24
CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1 Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi Kelas : Tahun 2 Venus Tarikh : 8 Februari 2012 (Rabu) Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 25 orang Bidang Pelajaran : Sains Hayat - Haiwan Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk hidup. Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat perlindungan. 2.1.2 Menyatakan kepentingan keperluan asas kepada haiwan. 2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan atau lisan. Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid dapat : A Menguasai isi kandungan a. menyatakan empat keperluan asas haiwan

Contoh RPH DST Tahun 2

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Contoh RPH DST Tahun 2

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 1

Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Kelas : Tahun 2 Venus

Tarikh : 8 Februari 2012 (Rabu)

Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 25 orang

Bidang Pelajaran : Sains Hayat - Haiwan

Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas

untuk hidup.

Standard Pembelajaran : 2.1.1 Mengenalpasti keperluan asas haiwan iaitu

makanan, air, udara dan tempat perlindungan.

2.1.2 Menyatakan kepentingan keperluan asas

kepada haiwan.

2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran,

TMK, penulisan atau lisan.

Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,

murid dapat :

A Menguasai isi kandungan

a. menyatakan empat keperluan asas haiwan

haiwan iaitu makanan, air, udara dan tempat

perlindungan dalam lembaran kerja yang diberi.

b. menyatakan kepentingan keperluan asas

kepada haiwan secara lisan.

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan

strategi berfikir

a. berbincang bagi mengenalpasti keperluan

asas bagi haiwan untuk terus hidup.

b. membuat pemerhatian dan pengelasan haiwan

berdasarkan tempat perlindungan.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.

Page 2: Contoh RPH DST Tahun 2

a. mensyukuri nikmat yang dikurniakan oleh

Tuhan semasa menyatakan kepentingan

keperluan asas kepada haiwan.

b. menghargai keseimbangan alam semulajadi

kepada semua benda hidup.

Konsep/ prinsip/ hukum/ teori :

Keperluan asas haiwan

a. makanan

b. air

c. udara

d. tempat perlindungan

Bahan, peralatan dan bahan sumber :

Klip video.

Kad gambar haiwan – 13 keping.

Dokumen persembahan powerpoint tentang keperluan asas

haiwan

Lembaran kerja 1 dan 2 – Penaksiran

Lembaran kerja 3 – Pengayaan

Lembaran 4 - Pemulihan

Langkah berjaga-jaga : -

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui secara umum tentang apa

yang haiwan perlukan untuk hidup berdasarkan

rencana sains, bacaan dan juga pengalaman seharian.

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : 1.1.2, 2.1.4, 3.1.2 dan 4.1.1

Langkah/

Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi

(5 minit)

Keperluan

asas haiwan

1. Guru

menayangkan klip

video tentang harimau

yang sedang

mengejar rusa.

1. Murid

memerhatikan

tayangan klip video

yang ditayangkan

Strategi/

Teknik :

Penyoalan

seluruh

Page 3: Contoh RPH DST Tahun 2

2. Guru menyoal

murid selepas

tayangan klip video

tersebut

Contoh :

a) Apakah yang

sedang dilakukan oleh

harimau tersebut.

b) Mengapakah

harimau memakan

rusa tersebut?

c) Apa yang akan

terjadi jika harimau itu

tidak makan?

d) Selain dari

makanan, apakah

perkara lain yang

harimau perlukan

untuk terus hidup?

oleh guru.

2. Murid menjawab

soalan yang

dikemukakan oleh

guru.

Contoh :

a) Sedang makan

rusa itu, cikgu.

b) Harimau lapar,

cikgu.

c) Ia akan mati, cikgu.

d) Murid memberi

pelbagai jawapan.

kelas.

Langkah 1

(10 minit)

Persembahan

powerpoint

tentang

empat

keperluan

asas haiwan

1. Guru menayangkan

persembahan

powerpoint tentang

keperluan asas

haiwan.

1. Murid

memerhatikan

persembahan

powerpoint yang

ditayangkan oleh

Strategi/

Teknik :

Perbincan-

gan

kumpulan.

Pembentan

Page 4: Contoh RPH DST Tahun 2

dan

kepentingan

nya. 2. Guru

membimbing murid

untuk menyatakan

keperluan asas

haiwan dengan

mengemukakan

soalan.

Contoh :

a) Selain dari

makanan, apakah

lagi keperluan

asas haiwan yang

lain?

guru.

2. Murid

menyatakan

empat keperluan

asas haiwan dengan

bimbingan guru.

Murid menjawab

soalan yang

dikemukakan.

Contoh :

a) Air, udara dan

tempat berlindung,

cikgu.

gan hasil.

Penyoalan

Langkah 2

(15 minit)

Aktiviti

kumpulan

-perbinca-

ngan

1. Seterusnya, guru

menampalkan

empat keping gambar

haiwan yang sedang

mendapatkan

keperluan asas di

papan putih.

