13
CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA PROGRAM DE FORMARE INFORMATICĂ ŞI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A SERIA 1 GRUPA 2 CURSANT: MOIZE P. FLORIN ŞCOALA GIMNAZIALĂ “GEORGE BACOVIA” BACĂU

CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA - informaticainscoli.roinformaticainscoli.ro/lib/exe/fetch.php?media=wiki:contrib:moize... · MOIZE FLORIN BACAU SERIA 1 GRUPA 2 PROIECT DIDACTIC Disciplina:

  • Upload
    others

  • View
    32

  • Download
    0

Embed Size (px)

Citation preview

CASA CORPULUI DIDACTIC BRĂILA

PROGRAM DE FORMARE

INFORMATICĂ ŞI TIC PENTRU GIMNAZIU – CLASA A V-A

SERIA 1 GRUPA 2

CURSANT:

MOIZE P. FLORIN

ŞCOALA GIMNAZIALĂ “GEORGE BACOVIA” BACĂU

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

PROIECTUL UNITĂŢII DE ÎNVĂŢARE Sisteme de calcul

Conținuturi Activități de

învățare

Resurse Evaluare

Tipuri de sisteme de calcul și de comunicații. Elemente de arhitectură a unui sistem de clacul.

Joc didactic „Călătorie în timp – imaginaţi-vă că sunteţi un copil din anul... enumeraţi 3 lucruri pe care le-aţi fi putut face cu un calculator în anul respectiv?”.

Vizionarea unui film didactic referitor la generaţiile de calculatoare.

Descrierea rolului componentelor hardware și a interacțiunilor dintre acestea utilizând o schemă de structură generală a unui sistem de calcul.

Identificarea componentelor hardware şi a relaţiilor dintre acestea pe un calculator dezasamblat.

Reluarea jocului didactic „Călător în timp”.

Timp total alocat: 1 oră

Joc didactic „Călătorie în timp”: 5-6 minute.

Utilizarea filmului (fără sonor) ca suport vizual

pentru explicarea evoluţiei calculatoarelor: 7

minute.

Utilizarea schemei de structură generală a

unui sistem de calcul pentru descrierea rolului

componentelor hardware și a interacțiunilor

dintre acestea: 10 minute.

Identificarea componentelor hardware şi a

relaţiilor dintre acestea pe un calculator

dezasamblat: 10 minute.

Reluarea jocului didactic „Călător în timp”: 5-6

minute.

Locaţie: laboratorul de informatică, dotat cu

acces la Internet şi recomandabil videoproiector.

Activitate: pe grupe şi frontală.

Material didactic:

- Filmul didactic:

https://www.youtube.com/watch?v=sTc4kIVUnoA

sau:

https://www.youtube.com/watch?v=_isNQ9aKW3

I

- Schema generală de structură a unui calculator;

- Simulator asamblare calculator:

http://world-it.ro/hardware/simulator-asamblare-

calculator

- Un calculator dezasamblat .

Evaluare

curentă

formativă:

jocul

didactic

„Călător în

timp”.

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Informatică și TIC

Clasa: a V-a A

Lecția: Arhitectura unui sistem de calcul. Placa de bază, CPU, RAM, ROM

Tipul lecției: dobândire de noi cunoștințe

Profesor: Moize Florin, Şcoala Gimnazială „George Bacovia” Bacău

Competențe specifice:

1. definirea unui sistem de calcul

2. definirea şi prezentarea plăcii de bază si a microprocesorului;

3. definirea şi prezentarea memoriei interne- memoria RAM şi memoria ROM.

La finalul lecției elevii vor fi capabili:

C1 – să descrie în limbaj natural structura unui sistem de calcul;

C2 – să definească şi să recunoască o plăcă de baza, un microprocesor, memorie RAM şi

ROM;

C3 – să identifice rolul şi importanţa acestor componente hardware.

Strategii didactice:

-Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul, exercițiul, învățare prin

descoperire, observarea, studiul de caz.

- Resurse materiale:

fișe de lucru

videoproiector

computere

- Forme de organizare: activitate frontală, lucru în perechi.

- Concepte abordate:

1. sistem de calcul

2. componenta hardware

3. componenta software

4. placă de bază

5. memorie

6. microprocesor

7. programe

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

SCENARIU DIDACTIC

1. Momentul organizatoric:

Metoda: conversația

Timp: 5 minute

Activitatea profesorului: verifică prezența, asigură/pregătește cele necesare pentru

desfășurarea activității (fișe de lucru, PC, videoproiector).

