Upload
vuongdiep
View
216
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
PROIECT DIDACTIC
- DEZVOLTARE PERSONALĂ –
CLASA PREGĂTITOARE
AN ŞCOLAR: 2012 – 2013
CADRU DIDACTIC: ............................................
DATA: 25.03.2013
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: Pregătitoare
ÎNVĂŢĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Dezvoltare Personală
UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Dezvoltare personală
SUBIECTUL: Insecte preferate
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE:
DEZVOLTARE PERSONALĂ
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
2.3. Explorarea caracteristicilor fiinţelor şi obiectelor preferate şi a interacţiunii simple cu
acestea
3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijină învăţarea şi succesul şcolar
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
2.4. Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute
ARTE VIZUALE
1.1. Identificarea unor mesaje simple, în contexte familiare, exprimate printr-o varietate
de forme artistice.
2.1. Exprimarea liberă a ideilor/experienţelor şi a emoţiilor/sentimentelor prin utilizarea
de materiale,instrumente de lucru şi tehnici simple.
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive
Să numească insecta preferată
Să enumere caracteristici ale insectei preferate
Să verbalizeze diferite situaţii trăite ce conţin o anumită încărcătură emoţională
Afective
Să manifeste interes pentru lecţie
Să participle activ la jocuri
Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)
Psiho-motrice
Să mânuiască materialele puse la dispoziţie;
Să execute mişcări sugerate de imagini, texte sau sarcini cerute de învăţătoare.
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca
independentă.
MIJLOACE DIDACTICE: jucării de pluș, imagini cu insecte, cartoane colorate
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA: 30 min + 15 min activitate complementară
BIBLIOGRAFIE:
*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.
3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru
grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
ETAPELE LECŢIEI C.S.1
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORIC
MM 2.1
DP 2.2.
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:
Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Se anunţă momentul Întâlnirii de dimineaţă prin versurile: „Haideţi să ne adunăm / În cerc să ne aşezăm.”Salutul se realizează prin urarea „Bună dimineaţa!”(însoţită de strângeri de mână) şi prin intonarea cântecului ”Pentru elevi noi cântăm/Pentru invitați noi cântăm”Prezenţa: „După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit. / Oare cine n-a venit?” Calendarul naturii: elevul de serviciu este solicitat să completeze calendarul naturii.
Elevii intră în sala de clasă în mod organizat.
Elevii ascultă îndemnul şi formează un cerc în faţa clasei. Elevii îşi dau mâna şi îşi urează bună dimineaţa.Elevii intonează cântecul.
Elevii precizează numele copiilor absenţi.Elevul de serviciu completează calendarul naturii.
Conversaţia
Calendarul naturii
Frontal, în cercObservarea sistematică
Aprecierea imediată a
răspunsurilor
2. REACTUALI-ZAREA CUNOŞTIN-ŢELOR DOBÂNDITE ANTERIOR
Învăţătoarea anunţă:- Ultimele două săptămâni am vorbit numai despre insecte și despre rolul lor.De asemenea ne-am ocupat să ne amenajăm clasa cât mai frumos ca să fie pe placul zânei primăverii.- Primăvara a
Elevii ascultă explicaţiile învăţătoarei.
Explicaţia Greieraș din pluș pe care
se găsesc bilețele
colorate pe care sunt
Frontal, în cerc
1 C.S. = Competenţe Specifice
DP 2.3
văzut eforturile voastre şi l-a trimis pe prietenul ei greierașul cu multe surprise pentru voi.Dacă răspundeți corect primiti recompense. Răspund la ghicitori
Conversaţia
scrise ghicitori despre insecte
3. CAPTAREA ATENŢIEI
Dar ce are legat la gât greierasul?(o scrisoare) Învăţătoarea citeşte scrisorica primită de la Zâna Primăvara – noutatea zilei (Anexa 1)
Elevii ascultă mesajul. Explicaţia Scrisorica Zânei
Primăvara (anexa 1)
Frontal Observarea sistematică
4. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE
CLR 2.4
Astăzi după cum bine știți vom vorbi despre insectele preferate.Ați avut de adus poze sau jucării care înfățișează insecta preferată.Haideți să ne așezăm în cerc pe covor și să vă prezentați insectele preferate
Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic
Conversaţia euristică
Frontal, în cerc Aprecierea imediată a
răspunsurilor
5. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
DP 2.3CLR 2.4
MM.2.1
Fiecare elev își descrie insecta preferată și spune de ce a ales-o, de ce este preferata lui.După ce va descrie insecta fiecare elev o va pune într-un cerc.La final elevii vor intona insectelor un cântecel despre insecte
Elevii răspund, descriu insecta și specifică de ce au ales-oElevii cântă
Explicația Imaginile, jucăriile aduse de
elevi
Frontal, în cerc, pe covor
Aprecierea imediată şi
orală a răspunsurilor
6. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-
CLR 2.4
DP 2.3
Câte insecte sunt pe covor?Cum trebuie să ne purtăm cu insectele?Dar cu jucăriile preferate?Având în față insecta preferată fiecare
Elevii răspund la întrebări.
