13
Proiect de lectie Profesor: Coinac Irina Disciplina: Diriginţie Clasa: a VII-a ”E” Data: 17.02.2015 Tema: “Comportamentul adecvat. Bunele maniere.” Tipul lecţiei: Predare-învățare Obiective operaţionale: O 1 - să comunice în baza subiectului propus; O 2 – să distingă calităţile unui comportament adecvat în raport cu un comportament inadecvat; O 3 – să explice rolul bunelor maniere; O 4 – să participe activ în cadrul sarcinilor realizate, manifestînd interes şi exprimare liberă a opiniilor; Metode şi procedee: conversaţia dirijată, ciorchinele, jocul didactic, “Cutia cu surpriză”, mozaicul, rebusul, studiul de caz, problematizarea, graficul T. 1

bunele maniere

Embed Size (px)

DESCRIPTION

fcvg

Citation preview

Page 1: bunele maniere

Proiect de lectie

Profesor: Coinac Irina

Disciplina: Diriginţie

Clasa: a VII-a ”E”

Data: 17.02.2015

Tema: “Comportamentul adecvat. Bunele maniere.”

Tipul lecţiei: Predare-învățare

Obiective operaţionale:

O1 - să comunice în baza subiectului propus;

O2 – să distingă calităţile unui comportament adecvat în raport cu un comportament inadecvat;

O3 – să explice rolul bunelor maniere;

O4 – să participe activ în cadrul sarcinilor realizate, manifestînd interes şi exprimare liberă a opiniilor;

Metode şi procedee: conversaţia dirijată, ciorchinele, jocul didactic, “Cutia cu surpriză”, mozaicul, rebusul, studiul de caz,

problematizarea, graficul T.

Mijloace de învăţămînt: cutia, căţeluşul, fişe cu întrebări, planşe, plicuri.

Resurse bibliografice: www. youtube .com/watch?v=WvdYqBTyx38 , http://www.youtube.com/watch?v=BEDAQjNILVU;

www.didactic.ro

1

Page 2: bunele maniere

Demersul didactic

Etapele

lecţiei

Activitatea dirigintelui Actvitatea elevilor Metode şi

procedee

Mijloace

de

învăţămînt

Evocarea

Salut elevii

Prezint elevilor o cutie şi le propun unora să o ţină în

mînă ghicind ce se află în ea.

Prezint surpriza ce se afla în cutie: un căţeluş cu capul

pansat.

Îndemn elevii să-l ia în mîini, să-l mîngîie şi să-i

adreseze un cuvînt frumos.

- Ce aţi făcut nu demult?

- Cuvintele adresate de voi au fost în concordanţă cu

situaţia căţeluşului?

- De ce aţi dat dovadă în asemenea situaţie?

- Voi aţi întîlnit astfel de cazuri? Cum aţi procedat?

Anunţ tema lecţiei: “Eticheta unui comportament

adecvat.Bunele maniere.”

Elevii se salută

Intuiesc surpriza.

Iau căţeluşul în mîină şi

îi adresează cîte un

cuvînt:

drag, milos, sărman,

scump...

Am fost alături de

sănătatea lui.

De bună educaţie, de

omenie,

Dau exemple de situaţii.

Comunicarea

Cutiuţa cu

surpriză

Descoperirea

Situaţia de

problemă

Conversaţia

dirijată

Cutia

Căţeluşul

Propun de a se comenta citatul (scris pe tablă):

“Dacă nu putem fi buni, măcar să încercăm să fim Comentează citatul 2

Page 3: bunele maniere

Realizarea

sensului

politicoşi.” (N.Steinhardt)

- În clasa noastră sînt asemenea persoane? Ce le

propuneţi?

Orice om trebuie să accepte că bunele maniere nu sînt

inutile, ele contribuie la formarea noastră, la bucuria de a

trăi printre oamenii civilizaţi.

- Scrieţi, fiecare, cîte o calitate bună unui

comportament adecvat, apoi o lipiţi pe planşa

anexată pe tablă. (Anexa 4)

Toate aceste calităţi bune sînt indispensabile unui copil

bine crescut, unei persoane manierate

Contrar calităţilor bune, cunoaşteţi, că sînt şi calităţi

rele.

- Notaţi fiecare, (pe nouraşul primit), cîte o calitate

rea unui comportament adecvat şi o lipiţi pe planşa

fixată la tablă. (Anexa 5)

- De unde puteţi învăţa bunele maniere?

- De la ce vîrstă?

- Unde putem da dovadă de ele?

