách
ľudstva
Mládež a ich
svet
Doprava a
cestovanie
RZ: a)pomenovať
podľa obrázku
vesmírne telesá
b)pochopiť text vedcov
o budúcnosti
c)pochopiť a reagovať
na rozhovor, zápletku
d)pochopiť príbeh
a reagovať na obsah
PZ: a)vyjadriť svoj
názor na vývoj a
výskum v dobývaní
vesmíru
b)vyjadriť názor na
veci, kde sa robia
prognózy
c) používať bežné
spoločenské frázy
-napísať štruktúru ,
prípravu na projekt
Interakcia: reagovať
na výsledok dotazníka,
B
54. Detektív roka
55. Dialógy
C
Máj
56. Tvoja budúcnosť
57. Miesta
D
58. Martinova oslava
59. Každodenná
angličtina
C
60. Doprava
C
L
I
L
61. Prírodné vedy –
solárny systém
R 62. Opakovanie
63. Test
P 64. Opakovanie
ročníka
65. Vyhodnotenie
práce
66. Záverečná hodina
predvídať budúcnosť
KRITÉRIÁ HODNOTENIA CUDZÍCH JAZYKOV
NA HODINÁCH ANJ 2CJ PODĽA UČEBNICE PROJECT 2 A PROJECT 3 SA DO HODNOTENIA ZAHRŇUJE:
a. Test po každej lekcií (4x v školskom roku);
b. ústne odpovede (na zistenie slovnej zásoby, gramatických štruktúr, syntaxe);
c. malé písomné práce (na zistenie slovnej zásoby, gramatických štruktúr, syntaxe);
d. pracovná aktivita žiaka;
e. domáca príprava;
f. Prezentácia dialógov;
g. 1. písomná slohová práca;
h. Projekt: Moja mesto, Moja rodina, Moja budúcnosť;
Zásady hodnotenia na hodinách cudzích jazykov
1. Hodnotenie žiaka má viesť k čo najväčšej objektivite.
2. Pri hodnotení učiteľ rešpektuje dôstojnosť žiakovej osobnosti - poukázať na nedostatky ale súčasne kladne ohodnotiť správnosť v prejave.
3. Za hodnotenie vyučovacieho predmetu je zodpovedný učiteľ.
4. Učiteľ hodnotí podľa kritérií, s ktorými zoznámi žiakov na začiatku školského roku.
5. Žiak je hodnotený v prvom aj v druhom polroku nezávisle.
6. V priebehu jedného vyučovacieho dňa môže byť len jedna veľká písomná práca.
7. Obmedzenie v bode 6 sa nevzťahuje na malé písomné práce.
8. Veľké písomné práce je vyučujúci povinný oznámiť žiakom vopred.
9. Táto povinnosť, vyplývajúca z bodu 8 sa nevzťahuje na malé písomné práce. Je na rozhodnutí učiteľa, či malú písomnú prácu vopred oznámi
alebo nie.
10. Konečná známka bude zohľadňovať: veľké písomné práce z lekcie, malé písomné práce, slohové práce, ústne odpovede, práce
z realizovaných projektov, aktivitu žiaka a plnenie domácich úloh.
11. Malé a veľké písomné práce z lekcie a písomné slohové práce žiak musí absolvovať. Ak nemôže absolvovať v prvom riadnom termíne,
absolvuje ho v náhradnom termíne, ktorý je zverejnený.
12. Žiak musí byť v rámci polroku minimálne raz ústne vyskúšaný.
13. Žiak na záver každej lekcie kriticky zhodnotí svoj pokrok, prijíma spätnú väzbu od vyučujúceho a uvedomuje si možnosti svojho rozvoja.
HODNOTENIE ÚSTNEJ ODPOVEDE
1. Predmetom hodnotenia a klasifikácie v predmete cudzí jazyk je cieľová komunikačná úroveň žiaka v jednotlivých ročníkoch, resp. na
jednotlivých stupňoch školského vzdelávania v súlade s platnými učebnými osnovami a vzdelávacími štandardmi.
