10
PROIECT DE ACTIVITATE Învățătoare : Carajia Maria Data : 21 ianuarie 2015 Forma de organizare : training Unitatea de învăţământ : Liceul Teoretic Mihai Eminescu Subiectul: Formarea Obiectiv cadru : Exersarea abilităţilor de management al unui stil de viaţă de calitate Obiective operaţionale : O1: să explice noţiunea ,, conflict’’; O2: să identifice tipuri şi surse de conflict, căi de rezolvare şi evitare a conflictelor; O3: să evidenţieze importanţa comunicării în evitarea şi rezolvării conflictului. Strategia didactică : a) Metode şi procedee : conversaţia catehetică şi euristică , exerciţiul, explicaţia, exemplificarea, comparaţia, lucrul cu textul, problematizarea, munca independentă, demonstraţia b) Mijloace de învăţământ : schema la tablă, coli, fişe de lucru, texte literare ( Balada unui greier mic de George Topârceanu , Greierele şi furnica deMarin Sorescu ) c) Forme de organizare :activitate frontală, activitate pe grupe de 4 elevi,activitate individuală. Bibliografie : Consiliere şi orientare , Curriculum clasele V – VIII, Bucureşti, 2006 Gabriela Lemeni, Mircea Miclea, Consiliere şi orientare - Ghid de educaţie pentru carieră , Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004 Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb, Consiliere şi orientare- Ghid de educaţie pentru carieră.Activităţi pentru clasele V-VIII , Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004 Conflictele şi comunicarea.Un ghid prin labirintul artei de a face faţă conflictelor, Ed. ARC, 1998 Internet : www.didactic.ro, www.altastiinta.ro George Topârceanu, Versuri şi proză , Ed. Porto-Franco, 1991 Marin Sorescu, Singur printre poeţi , Ed. Junimea

conflictul 1

Embed Size (px)

DESCRIPTION

vx

Citation preview

PROIECT DE ACTIVITATE

PROIECT DE ACTIVITATE

nvtoare : Carajia MariaData: 21 ianuarie 2015Forma de organizare: trainingUnitatea de nvmnt : Liceul Teoretic Mihai EminescuSubiectul: Formarea Obiectiv cadru: Exersarea abilitilor de management al unui stil de via de calitate

Obiective operaionale :

O1: s explice noiunea ,, conflict; O2: s identifice tipuri i surse de conflict, ci de rezolvare i evitare a conflictelor; O3: s evidenieze importana comunicrii n evitarea i rezolvrii conflictului.

Strategia didactic :

a) Metode i procedee : conversaia catehetic i euristic , exerciiul, explicaia, exemplificarea, comparaia, lucrul cu textul, problematizarea, munca independent, demonstraiab) Mijloace de nvmnt : schema la tabl, coli, fie de lucru, texte literare ( Balada unui greier mic de George Toprceanu , Greierele i furnica deMarin Sorescu )c) Forme de organizare :activitate frontal, activitate pe grupe de 4 elevi,activitate individual.Bibliografie:

Consiliere i orientare, Curriculum clasele V VIII, Bucureti, 2006 Gabriela Lemeni, Mircea Miclea, Consiliere i orientare - Ghid de educaie pentru carier, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004

Gabriela Lemeni, Mihaela Porumb, Consiliere i orientare- Ghid de educaie pentru carier.Activiti pentru clasele V-VIII, Ed. ASCR, Cluj-Napoca, 2004 Conflictele i comunicarea.Un ghid prin labirintul artei de a face fa conflictelor, Ed. ARC, 1998

Internet: www.didactic.ro, www.altastiinta.ro George Toprceanu, Versuri i proz, Ed. Porto-Franco, 1991 Marin Sorescu, Singur printre poei, Ed. Junimea

Desfurarea activitii

I. Moment organizatoric

Pregtirea materialelor pentru nceperea training-ului.Se distribuie fiele de lucru.

II. Captarea ateniei

nvtorii sunt solicitai s descrie ce observ n desenele de pe fia de lucru 1, Surse ale conflictelor ( vezi anexa). Se solicit s identifice elemente componente ale unei imagini. Se evideniaz faptul c se pot percepe imagini diferite n acelai desen,ceea ce poate duce la contraziceri ntre diferite persoane i, deci, la conflict, dac nu exist comunicare, pentru a-l face pe interlocutor s adopte punctul tu de vedere.

