11
MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUAL TAHUN : 4 DAERAH: NABAWAN NAMA KUMPULAN: PENSIANGAN ERMIEZAM @ ADI AWANG SALFARINA BINTI PARASIN

BENGKEL nabawan

Embed Size (px)

Citation preview

MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SENI VISUALTAHUN : 4

DAERAH: NABAWAN

NAMA KUMPULAN:PENSIANGAN

ERMIEZAM @ ADI AWANG SALFARINA BINTI PARASIN

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN1 MINGGU 2 WAKTU

4 STANDARD KANDUNGAN

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa : 60 minitKelas : 4 Bestari Bidang : Membuat Corak dan Rekaan- Ikatan dan celupan Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Hiasan Dinding

I

2.1 PERSEPSI ESTETIK2.1.1 Unsur Seni 2.1.1.1, 2.1.1.2,

2.1.2 Prinsip Rekaan 2.1.2.1, 2.1.2..2

2.2 APLIKASI SENI 2.2.1 Media 2.2.1.1-Alat 2.2.1.2-Bahan

2.2.2 Teknik dan proses 2.2.2.1 Ikatan dan Celupan

2.3 EKSPRESI KREATIF

2.3.1 2.3.2 2.3.3

2.4 APRESIASI SENI

2.4.12.4.2STANDARD

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PDP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat ikatan dan celupan2. Menghasilkan hiasan dinding dengan mengunakan teknik ikatan dan celupan 3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan dan celupan(EK4)3.Murid menghasilkan hiasan dinding mengunakan teknik ikatan dan celupan (EK1)(EK2)(EK 3)4.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5)

Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3,EK 4 dan EK5) TMK dan Nilai murni

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan berdasarkan empat Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

REFLEKSI

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 1 2 WAKTU

2 STANDARD KANDUNGAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk Standard Kandungan mengikut tajuk)1.Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat ikatan dan celupan2. Memulakan proses menghasilkan ikatan dan celupan untuk menghasilkan sapu tangan

CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : DUNIA SENI VISUAL (TAHUN 3)Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa: 60 minitKelas : 4 Bestari

I

2.1 PERSEPSI ESTETIK

2.1.1 Unsur Seni 2.1.1.1, 2.1.1.2,

2.1.2 Prinsip Rekaan 2.1.2.1, 2.1.2.2

2.2 APLIKASI SENI

2.2.1 Media 2.2.1.1-Alat 2.2.1.2-Bahan

2.2.2 Teknik Ikatan dan celupan

4.3 EKPRESI KREATIF

4.3.1 4.3.2 4.3.3

4.4 APRESIASI SENI

4.4.14.4.2STANDARD

PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5) TMK dan Nilai murni

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat Ikatan dan Celupan berdasarkan dua Standard Kandungan.

Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- Ikatan dan Celupan – Hiasan Dinding

Bidang : Membentuk dan Membuat Rekaan Ikatan dan celupan

1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan dan celupan (EK4)3.Murid memulakan aktiviti dengan membuat proses ikatan dan celupan untuk menghasilkan

saputangan(EK 2,EK3)

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN2 MINGGU MINGGU 22 WAKTU

4 STANDARD KANDUNGAN

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk Standard Kandungan mengikut tajuk)1.Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat ikatan dan celupan2. Menghasilkan Sapu Tangan daripada teknik ikatan dan celupan 3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari

2.Memulakan proses menghasilkan ikatan dan celupan untuk menghasilkan Sapu Tangan2.Memulakan proses menghasilkan ikatan dan celupan untuk menghasilkan Sapu Tangan

CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN : DUNIA SENI VISUAL (TAHUN 4)Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Masa: 60 minitKelas : 4 Bestari

Tema dan Tajuk : Objek Buatan Manusia- katan dan Celupan –Hiasan Dinding

I

4.1 PERSEPSI ESTETIK4.1.1 Unsur Seni 4.1.1.1, 4.1.1.2, 4.1.1.3 4.1.2 Prinsip Rekaan

4.1.2.1, 4.1.2.2

4.2 APLIKASI SENI 4.2.1 Media 4.2.1.1-Alat 4.2.1.2-Bahan

4.2.2 Teknik ikat dan celup

2.3 EKSPRESI KREATIF

2.3.1 2.3.2 2.3.3

4.4 APRESIASI SENI

2.4.12.4.22.4.3

STANDARD PEMBELAJARAN

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

AKTIVITI PdP

EMK

PENILAIAN PdP

BAHAN BANTU BELAJAR

REFLEKSI

1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5) TMK dan Nilai murni1.Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan (EK1,EK2,EK3 dan EK5) TMK dan Nilai murni

Pada Akhir pengajaran 30 murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan 5 murid yang tidak mencapai Objekitif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang

1.Contoh : Bahan Bercetak (Gambar Batik, Buku Rujukan) Komputer (Internet), CD

Bidang : Membentuk dan Membuat Rekaan- Ikatan dan celupan

Pada akhir pembelajaran murid dapat: (Rujuk standard kandungan mengikut tajuk)1. Mengenal,memahami dan menyatakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam membuat ikatan dan celupan2. Menghasilkan Hiasan Dinding daripada teknik ikatan dan celupan 3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni visual (EK1)2.Guru menunjuk cara menghasilkan corak dengan mengaplikasikan teknik ikatan dan

celupan (EK4)3.Murid menghasilkan sapu tangan mengunakan teknik ikatan dan celupan (EK1) (EK2) (EK

3)4.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5)

3.Murid memulakan aktiviti dengan membuat proses ikatan dan celupan untuk menghasilkan saputangan

3.Murid memulakan aktiviti dengan membuat proses ikatan dan celupan untuk menghasilkan saputangan

1.Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas2.Murid menghasilkan hiasan dinding mengunakan teknik ikatan dan celupan (EK1) (EK2) (EK 3)3.Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan (EK5)

1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat Ikatan dan Celupan berdasarkan empat Standard K andungan.duadua1.Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat Ikatan dan Celupan berdasarkan empat Standard K andungan.

Membuat lipatan dengan memutarkan kain.

Mengikat lipatan dengan tali/ gelang getah Sedia untuk dicelup.

Mewarnakan kain Mengeringkan Kain yang telah siap dicelup.

Corak hasil daripada teknik ikatan dan celupan

LANGKAH-LANGKAH PENGHASILAN KARYA

Hasil corak ikatan dan celupan dijadikan hiasan dinding

• BAND 5Menghasilkan karya menggunakan media, teknik dan proses penghasilan yang betul dengan mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman dan kemahiran bahasa seni visual dan mengamalkan nilai baik dalam semua aspek kehidupan.

PENTAKSIRAN HASIL KERJA

Bahan Bantu Belajar