20
PROIECT DIDACTIC SCOALA:Liceul de Arte “Balasa Doamna” CLASA: I A PROFESOR :TUDOSE ELENA ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA: Limba şi literatura românǎ (predare integratǎ) UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Recapitulare SUBIECTUL: Grupurile de litere TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 3.1 : sǎ identifice litere, grupuri de litere, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână; 3.4 :să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut; 4.1: sǎ scrie corect litere, silabe, cuvinte, propoziţii; 4.3 : să utilizeze convenţii ale limbajului scris (punctul, semnul întrebării, scrierea cu majusculă); OBIECTIVE OPERAŢIONALE: 1

Bun Abecedar

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Bun Abecedar

PROIECT DIDACTIC

SCOALA:Liceul de Arte “Balasa Doamna”

CLASA: I A

PROFESOR :TUDOSE ELENA

ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare

DISCIPLINA: Limba şi literatura românǎ (predare integratǎ)

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Recapitulare

SUBIECTUL: Grupurile de litere

TIPUL LECŢIEI: recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:

3.1 : sǎ identifice litere, grupuri de litere, cuvinte şi enunţuri în textul tipărit şi în textul scris de mână;

3.4 :să citească în ritm propriu, corect un text cunoscut;

4.1: sǎ scrie corect litere, silabe, cuvinte, propoziţii;

4.3 : să utilizeze convenţii ale limbajului scris (punctul, semnul întrebării, scrierea cu majusculă);

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 : sǎ citeascǎ cuvinte sau propoziţii fluent, corect, cu accent corespunzător, în ritm propriu,

respectând intonaţia impusă de semnele de punctuaţie;

O2: să despartă în silabe cuvinte care conţin grupurile de litere învăţate;

O3: să precizeze forma de plural a cuvintelor date;

O4 : să exemplifice în propoziţii potrivite sensul cuvântului omonim al cuvintelor ghiveci/ îngheţată;

O5 : să scrie corect şi lizibil prin procedee diferite- transcriere,dictare – grupuri de litere, cuvinte,

propoziţi

1

Page 2: Bun Abecedar

RESURSE:

Procedurale: metoda foneticǎ analitico- sinteticǎ, conversaţia, exerciţiul, explicaţia, observaţia,

aprecierea verbalǎ, ciorchinele, metoda R.A.I, cadranele

Materiale: planşe didactice, fişe de lucru, markere, foi de flip-chart, caiete tip I

Organizatorice : frontal, individual, pe grupe

Temporale : 45 minute- citire

45 minute- scriere

Evaluare : formativă

Bibliografie :

- Programe şcolare pentru clasa I, Ministerul Educaţiei, Cercetării Şi Inovării, Bucureşti, 2003

- Piţilă Tudora, Mihăilescu Cleopatra, Abecedar – manual pentru clasa I, Ed. Aramis,

Bucureşti, 2004.

- Şerdean Ioan, Didactica limbii române în clasele primare, Ed. Teora, Bucureşti, 1998.

- Iordǎchescu Carmen, Sǎ dezlegǎm tainele abecedarului, Ed. Carminis,Piteşti, 2004.

2

Page 3: Bun Abecedar

Etapeleinstruirii şi

dozarea

ObOp

Conţinutul informaţional al lecţiei ResurseEvaluare

Activitatea învăţătoarei Activitatea elevilor Procedurale MaterialeOrganizato

-rice

1. Moment organizatoric

1’

- Stabilesc ordinea şi disciplina în sala de clasă,- Pregătesc materialele necesare în desfăşurarea lecţiei

- se pregătesc pentru desfăşurarea lecţiei

Markerecaiete

posterele

Frontal

2. Verificarea temei şi a cunoştinţelor anterioare 6’

Verificarea cantitativă a temeiObserv dacă au efectuat tema dată, felul în care au scris, atrag atenţia asupra eventualelor greşeli apăruteVerificarea calitativă a temei şi a cunoştinţelor anterioareSolicit elevilor să citească exerciţiile din temă.Ce lecţie am avut de pregătit pentru astăzi la limba română?

- prezintă tema

- citesc tema - grupul de litere ghe/Ghe- elevii numiţi citesc selectiv lecţia

Conversaţia

Exerciţiul

caietele de scriere

Frontal

Individual

Frontal

aprecierea verbală

3. Captarea atenţiei

4’O1

Anunţ elevii că am primit o scrisoare care le este adresată. Numesc un elev care va citi mesajul scrisorii (ANEXA 1);cer elevilor să corecteze scrisoarea şi să precizeze ce greşeli are.

- citesc scrisoarea- corectează mesajul propus- indică greşelile

Conversaţia

Explicaţia

Exerciţiul

ScrisoareFişe

MarkereFrontal

Pe echipeEvaluare orală, scrisă

4. Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionale 2’

O1O2O3O4O5

Anunţ obiectivele lecţiei într-o manieră accesibilă elevilor,le spun că vom recapitula grupurile de litere învăţate,vom scrie cuvinte şi propoziţii cu acestea.Scriu titlul pe tablă.