2. Hodnotenie a klasifikácia v cudzom jazyku sleduje základné všeobecné, sociolingvistické a komunikačné kompetencie, ktoré sa prejavujú
vo využívaní základných komunikačných zručností: čítanie, písanie, počúvanie, samostatný ústny prejav a rozhovory.
3. Pri hodnotení v predmete cudzí jazyk sa berú do úvahy tieto aspekty: obsahová primeranosť, plynulosť vyjadrovania, jazyková správnosť
a štruktúra odpovede.
4. Kritériá klasifikácie musia byť v súlade s požadovanou úrovňou ovládania cudzieho jazyka a náročnosť sledovaných javov musí
zodpovedať náročnosti definovanej v platných učebných osnovách a vzdelávacích štandardoch cieľovej skupiny žiakov.
Stupňom 1 - výborný sa žiak klasifikuje, ak primerane na sledovanej úrovni ovládania cudzieho jazyka reaguje na podnet, nachádza
súvislosti so zadanou témou. K splneniu úlohy pristupuje aktívne a tvorivo. Používa správne jazykové prostriedky a téme primeranú bohatú
slovnú zásobu. Vyjadruje sa plynulo a súvislo, jeho prejav je zrozumiteľný, výslovnosť a intonácia sú jasné, prirodzené a zrozumiteľné.
Obsah a kvalita prejavu (vrátane písomného) zodpovedajú téme, v prípade, že žiak nedokáže niečo/niekoho pomenovať, dokáže chýbajúce
výrazy nahradiť opisnou formou. Žiak vie presvedčivo argumentovať, obhajovať prezentované názory a uvádzať protiargumenty. Výpoveď je
takmer gramaticky správna.
Stupňom 2 - chválitebný sa žiak klasifikuje, ak primerane na sledovanej úrovni ovládania cudzieho jazyka reaguje na podnet a správne
interpretuje zadanú úlohu, jeho odpoveď je celistvá a zámer výpovede jasný. Používa takmer vždy primeranú slovnú zásobu a správne
jazykové prostriedky. Prerušuje len zriedkavo svoj prejav kratšími prestávkami, ktoré sú spôsobené menšími jazykovými nedostatkami.
Vplyv materinského jazyka na intonáciu a výslovnosť neovplyvňuje zrozumiteľnosť prejavu. Žiak je aktívnym účastníkom komunikácie,
obsah a kvalita prejavu (vrátane písomného) sú primerané téme. Slovná zásoba je primeraná a žiak väčšinou vyjadrí chýbajúce slová
vhodným výrazom. Žiak dokáže argumentovať a zaujať stanovisko k odlišnému názoru. Ojedinelé gramatické chyby žiaka neovplyvňujú
zrozumiteľnosť prejavu.
Stupňom 3 - dobrý sa žiak klasifikuje, ak na sledovanej úrovni ovládania cudzieho jazyka reaguje na podnet, jeho prejav je zväčša súvislý a
jasný. Používa zväčša téme primeranú slovnú zásobu, nedostatky v používaní jazykových prostriedkov nebránia porozumeniu. Plynulosť a
zrozumiteľnosť prejavu sťažujú častejšie krátke prestávky spôsobené jazykovými nedostatkami, žiak je schopný reagovať na otázky a
impulzy učiteľa. Vplyv materinského jazyka čiastočne sťažuje zrozumiteľnosť prejavu. Obsah je väčšinou primeraný, žiak potrebuje na
udržanie rozhovoru miestami pomoc učiteľa. Slovná zásoba je primeraná, ale nie vždy adekvátna danej téme, žiak používa aj nesprávne
výrazy a chýbajúce výrazy dokáže len sporadicky opísať. Žiak dokáže prezentovať a do určitej miery aj obhájiť, vlastné názory a stanovisko
k odlišnému názoru. Gramatické chyby nesťažujú zrozumiteľnosť prejavu.
