Cosul Cu Legume de Toamna Ds Observare (4)

Embed Size (px)

Citation preview

  • 7/22/2019 Cosul Cu Legume de Toamna Ds Observare (4)

    1/4

    PROIECT DIDACTIC

    DATA: 28-10-2013GRUPA:mare IepurasilorTEMA ANUAL: CND/ CUM I DE CE SE NTMPL?

    TEMA SPTMNII: Vitamine din legumeTEMA ZILEI: Coul cu legume de toamnTIPUL DE ACTIVITATE: transmitere i dobndire de noi cunotineMIJLOC DE REALIZARE: Activitate integratSCOPUL ACTIVITII: Dezvoltarea capacitii de cunoatere i recunoatere a legumelor detoamn, precum i stimularea curiozitii pentru investigarea acestora.ACTIVITI DE NVARE:ADP-ALA-ADEADP:ntlnirea de diminea: Ce surprize ne aduce toamna-n co? , Igiena minilorALA: ART: Coul cu legume - modelaj

    CONSTRUCII: Ldie pentru legumeJOC DE ROL : De-a gospodinele

    ADE D: Coul cu legume de toamn - observare

    OBIECTIVE OPERAIONALE:ADP: - s poarte discuii libere pe baza temei alese la ntlnirea de diminea;ALA: - s recunoasc i s selecteze imaginile cu legume de toamn;

    - s construiasc prin imbinare, suprapunere, alturare ldie pentru legume- s foloseasc ambele mini pentru frmntarea plastilinei- s modeleze bucile de plastilin realiznd tema propus- s participe activ la activitile de joc

    ADE: D:- s recunoasc i s denumeasc legumele de toamn

    - s asocieze legumele cu culorile corespunztoare acestora- s comunice impresii pe baza celor observate- s descrie roia prin antrenarea analizatorului vizual (culoare, mrime);- s sesizeze asemnrile i deosebirile fa de alt legum- s recunoasc i s denumeasc obiecte cu care se aseamn roia;- s descrie prile componente ale roiei;- s cunoasc regulile de igien i s le respecte

    STRATEGII DIDACTICEMETODE I PROCEDEE : conversatia; explicatia, observaia; conversaia euristic

    MATERIAL DIDACTIC: coul cu legume de toamn, ecusoane - legume de toamn folosite castimulente, Lego, plastilin, planeteBIBLIOGRAFIE:

    1. ,, Activitatea integrata din gradinita , ed. Didactica Publishing House, 20082.,, Curriculum pentru nvmntul precolar ( 3 la 6/7 ani) , M.E.C.T. 2008

    SCENARIUL ZILEI:

  • 7/22/2019 Cosul Cu Legume de Toamna Ds Observare (4)

    2/4

    I. ADPActivitatea incepe cu ntlnirea de diminea:

    1.Salutul: Dimineaa ne-am trezitLa grdini am venitn semicerc s ne aezmCu toii s ne salutmBun dimineaa, dragi voinici!M bucur c suntei aiciA nceput o nou ziBun dimineaa, dragi copii!

    2.mprtirea cu ceilali: A vrea s v ntreb: voi tii ce surptize ne aduce toamna-n co?3. Activitatea de grup: Copiii rspund la ntrebri i dau cu prerea cam ce surprize aduce toamnacu ea: fructe i legume.

    Activitatea continu cu jocul de atenie: Coul rupt. Copiii stau pe scunele. Conductoruljocului ( la nceput educatoarea) se mic n cerc, trece prin faa copiilor i spune: M duc cu coulla pia s cumpr un morcov. Copilul care are ecusonul cu morcovul pornete dup conductorul

    jocului care-i continu permanent mersul n cerc. Jocul continu astfel pn cnd se ridic toi

    copiii. Conductorul exclam: Coul s-a rupt! La auzul acestor cuvinte, fiecare copil, inclusivconductorul jocului, se repede s ocupe un scaun. Copilul care rmne n picioare devine noulconductor al jocului.4. Noutile zilei: : Pentru c toamna este att de generoas i ne ofer o mulime de fructe ilegume foarte gustoase care nou ne plac i care au foarte multe vitamine m-am gndit ca astzi sdiscutm despre legumele care se coc in anotimpul toamna.

    Tranziii: Ctre centre noi plecmi frumos o s lucrmO s ne jucmApoi lecia o s-o-nvm.

    II. ALACopiii i continu ziua cu activitatea la centrele de interes: la Art copiii vor modela cu

    ajutorul plastilinei coul cu legume, la Joc de rol copiii se vor juca De-a gospodinele, iar laConstrucii copiii vor construi prin imbinare, suprapunere, alturare Ldie pentru legume.

    Tranziii: Cte unul. cte doiFrumos alergm i noiPe bncua ca s stmLecia s o nvm!

    III. ADE D: Coul cu legume de toamn - observare

    DEMERSUL DIDACTIC

  • 7/22/2019 Cosul Cu Legume de Toamna Ds Observare (4)

    3/4

  • 7/22/2019 Cosul Cu Legume de Toamna Ds Observare (4)

    4/4

    EVENIMENTEDIDACTICE

    CONINUT TIINIFIC STRATEGIIDIDACTICE

    EVALUARE(instrumente i indicatori)

    Momentorganizatoric

    Pentru o bun desfurare aactivitii se vor lua urmtoarelemsuri:- aerisirea slii de grup;- aranjarea mobilierului sub formde careu deschis;- intrarea ordonat a copiilor n salade grup;

    Captareaateniei

    Le voi povesti copiilor c pe drumspre grdini m-am ntlnit cu ZnaToamna care mi-a spus c a lasat ngrup la noi un pachet. mi voiexprima mirarea fa de pachetul cese afla n mijlocul salii de grup..Pentru a trezi interesul copiilor voiincerca s deschid pachetul, dar

    pentru ca nu reuesc o sa- i rog pecopii s m ajute.n pachet se aflcoul cu legume de toamn.

    Conversaia Observareacomportamentului copiilor

    Anunarea temeii a obiectivelor

    Prezentareanoului coninut

    Dirijareanvrii

    Pentru c toamna este att degeneroas i ne ofer o mulime defructe i legume foarte gustoase carenou ne plac i care au foarte multevitamine m-am gndit ca astzi sdiscutm despre legumele care secoc in anotimpul toamna.

    Astzi vom vedea ce legume neaduce toamna in co.

    Se citete copiilor urmtoareaghicitoare:

    Au plecat spre ri cu soarePsrile cltoare,Cci la noi e frig i plou.

    Vntul bate cu putereFrunzele au czut i ele.n cmar adunateStau la sfat fructele toate

    Nu este greu de ghicitCe anotimp a sosit?

    ( Anotimpul Toamna )

    i se solicit rspunsul.Se prezint copiilor coul cu legume.- Acum vreau sa-mi spuneti ce avem

    pe msu?Se formuleaz ntrebri ajuttoarepentru a antrena copiii in activitate:- Ce culoare are rosia din mana mea?- Am vazut cum sunt rosiile, darmorcovul din mana mea ce culoareare? Dar ceapa, ardeiul,cartoful,

    t ?

    Explicaia

    Conversaia

    Observaia

    Observareacomportamentului copiilor

    Evaluarea rspunsurilorcopiilor

    Evaluez capacitateacopiilor de a se exprimacorect, clar si expresiv