III. Anunarea subiectului activitii, a tipului ei i precizarea obiectivelor IV. Conducerea nvrii

a) Discuie despre conflicte

Ce nseamn conflict? ncercai s formulai o definiie.

Ce imagine v vine n minte cnd cineva pronun acest cuvnt ?

b) Prezentarea sarcinilor de nvare

nvtorii sunt mprii n 4 grupe.Se stabilete modalitatea de rezolvare a sarcinilor date pe fia de lucru 2 : rspunsuri formulate prin lucru n grup i redactate pe o singur foaie de ctre fiecare grup.

Se citesc cele dou texte literare de pe fia de lucru 2 ( vezi anexa ).

c) Dirijarea procesului de nvare

Rezolvarea sarcinii de lucru de ctre fiecare grup, care ofer explicaii i ndrumri suplimentare acolo unde este nevoie.V.Evaluarea formativ

Se discut variantele de rspuns date i se sintetizeaz informaiile n fia de lucru 3, Arborele lui Sapiro (vezi anexa),evideniindu-se elementele conflictului identificat.Se caut modaliti de evitare i de rezolvare a conflictului,cutndu-se modaliti de conciliere prin contientizarea cauzelor.

Este analizat pro i contra comportamentul fiecruia dintre cele dou personaje.

VI. Asigurarea reteniei i a transferului

Bifai pe fia de lucru 1 verbele asociate ideii de conflict. Cnd apar conflictele ntre oameni ? Dai exemple de situaii.

Elevii sunt ndemnai s observe pe fia de lucru 1 clasificarea surselor de conflict.

Discuia despre desene de la nceputul activitii ar fi putut fi o surs de conflict ntre noi. Ce tip ar fi?

Ce asemnri importante exist ntre diferite tipuri de conflict ?

Cum sunt soluionate conflictele care au loc: n noi nine? / n clasa noastr ? / n coal ? / n familie ? / n comunitate ? / ntre noi i prietenii notri ?

Ar trebui s evitm s fim implicai n conflicte ?

Cum v-ai simit evitnd conflictele ?

Se fac aprecieri asupra activitii. Se anun tema pentru urmtoarea ntilnire.

CONFLICTUL Elevul trebuie s se adapteze mereu la mediul n care trieste, la evenimentele de via cu care este confruntat. El trebuie s nfrunte piedici, s nving fustrri sau s depeasc situaiile stresante.

De cele mai multe ori, elevul urmrete realizarea mai multori scopuri, aspiraii, dorine. Resursele endogene sau exogene de care dispune persoana uman sunt ns limitate. Astfel, realizarea unor scopuri blocheaz sau anihileaz realizarea altora. Din punct de vedere psihologic, atunci cnd se npune o alegere ntre motive diferite, mutual exclusive, apare un conflict. n acest caz, asupra individului se exercit dou sau mai multe fore cu valene diferite, dar de intensitate aproximativ egal. n funcie de caracterul (valenele) acestor fore se pot distinge trei tipuri de situaii conflictuale.

Conflictul atracie- atracie ( A-A )

Este situaia n care alternativele puse n faa individului sunt la fel de dezirabile, adic ambele valene sunt pozitive. De obicei n cazul acestui tip de conflict, deciziile sunt luate rapid, dup o scurt perioad de oscilaie. Uneori, ns, cnd alegerea este foarte important (alegerea profesiunii, partenerului de via etc.), conflictul atracie-atracie poate genera comportamente neadaptative.

Conflictul evitare evitare ( E- E )

Apare n cazul n care subiectul trebuie s aleag ntre variante la fel de indezirabile (ambele valene sunt negative). Uneori se caut rul cel mai mic, alteori soluia apare n evaziunea fizic sau imaginar ori n comportare agresiv.

Conflictul atracie evitare ( A E )

Apare atunci cnd un scop/alternativ are att aspecte (valene) pozitive ct i negative. n psihologia animal, s-a constatat experimental c administrarea concomitent a hranei i a unui oc electric duce la apariia de conflictte A E. Ca urmare, subiectul i dezvolt o atitudine ambivalent, simndu-se n acelai timp atras i respins de un obiectiv-scop sau o sarcin. Acest tip de conflict este cel mai frecvent n viaa de zi de zi. El apare mai ales sub forma alegerii ntre dou sau mai multe balternative care au simultan att valene pozitive ct i negative.

