Upload
others
View
2
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
1
CCD GIURGIU
PORTOFOLIU
MODALITĂŢI DE REPREZENTARE A
EXPRESIILOR PRIN BLOCURI
GRAFICE
FORMATOR,
ALINA GABRIELA BOCA
FORMABIL
GRAD NADIA
25 OCTOMBRIE-18 NOIEMBRIE 2017
2
CUPRINS
1. Proiectarea unității de învățare…………………..3
2. Proiect de lecție…………………………………….5
3. Fișă de evaluare…………………………………….9
4. Barem……………………………………………...10
3
PROIECTAREA UNITĂŢII DE
ÎNVĂŢARE
• Unitatea de învăţământ: Scoala nr.5 Giurgiu
Profesor: GRAD NADIA
• Clasa/ Nr. Ore/săpt a V-a : /1 oră/săptămână
• Săptămâna/anul.2017
• Disciplina Informatică şi TIC
• Unitatea de învăţare: Sisteme de operare
• Nr. ore alocate: 3 ore
Conţinuturi Competenţe
specifice Activităţi de învăţare
Nr
ore
Resurse ( p r o c e d u r a l e
m a t e r i a l e , i n s t r u m e n t e
T I C )
Evaluare
1. Rolul unui sistem de
operare
2. Elemente de interfață
ale unui sistem de
operare. Organizarea
datelor pe suport extern
1.2. Utilizarea
eficientă a unor componente
software
-exersarea utilizării elementelor
de interfață, într-o aplicație
specifică sistemului de operare
-folosit (de exemplu un editor de
texte simplu sau un editor grafic),
cu evidenţierea rolului unui
sistem de operare.
-descrierea modului de organizare a
informațiilor pe suport extern și
exersarea modalităților de
lucru cu fișiere și directoare.
1h 1h
Manualul de Informatică şi TIC
pentru clasa a V-a, Editura
SIGMA
Explicaţia.
Demonstraţia.
Manualul de Informatică şi
TIC pentru clasa a V-a,
Editura SIGMA
Calculatoarele din laboratorul de
informatică Explicaţia
Demonstraţia cu ajutorul elevilor
Fişa de lucru
Fişa de lucru
4
3. Operații cu fișiere și
directoare
-realizarea într-o aplicație specifică
sistemului de operare sau într-un
utilitar specializat a principalelor
operații cu fișiere și directoare
(creare, ștergere, redenumire,
copiere, mutare,
căutare) în vederea organizării
resurselor digitale personale
1h
Manualul de Informatică şi
TIC pentru clasa a V-a,
Editura CORINT
Calculatoarele din laboratorul de
informatică Explicaţia
Demonstraţia cu ajutorul elevilor
Fişa de lucru
5
Proiect didactic
Titlul lecţiei: Modalităţi de
reprezentare a expresiilor prin
blocuri grafice
Obiectul:Informatică și TIC Data: 30.10.2017
Timpul acordat : 50 min. Clasa: a-V-a,
Tipul lecţiei: Transmiterea de cunostinte
Profesor: GRAD NADIA
Competenţe generale o Utilizarea responsabilă și eficientă a tehnologiei informației și comunicațiilor
o Rezolvarea unor probleme realizand un algoritm de rezolvare,specificand operatiile realizate in structura
alternativa
o Elaborarea creativă de mini proiecte care vizează aspectul de rezolvare a unor probleme, culturale și
personale, respectând creditarea informației și drepturile de autor
Competenţe specifice: 1.1.Utilizarea eficientă şi în condiţii de siguranţă a dispozitivelor de calcul
1.2. Utilizarea eficientă a unor componente software
Obiective operaţionale :
Informative Elevii vor fi capabili:
- Să identifice variabile
- Să identifice o structura alternativa
Formative Elevii vor şti:
- să declare variabile si constante respectând paşii de
realizare a acestora.
- să efectuieze operatia de citire respectând paşii de
realizare a acestora.
-să efectueze operația de scriere respectând paşii de
realizare a acestora.
-să efectueze operația de atribuire respectând paşii
de realizare a acesteia.
Afective Elevii vor putea:
- să înţeleagă noţiunea de expresii prin
blocuri grafice
Metode şi procedee didactice: Conversaţia euristică; Explicaţia;
Demonstraţia;
Mijloace de învăţare: Fişe de lucru; Calculatorul
Videoproiectorul
6
Material bibliografic: Informatică şi TIC, Manual pentru clasa a V-a, autor, editura: Sigma 2017
7
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
Etapele lecţiei
Timp
Activitatea desfăşurată de: Metoda de
activitate Profesor Elevi
0 1 2 3 4
Moment organizatoric 2’ Verifică prezenţa elevilor, pregătirea clasei pentru lecţie
Transmiterea
noilor
cunoștinţe
20’ 1. pe tablă titlul lecţiei : ” Modalităţi de reprezentare a expresiilor prin blocuri grafice” 2. Comunică obiectivele lecţiei
3. Prezintă definiția Expresia : este formată din constante, variabile și operatori. În mendiul de programare Scratch din paleta de blocuri de comandă alegem funcții (blocuri) pentru a programa activitatea personajelor/sprite-urilor (de exemplu pisicuța Scrathcy).