Conversaţia euristică
Foi,Creioane colorate
Frontal Aprecierea imediată a
răspunsurilor
RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE
CLR 2.4AV1.12.1
elev va trebui să o deseneze și să o coloreze
Elevii desenează și colorează.
7. EVALUARE FINALĂ
MM 2.1.
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.
Jocul muzical
Frontal Evaluarea activităţii elevilor
8. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL
Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Joc muzical Frontal
GHICITORI
Roşie pe aripioare, Cu buline pe spinareCând copiii o găsesc Repede aşa rostesc:-“Unde vei zburaAcolo m-oi mărita!” (Buburuza)
Primăvara el apareZboară lin din floare-n floareAre aripi colorate,Cu praf fin, uşor pudrate. (Fluturele)
Suplă si cu corp dungat,Harnică la adunatStrânge-ntruna cu mult sporMierea dragă tuturor. (Albina)
Pe la stup, lui mult îi place
Insă miere, zău nu face!E leneş, stă in zadar Numele lui e… (Bondar)
Seamănă cu o albinăInsă miere nu adună,Are-un ac in coadă pusŞi te-nţeapă pe ascuns. (Viespele)
Neagră si supărătoareDe microbi e purtătoare,Bâzaie si nu-ti dă pace,Dai cu pliciul, si-apoi tace! (Musca)
Harnică si srângătoare, Cară boabe in spinare,
Te-nvaţă cu bucurie Lecţia de hărnicie. (Furnica)
O insectă nu prea mare,Vara de-obicei apare,Te-nţeapă cu acul lui,Te scarpini, si plăcut nu-i! (Ţânţarul)
Domnul cu vioara,Cânta vesel toata vara,Iar când toamna a sositStă singur si necajit. (Greierele)
Gândac mic, cu dungi pe spate,In grădină lui îi placeRoade iute, cu mult spor, Frunzele cartofilor. (Gândacul cartofului)
ANEXA 1
PRIMĂVARA
“Dragii mei,
Am văzut zilele trecute hărnicia şi dorinţa voastră sinceră de a vă amenaja clasa cât mai frumos pentru mine.
Astăzi, se iveşte în faţa voastră o nouă provocare. Am înteles că vă plac provocările asa că l-am trimis pe greieras sa ma ajute.Pe parcursul zilei trebuie sa treceti probele pe care le-am pregatit.In final greierasul va va recompensa.Pe tabla veti gasi ascunse toate probele.Ma bucur ca ati stiut sa raspundeti la ghicitorile greierasului.Chiar sunteti isteti.Insa vreau sa vad si cat de frumos stiti voi sa desenati.
Insa nu uitati si de celelalte probe!
Am mare încredere că veţi fi ascultători, harnici şi isteţi. Poate, la un moment dat, voi trece pe la fereastra clasei voastre să vă admir lucrând.
Cu mult drag,Primăvara!
PROIECT DIDACTIC
- COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ –
CLASA PREGĂTITOARE
AN ŞCOLAR: 2012 – 2013
CADRU DIDACTIC: ...................................
DATA: 25.03.2013
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: Pregătitoare
ÎNVĂŢĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Comunicare în Limba Română
UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Comunicare în Limba Română
SUBIECTUL: Simboluri neconvenționale utilizate în exprimarea scrisă
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE:
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.3.Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universal apropiat, scrise cu litere mari şi
mici de tipar
DEZVOLTARE PERSONALĂ
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
ARTE VIZUALE
2.2. Asocierea unor elemente simple de exprimare prin intermediul artelor vizuale, cu alte
forme de exprimare: muzica, dans,literatura.