Activitatea elevilor: Elevii pregătesc caietele.

2. Captarea atenției și prezentarea titlului lecției

Scop: Elevii să intre în atmosfera lecției cu atenție și curiozitate maximă.

Metode: conversația, jocul didactic, prezentarea plăcii de bază şi a microprocesorului.

Materiale didactice:

Componente hardware

Fișe de lucru

Timp:10 minute

Activitatea profesorului:

Prezintă o introducere în domeniu:

Calculatorul este un echipament electronic ce permite prelucrarea automată a datelor

sau realizarea unor sarcini cum ar fi calcule matemetice sau comunicaţii electronice, pe baza

unor seturi de instrucţiuni numite programe.

Programele sunt seturi de comenzi sau instrucţiuni, ce se execută într-o anumită ordine,

care sunt culese şi procesate de componentele electronice ale calculatorului, rezultatele fiind

stocate sau transmise componentellor periferice, cum ar fi monitorul sau imprimanta.

CALCULATORUL este o maşină care prelucrează automat informaţia.

- Pentru aceasta, trebuie să i se furnizeze datele pe care trebuie să le prelucreze (datele de

intrare) şi o listă de instrucţiuni (programul) care să îi spună cum să prelucreze aceste date.

Calculatorul va furniza utilizatorului rezultatele obţinute în urma prelucrării (datele de ieşire).

Solicită un voluntar pentru a lua placa de bază şi microprocesorul de pe catedră şi să circule

la fiecare elev pentru a identifica forma acestora.

Se analizează fiecare componentă hardware

Se vizionează filmele didactice

Utilizează această activitate pentru a începe o discuție despre importanța plăcii de bază şi a

microprocesorului

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

Anunță și scrie pe tablă titlul ”Arhitectura unui sistem de calcul: Placa de bază, CPU,

RAM, ROM” și obiectivele lecției.

Activitatea elevilor: Elevii, răspund solicitărilor profesorului, participă la jocul didactic,

notează titlul și obiectivele lecției.

3. Dirijarea învățării : C1, C2, C3

C1

Scop: Elevii vor descrie o activitate, folosind o secvență de pași.

Metode: conversația, explicația, jocul, exercițiul, învățare prin descoperire, observarea, studiul

de caz.

Materiale didactice: Anexa 1 - fișa de lucru

Timp: 35 minute

Activitatea profesorului:

Întreabă elevii dacă au mai auzit despre noțiunea de sistem de calcul și în ce context și îi

invită să spună ce cred ei că înseamnă.

Definește și explică elevilor noțiunea de sistem de calcul :

Sistemul de calcul este un ansamblu de două componente:

- componenta hardware - este numele dat părții fizice a calculatorului, tot ceea ce

putem vedea și atinge: monitorul, tastatura, mouse-ul, cutia unității centrale cu tot

ceea ce conține ea ;

- componenta software -este numele dat tuturor programelor ce sunt incluse într-un

sistem de calcul. Acestea au rolul de a face legătura dintre acțiunile utilizatorului cu

componenta hardware pentru a realiza diverse sarcini, cum ar fi să desenăm, să

jucăm un joc, să ascultăm muzică.

- Poate funcţiona un calculator doar cu componentele hardware?

Răspunsul este NU!

Sistemul de calcul este controlat de software, adică de programe. Un program

care rulează este încărcat în memoria internă de unde instrucțiunile sale sunt preluate

și executate de Unitatea Centrală de Procesare(în engleză Central Processing Unit).

Datele necesare rulării programului, numite și date de intrare, sunt preluate de la

dispozitivele de intrare și/sau memoria externă, apoi sunt prelucrate obținându-se

informații, numite și date de ieșire, care sunt fie salvate în memoria externă, fie livrate

mai departe prin intermediul dispozitivelor de ieșire

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

C2

Placa de bază şi microprocesorul

Una dintre componentele principale ale unui sistem de calcul este componenta

hardware, adică echipamentele fizice ce alcătuiesc un sistem de calcul.

În cadrul componentei hardware o piesă foarte importantă este placa de bază.

Ea este locul în care se interconectează celelalte piese ale componentei hardware

inclusiv procesorul.Interconectarea este realizată cu ajutorul unor conectori (deseori

numiți și conectori electrici)

Microprocesorul (CPU–central processing unit sau Unitatea centrala de

procesare )

Este singura componentă care poate recunoaşte şi executa instrucţiuni din

programe.

