Upload
adrianmardareadrian
View
2
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
unitatea de invatare balanta de verificare
Citation preview
CALENDARUL ACTIVITATILOR DE FORMARE
UNIUNEA EUROPEANGUVERNUL ROMNIEI
MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI
I PROTECIEI SOCIALE
AMPOSDRUFondul Social European
POS DRU 2007-2013
Instrumente Structurale
2007 - 2013OIPOSDRUCASA CORPULUI DIDACTIC BRASOV
Proiect co-finanat din Fondul Social European prin Programul Operaional Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013Investete n oameni!
UNIUNEA EUROPEANGUVERNUL ROMNIEI
MINISTERUL MUNCII, FAMILIEI
I PROTECIEI SOCIALE
AMPOSDRUFondul Social European
POS DRU 2007-2013
Instrumente Structurale
2007 - 2013OIPOSDRUCASA CORPULUI DIDACTIC BRASOV
ACTIVITATEA ON-LINE NR. 9VA RUGAM SA REALIZATI UN PROIECT DIDACTIC LA DISCIPLINA PE CARE O PREDATI, CARE SA VALORIFICE MODELUL PAR (RESPECTAREA PONDERII PREZENTARE, APLICARE, RECAPITULARE SI A METODELOR/STRATEGIILOR DIDACTICE SPECIFICE) .
COLEGIUL TEHNIC SIMION MEHEDINTI CODLEA
AN SCOLAR 2011-2012
MODULUL Tehnologii generale de prelucrare a carnii, pestelui, laptelui , legumelor si fructelor
CLASA a X a A Tehnician analize produse alimentare.
UNITATEA DE INVATARE Verificarea calitatii branzeturilor organoleptic si fizico chimic (determinarea continutului de NaCl)
DURATA 100 minute
TIPUL LECTIEI comunicare si insusire de noi cunostinte
DATA 27.03.2012
PROFESOR Catalina Stan
PROIECTAREA UNITATII DIDACTICEUnitatea de competenta -comunicare si numeratie (U1)
Competente specifice - verificarea calitatii produselor lactate-branzeturilor
Strategia didactica
Metode de invatare experimentul, analiza, conversatia
Mijloace didactice fise de lucru, fise de documentare, materiale si ustensile de laborator,balanta semianalitica, instalatia de titrare, reactivi,probe de analizat
Forme de organizare a elevilor pe grupe,individual
Forme de evaluare orala, autoevaluare
Evenimentele lectieiTimp alocatScopul predarii
invatariiSrategii de predare invatareStiluri de invatareResurse Evaluare
Elevi cu dominanata vizualaElevi cu dominanata auditivaElevi cu dominanata practica
Organizarea clasei si captarea atentiei- salut, prezenta2minxCatalogul
Reactualizarea bazei teoretice anterioare
(fondului aperceptiv) 10 - 15minAnaliza si evaluarea invatariiProfesorul face o verificare frontala prin intrebari de control din lectia anterioara.
Intrebarile sunt formulate verbal, realizandu-se conexiunea cu lectia ce urmeaza a fi predata Se transforma intrebarile in indici vizuali. Sunt utilizate miscari ale mainilor/gesturi pentru a ilustra intrebarile. Se va permite folosirea miscarilor mainilor/gesturilor atunci cand se raspunde la o intrebare.Aceasta va fi o situatie in care elevii se vor simti in largul lor, vor avea incredere in aceasta strategie.Se acorda timp elevilor sa explice si sa descrie verbal lucrurile cu propriiile lor cuvinte.Se pun intrebari folosind exemple practice legate de materiile prime ce stau la baza obtinerii branzeturilor. Se va permite elevilor sa raspunda folosindu-se de experientele practice.
Ex. exista o asemanare privind modul de lucru intre adititatea laptelui si continutul de sare al branzeturilor?Cunostinte dobandite anteriorNotarea elevilor
Anuntarea subiectului lectiei 2minOferirea de informatieProfesorul noteaza titlul noii lectii verificarea calitatii branzeturilor-organoleptic si fizico-chimicProfesorul noteaza si obiectivele noii lectiiX elevii noteaza titlul lectieiX elevii noteaza titlul lectieiX elevii completeaza titlul noii lectii
In caieteTabla
Creta
Oferirea de informatii prin explicarea si expunerea etapelor de lucru necesare efectuarii analizei organoleptice cat si a determinarii continutului de NaCl,a principiului metodei aplicate cat si a importantei calitatii produselor.20-
25minOferirea de informatieProblematizarea
Brainstorming-ul
Aceasta va fi o situatie de invatare in care elevii se vor simti in largu lor, descopera etapele de lucru ale analizei, urmarind explicatiile profesorului, observa conceptele teoretice din fisa de documentare primita, folosesc fisele ce le-au fost distribuite pentru a dezbate si emite idei despre problema propusa.Aceasta va fi o situatie de invatare in care elevii se vor simti in largul lor,asculta prezentarea animata de interventia profesorului si urmaresc individual lectia prezentata pe fisele de documentare primite , stimuland discutia si punanad la randul lor intrebari.Aceasta va fi o situatie de invatare in care elevii se vor simti in largul lor, se vor gandi practic la efectuarea analizei, folosind exemple din viata reala, referitoare la calitatea produselor alimentare.Tabla
creta
Fise de documentare
Efectuarea analizei de laborator50minFormarea deprinderilor de a lucra cu sticlaria si aparaturile de laboratorProfesorul organizeaza clasa pe grupe dandu-le sarcini, distribuie fisele de lucru
Indrumarea
demonstratiaElevii completeaza fisele de lucru cu rezulatatele obtinuteElevii sistematizeaza intrebarile si raspunsurile pe carele-au gasit in cadrul problemei dezbatuteElevii executa analizele sub indrumarea profesorului conform fiselor de lucru primiteFisa de lucru
Tabla
Creta
Balanta semianalitica,instalatia de titrare
Proba ce urmeaza a fi analizata, reactivi, standarde pentru compararea rezultatelorNotarea elevilor
Si argumentarea notei primite
Feed back final
15minautoevaluareIntrebari si raspunsuri verbale profesor - elev
Fisa de feed back
Se va permite folosirea miscarilor mainilor/gesturilor atunci cand se raspunde la o intrebare.
Elevii completeaza fisa primita
exprimandu-si parerea . Se acorda timp elevilor sa explice si sa descrie verballucrurile cu propriile pareri.
Elevii completeaza fisa primita
exprimandu-si parere.Se pun intrebari legate de exemple practice legate de calitatea branzeturilor.
Se va da posibilitatea elevilor sa raspunda folosindu-se de experientele practice.
Elevii completeaza fisa primita
exprimandu-si parerea.Fisa de feed back
Portofolii
Axa prioritar 1: Educaia i formarea profesional n sprijinul creterii economice i dezvoltrii societii bazate pe cunoatere
Domeniul major de intervenie 1.3: Dezvoltarea resurselor umane n educaie i formare profesional
Titlul proiectului: Dezvoltarea COMPEteNelor personalului DIdactic i didactic auxiliar de conducere din sistemul de nvamnt preUniversitar COMPENDIU
Numrul de identificare al contractului: POSDRU/87/1.3/S/63650Pagina | 1Pagina | 2