Stupňom 4 - dostatočný sa žiak klasifikuje, ak na sledovanej úrovni ovládania cudzieho jazyka interpretuje zadanú úlohu len s pomocou
učiteľa, jeho prejav je zväčša nesúrodý a nesúvislý a zámer výpovede nie je celkom jasný. Má obmedzenú slovnú zásobu a často používa
nesprávne jazykové prostriedky, čo značne sťažuje porozumenie. Závažné jazykové nedostatky narúšajú plynulosť a zrozumiteľnosť prejavu,
žiak reaguje len krátkymi odpoveďami na otázky učiteľa. Chybná výslovnosť a intonácia značne ovplyvňujú zrozumiteľnosť prejavu. Prejav
je krátky, obsahovo len miestami primeraný, žiak vie čiastočne odpovedať na otázky učiteľa. Slovná zásoba je jednoduchá, ale stále
primeraná zadanej téme žiak častejšie používa nesprávne výrazy. Žiak dokáže pomenovať problémy, ale neposkytne návrhy riešenia. Časté
gramatické chyby čiastočne ovplyvňujú zrozumiteľnosť prejavu.
Stupňom 5 - nedostatočný sa žiak klasifikuje, ak na sledovanej úrovni ovládania cudzieho jazyka nie je schopný reagovať na podnet, svoje
myšlienky nedokáže vyjadriť ani pomocou učiteľa. Používa nevhodnú slovnú zásobu a závažné chyby bránia porozumeniu. Nie je schopný
vyjadriť sa samostatne a súvislo. Zlá výslovnosť a intonácia celkom narúšajú zrozumiteľnosť prejavu. Prejav je veľmi krátky, výpovede sú
väčšinou nezrozumiteľné, žiak nevie odpovedať na otázky. Neadekvátna a chýbajúca slovná zásoba bráni porozumeniu. Žiak nevie rozoznať
základné aspekty, na ktoré má reagovať. Množstvo gramatických chýb znemožňuje porozumenie.
Hodnotenie testov a malých písomných prác
Stupnica 100% - 90% 1
89% - 75% 2
74% - 50% 3
49% - 25% 4
24% - 0% 5
HODNOTENIE PROJEKTOV
Obsahová stránka projektu (5 – 0 bodov)
originalita myšlienky, príbehu
logická organizácia príbehu, logické spájanie myšlienok
pochopiteľnosť obsahu
Lingvistická stránka projektu (5 – 0 bodov)
Gramatika (správne použitie časov, slovosled vo vete, ...)
v práci sa nevyskytujú gramatické chyby
v práci sa vyskytuje zopár gramatických chýb, ktoré však nenarúšajú pochopenie príbehu
v práci je mnoho chýb, nevhodný slovosled, ktoré bránia pochopeniu príbehu, vyžadujú si veľké úsilie čitateľa alebo poslucháča na jeho
pochopenie
Slovná zásoba (hláskovanie, vhodnosť využitia slovnej zásoby)
v práci je využitá vhodná slovná zásoba
v práci je zopár slov nesprávne použitých, čo však neznemožňuje pochopiť hlavnú myšlienku projektu
v práci sú nevhodné slová, často nesprávne napísané, a tak je samotný obsah nepochopiteľný
Formálna stránka (5 – 0 bodov)
projekt je nápaditý, originálny
obrázky korešpondujú s textom
obrázky a písmo majú výbornú/zlú úpravu
pri prezentácii projektu správne používa CJ
projekt prezentuje plynule, bez nenáležitých páuz, necháva priestor pre otázky
hovorcu je počuť v celej miestnosti
Stupnica
15 – 13 bodov stupeň klasifikácie 1
12 – 10 bodov stupeň klasifikácie 2
9 – 6 bodov stupeň klasifikácie 3
5 - 4 body stupeň klasifikácie 4
3 - 0 bodov stupeň klasifikácie 5
Vyučujúci má možnosť prispôsobiť si hodnotenie konkrétnej téme projektu.
ŠkVP pre predmet ANJ 2CJ podľa ISCED 2 Jazyk a komunikácia pre predmet ANJ vypracovala Mgr. Erika Vavríková