8
PROIECT DIDACTIC Pentru activitate integrata Educatoare:Flaut Lavinia Elena Unitate de invatamant:Gradinita Colibri Constanta Nivelul/grupa:I Grupa mica Tema anuala de invatare:Cand/cum si de ce se intampla? Tema proiectului: ”Prieteni fara grai” Tema activitatii:”Animale din curtea bunicii” ADP: Intalnirea de dimineata’’Eu si oglinda fermecata ? ”-convorbire -tranzitii-forme de mers specifice unor animale -onomatopee -jocuri de miscare -recitive-numaratoare -elemente ludice specifice temei: -rutine ”Ma pregatesc pentru activitate”-exersarea unor deprinderi de autoservire ”Singurel imi fac ordine la locul de munca”-exersarea unor deprinderi de munca gospodareasca; ADE:1 DS -”Oaia si capra”-observare 2 DPM- “Caprita pe punte”-stand in echilibru pe o suprafata inalta Scop: :-dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1-sa denumeasca animalele domestice; O2-să precizeze partile corpului animaleleor domestice; O3-sa identifice si sa denumeasca puii animalelor domestice; O4-sa enumere foloasele aduse de animalele domestice; O5-sa denumeasca adapostul animalelor domestice;

Animal Ed Incur Tea Bun Ici i

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Animal Ed Incur Tea Bun Ici i

PROIECT DIDACTICPentru activitate integrata

Educatoare:Flaut Lavinia ElenaUnitate de invatamant:Gradinita Colibri ConstantaNivelul/grupa:I Grupa micaTema anuala de invatare:Cand/cum si de ce se intampla?Tema proiectului: ”Prieteni fara grai”Tema activitatii:”Animale din curtea bunicii”

ADP: Intalnirea de dimineata’’Eu si oglinda fermecata  ? ”-convorbire-tranzitii-forme de mers specifice unor animale -onomatopee

-jocuri de miscare -recitive-numaratoare -elemente ludice specifice temei: -rutine”Ma pregatesc pentru activitate”-exersarea unor deprinderi de autoservire”Singurel imi fac ordine la locul de munca”-exersarea unor deprinderi de munca gospodareasca;

ADE:1 DS -”Oaia si capra”-observare 2 DPM- “Caprita pe punte”-stand in echilibru pe o suprafata inalta

Scop: :-dezvoltarea capacităţii de cunoaştere şi înţelegere a mediului înconjurător, precum şi stimularea curiozităţii pentru investigarea acestuia. OBIECTIVE OPERATIONALE:O1-sa denumeasca animalele domestice;O2-să precizeze partile corpului animaleleor domestice;O3-sa identifice si sa denumeasca puii animalelor domestice;O4-sa enumere foloasele aduse de animalele domestice;O5-sa denumeasca adapostul animalelor domestice;O6-sa precizeze modul de hranire;O7-sa stea in echilibru pe o suprafata inalta;

Page 2: Animal Ed Incur Tea Bun Ici i

STARTEGII DIDACTICE:Metode si procedee:conversatia,exercitiul,problematizarea,invatarea prin descoperire,demonstratia,explicatia,;Elemente de joc:surpriza,manuirea materialelor,aplauze,miscarea;

Resurse materiale: Centru Biblioteca-imagini cu animale domestice,jetoane,carti,reviste,Atlas Zoologic; fise

Centru Stiinta-animale domestice din plastic,fise,planse cu” Oaia si capra”mulaje ,jetoane cu animale domestice si puii lor;Centru Constructii-seturi de jucarii pentru constructie,fise

Forme de organizare:frontal,in grupuri mici,individualDurata:2 ore

Bibliografie: -Ghid pentru proiecte tematice, Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005. -Curriculum pentru învăţământul preşcolar M.E.C.I. 2008.-Activitati bazate pe inteligente multiple –Silvia Breben,Georgeta Ruiu,Elena Gongea-

Ed.Reprograph-200; -Silvia Breben,Georgeta Ruiu,Elena Goncea-Ed.Reprograph-2007, Activitati bazate pe inteligente multiple

