13
ŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII „Ion Creangă” PROIECT DIDACTIC DATA: 14.12.2010 CLASA: a III-a PROPUNĂTOR: COSERU FLORENTINA OBIECTUL: STIINTE ALE NATURII SUBIECTUL: CORPUL OMENESC TIPUL: predare - învăţare - evaluare UNITATEA DE ÎNVATARE: CARACTERISTICI ALE CORPURILOR CU VIATA OBIECTIVE a) de referinţă: 1.1. să indice asemănări şi deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaţii proprii 1.3. să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate şi asupra experimentelor realizate b) operaţionale: O1 să discute despre fiinte O2 să exprime pareri cu privire la importanta calitatii vietii O3 să descrie partile corpului, argumentand importanta fiecareia O4 să compeleteze imaginile O5 sa formuloeze raspunsuri corecte la intrebari O6 sa construiasca diagrama Venn O7să –si formeze abilitati de lucru in echipa FORME DE ORGANIZARE: a) a conţinuturilor: interogatorie, interdisciplinară b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri

Coseru Florentina Stiinte III

Embed Size (px)

DESCRIPTION

vgv

Citation preview

Page 1: Coseru Florentina Stiinte III

ŞCOALA: Şcoala cu clasele I-VIII „Ion Creangă”

PROIECT DIDACTIC

DATA: 14.12.2010CLASA: a III-aPROPUNĂTOR: COSERU FLORENTINAOBIECTUL: STIINTE ALE NATURIISUBIECTUL: CORPUL OMENESCTIPUL: predare - învăţare - evaluareUNITATEA DE ÎNVATARE: CARACTERISTICI ALE CORPURILOR CU VIATA

OBIECTIVEa) de referinţă: 1.1. să indice asemănări şi deosebiri dintre corpuri pe baza unor observaţii proprii

1.3. să comunice în forme diverse observaţii şi comparaţii asupra corpurilor studiate şi asupra experimentelor realizate

b) operaţionale:

O1 să discute despre fiinte O2 să exprime pareri cu privire la importanta calitatii vietii O3 să descrie partile corpului, argumentand importanta fiecareia O4 să compeleteze imaginile O5 sa formuloeze raspunsuri corecte la intrebari O6 sa construiasca diagrama Venn O7să –si formeze abilitati de lucru in echipa

FORME DE ORGANIZARE:a) a conţinuturilor: interogatorie, interdisciplinară

b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri

TIPURI DE INTERACŢIUNI: profesor- elev, elev-profesor, elev-elev

TIPURI, FORME, STRATEGII ŞI INSTRUMENTE DE EVALUARE: orală-scrisă, individuală şi în grup

RESURSE:a) pedagogice: brainstorming-ul, conversaţia, explicatia, cafeneaua, metode interactive centrate pe

elev-turul galeriei

Page 2: Coseru Florentina Stiinte III

b) materiale: postere, prezentare power point, imagini incomplete ale corpului omenesc, cartonase cu imagini ale unor parti ale corpului omenesc, diagrama Venn

c) bibliografice:

► lingvistice:

Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu, Stiinte ale naturii, Editura Aramis, manual pentru clasa a III-a

► metodice: Module de formare din cadrul proiectului Dezvoltarea profesionala a cadrelor didactice prin activitati de mentorat.

Predarea-învăţarea interactivă centrată pe elev; Evaluarea continuă la clasă; Cunoaşterea elevului; Folosirea TIC în procesul de predare-învăţare Recuperarea rămânerii în urmă la limba română; Recuperarea rămânerii în urmă la matematică; Valori comportamentale şi reducerea violenţei în şcoală; Management instituţional/de proiect

d) temporale: 45 minute

Page 3: Coseru Florentina Stiinte III

ŢINTĂ DE PROGRES PROFESIONAL: Capacitatea de a adapta predarea în funcţie de nivelurile diferite ale elevilor pentru a asigura progresul tuturor elevilor

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

ETAPELE LECŢIEI

OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUARE(metode

instrumente indicatori)

DE CONŢINUT DE TIMP

FORME DE ORGANIZARE

MEODE ŞI PROCEDEE

MIJLOACE DIDACTICE

1. Captarea atenţiei

Copiii primesc cate un cartonas pe care vor trasa conturul mainii insotit de un mesaj pentru invatator

2 individual cartonaşe Copiii reacţionează pozitiv fiind captaţi

2. Anunţarea obiectivelor

Invatatorul prezinta obiectivele lectiei pe care le scrie intr-un colt al tablei.

3 frontal explicaţia Lista cu obiective

3. dirijarea învăţăriia. Prezentarea conţinutului ce urmează a fi predat, recapitulat sistematizat şi evaluatb. Prelegere interactivă

O1O5

Pe un poster este aşezat în mijloc cuvântul FIINTA , copiii trebuie să realizeze un ciorchine prin asaltul de idei

Invatatorul prezinta o scurta prezentare power point cu tema `Corpul omenesc`Se porneste o discutie in care se reflecta importanta unei vieti echilibrate in pastrarea sanatatii corpului omenesc.

2

10

individual

frontal

brainstorming

explicatia

poster

Prezentare power point

Copiii sunt antrenaţiOrala

Copiii ascultă cu atenţie si se implica in discutieOrala

d. Organizarea O1 Copiii sunt impartiti in 3 grupe, fiecare luand 10 grup Cafeneaua Copiii sunt

Page 4: Coseru Florentina Stiinte III

pentru activitatea de grup

numele unei parti a corpului omenesc(cap, membre, trunchi).Fiecare grupa isi alege un lider si un reprezentant apt pentru a expune parerile grupului. Fiecare grupa va descrie si va argumenta importanta partii de care se ocupa. Apoi fiecare reprezentant viziteaza pe rand celelalte grupe unde isi prezinta ideile si de unde sintetizeaza cele mai bune idei.

relaxaţi Atmosfera este destinsăOrala Scrisa

5. Obţinerea performanţelor

O3 Se afiseaza apoi posterele celor trei grupe si se observa parerile generale.

Invatatorul propune jocul `Ce a uitat pictorul` unde copiii trebuie sa completeze pe imaginile date ceea ce lipseste.

3

3

grup

individualfrontal

turul galeriei postere

imagini incomplete ale corpului omenesc

Produsele elevilor

Copiii completeaza imaginileOral

4. Feedback prin raportarea la obiectivele propuse iniţial, cu solicitarea elevilor

O2 Copiilor li se propune jocul `Cine stie castiga`. Invatatorul adreseaza intrebari la care copiii raspund oral sau prin ridicare de cartonase. Apoi se bifeaza obiectivele atinse din lista de obiective.

4 frontal conversaţia Cartonase cu imagini ale

unor pari ale corpului

Copiii observă atingerea obiectivelor

6. Asigurarea retenţiei şi transferul de cunoştinţe

O1 Invatatorul cere elevilor sa completeze diagrama Venn cu asemanari si deosebiri intre corpul omenesc si cel al animalelor.

5 frontal conversaţia Diagrama Venn

Copiii completeaza diagramaOral

Page 5: Coseru Florentina Stiinte III

7. Încheierea lecţiei

Invatatorul face aprecieri cu privire la desfasurarea lectiei.

2 individual

Page 6: Coseru Florentina Stiinte III
Page 7: Coseru Florentina Stiinte III
Page 8: Coseru Florentina Stiinte III