. Majoritatea procesoarelor folosite acum sunt digitale, deoarece informațiile

primite și prelucrate de procesor sunt șiruri de cifre de 0 și 1. O cifră 1 sau 0 formează

un bit. 8 biți formează un byte (octet, bait în română). Bitul se prescurtează b, iar byte-ul

B (octetul se prescurtează o).

Memoria internă

. Avem 2 tipuri de memorie internă:

a) RAM– Random Access Memory – memorie volatilă (este acea memorie care

se şterge la închiderea sistemului de calcul)

b) ROM– Read Only Memory – memorie care poate fi doar citită şi nu poate fi

ştearsă. Este o memorie permanentă.

În memoria RAM se încarcă programele care rulează.

Memoria ROM se utilizează pentru a memora informații/programe ce nu se modifică pe

durata de viață a computerului.De obicei în ROM se pun programe ce sunt utilizate

pentru configurarea și testarea plăcii de bază și a componentelor atașate, unele din

aceste programe fiind rulate la fiecare pornire a computerului. Deoarece a apărut

necesitatea îmbunătățirii acestor programe se folosesc, mai nou, memorii nevolatile ce

pot fi scrise în anumite condiții.

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

•Memoria externă este o memorie de arhivare, ceea ce înseamnă că asigură stocarea

datelor pe o perioadă de timp nedeterminată și în volume semnificative.

C3

Pentru a înțelege mai uşor importanţa şi rolul componentelor hardware se lansează un joc.

Elevii trebuie identifice cele trei componente şi să găsească cea mai potrivită

împerechere între elementele de pe prima coloană și cele de pe a doua coloană.

creier

ROM

Carte

SSD

Caiet

RAM

Se propune elevilor să compare un om cu un sistem de calcul. În această situaţie

componentele hardware ar fi ............................. (elevii răspund). Cum s-ar putea „îmbunătății” un

astfel de “sistem de calcul”. Se identifica componentele hardware si se fac comparaţii.

Pentru a înţelege de ce UCP-ul, Memoria Internă şi Memoria Externă sunt legate printr-o

magistrală, li se propune elevilor să îşi imagineze că cele 4 componente sunt camere şi ar trebui

să circule între oricare două dintre ele fără a trece prin una din celelalte camere. Cum

ar trebui să legi camerele?

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

Activitatea elevilor:

urmăresc explicațiile profesorului;

răspund solicitărilor profesorului;

completează fișa de lucru cu informațiile lipsă;

vin cu idei şi soluţii la cerinţele solicitate.

Strategii pentru lucrul diferențiat:

- elevii care lucrează mai repede discută cu profesorul soluția găsită .

- elevii care lucrează mai încet sunt îndrumați de profesor, acesta explicându-le ce au de făcut,

astfel încât să poată realiza sarcinile de lucru.

4. Tema pentru acasă : Să realizeaze un desen referitor la ultimul aspect discutat în

clasă.

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

Fişa 1

Din punct de vedere funcţional, arhitectura unui sistem de calcul este redată în schema

de mai jos:

Placa de bază

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

Microprocesorul

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

Fişa 2

Structura unui Calculator

Despre :

1. Structura unui calculator

2. Film demonstrativ

3. Aplicație practica virtuala

20 minute

Lectură suplimentară

Elementele placii de

baza Slotul pentru procesor - Este slotul (locasul) unde este introdus procesorul Sloturile pentru memoria RAM - Sunt sloturile unde sunt introduse placutele de memorie RAM Sloturile PCI (Peripheral Component Interconect) - Sunt sloturile unde sunt introduse placile periferice pe platforma PCI (ex.: placa audio, placa de retea, etc.) Slotul AGP (Accelerated Graphics Port) - A fost slotul vechi dedicat pentru placile video. Nu se mai fabrica placi de baza cu slot AGP. Sloturile PCI Express - Sunt sloturile unde sunt introduse perifericele pe platforma PCI Express, cum ar fi placile video. Conectorii SATA (Serial AT Attachment) - Sunt conectorii pentru dispozitivele cu cablu SATA (ex.: hard disk, DVD ROM, etc.) Conectorii IDE (sau PATA) (Integrated Drive Electronics / Parallel AT Attachment)- Sunt conectorii pentru dispozitivele cu cablu IDE (ex.: hard disk, CD/DVD-ROM, floppy, etc.) Porturile USB (Universal Serial Bus) - Sunt sloturile pentru dispozitivele USB Porturile PS/2 - Sunt mufele pentru tastatura si mouse Portul paralel - Este portul pentru