Contoh :

Gambar A Gambar B

Gambar C Gambar D

2. Guru meminta

murid berbincang

dalam kumpulan dan

1. Murid

memerhatikan

gambar yang

dipamerkan oleh guru.

2. Murid berbincang

bersama ahli

kumpulan.

Strategi/

Teknik :

Perbincang

an

Kemahiran

saintifik

dan nilai

Page 5: Contoh RPH DST Tahun 2

mengenalpasti

keperluan asas yang

diperlukan oleh

haiwan tersebut

berdasarkan gambar.

3. Guru meminta

seorang wakil dari

setiap kumpulan untuk

membentangkan hasil

perbincangan.

4. Guru menyoal

Murid. Contoh :

a) Apakah yang

sedang dilakukan oleh

haiwan-haiwan

tersebut?

b) Cuba kamu

senaraikan empat

keperluan asas

haiwan yang utama?

3. Wakil murid dari

setiap kumpulan

membentangkan hasil

perbincangan. Murid

lain mendengar

dengan teliti dan

membuat

perbandingan.

4. Murid menjawab

soalan guru.

Contoh :

a) Zirafah sedang

minum air, kambing

sedang makan

rumput, ikan sedang

bernafas dan burung

berlindung, cikgu.

b) Makanan, air,

udara dan tempat

berlindung, cikgu.

murni :Bek

erjasama.

Page 6: Contoh RPH DST Tahun 2

Langkah 3

(10 minit)

Perbincangan

tentang

kepentingan

keperluan

asas kepada

haiwan.

1. Guru berbincang

bersama murid

tentang kepentingan

keperluan asas

kepada haiwan.

2. Guru menyoal

murid.

Contoh :

a) Apakah

kepentingan keperluan

asas tersebut kepada

haiwan?

b) Apakah yang akan

terjadi kepada haiwan

tersebut jika tidak

mendapat

keperluan asas

yang cukup?

3. Guru menegaskan

bahawa haiwan

perlu hidup untuk

menyeimbangkan

alam semula jadi.

1. Murid berbincang

bersama guru tentang

kepentingan

keperluan asas

kepada haiwan.

2. Murid menjawab

soalan guru.

Contoh :

a) Makanan dan

air untuk ia membesar

dan memberi tenaga,

udara untuk bernafas

dan tempat

perlindungan supaya

ia selamat dari

gangguan musuh dan

cuaca, cikgu.

b) Haiwan akan

mati, cikgu

3. Murid mendengar

penjelasan guru.

Strategi/

Teknik :

Perbincang

an

Penyoalan

Langkah 4 Penilaian- 1. Guru memberi 2. Murid Strategi/

Page 7: Contoh RPH DST Tahun 2

(10 minit) Lembaran

Kerja 1 dan 2

murid Lembaran Kerja

1 dan 2 untuk

dilengkapkan.

2, Guru berbincang

bersama murid bagi

menyemak jawapan

yang dibuat.

melengkapkan

Lembaran Kerja 1 dan

2.

2. Murid menyemak

jawapan bersama

guru.

Teknik :

Penyoalan

Penutup

(10 minit)

Kesimpulan 1. Guru meminta

murid menyenaraikan

semula empat

keperluan asas

haiwan secara

lisan dan bertulis.

(Lembaran Kerja1 & 2)

2. Guru membimbing

murid membuat

kesimpulan.

1. Murid menyebut

semula empat

keperluan asas

haiwan dan

melengkapkan

Lembaran Kerja

1 dan 2.

2. Murid dibimbing

membuat kesimpulan

dengan bimbingan

guru.

Strategi/

Teknik :

Penyoalan

untuk

membuat

kesimpulan

Refleksi : a) 23 orang murid mencapai objektif.

- Lembaran kerja 3.

b) 2 orang murid tidak mencapai objektif

- Murid diberi lembaran kerja 4.

Page 8: Contoh RPH DST Tahun 2

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2

Mata pelajaran : Dunia Sains dan Teknologi

Kelas : Tahun 2 Venus

Tarikh : 22 Februari 2012 (Rabu)

Masa : 8.10 pagi-9.10 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 25 orang

Bidang Pelajaran : Sains Hayat

Standard Kandungan : 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas

untuk hidup.

Standard Pembelajaran : 2.1.5 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwanseperti sarang, reban, lubang, atas pokok, kan-dang, gua,di dalam air, dalam tanah dan di celah batu atau kayu.

2.1.6 Menyatakan kepentingan haiwan kepada manusia, tumbuhan dan haiwan lain.

2.1.7 Menjelaskan pemerhatian melalui lakaran, TMK,

penulisan atau lisan.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

A Menguasai isi kandungan

a. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga contoh

Page 9: Contoh RPH DST Tahun 2

haiwan berdasarkan tempat perlindungan haiwan seperti sarang, reban, lubang, atas pokok, kan-dang, gua,di dalam air, dalam tanah dan di celah batu atau kayu.

b. Menyebut satu kepentingan haiwan kepadamanusia, tumbuhan atau haiwan lain secaralisan.