- ascultă şi reţin titlul lecţiei ;

- îşi notează titlul în caiete.

Expunerea frontal

5. Dirijareaconsolidării

-Împart clasa în două echipe, precizez că ora se va desfăşura sub

3

Page 4: Bun Abecedar

30’

Activitate transdisciplinară 2’

O2

O3

O4

O5

forma unui concurs cu premii surpriză.- Ce grupuri de litere am învăţat?(ANEXA 2)- Cer elevilor să scrie în caiete cât mai multe cuvinte cu grupurile de litere învăţate, fiecare cuvânt corect aducând un punct echipei.Corectez caietele şi acord puncte fiecărei echipe.- In perechi vor lucra exerciţiul următor: Scrie cuvintele corespunzătoare imaginilor(ANEXA 3).- Execiţiu-joc:eu scriu una, tu vei scrie mai multe (ANEXA 4)

- Joc: Alintă cuvintele.

- Solicit elevilor să scrie pe caiete două propoziţii în care cuvintele ghiveci/ îngheţată să aibă înţelesuri diferite.

- Activitate transdisciplinară -moment de relaxare- cântec

- Aprecieri asupra primei părţi a activităţii

Ora a II-a

- identifică grupurile de litere;- scriu cuvinte cu grupurile de litere indicate;

- scriu cuvintele indicate;- citesc cuvintele scrise;

- scriu cuvintele indicate;- prezintă ceea ce au scris;- alintă cuvântul indicat de coleg şi aruncă mingea la un alt coleg- scriu propoziţiile cerute

intonează cântecul indicat

- se autoevaluează- ascultă aprecierile făcute de către învăţătoare

Ciorchinele

ExplicaţiaExerciţiul

ExplicaţiaExerciţiul

ExplicaţiaExerciţiul

Metoda R.A.I

ExplicaţiaExerciţiul

Caiete tip I

Fişă de lucru

Fişă de lucru

Minge

Caiete tip I

Frontal

Individual

In perechiFrontal

Pe grupeFrontal

Frontal

IndividualFrontal

Frontal

Frontal

observareaactivităţii şi comporta-mentului elevilor

Autoevalua-rea

4

Page 5: Bun Abecedar

6. Dirijareaconsolidării 28’

7. Evaluarea 12’

O1O3

O6

O5

Utilizez metoda cadranelor (ANEXA 5). Împart elevii în două echipe, fiecare va primi câte o fişă cu 4 cerinţe; explic modul de rezolvare.Punctez fiecare echipă care a rezolvat corect cerinţele.

Dictez elevilor cuvinte , propoziţii respectând cerinţele desfǎşurǎrii unei dictǎri:- dictarea cuvintelor pe rând;- dictarea propoziţiei (ANEXA 6) Transcriere (ANEXA 7)

- rezolvă fişa primită

- ascultă explicaţiile primite

-scriu corect dupǎ dictare respectând poziţia la scris şi regulile grafice.

-vor transcrie cuvinte, propoziţii

ExplicaţiaExerciţiul

Aprecierea verbală

ExplicaţiaExerciţiul

Foaie flip-chartmarker

Caiete tip I

Caiete tip I

Frontal

Pe echipe

Frontal

FrontalIndividual

observareaactivităţii şi comporta-mentului elevilor

evaluarescrisă

8. Activitatetransdisciplinară

3’

Împart fişe pe care este desenat un ou.Cer elevilor să orneze oul folosind grupurile de litere învăţate. (ANEXA 8 )

-rezolvă fişa primită Explicaţia

ExerciţiulFişe de lucru Individual

9. Încheierea lecţiei 2’

Fac aprecieri frontale cu privire la modul de participare al elevilor la lecţie.Transmit tema pentru acasă: execiţiul 3, pagina 81

- ascultă aprecierile făcute

- notează tema pentru acasă

aprecierea verbală

Frontal aprecierea verbală

5

Page 6: Bun Abecedar

ANEXA 1

DRAGI COPII,

ANGHELUŞ MĂ NUMESC

ŞI AM UN PRIETEN CU CARE NU MĂ PREA MÂNDRESC,

NU PENTRU CĂ ESTE RĂU CU MINE

DAR NU ŞTIE SĂ SCRIE BINE.

CÂND MAMA LUI CAIETUL DE TEME IA RĂSFOIT

TARE S-A SUPĂRAT, CĂCI IATĂ CE-A CITIT:

„Am mâncat din borcan ghem

Iar bunica deapănă un gem.

La masă mă aşez şi servesc china

Şi, cea mai populată ţară este Cina.

Foarte mult îmi place salata de ridici

Iar nota mică, prin muncă o ridichi.”

ACUM V-AŢI LĂMURIT

DE CE SUNT NEMULŢUMIT?

