10
PROIECT DIDACTIC DATA: 19.11.2009 UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit nr.10 Huşi - Grădiniţa cu Program Normal nr. 4 Huşi - structură GRUPA: pregătitoare INSTITUTOR: Boţu Tatiana TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine şi cum planifică/organizează o activitate? TEMA PROIECTULUI : ,,Cartea, prietena mea” TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Cartea” CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: DOS (Educaţie pentru societate ); ALA: (Jocuri şi activităţi alese) FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi pe grupuri mici TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi MIJLOACE DE REALIZARE : memorizare, confecţie, joc de rol, confecţie şi joc-soft educaţional SCOPUL ACTIVITĂTII: - Îmbogăţirea cunoştinţelor privind importanţa cărţilor cultivând interesul şi dragostea pentru carte ; - Formarea unei atitudini pozitive faţă de carte . 1

Cartea,Prietena Mea -Cercped.19 Nov 2009

Embed Size (px)

DESCRIPTION

un proiect de activitati integrate sustinut la cec pedagogic

Citation preview

Page 1: Cartea,Prietena Mea -Cercped.19 Nov 2009

PROIECT DIDACTIC

DATA: 19.11.2009

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu Program Prelungit nr.10 Huşi -

Grădiniţa cu Program Normal nr. 4 Huşi - structură

GRUPA: pregătitoare

INSTITUTOR: Boţu Tatiana

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Cine şi cum planifică/organizează o activitate?

TEMA PROIECTULUI : ,,Cartea, prietena mea”

TEMA ACTIVITĂŢII: ,,Cartea”

CATEGORII DE ACTIVITĂŢI: DOS (Educaţie pentru societate ); ALA: (Jocuri şi

activităţi alese)

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată

FORMA DE ORGANIZARE: frontal şi pe grupuri mici

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi

MIJLOACE DE REALIZARE : memorizare, confecţie, joc de rol, confecţie şi joc-soft

educaţional

SCOPUL ACTIVITĂTII:

- Îmbogăţirea cunoştinţelor privind importanţa cărţilor cultivând interesul şi

dragostea pentru carte ;

- Formarea unei atitudini pozitive faţă de carte .

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

a) cognitiv-informative:

- să înţeleagă conţinutul poeziei şi mesajul etic;

- să ştie să mânuiască şi să folosească corect o carte;

- să aplice în practică normele de comportare învăţate legate de carte;

- să nutrească sentimente de dragoste şi grijă faţă de cărţi;

- să ordoneze cărţile după un criteriu dat sau două criterii luate simultan la jocul pe

calculator;

1

Page 2: Cartea,Prietena Mea -Cercped.19 Nov 2009

- să creeze modele originale pentru coperţi şi semne de carte;

- să orneze prin îmbinare şi lipire coperţi pentru carte;

b) psiho-motorii:

- să manipuleze cu uşurinţă materialele puse la dispoziţie;

- să formeze grupe de lucru în funcţie de cerinţa educatoarei;

- să-şi coordoneze mişcările oculo-motorii în timpul utilizarii calculatorului;

c) afective:

- să coopereze în cadrul grupului;

- să participe activ şi cu plăcere la soluţionarea sarcinilor de lucru;

- să manifeste o atitudine de aprobare faţă de acţiunile pozitive ale celorlalţi colegi.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE:

- conversaţia, expunerea, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, problematizarea,

munca în echipă, instruirea asistată de calculator ;

MIJLOACE DE REALIZARE:

O carte mare format A3 confecţionată care ilustrează conţinutul poeziei, raft de

bibliotecă cu cărţi: de poveşti, de colorat, de poezii, de engleză, auxiliare, abecedarul şi

aritmetica, calculator şi CD-soft educaţional ,,Şcoala veselă”, coperţi pentru cărţi şi

semne de carte confecţionate, figurine decupate din hârtie glacee, ecusoane cu cărţi şi

stimulente.

DURATA: 45minute

BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum pentru învăţământ preşcolar - 3, 6, 7 ani, Prezentare şi explicitări ,

Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009;

2

Page 3: Cartea,Prietena Mea -Cercped.19 Nov 2009

- Aplicarea Noului Curriculum pentru educaţie timpurie – o provocare?, Editura Diana,

Piteşti ,2009;

- Metodica activităţilor instructiv-educative în grădiniţa de copii, Editura Gheorghe –

Cârţu Alexandru, Craiova, 2009;

- Aplicaţiile noului curriculum pentru învaţaămantul preşcolar. Ghid pentru cadrele

didactice, vol.III, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009;

- Revista Învăţământul preşcolar, nr. 3-4 /2009, Editura Arlechin,Bucureşti,2009

Evenimentul

didactic

Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare

Moment

organizatoric

Crearea condiţiilor necesare bunei desfăşurări

a activităţii:

- aerisirea sălii de grupă;

- aranjarea mobilierului în trei centre de

interes;

- pregătirea materialului demonstrativ şi

distributiv;

- introducerea copiilor în sala de grupă ;

- alegerea de către fiecare copil a unui

ecuson.