B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi

berfikir

a. mengumpul dan mengelaskan haiwan

berdasarkan tempat perlindungan.

b. menghubungkaitkan kepentingan haiwan

kepada manusia, tumbuhan dan haiwan lain.

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni.

a. bekerjasama semasa menjalankan aktiviti

kumpulan.

b. Jujur dan tepat dalam merekod dan mengesahkan

data semasa aktiviti kajian lapangan.

c. Minat dan bersifat ingin tahu terhadap alam

sekeliling semasa aktiviti kajian lapangan.

Konsep/ prinsip/ hukum/ teori :

Tempat perlindungan haiwan

a. sarang f. gua

b. reban g. di dalam air

c. lubang h. dalam tanah

d atas pokok i. celah tanah

e. kandang k. celah batu

Bahan, peralatan dan bahan sumber :

Kad gambar haiwan dan tempat perlindungannya – 5 keping

Dokumen persembahan powerpoint

- haiwan dan tempat perlindungannya.

- lagu “Old Mac Donald Had A Farm”

Page 10: Contoh RPH DST Tahun 2

Lembaran kerja 1 dan 2 – Penaksiran

Lembaran Kerja 3 – Pemulihan

Lembaran kerja 4 – Pengayaan

Langkah berjaga-jaga : 1. Guru mesti sentiasa mengawal disiplin murid semasa

membawa mereka ke luar kelas.

2. Murid hanya diminta melihat dan tidak menyentuh

haiwan yang diperhatikan.

3. Hanya guru sahaja yang dibenarkan mengalih atau

mengubah pasu, batu atau kayu.

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui serba sedikit mengenai

tempat perlindungan haiwan berdasarkan pengalaman

seharian dan rencana sains yang ditonton dan juga dari

bahan bacaan.

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Set Induksi

(5 minit)

Tempat tinggal

haiwan

1. Guru

menayangkan

sekeping gambar

haiwan di skrin

putih.

Contoh :

2. Guru menyoal

murid tentang apa

yang dilihat dalam

gambar yang

ditayangkan.

1. Murid

memerhatikan

gambar yang

ditayangkan oleh

guru di skrin putih.

2. Murid menjawab

soalan yang

dikemukakan oleh

guru. Contoh :

a) Sarang burung,

Strategi/

Teknik :

Penyoalan.

Page 11: Contoh RPH DST Tahun 2

Contoh :

a) Cuba kamu

nyatakan, apa

yang

kamu perhatikan

dalam gambar di

atas.

b) Burung apakah

yang mempunyai

sarang seperti itu?

c) Apakah

kegunaan

sarang tersebut

kepada burung

tempua itu?

3. Guru

menegaskan

kepada murid

bahawa setiap

haiwan

mempunyai

tempat

perlindungan

masing-masing.

cikgu.

b) Burung tempua,

cikgu.

c) Sebagai tempat

berlindung, cikgu.

3. Murid

mendengar

penjelasan guru.

Langkah 1

(20 minit)

Kajian

Lapangan

1. Guru memberi

arahan dan

menegaskan

tentang langkah-

langkah

keselamatan

sebelum

membawa murid

1. Murid

mendengar

arahan guru

dengan teliti

terutama tentang

langkah-langkah

keselamatan

sebelum

Strategi/

Teknik :

Kajian

Lapangan

Sikap saintifik

dan nilai murni:

Page 12: Contoh RPH DST Tahun 2

untuk melakukan

kajian lapangan.

2. Guru membawa

murid ke Taman

Sains yang

terletak di hujung

padang.

3. Guru meminta

murid mendengar

arahannya dengan

teliti. Kawasan

kajian dibahagikan

kepada tiga iaitu :

a) Bawah pasu

bunga

menjalankan aktiviti

kajian lapangan.

2. Murid mengikut

guru keluar ke

Taman Sains

dalam dua barisan.

3. Murid

mendengar

arahan guru

dengan teliti.

Bekerjasama

b) Celah batu.

c) Kawasan kayu

reput/ celah kayu.

4. Guru

mengalihkan pasu

bunga,

mengangkat batu

dan menguis

celah-celah kayu.

5. Guru meminta

murid

memerhatikan jika

terdapat haiwan di

kawasan kajian

4. Murid

memerhatikan

kawasan tersebut

dengan teliti.

5. Murid memerhati

dan menyebutkan

nama haiwan yang

terdapat di

kawasan tersebut

Page 13: Contoh RPH DST Tahun 2

tersebut.