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
5.1. Sortarea obiectelor pe baza unui criteriu
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive
Să formuleze corect răspunsuri la întrebări care vizează conţinutul unui text audiat
Să numească personajele din povestea audiată
Să desprindă corect o învăţătură din povestea audiată
Să identifice simbolurile adecvate caracteristicilor zilei (vreme, anotimp)
Să despartă în silabe anumite cuvinte
Să realizeze schema cuvântului
Afective
Să manifeste interes pentru lecţie
Psiho-motrice
Să aibe o poziție corectă în timpul scrisului
să mânuiască materialele puse la dispoziţie
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, lectura predictivă
MIJLOACE DIDACTICE: Covoraș povestitor, personajele, imagini
reprezentând insecte, cartonașe, caiete
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA: 30 min + 15 min activitate complementară
BIBLIOGRAFIE:
*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.
3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012.
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012.
Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru
grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
*** Poveşti, povestiri, basme şi legende – antologie de texte literare pentru preşcolari şi
şcolari, Editura Arlequin, Bucureşti, 2011.
ETAPELE LECŢIEI C.S.2
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORIC DP 2.2.
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:
Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Elevii intră în sala de clasă
Conversaţia
2. CAPTAREA ATENŢIEI
După cum știți zâna vas pus că trebuie să treceți peste toate obstacolele pentru a primi o recompensă.Primele două obstacole le-ați trecut.Cine vine să descopere a treia provocare?Anexa 1
Elevii ascultă mesajul. Explicaţia Cartonașe cu exerciții
Covoraș povestitor
Frontal Observarea sistematică
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE
CLR 1.3.
Astăzi o să aflați că unele insecte sunt dăunătoare însă mama natură și prietenii primăverii ne ajută să scăpăm de acele insecte.Dar haideți să vedem ce poveste ascunde covorașul povestitor.
Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic
Conversaţia euristică
Frontal, în cerc Aprecierea imediată a
răspunsurilor
4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
DP 2.2CLR 1.3.3.1.AV2.2
Înainte de a începe povestea elevii se așează în cerc pe covor.Învățătoarea relatează povestea mânuind personajele din poveste.La sfârșitul poveștii se adresează întrebarea pusă și de zână.Ce legătură există între personajele poveștii(găină, cocoș, puișori) și insecte?
Elevii răspund la întrebări.
Explicația Covorașul povestitor
Frontal, în cerc, pe covor
Aprecierea imediată şi
orală a răspunsurilor
2 C.S. = Competenţe Specifice
Se pun întrebări ajutătoare-Cu ce se hrănesc puișorii și găinile?Deci puișorii, găinile și cocoșii ne ajută să scăpăm de insectele dăunătoare.Elevii trec în bănci și deschid caietele.Care sunt personajele povestii?Se scrie la tablă și pe caiete schema cuvintelor.puișori
.. . ….Elevii trebuie să precizeze poziția anumitor litere(în prima silabă/a doua silabă)
Elevii răspund la întrebări.Unii elevi ies la tablăElevii scriu pe caiete
Conversaţia euristică
5. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE
CLR 1.3.3.1.
Joc didactic Un elev pune o întrebare.El aruncă mingea spre alt elev care va răspunde la întrebare.Ex. Câte silabe are cuvântul furnică?Câte litere are cuvântul greiere?
Elevii răspund la întrebări.
Conversaţia euristică
Minge Frontal Aprecierea imediată a
răspunsurilor
6. EVALUARE FINALĂ
MM 2.1.
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.
Jocul muzical
Frontal Evaluarea activităţii elevilor
7. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL
MM 2.1.
Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..
Joc muzical Frontal
Anexa 1
COVORAȘUL MAGICSub covor un alt covor stă să fie descoperit
ZÂNA-”Dragi copii, vă provoc să ghiciți ce legătură există între personajele poveștii spuse de prietenul meu covorasul magic și insecte?” Sunteți voi oare așa de isteți încât să treceți și de acest obstacol?
PROIECT DIDACTIC
- MATEMATICĂ ȘI EXPLORAREA MEDIULUI–
CLASA PREGĂTITOARE
AN ŞCOLAR: 2012 – 2013
CADRU DIDACTIC: ........................
DATA: 25.03.2013
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: Pregătitoare
ÎNVĂŢĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Matematică și explorarea mediului
SUBIECTUL: Estimarea unor lungimi pe baza unor unităţi neconvenţionale date
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
COMPETENŢE SPECIFICE:
MATEMATICĂ ŞI EXPLORAREA MEDIULUI
6.1. Utilizarea unor măsuri neconvenţionale pentru determinarea şi compararea
lungimilor
6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea/ estimarea duratelor unor
evenimente familiare
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
1.1. Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive
Să utilizeze corect măsurile neconvenționale
Să determine lungimea,înălțimea,greutatea unor obiecte utilizând măsuri
neconvenționale
Să compare două obiecte în funcție de mărime
Afective
Să manifeste interes pentru lecţie
Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)
Psiho-motrice
Să intoneze corect, din memorie, cântece despre insecte
Să execute mişcări sugerate de textul cântecelor
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, munca
independentă.