4.Se prwezinta grupul de funcții Date și Operatori. prezinta structura alternative: Variabilele sunt utile pentru a ține evidența valorilor care se schimbă într-un script în timpul unui joc.Pentru a defini variabile selectăm Scripturi și alegem opțiunea Date. Blocurile pentru variabile se activează după definirea lor. realizare a algoritmului va urmări câțiva pași esențiali 1) Se atribuie variabilei o denumire 2) Se bifează fie opțiunea pentru toate personajele, fie opțiunea doar pentru acest personaj 3) Se acționează tasta OK.
5. Exemplul 1) Fie atribuirea x←2017, prin care variabila x primește valoarea 2017; pentru a transcrie în Scratch această atribuire se folosește blocul:
Frontală
Individual
Discuţia
8
Consolidarea
noilor
cunoştinţe
20’ Exemplul 2) Fie secvența de două atribuiri de mai jos: y2017 yy-17 Pentru a transcrie în Scratch secvența dată se folosesc blocurile:
Operatorii utilizați în mediul de programare Scratch sunt: 1. Operatori matematici:
+ prin blocul - prin blocul * prin blocul / prin blocul 2. Operatori de comparație > prin blocul = prin blocul < prin blocul Atenție: în blocurile grafice din Scratch nu există operatorii ≥ ș𝑖 ≤. 3. Restul împărțirii întregi a unui număr la un alt număr:
4. Operatori logici: și sau
nu
. Fie secvența de atribuiri: x ←31
y←10
suma← x+y Secvența calculează în variabila suma rezultatul adunării numerelor naturale 31 și 10, memorate în variabilele x și y. Transcrierea secvenței de mai sus în Scratch este:
Elevii urmăresc
demonstraţia
Elevii notează
9
Feed-back
4’ Întreabă elevii despre noţiunile învăţate în ora respectivă
Ce este o expresie, ce sunt operatorii matematici. Cum se scrie structura
in Scratch.
Răspund la întrebările profesorului
Frontală Conversaţie
Evaluare şi notare
1’ Notează elevii care au dat răspunsuri corecte.
FIŞA DE EVALUARE
MODALITĂŢI DE REPREZENTARE A EXPRESIILOR PRIN
BLOCURI GRAFICE
CLASA A V-A
1. 2 puncte (4 x 0.5 p)
Completați spațiile libere din enunțurile de mai jos:
a)Un șir de instrucțiuni (numit în informatică secvență de instrucțiuni) care se execută
fiecare o singură dată, de la prima până la ultima instrucțiune din șir, poartă denumirea
......................................................................
b)Structura ........................ este folosită pentru a face alegerea între două
operații/instrucțiuni (sau secvențe de operații/instrucțiuni) după ce evaluezi o condiție.
C)Condiția sau expresia evaluată poate fi ............... sau .................................
d)Scratch este o aplicație cu ajutorul căreia poți realiza
.....................................................................................................
2. 3 puncte (3 x 1 p)
Asociați fiecărui exemplu/problemă tipul de structură secvențială sau structura
alternativă necesar pentru rezolvare.
Calculați media aritmetică a valorilor temperaturilor
înregistrate în ultima săptămână
La un circ au fost 30 adulți și cu 25 mai mulți copii. Câte
persoane au fost la circ?
Mircea poate promova la nivelul următor al unui joc dacă
obține un scor mai mare ca 4. Citind scorul lui Mircea,
afișează dacă acesta promovează la nivelul următor sau nu.
3. 4puncte (2 x 2 p)
a)Dacă a=4 și b=36 ce valoare va afisa
scriptul următor?
Răspuns.......................
b)Dacă a=90 și b=100 ce valoare va afisa
scriptul următor?
Răspuns.......................
Timp de lucru 15 minute 1 p oficiu
RĂSPUNSURI
FIŞA DE EVALUARE
MODALITĂŢI DE REPREZENTARE A EXPRESIILOR PRIN
BLOCURI GRAFICE
CLASA A V-A
1. 2 puncte (4 x 0.5 p)
Un șir de instrucțiuni (numit în informatică secvență de instrucțiuni) care se execută fiecare o
singură dată, de la prima până la ultima instrucțiune din șir, poartă denumirea de structură
liniară.
Structura alternativă este folosită pentru a face alegerea între două operații/instrucțiuni (sau
secvențe de operații/instrucțiuni) după ce evaluezi o condiție. Condiția sau expresia evaluată
poate fi adevărată sau falsă.
Scratch este o aplicație cu ajutorul căreia poți realiza povești interactive, jocuri, animații.
2. 3 puncte (3 x 1 p)
3. 4puncte (2 x 2 p)
a) 36.
b)10.
Calculați media aritmetică a valorilor
temperaturilor înregistrate în ultima
săptămână
structură secvențială
La un circ au fost 30 adulți și cu 25 mai
mulți copii. Câte persoane au fost la circ?
structură secvențială
Mircea poate promova la nivelul următor
al unui joc dacă obține un scor mai mare ca
4. Citind scorul lui Mircea, afișează dacă
acesta promovează la nivelul următor sau
nu.
structura alternativă
1 p oficiu