6. Guru meminta

murid merekodkan

pemerhatian

mereka dengan

menamakan

haiwan yang

mungkin berada di

tiga kawasan

tersebut dalam

Jadual 1 yang

diberikan.

7. Guru meminta

murid kembali ke

kelas selepas

selesai aktiviti

pemerhatian.

secara lisan.

6. Murid

merekodkan

pemerhatian

mereka ke dalam

Jadual 1 yang

dibawa bersama.

7. Murid kembali ke

kelas secara

teratur.

Langkah 2

(5 minit)

Pembentangan

hasil kajian

1. Guru meminta

seorang wakil

murid untuk

membentangkan

hasil kajian

mereka di

hadapan kelas.

1. Seorang wakil

murid yang terpilih

membentangkan

hasil kajian. Murid-

murid lain

mendengar

dan

membandingkan

hasil kajian

mereka.

Strategi/

Teknik :

Perbincangan

Langkah 3

(10 minit)

Pemerhatian 1. Guru

menayangkan

lima keping

gambar haiwan

melalui skrin putih.

1. Murid

memerhatikan

gambar haiwan

yang dipamerkan.

Strategi/

Teknik :

Penyoalan

Page 14: Contoh RPH DST Tahun 2

2. Guru meminta

murid

mengenalpasti

haiwan dan tempat

tinggal yang

ditunjukkan

3.Guru menyoal

murid. Contoh :

a) Haiwan apakah

yang kamu lihat

dalam gambar ini?

2. Murid

mengenalpasti

haiwan dan tempat

tinggalnya

berdasarkan

gambar yang

ditunjukkan.

3.Murid menjawab

soalan guru

berdasarkan

gambar-gambar

yang ditayangkan.

Contoh :

a) Lebah madu,

cikgu.

b) Cuba kamu

nyatakan,

dimanakah haiwan

ini tinggal?

4. Guru

menggunakan

persembahan

powerpoint untuk

menunjukkan

haiwan dan tempat

tinggalnya.

5.Guru memberi

peluang kepada

wakil dari lima

kumpulan untuk

cuba

b) Dalam sarang,

atas pokok,

cikgu.

4. Murid

memerhatikan

persembahan

powerpoint yang

guru tayangkan.

5. Murid

menyelesaikan

aktiviti dalam

persembahan

Page 15: Contoh RPH DST Tahun 2

menyelesaikan

aktiviti yang

terdapat dalam

persembahan

powerpoint

tersebut.

powerpoint yang

guru

persembahkan.

Langkah 4

(10 minit)

Aktiviti kumpulan

-Perbincangan

1. Guru

membincangkan

bersama murid

tentang

kepentingan

haiwan kepada

manusia, tumbuhan

dan haiwan lain

dengan merujuk

kepada peta minda

yang disediakan.

1. Murid

berbincang

bersama guru

mengenai

kepentingan

haiwan kepada :

a) manusia-

sebagai sumber

makanan

membantu

membuat kerja,

Strategi/Teknik:

Penyoalan,

perbincangan

alat

pengangkutan,

sumber ekonomi.

b) haiwan lain-

sebagai sumber

makanan.

c) tumbuhan-

membantu

menyebarkan biji

benih,

membekalkan

sumber tenaga

kepada haiwan

Langkah 5

(5 minit)

Penilaian-

Lembaran Kerja

1 dan 2

1. Guru

memberikan

Lembaran Kerja 1

dan 2 untuk

3. Murid

menjawab

Lembaran Kerja

1 dan 2

Strategi/Teknik :

Penyoalan

Page 16: Contoh RPH DST Tahun 2

dilengkapkan oleh

murid.

2. Guru berbincang

bagi menyemak

jawapan murid.

2. Murid

berbincang

bersama guru.

Penutup

(5 minit)

Kesimpulan 1. Guru

membimbing

murid untuk

membuat

kesimpulan dengan

menyatakan

bahawa haiwan

perlu mempunyai

tempat tinggal yang

merupakan

salah satu dari

keperluan asasnya.

2. Guru

mempersembahkan

persembahan

powerpoint untuk

memperdengarkan

lagu ”Old Mac

Donald”

dan menyanyi

bersama-sama

murid.

3. Guru meminta

murid menjawab

Lembaran Kerja 1

1. Murid

dibimbing oleh

guru membuat

kesimpulan.

2. Murid-murid

menyanyi

bersama dengan

guru.

3. Murid

melengkapkan

Lembaran Kerja

Strategi/Teknik :

Penyoalan

Page 17: Contoh RPH DST Tahun 2

dan 2. 1 dan 2.

Refleksi : 1. 23 orang murid mencapai objektif.

- Diberi Lembaran Kerja 3 sebagai pengayaan.

2. 2 orang murid tidak mencapai objektif.

- Diberi Lembaran Kerja 4 sebagai pemulihan.