-instructaj

verbal

Se apreciază

comportamentul

copiilor

Captarea atenţiei

Se va face prin dezlegarea a două ghicitori

despre carte:

,,Are foi şi nu e pom,

Îţi vorbeşte şi nu-i om

Dă exemple sfaturi multe

Celor ce vor s-o asculte

Ghici cine-i?”

-conversaţia

Sunt apreciate

răspunsurile

corecte

3

Page 4: Cartea,Prietena Mea -Cercped.19 Nov 2009

,,Cine este o comoară

De poveşti şi poezii

Si părinţii –n fiece seară

O citesc pentru copii.”

-conversaţia Se aplaudă

răspunsurile

bune

Anunţarea temei

şi a obiectivelor

Astăzi vom învăţa poezia ,,Cartea”de

Corneliu Stoica, pentru că ori de cate ori

avem nevoie de un sfat, de informaţii ne

ducem la carte; de asemenea, este bine să ne

amintim cum trebuie păstrate şi mânuite

cărţile

-explicaţia

-conversaţia

Se apreciază

răspunsurile

complete

Dirijarea

învăţării

Se prezintă copiilor cărţile: au coperţi, file,

un titlu şi un autor.

Se va face o discuţie amplă despre

importanţa cărţilor, despre ce conţin şi de

unde se procură cărţile (de la librărie şi

bibliotecă).

Se prezintă cartea mare confecţionată,

ilustrand textul care îi şopteşte educatoarei

poezia „Cartea” de Corneliu Stoica.

Se recită poezia model concomitent cu

indicarea ilustraţiilor din cartea mare.

Cartea

-

-conversaţia

-explicaţia

-demonstraţia

Se apreciază

curiozitatea faţă

de carte

4

Page 5: Cartea,Prietena Mea -Cercped.19 Nov 2009

Asigurarea feed-

back-ului

„Flori de vis şi-nţelepciune

Îmi oferă cartea –n dar,

Slovele parcă-s petale

Ce-au crescut în nopţi de har.

Eu le strâng cu mare grijă

Le păstrez ca pe-o comoară ,

Pentru inimă şi minte

Cartea e o floare rară.

Zilnic cartea s-o citeşti,

File să nu murdăreşti

Coperta s-o îngrijeşti

Copil bun astfel tu eşti”.

Li se solicită copiilor să participe la

explicarea conţinutului de idei, la explicarea

cuvintelor noi: înţelepciune, slove, har şi

comoară.

Se insistă pe coportamentul copilului faţă

de carte.

Se învaţă poezia pe unităţi logice şi se

urmăreşte recitarea corectă, clară şi

expresivă.

Se solicită doi, trei copii să recite poezia

integral.

Se solicită copiilor să spună ce au învăţat

din poezia ,,Cartea” şi se subliniază cum

trebuie să se comporte cu cărţile.

-demonstraţia

-exerciţiul

- problemati-

zarea

Conversaţia

Se apreciaza

verbal şi se

aplaudă

răspunsurile

corecte

Se aplaudă

5

Page 6: Cartea,Prietena Mea -Cercped.19 Nov 2009

Tranziţie

Obţinerea

performanţei

Evaluarea

Performanţelor

Se cere copiilor să cante un cântec legat de

carte ,, Ţara copilăriei ”.

Se solicită să se deplaseze la centrele de

interes .

Se prezintă centrele şi sarcinile de lucru :

1. Joc de rol ,,De-a blibioteca”

Se explică jocul şi se insistă pe verbalizarea

acţiunilor efectuate la bibliotecă.

2. Artă:

Veţi recondiţiona adică repara coperţi

deteriorate de copiii de la grupa mică şi vom

decora semne de carte pentru copiii din grupa

noastră.

3. Ştiinţă:

La calculator aveţi un CD cu un joc ,,Şcoala

veselă” despre cum aţi putea aşeza cărţile pe

rafturile bibliotecii: dupa culoare, grosime etc.

Calculatorul vă va corecta răspunsurile şi vă

spune cand greşiţi.

Copiii se vor împărţi la centre în funcţie de

ecusoanele din piept: cei cu cartea la jocul de

rol ,,De-a biblioteca”, cei cu creioanele la artă

şi cei cu mouse la ştiinţă.

Se apreciază rezultatele obţinute la fiecare

centru.

Vor aprecia atât lucrările proprii, cât şi pe ale

colegilor şi se va face o expoziţie .

-conversaţia

-explicaţia

-exerciţiul

-instruirea asistată

de calculator

-turul galeriei

-conversaţia

Se apreciază

răspunsurile

corecte

Se analizează

lucrările proprii

şi ale colegilor

6

Page 7: Cartea,Prietena Mea -Cercped.19 Nov 2009

Încheierea

activităţii

Se fixează tema activităţii şi se fac aprecieri

asupra întregii activităţi.

Copiii vor cânta cântecul ,,Cărticica mea” după

un CD cu negativ.

Se oferă copiilor stimulente-cărticele.

-conversaţia

Se fac aprecieri

finale şi se

acordă

stimulente

cărticele

7