8
PROIECT DIDACTIC CLASA : VII-C DISCIPLINA : GEOGRAFIE TEMA : APELE DE SUPRAFAŢĂ ALE EURASIEI TIPUL LECŢIEI : MIXTĂ Profesor: Jurjiu Mircea Subcompetenţa 1 : Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termanilor geografici ; Subcompetenţa 2 : Argumentarea relaţiilor dintre componentele naturii . OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfîrşitul lecţei elevii vor fi capabili : O1 – Să determine particularităţile bayinelor de scurgere ale Eurasiei; O2 – Să identifice bazinele de scurgere şi principalele rîuri ale Eurasiei; O3 – Să deducă dependenţa rîurilor de relief şi de climă; O4 – Să argumenteze importanţa rîurilor pentru natură şi pentru om. STRATEGII DIDACTICE : Metode didactice : lucrul cu manualul , cu harta fizică a Eurasiei, conversaţia. Procedee didactice : explicaţia , brainstormingul,ciorchinele nestructurat, tehnica “Tabelul T”. Resurse de învăţare : atlasul şcolar,harta fizică a Eurasiei,manualul. Metode de organizare : activitatea individuală,frontală.

apele de suprafata ale eurasiei

Embed Size (px)

DESCRIPTION

proiect didactic

Citation preview

Page 1: apele de suprafata ale eurasiei

PROIECT DIDACTICCLASA : VII-CDISCIPLINA : GEOGRAFIETEMA : APELE DE SUPRAFAŢĂ ALE EURASIEITIPUL LECŢIEI : MIXTĂProfesor: Jurjiu Mircea

Subcompetenţa 1 : Comunicarea corectă în limba maternă cu utilizarea adecvată a termanilor geografici ;Subcompetenţa 2 : Argumentarea relaţiilor dintre componentele naturii .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : La sfîrşitul lecţei elevii vor fi capabili :O1 – Să determine particularităţile bayinelor de scurgere ale Eurasiei;O2 – Să identifice bazinele de scurgere şi principalele rîuri ale Eurasiei;O3 – Să deducă dependenţa rîurilor de relief şi de climă;O4 – Să argumenteze importanţa rîurilor pentru natură şi pentru om.

STRATEGII DIDACTICE : Metode didactice : lucrul cu manualul , cu harta fizică a Eurasiei, conversaţia.Procedee didactice : explicaţia , brainstormingul,ciorchinele nestructurat, tehnica “Tabelul T”.Resurse de învăţare : atlasul şcolar,harta fizică a Eurasiei,manualul.Metode de organizare : activitatea individuală,frontală.

SCENARIUL LECŢIEI

Etapele lectiei Timp

Obiective Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Metode si procedee de lucru Evaluarea

Moment organizatori

Salutarea elevilor,verificarea

Sunt pregatiti cu rechezitele necesare :

Observatia

Page 2: apele de suprafata ale eurasiei

c 1 min.

materialelor pregatite pentru lectie

manual, caiet, atlas, harti de contur.

Reactualizarea cunostintelor 7 min.

Profesorul propune un sir de intrebari:1)Numeste zonele climatice ale Eurasiei.2)Ce sunt musonii?3)De ce zona climatica temperate este cea mai desfasurata?4)În ce zonă climatică e situată R. Moldova?

Se face legătură cu tema nouă:Care alte componente ale naturii sint în strînsă legatură cu clima?

Elevii răspund la întrebări,explicînd fiecare răspuns dat.

Numesc celelalte componente ale naturii în strînsă legatură cu clima:relieful,apele,lumea organică(relieful: barieră climatică, temperat. scade odată cu altitudinea etc.)

Explicaţia

Brainstormingul Emiterea de idei

Dirijarea învăţării I Evocarea 3 min.

Ce rîuri din Eurasia cunoaşteţi?Care sunt cele mai lungi?Care e cel mai lung rîu din Europa?Prin cite ţari curge Dunărea?

Elevii analizează harta , răspund la întrebari.

Analiza

Lucrul cu harta fizică a Eurasiei.

II Realizarea sensului 1 min.

7 min.

Profesorul scire tem ape tablă , anunţă obiectivele

Profesorul înaintează o serie de sarcini, care trebuie efectuate în baza studierii harţii fizice a Eurasiei:

- numeşte cele mai mari fluvii din Eurasia;

- apreciază asigurarea

Completează schema

Analiza

Tehnica “Tebelul T “Lucrul cu manualul şi harta fizică

Page 3: apele de suprafata ale eurasiei

continentului cu ape de suprafaţă.

În baza manualului şi a hărţii fizice completează tabelul “ Bzinele de scurgere şi caracteristicile principale(anexa 1)

5 min O2Profesorul înaitează următoarea sarcină: Utilizînd textul manualului şi fig. 2,66 de la pag. 75 , determinaţi bazinele de scurgere ale Eurasiei şi rîurile ce aparţin acestor bazine(2-3 exemple de rîuri pentru fiecare baszin) (anexa 2) Pe harta de contur ,rîurile ce aparţin aceluiaşi bazin , conturaţile cu aceiaşi culoare.

Îndeplinesc sarcinaTehnica “Ciorchinele nestructurat”

7 min. O3 Înaintează în faţa elevilor tabelul incomplet : “Relaţia dintre particularităţile apelor şi cauzele care le determină”(anexa 4)

Elevii deduc cauzele în baza textului din manual şi în baza studierii hărţii fizice

Tehnica “ Tabelul T”

5 min. O4 În baza textului din manual , de la pagina 78 argumentaţi importanţa rîurilor pentru natură şi om , în 4-5 propoziţii. Cere elevilor să facă o paralelă cu R. Moldova.

Elevii îndeplinesc sarcina propusă

Lucrul cu manualul

III Reflecţia 4 min.

Caracterizaţi rîul Chang Jiang, utilizînd algoritmul din anexa 3.

Elevii aplică cunoştinţele căpătate în realizarea sarcinilor

Page 4: apele de suprafata ale eurasiei

Extensia 1 min

Studierea temei : Apele de suprafaţă ale Eurasiei.

Notează sarcina pentru acasă.

Anexa 1

Bazinele de scurgere Caracteristicile principale

Anexa 2

Anexa 3Algoritmul de caracterizare a fluviilor

1.Denumirea rîului şi lungimea lui2.Poziţia pe continent3.Direcţia de curgere 4.Izvorul rîului

Bzinele de scurgere ale Eurasiei

Bzinele de scurgere ale Eurasiei

Page 5: apele de suprafata ale eurasiei

5.Caracterul reliefului la izvor6.Unităţi mari de relief traversate7. Afluenţii principali8.Tipul de alimentare9. Regimul rîului

Anexa 4

Particularităţi Cauze Multe rîuri mari Rîuri bogate în apă

Majoritatea rîurilor se varsă în Oceanul Atlantic

Rîurile au alimentare predominant pluvială

Rîurile din zona subecuatorială şi tropicală se caracterizează prin fenomene sezoniere

În albiile rîurilor sînt multe praguri şi cascade

Suprafaţa mare a continentuluiCantitatea mare a precipitaţiilorÎn vestul continentului sînt situaţi munţii Anzi

Cea mai mare parte a teritoriului e situată în zona caldă

Iarna-uscată, vara - umedă

Rîurile străbat munţi şi podişuri, în multe locuri apar la suprafaţă roci cristaline