Pentru cercetarea situaiilor conflictuale s-a propus noiunea de gradient. El desemneaz variaia triei rspunsului n funcie de distana pn la obiectul-scop. Deci, el exprim modificrile n intensitatea motivaiei nregistrate pe msura apropierii de scopul vizat. Investigaiile asupra gradientului au pus n eviden o serie de regulariti:

Atracia crete pe msura apropierii de obiectul- scop; cu ct suntem mai aproape de realizarea unui scop cu att crete motivaia elevului pentru obinerea lui.

Evitarea (respingerea) crete odat cu apropierea de situaia indezirabil. Proximitatea unui stimul sau situaii negative crete motivaia elevului pentru evitarea ei. Imiena pedepsei, de pild, stimuleaz comportamentele de eludarea ei.

Gradientul eviterii crete mai rapid dect gradientul de atracie (apropiere). Acest principiu explic comportamentul ambivalent ce apare n situaiile conflictuale de atracie-evitare.

Fazele de evoluie a conflictului n grupAnalistul Donelson a descris modelul de dezvoltare a conflictului in grup prin 5 etape relative distincte:

# Dezacordul debuteaz prin:- simple neitelegeri,- diferenierea indivizilor sau grupului prin modul lor de a fi i a gndi pseudoinelegeri- divergente minore, nesemnificative pentru interaciunea sociala, de grup, dar care necontrolate la timp, pot degenera in conflicte reale.

# Confruntarea- adnceste diferenele intre indivizi, grupuri, clase, acestea fiind percepute de ctre prile in conflict ca importante pentru interactiunea de grup, ca ameninnd unitatea grupului,- in aceast faz fiecare parte ii susine poziia sa, accentund-o pe baza unei ideologii justificative,- fiecare parte subliniaz erorile din gndirea celeilalte,- persuasiunea devine exagerat, poate degenera in aciuni de for cu efect de bumerang asupra prilor.- este faza n care fiecare parte se convinge pe ea nsi ca trebuie s conving adversarul s-i schimbe prerea, s renune la poziia lui, acceptnd argumentele sale- expresia emoional domin asupra argumentelor logice- sunt antrenate mecanisme psihologice i interpersonale ale luptei care duc la stres crescut, tensiuni, frustrri succesive ce antreneaz n lan: ostiliti, forme de violen (fizic/de limbaj).- rata comunicarii in grup scade- lipsa de ncredere crete- apare necesitatea unei soluii.

# Escaladarea- distruge normele reciprocitii pozitive, inlocuindu-le cu unele de tip negative care susin un comportament concurenial exagerat- tensiunea i ostilitile din grup sunt scpate de sub control- reacia de auto-aprare a fiecrei pri strnete violene fizice i simbolice, agresitatea maxim- in aceast etap conflictul atinge punctul culminant de vrf care poate distruge total interaciunea de grup, ajungnd uneori chiar pna la distrugerea fizic a prilor sau poate reface interaciunea de grup printr-o schimbare structurala.

# De-Escaladarea Escaladarea conflictului e urmat firesc de orientarea spre soluii raionale de rezolvare a conflictului prin:- intervenii legale de tip instituional- negocieri i compromisuri treptate- stimularea posibilitilor de comunicare deschis ntre pri- captarea bunvoinei prii adverse- apariia celei de a treia pri in calitate de mediator, moderator, facilitator, diplomat, sftuitor etc

# Rezolvarea compromisul final cerut de rezolvarea conflictului nu trebuie s fie privit de nici una din prile ca un semn al slbiciunii sale, trebuie doar apreciat prin funcia sa pozitiv integrativ, pentru unitatea, echilibrul sistemului i pacea social.; rezovarea prin crearea unui echilibru instabil nu este o soluie constructiv, acesta, la cel mai mic semn de tensiune va reaciona destructiv asupra prilor i va genera un nou conflict.

Fiecare cadru didactic trebuie s cunoasc factorii care conduc la conflict, frustrare (agenii acestora), cum poate fi identificat acesta i ce se poate face pentru eliminarea sau reducerea lui. Lucrnd mpreun cu elevii i utiliznd tehnici moderne de recunoatere i de redresare, pot fi evitate aceste probleme.