Copic

Embed Size (px)

Citation preview

  • 8/9/2019 Copic

    1/2

    PRIPREMA NASTAVNIKA ZA SAT

    Nastavna jedinica: Branko opi, Izokrenuta pria

    PRIJE OBRADE NASTAVNE JEDINICE

    1) Motivacija:

    a) U emu je znaaj ove nastavne jedinice?Uenici e otkriti koliko smisao cjeline teksta zavisi od smisla reenica a kolikosmisao reenice od znaenja rijei. Prostom zamjenom subjekta i objekta sasvimobine stvari postaju neobine, nemogue, ali istovremeno i smijene.Uenici e razgovarajui i razmiljajui o ovome shvatiti da se jezikom moe igrati, ida je jedna od osobina jezike umjetnosti (knjievnosti) upravo to da jezik koristi naneki drugaiji i manje uobiajen nain.

    b) U kakvoj je vezi sa ve obraenim gradivom, ako i onim koje u tek obraivati? Ova nastavna jedinica u vezi je sa nastavnim jedinicama koje su obraivale funkcijerijei u reenici. Takoer, i sa narodnim priama.

    c) Kakve mogunosti ova nastavna jedinica prua za kritiko miljenje?Pitanje o strahu, o razlozima za strah, o nainu da se strah pobijedi, jesu jedan odnaina da uenici taj osjeaj shvate i da pokuaju da ga kontroliu ili da mu sesuprotsave.

    2) Cilj:a) Kakvo e znanje biti prenijeto uenicima?Uenicima e biti prednijeto znanje da se o ozbiljnim stvarima moe govoriti i naaljiv nain, i da je umjetnost (knjievnost) splet jednog i drugog da je vano i onoKAKO se neto ispria, ali istovremeno i TA se ispria.

    b) ta e uenici uiniti s tim znanjem (zato im je potrebno)?Uenici e usmjeriti svoju panju na OBA aspekta neijeg iskaza na ono o emugovori, ali i na ono kako govori. Takvo znanje (sposobnost) presudno je u kritikomvrednovanju knjievnih djela, ali, sigurno, i obinih iskaza ili tekstova.

    3) Preduvjet: ta uenik mora znati da bi uspjeno savladao sadraj ove nastavnejedinice?itati, razumjeti proitano, razgovarati s prijateljima iz razreda.

    4) Ocjenjivanje: Koji e se dokazi uenja od uenika traiti?Aktivnosti tokom asa: jasno itanje, jasno razumijevanje i jasno izraavanje stavova.Priprema za as.

    5) Grupisanje: Kako grupisati uenike? U kojim dijelovima aktivnosti?

    ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

    Uvodni dio / EvokacijaUenicima ranije rei da se pripreme za as tako to e izabrati jedan od zadataka:a) uraditi istraivanje na temu Stare igre (razgovori s komijama, ukuanima, sastarijima koji pamte te igre.) i na asu ispriati/pokazati jednu staru igrub) pronai fotografije starih igarac) istraiti problem podjele igara na muke i ensked) izmisliti jednu novu igru (opisati je, pokazati, napisati pravila)

  • 8/9/2019 Copic

    2/2

    e) opisati neku igru koja se moe igrati rijeimaZadatke uenici treba da predaju nekoliko dana prije asa, kako bi se nastavnikpripremio, pregledao, ocijenio i izabrao najbolje.as poeti razgovorom predstavljanjem najboljih radova.Ovaj dio zavriti nekom igrom rijeima. (Ako uenici nemaju svoj prijedlog, ondaigrom lanac rijei)Navesti uenike da se prisjete koju slubu rijei mogu imati u reenici. Posebnonaglasiti slubu subjekta, objekta, priloke odredbe. Zamijeniti u nekoj reenici

    subjekat sa objektom ili prilokom odredbom. Npr. Jutros je uenik stao na korubanane. = Jutros je banana stala na koru uenika.Moe li se ovako ispriati cijela pria?

    Glavni dio / Razumijevanje znaenjaNastavnik/ica ita tekst Izokrenuta pria Branka opia.Igra: uenici se ne smiju nasmijati dok sluaju tekst (nastavnik ih moe pokuatinasmijati!).

    Organizovati suenje djedu.Odabrati uenike koji su u pripremama za as pokazali interes i znanje (ili one zakoje nastavnik zna da umiju i ele uestvovati) da budu tuitelj, advokat, zapsiniar,

    porota Nastavnik je sudija.Tuitelj treba da pokae u emu je djedova krivica, a advokat treba da djeda opravdaili odbrani.

    Zavrni dio / RefleksijaSudija treba da donese presudu, pri tome naglaavajui STRAH kao uzrok incidenta.as zavriti razgovorom o tome ko se ega boji, ko je i kada pokazao hrabrost.To moe biti i zadatak za rad kui:a) spisak strahova (deset stvari kojih se uenik ili uenica najvie boje)b) opis dogaaja na temu: Kako sam ispao/ispala kukakvica.