MIJLOACE DIDACTICE: covoraș povestitor,personaje, măsuri nonstandard,
fișă de lucru
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA: 30 min + 15 min activitate complementară
BIBLIOGRAFIE:
*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.
3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
Dumitru, Alexandrina; Viorel-George Dumitru, Activităţi transdisciplinare pentru
grădiniţă şi ciclul primar – jocuri didactice, Editura Paralela 45, Piteşti, 2009.
ETAPELE LECŢIEI C.S.3
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORIC
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:
Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Elevii intră în sala de clasă
Conversaţia
2. CAPTAREA ATENŢIEI
CLR1.1
Să continuăm să descoperim ce se ascunde sub cartonașe.Cine e cel mai curajos?anexa 1
Elevii ascultă mesajul/răspund
Explicaţia Cartonașe cu exerciții
Covoraș povestitor
Frontal Observarea sistematică
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE
CLR 1.1.
Folosind măsurile nonstandard vom continua să măsurăm și să comparăm diverse obiecte
Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic
Conversaţia euristică
Frontal, în cerc Aprecierea imediată a
răspunsurilor
4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
MEM6.1.6.2
Folosind personajele de pe covoraș se pun diverse întrebăriCum sunt găinile de pe covoraș față de unele reale?Dar puișorii?Dar cocoșeii?Cum este căsuța față de una reală?Cine vine să măsoare cu ajutorul palmei lungimea covorașului?
Elevii răspund la întrebări.
Explicația Covorașul povestitor
Frontal, în cerc, pe covor
Aprecierea imediată şi
orală a răspunsurilor
3 C.S. = Competenţe Specifice
Dar lățimea?Toți elevii se aliniază unul lângă celălaltSă facă un pas în față cel mai înalt elev.Să facă un pas în spate cel mai scund elev.Elevii trec la loc.Completează fișa(una din provocările zânei pentru această oră)
Elevii răspund la întrebări.Rezolvă fișa de lucru
Conversaţia euristică
5. ASIGURA-REA RETENŢIEI ŞI A TRANSFE-RULUI DE CUNOŞTIN-ŢE
CLR 1.1
MEM6.16.2
Joc didactic Rațele și vânătorii.În clasă se găsesc mai multe baloane umflate- mai mari, mai mici, ovale, rotunde, diverse culori.Pe greieraș se găsesc din nou bilețeleEx. Caută balonul cel mai mareUn elev va fi vânator și va sparge balonul indicat pe cartonaș.
Elevii rezolvă sarcinile. Conversaţia euristică
Minge Frontal Aprecierea imediată a
răspunsurilor
6. EVALUARE FINALĂ
MM 2.1.CLR1.1
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși învățăm
Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.
Jocul muzical
Frontal Evaluarea activităţii elevilor
7. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL
MM 2.1.CLR1.1
Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..
Joc muzical Frontal
Anexa 1
În această oră rezolvați fișa și găsiți baloanele indicate în bilețele.Credeți că vă veți descurca sau sunteți prea mici?
Cartonașe
Sparge balonul cel mai mare de culoare mov
Sparge balonul cel mai mic roșu
Sparge balonul oval
Sparge balonul cel mai mare de culoare rosie
Sparge balonul rotund de culoare verde
CADRU DIDACTIC: .....................................
DATA: 25.03.2013
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: Pregătitoare
ÎNVĂŢĂTOR:
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
UNITATEA TEMATICĂ: În lumea necuvântătoarelor
DISCIPLINA ŞCOLARĂ: Arte vizuale şi lucru manual
SUBIECTUL: Obținerea formelor spontane prin modelaj
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: formare de priceperi şi deprinderi
COMPETENŢE SPECIFICE:
ARTE VIZUALE ŞI LUCRU MANUAL
1.1. Sesizarea semnificaţiei unui mesaj vizual simplu,exprimat prin desen/pictură/
modelaj/ colaj/film/desen animat, care reflectă un context familiar
1.3. Manifestarea curiozităţii faţă de explorarea de mesaje artistice simple, exprimate
vizual
2.2. Manifestarea liberă a ideilor şi trăirilor personale, apelând la forme simple de
exprimare specifice artelor
COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ
4.1. Reproducerea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare
MUZICĂ ŞI MIŞCARE
2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Cognitive
Să modeleze diverse insecte
Să folosească culori adecvate insectei
Să îşi personalizeze insecta, dovedind creativitate
Afective
Să manifeste interes pentru lecţie
Să relaţioneze pozitiv cu membrii grupului de apartenenţă (grupul şcolar)
Psiho-motrice
Să intoneze corect, din memorie, cântece depre insecte
Să execute mişcări sugerate de textul cântecelor
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia.