Împart celor trei grupe o poezie secţionată pentru a o

aranja la forma iniţială cu scopul descoperirii “Celor 10

exprimîndu-şi liber

gîndurile.

Scriu cîte o calitate rea

pe nouraşul primit,

completînd ciorchinele

de la tablă.

De acasă, de la şcoală...

Cea mai fragedă.

Oriunde.

Notează regulile

Comentariul

Discuţie dirijată

Ciorchinele

Conversaţia

dirijată

Foiţele

adezive

(expresie a

feţei).

Anexa 4

Foiţe

(nouraşi)

3

Page 4: bunele maniere

reguli elementare.” (Anexa 8)

Reflecția

Prezint două filmuleţe de la “Şcoala bunelor maniere”

din Chişinău.

Împart fişe de lucru individual. (Anexa 13)

- Realizaţi corespondenţa situaţiilor din cele două

coloniţe alegînd corect răspunsul.

Privesc la ecran.

Observă.

Lucrează individual.

Prezentare Ppt

Observaţia

Problematizarea

Filmuleţele

Anexa 13

Extensia

Citesc îndemnul adresat elevilor:

“Tu, în fiecare clipă trebuie să spui, să arăţi cine eşti, ce

valori porţi în conştiinţa ta, ce bogăţii şi frumuseţi

tăinuiesc în mintea ta, în simţirea ta. Toate acestea le

răspîndeşti în preajma ta printr-o modalitate care te

înfăţişează lumii şi care se numeşte comportarea ta de

fiecare zi.”Tema de acasă:

Alcătuirea unui mesaj către colegii de clasă, unde veţi

veni cu rugămintea de a fi buni, de a da dovadă de o

comportare exemplară, de a evita calităţile rele. (Anexa

14)

Ascultă

Notează în caiet tema de

acasă.

Anexa 14

4

Page 5: bunele maniere

Anexa 6 Notaţi regulile ce le respectaţi

Scrieţi, fiecare, cîte o calitate rea unui

comportament adecvat

5

Page 6: bunele maniere

Acasă La şcoală

Anexa 8 Cele 10 reguli elementare

6

Page 7: bunele maniere

Fii corect, sincer, curat

Şi ai doar de cîştigat!

Dacă eşti mereu cinstit,

Visul ţi l-ai împlinit!

Ochii să-i deschizi mai bine

La cei buni de lîngă tine!

Spune simplu ce gîndeşti,

Pe nimeni să nu jigneşti!

Trei expresii te-nsoţesc:

„Te rog!”, „Scuze!”, „Mulţumesc!”

Fii prieten cu dreptatea

şi cu punctualitatea!

Zilnic ordonat de-i fi

Vei avea doar bucurii!

Toleranţa, dărnicia,

Îţi arată omenia!

Tînăr sau bătrîn de este,

Omul, la fel preţuieşte!

Ţine minte: politeţea

Îţi va alunga tristeţea!

Anexa 13

7

Page 8: bunele maniere

Realizaţi corespondenţa situaţiilor din cele două coloniţe alegînd corect răspunsul.

Fată de cei mai în vîrstă trebuie să Nu uit să spun mulţumesc.

Cînd urc scările nu arunc hîrtiile sau alte resturi pe jos.

Dacă întîrzii la ore îmi scot mîinile din buzunar.

În pauză trebuie să permit celor mai mici sau mai mari să treacă.

Cînd primesc orice nu vorbesc cu gura plină.

Cînd merg pe stradă îi respect şi nu sînt mofturoasă.

Cînd vorbesc cu cineva matur îi cer scuze profesorului.

În timp ce mănînc mă port frumos, nu fac gălăgie.

Mergînd pe drum nu trag cu ureche, nu intervin în discuţiile altor personae.

Dacă am mîncat tot din farfurie nu o fac lună cu o bucată de pîine.

Anexa 14 Scrieţi în spaţiul rezervat un mesaj către colegii de clasă , unde veţi veni cu rugămintea de a fi

buni, de a da dovadă de o comportare exemplară, de a evita calităţile rele.

8

Iubiţi colegi,

Prin acest mesaj, doresc ca să fiţi mereu : ____________________________________, să aveţi parte doar de: ______________________ şi ________________________________. Pentru a deveni un om în viaţă, noi trebuie să fim: _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Să nu iubim răul care seamănă calităţile rele ca: _________________________________________________________________.

Să fim mereu optimişti, exemplari şi ______ la inimă, atfel vom ajunge oameni _______ în viaţă!

Page 9: bunele maniere

9