Page 3: Animal Ed Incur Tea Bun Ici i

SCENMARIUL ACTIVITATII

Copiii vor intra in sala de grupa ordonat,se vor aseza pe covor,se va face prezenta ,se completeaza calendarul naturii si la initiativa educatoarei isi vor exprima una din calitatile pe care crede fiecare ca le are intr-un dialog cu ”Oglinda fermecata”.Educatoare va indrepta atentia copiiilor asupra centrului tematic si se va intui tema saptamanala-”Animalele din curtea bunicii”.Se va observa cu surprindere ca avem doua mulaje(o oaie si o capra).Se prezinta oferta zilei respective .La centru Biblioteca copiii vor citi imagini,vor realiza ”Gardul pentru stana”-antrenament grafic,la sectorul Stiinta se va discuta despre ”Oaia si capra”,vom juca jocul ”Alege si grupeaza”iar la sectorul Constructii vor construi ”Stana”.Pentru inceput,fiecare copil isi alege secorul unde vrea sa se joace.Sarind ca iedutii copiii vor reveni pe covor unde vor juca jocul”Lupul si oile”apoi revenind la mese tot sarind ca iedutii ,vor rezolva fise la sectorul Stiinta si vor construi la sectorul Constructii.Revenind pe covor ,copiii vor asculta cateva cantece despre animale apoi se va exersa ”Stand in echilibru pe o suprafata inalta”si se va juca jocul ”Caprita pe punte”.La finalul activitatii copiii vor parasi sala de clasa pe un fond muzical placut.

Page 4: Animal Ed Incur Tea Bun Ici i

Nr Crt.

Etapele activitatii

Continut stiintific Strategii didactice Tipul de inteligenta

activataMetode si procedee

Mijloace de invatamant

Evaluare/Metode si indicatori

1.Captarea atentiei

Surprinderea de-a gasi cele doua mulaje al centrul tematic,plus alte materiale.

observatiaconversatia

Planse cu animale,mulaje

Proba orala:denumirea materialelor descoperite la Centrul Tematic

Inteligenta Interpersonalaemotionala

2. Enuntarea scopului si a obiectivelor

Prezentarea temei si a obiectivelor trezindu-le interesul pentru activitate.

Conversatia Explicatia

LingvisticaVizual-spatiala

3. Prezentarea optima a

continutului si dirijarea invatarii

Discutie pe baza mulajelor despre capra si oaie,privind marimea corpului,alcatuirea corpului,modul de hranire,denumire puilor,enumirea adapostului si foloasele aduse.(DS) Biblioteca:Citirea de imagini,realizarea de linii verticale

Joc de masa:Sortarea animalelor domestice de cele salbatice si gruparea lor.( ALA1)

Tranzitie:mersul iedutilor.

Realizarea jocului de miscare”Lupul si oile”(ALA2)

ConversatiaObservareaProblematizarea

Explicatiaproblematizareaexercitiul

explicatiaconversatiaexercitiul

Mulaje,bucati de piele de oaie si de capra,furaje,imagini cu adaposturi,fire de lana,preparate din carne,branza,lapte;Imagini cu diferite animale,fise pentru antrenament grafic;

Animale din plastic

Proba orala

Proba oralaProba practica

Proba practica

Proba practica

LingvisticaSpatial-vizuala

LingvisticaCorporal-kinestezica

Corporal-kinestezica

Spatial-vizualaCorporal-kinestezicainterpersonala

Page 5: Animal Ed Incur Tea Bun Ici i

Constructii:”Stana”Stiinta:rezolvarea fiselor conform cerintelor .(ALA1)

Tranzitie:auditie –Cantece despre animale;

Exersarea stand in echilibru pe o suprafata inalta(DPM)

exercitiulexplicatiaconversatia

demonstratia,explicatiaexercitiul

Seturi de jucarii de constructie,fise ;

Casetofon,CD;

Scaunel

Proba practica-constructia adapostului;-rezolvarea fiselor;

Proba practica-stand in echilibru pe o suprafata inaltata;

Spatial-vizualaInterpersonalaCorporal-kinestezica

Spatial-vizualaCorporal-kinestezica

4. Obtinerea performantei

-denumirea animalelor reprezentate de mulaje;-precizarea partilor componente ale corpului;-precizarea modului de hranire;-denumirea adapostului;-denumirea puilor;-precizarea foloaselor aduse de acestea nimale

Conversatia

Exercitiul

Imiagini,jetoane;Fise

Proba orala Lingvistica

Page 6: Animal Ed Incur Tea Bun Ici i

-rezolvarea fiselor;5. Asigurarea

retentiei si atransferului de cunostinte

Copiii sunt felicitati ca au ajutat animalele sa-si gaseasca suratele si ca nu mai sunt ratacite.

Conversatia LingvisticaKinestezicaSpatial-vizuala

6. Evaluare Realizarea unui dialog in care sa se exprime aprecieri referitoare la gradul de implicare in activitate si a rezultatelor abtinute;

Conversatia Lingvistica