Invata care este Structura unui Calculator din punctul de vedere al

componentelor Hardware

Calculatorul este o unitate componenta a unui sistem de calcul, care

conține:

Placa de baza Placa de baza este placa principala dintr-un calculator. Pe ea se leagă intre ele absolut

toate componentele calculatorului.

https://www.youtube.com/watch?v=o8Syb-0LBX4

- Memoria - locul unde este executat programul.

Memorie de tip SCRIE si CITESTE (Random Access Memory -

RAM) care înregistrează temporar instrucțiuni si date, pe durata cat

calculatorul le folosește. De cate ori folosiți un program,

instrucțiunile ce-l alcătuiesc sunt stocate in memoria interna sau de

lucru. Orice informație introduceți in calculator este stocata in

memorie ca sa poată fi folosita ulterior

Memorie de tip CITESTE (Read Only Memory, ROM) care

stochează permanent instrucțiunile conform cărora calculatorul se

activează si comunica cu celelalte parți ale sale

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

conectarea dispozitivelor cu mufa pentru paralel. (ex.: imprimanta) Conectorul pentru sursa de alimentare - Este conectorul unde este introdusa mufa sursei de alimentare Conectorul de alimentare de 12v pentru procesor - Este o mufa speciala de alimentare pentru procesor Cipul BIOS - Este cipul care contine BIOS-ul (citeste mai multe despre BIOS) Bateria pentru CMOS (mai bine zis bateria pentru o anumita sectiune din cipul Southbridge, care e de tehnologie CMOS, evident) - Este bateria care alimenteaza CMOS-ul ca sa isi poata pastra setarile atunci cand calculatorul este oprit. Cipul si portul video integrat - Placa video integrata (nu toate placile de baza au placi video integrate) Cipul si mufele placii audio integrate - Placa audio integrata Cipul si portul Ethernet de retea integrat - Placa de retea integrata Northbridge (pentru informatii, vezi pagina dedicata) Southbridge (pentru informatii, vezi pagina dedicata)

Clasificarea memoriilor RAM:

Există două tipuri principale de memorii RAM: SRAM (static RAM) și

DRAM (dynamic RAM) În prezent cele mai folosite sunt plăcuțele de

memorie RAM dinamice, adică DRAM. Există 4 mari categorii de memorii

dinamice:

DDR1( Double Data Rate1);

DDR2 (Double Data Rate2);

DDR3 (Double Data Rate 3);

DDR4 (Double Data Rate 4)

https://www.youtube.com/watch?v=RSigQ2zboQ0

- Procesorul - are rolul de prelucrare (procesare) a informației.

Single Core - Procesor cu un singur nucleu

Dual Core - Procesor cu doua nuclee

Triple Core - Procesor cu trei nuclee

Quad Core - Procesoare cu patru nuclee (exemplu Intel Core i7)

Octa Core - Procesoare cu opt nuclee

https://www.youtube.com/watch?v=rxWLljYXLyU

Calculatorul personal este folosit acasă, la birou, in laborator, etc. Laptop–

ul este de dimensiuni mult mai mici, este mai ușor, seamănă cu o geanta

diplomat, este mai ușor de transportat si prezintă avantajul ca poate fi

alimentat de la baterii.

10 minute

https://www.youtube.com/watch?v=o8Syb-0LBX4

https://www.youtube.com/watch?v=RSigQ2zboQ0

https://www.youtube.com/watch?v=rxWLljYXLyU

https://www.youtube.com/watch?v=HhJJhtFvHPo

25 minute

Aplicație practica

http://portal.edu.ro/gimnaziu/materiale/PL-TIC-6-1/index.html

http://ael.ctcnvk.ro/eContent-TIC/PL-TIC-6-1-4%20lectii/

MOIZE FLORIN

BACAU SERIA 1 GRUPA 2

Fişă de evaluare

1. Care sunt componentele unui sistem de calcul?

2. Ce este placa de bază?

3. Care este rolul procesorului?

4. Ce este memoria internă?

Fşă de evaluare – Barem

Se acordă câte 2 puncte pentru răspuns corect şi 2 puncte din oficiu.