6

Page 7: Bun Abecedar

ANEXA 2

Grupurile de litere

7

Page 8: Bun Abecedar

ANEXA 3

Scrie cuvintele corespunzătoare imaginilor, subliniază cu o linie grupurile de litere învăţate:

8

Page 9: Bun Abecedar

ANEXA 4

GRUPA………………………….

Eu scriu una, tu vei scrie mai multe :

deget creangă

pereche

stri

ghiocel

GRUPA………………………….

Eu scriu una, tu vei scrie mai multe :

cheie ureche

stri mac

stri

coleg

9

Page 10: Bun Abecedar

ANEXA 5

1.Desparte în silabe cuvintele:

ochelari

privighetoare

gimnastică

2. Cum este corect ?

gheară / ghiară frânghie / frânghe

gheaţă / ghiaţă

ghierghief / gherghef

gheorghe / Gheorghe

3. Ordonează cuvintele pentru a forma o propoziţie:

de, concursul, şi, Ciprian, George, participă, la, ghicitori

4. Scrie corect propoziţia:

Ceciliacerecereale

10

Page 11: Bun Abecedar

ANEXA 6DICTARE

chi, ce, gi, ghe, geghindă, Anghel, merge, Chiriac, cerceiGina scrie cifra cinci.

OBIECTIVE ŞI DESCRIPTORI DE PERFORMANŢǍ

O1 - sǎ scrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu, litere, cuvinte şi propoziţia;O2 - sǎ realizeze corect legǎturile dintre litere în cadrul cuvintelor;O3 - sǎ respecte spaţiul dintre cuvinte în cadrul propoziţiei;O4 - sǎ respecte normele ortografice şi de punctuaţie în scrierea cuvintelor şi propoziţiei;O5 - sǎ se orienteze în spaţiul grafic al caietului.

FOARTE BINE BINE SUFICIENT

O1 - scrie corect, lizibil toate grupurile de litere , cuvintele şi propoziţiileO2 - respectǎ corect legǎturile dintre litere;O3 - respectǎ spaţiul dintre cuvinte în cadrul propoziţiei;

O4 - respectǎ normele ortografice şi de punctuaţie;

O1 - scrie lizibil toate grupurile de litere , cuvintele şi propoziţiile cu unele omisiuni;O2 - respectǎ corect legǎturile dintre litere cu 2-3 greşeli ;O3 - respectǎ spaţiul dintre cuvinte în cadrul propoziţiei cu o greşealǎ;O4 - respectǎ normele ortografice şi de punctuaţie cu

O1 - scrie toate grupurile de litere şi minim 2 cuvinte

O2 - respectǎ parţial legǎturile dintre litere;O3 - nu respectǎ decât accidental spaţiul dintre cuvinte;O4 - scriu cu multe greşeli;

11

Page 12: Bun Abecedar

O5 - se orienteazǎ în spaţiul grafic.

mici ezitǎri;O5 – depǎşeşte liniatura în scrierea literelor.

O5 - nu respectǎ liniatura.

ANEXA 7

TRANSCRIERE

Che, ce, ge, chi, ghi, GhiGherasim, Cecilia, cheie, cercei, cireşeGhiocelul vesteşte primăvara.

OBIECTIVE ŞI DESCRIPTORI DE PERFORMANŢǍ

O1 - sǎ transcrie corect, lizibil şi estetic, în ritm propriu, litere, cuvinte şi propoziţia;O2 - sǎ realizeze corect legǎturile dintre litere în cadrul cuvintelor;O3 - sǎ respecte spaţiul dintre cuvinte în cadrul propoziţiei;O4 - sǎ se orienteze în spaţiul grafic al caietului de limba românǎ.

FOARTE BINE BINE SUFICIENTO1 - transcrie corect, lizibil toate grupurile de litere , cuvintele şi propoziţiileO2 - respectǎ corect legǎturile dintre litere;O3 - respectǎ spaţiul dintre cuvinte în cadrul propoziţiei;O4 - se orienteazǎ în spaţiul

O1 - transcrie lizibil toate grupurile de litere , cuvintele şi propoziţiile cu unele omisiuni;O2 - respectǎ corect legǎturile dintre litere cu 2-3 greşeli ;O3 - respectǎ spaţiul dintre cuvinte în cadrul propoziţiei cu o greşealǎ;

O1 - transcrie toate grupurile de litere şi minim 2 cuvinte

O2 - respectǎ parţial legǎturile dintre litere;O3 - nu respectǎ decât accidental spaţiul dintre cuvinte;

12

Page 13: Bun Abecedar

grafic. O4 – depǎşeşte liniatura în scrierea literelor.

O4 - nu respectǎ liniatura.

13

Page 14: Bun Abecedar

ANEXA 8

Ornează oul cu grupurile de litere învăţate:

2 grupuri de litere ghi de culoare roşie2 grupuri de litere ghe de culoare maro2 grupuri de litere gi de culoare portocalie2 grupuri de litere ce de culoare albastră2 grupuri de litere che de culoare verde

14

Page 15: Bun Abecedar

2 grupuri de litere chi de culoare mov

15