Click here to load reader
Upload
maria-bodrug
View
216
Download
2
Embed Size (px)
DESCRIPTION
fara comentarii
Citation preview
Proiect de lecţie
Divizibilitatea numerelor naturaleDivizor, multiplu, proprietăţi ale relaţiei de divizibilitate, criterii de divizibilitate.
Data:
Şcoala:
Clasa a VI-a
Profesor:
Disciplina: Matematică
Unitatea de învăţare: Mulţimea numerelor naturale
Subiectul: Operaţii cu numere naturale şi calcul cu puteri.
Tipul lecţiei: de fixare şi consolidare
Scopul lecţiei: aprofundarea cunoştinţelor
Competenţe specifice:
Identificarea în exemple, în exerciţii sau în probleme a noţiunilor: divizor, multiplu, numere prime, numere compuse;
Deducerea unor reguli de calcul cu puteri şi a unor proprietăţi ale divizibilităţii în mulţimea numerelor naturale, în exerciţii şi probleme;
Obiective operaţionale:
Elevul să enumere divizori şi multipli ai numerelor naturale;
Elevul să enunţe criteriile de divizibilitate;
Elevul să exemplifice numere prime, folosind definiţia unui număr prim;
Mijloace didactice: tabla, manualul, catalog.
1
Metode de învăţământ: conversaţia, exerciţiul, expunerea.
Materiale didactice: tabla, cretă, manuale, caiete.
.Forme de organizare a clasei:frontală.
Desfăşurarea activităţii:
2
Etapele lecţieiActivitatea profesorului
Activitatea elevului
Evaluarea Metode şi mijloace didactice
1. Moment organizatoric
Profesorul notează absenţii.
Se verifică prezenţa caietelor, manualelor.
Elevul de serviciu spune absenţii.
frontal
Metode: conversaţia.
Mijloace: catalogul
2. Verificarea conţinuturilor însuşite
Se realizează verificarea temei pentru acasă şi se discută exerciţiile ce au ridicat dificultăţi elevilor.
Elevii răspund întrebărilor profesorului şi pun întrebări din temă.
frontalMetode: expunerea, conversaţia.
3. Enunţarea titlului lecţiei şi a anumitor obiective
Titlul lecţiei:
Divizibilitatea numerelor naturale
Ca principale obiective:
Noţiunea de divizor, multiplu;
Proprietăţi ale relaţiei de divizibilitate;
Criterii de divizibilitate;
Numere prime, numere compuse.
Elevii notează titlul lecţiei şi ascultă obiectivele trasate de cadrul didactic.
frontal
Metode: conversaţia.
Mijloace: tabla, caiete.
Cand spunem că un număr natural a este divizibil cu un număr natural b?
3