MIJLOACE DIDACTICE: plastilina,planșete,ochișori diplome pentru
recompense.
FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.
DURATA: 35 min + 10 min activitate complementară
BIBLIOGRAFIE:
*** Programa şcolară pentru clasa pregătitoare, anexa 2 la OMECTS nr.
3656/29.03.2012, Bucureşti, 2012
Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare pentru formarea competenţelor
cheie la şcolarii mici – program de formare de tip „blended learning” pentru cadrele
didactice din învăţământul primar, suport de curs METCS, 2012
ETAPELE LECŢIEI C.S.4
CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICEEVALUAREACTIVITATEA ÎNVĂŢĂTOAREI ACTIVITATEA
ELEVILORMETODE ŞI PROCEDEE
MATERIAL DIDACTIC
FORME DE ORGANIZARE
1. MOMENT ORGANIZA-TORIC
Se asigură condiţiile necesare desfăşurării în condiţii optime a orei de Dezvoltare Personală:
Aerisirea sălii de clasă Amenajarea spaţiului de
desfăşurare a activităţii Pregătirea materialului didactic
Elevii intră în sala de clasă
Conversaţia
2. CAPTAREA ATENŢIEI
CLR4.1
Să continuăm să descoperim ce se ascunde sub cartonașe.Cine e cel mai curajos?anexa 1
Elevii ascultă mesajul/răspund
Explicaţia Cartonașe Frontal Observarea sistematică
3. ANUNŢAREA TEMEI ŞI A OBIECTIVE-LOR OPERAŢIO-NALE
CLR 4.1.
Din săculețul magic se scoate de către un elev diverse insecte realizate din lut.Folosind tehnica modelării trebuie să realizați insecte din lut
Copiii ascultă indicațiile cadrului didactic
Conversaţia euristică
Frontal, în cerc Aprecierea imediată a
răspunsurilor
4. REALIZA-REA TEMEIa) intuirea şi analiza lucrării model
b) explicarea şi
AV1.12.21.3
Se analizează insectele model, precizându-se materialele şi tehnicile folosite: Materiale: plastilină de diverse
culori,ochișori de plasticTehnici de lucru: decupare, modelare, lipireaSe explică şi se demonstrează etapele de lucru:
Elevii răspund la întrebări.
Explicația PlastilinăPlanșete
Frontal Aprecierea imediată şi
orală a răspunsurilor
4 C.S. = Competenţe Specifice
demonstrarea etapelor de lucru
c) executarea lucrării de către elevi
d) analiza lucrărilor
-Se înmoaie plastilina, frământând-o în palmă-se modelează insectele(diverse părți ale corpului)-se unesc părțile componenteÎnainte de a începe realizarea lucrării se fac exerciţii de încălzirea a muşchilor mici ai mâinii.Înainte de a începe să lucreze, copiilor li se atrage atenţia asupra curăţeniei la masa de lucru şi asupra respectării etapelor de lucru.Învăţătoarea urmăreşte modul de execuţie, dă explicaţii suplimentare, individuale, acordă ajutorul celor mai puţin îndemânatici, face observaţii asupra acurateţei lucrării.
Vor fi analizate câteva lucrări, urmărindu-se:
- respectarea temei şi a subiectului- corectitudinea aplicării tehnicilor
de lucru- acurateţea realizării
Analiza va fi realizată atât de către elevi, cât şi de învăţător.
Elevii răspund la întrebări.Rezolvă fișa de lucru
Conversaţia euristică
5. EVALUARE FINALĂ
MM 2.1.CLR4.1
Se fac aprecieri verbale individuale şi colective cu privire la activitatea elevilor.În încheiere se propune jocul de mişcare Ora noastră s-a încheiat și la joacă am plecat,Ne distrăm și ne jucăm apoi iarăși
Copiii intonează cântecul şi execută mişcările sugerate de text.
Jocul muzical
Frontal Evaluarea activităţii elevilor
învățăm6. MOMENT ORGANIZA-TORIC FINAL
MM 2.1.CLR1.1
Elevii părăsesc sala de clasă în mod organizat intonând cântecelul Ora noastră s-a încheiat…..Se acordă diplomeleZâna le mulțumește
Joc muzical Frontal