14
Proiect didactic Obiectul: Geografia României Clasa: a IV-a Unitatea de invatare: Apa, clima, vegetatia si animalele salbatice Subiectul lecţiei: Apele curgatoare si Dunarea Tipul lecţiei: dobandire de noi cunostinte Competenţe dobândite: C.1; C.2; C.3; C.4 Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1 – să localizeze principalele rauri pe harta fizică a României, cu ajutorul explicaţiilor primite; O2 – să enumere cel puţin trei caracteristici ale apelor curgatoare; O3 – să precizeze cel puţin trei aspecte legate de importanţa apelor curgatoare, dar si pericolele reprezentate de acestea; O4 – să constientizeze efectele negative ale poluarii raurilor O5 - sa foloseasca termeni geografici adecvati Argumentarea obiectivelor: A1- O1, O3 - formarea deprinderii de analiză şi interpretare corectă a hărţii; A2- O2 - insusirea termenilor utilizati in descrierea diferitelor elemente geografice; A3- O4,O5 - perceperea corelaţiilor dintre suportul fizic al unităţii şi utilizarea sa sub aspect economic Sarcini de lucru: S1/O1: Priviţi harta fizică a României şi lindicati principalele rauri si traseul strabatut de Dunare pe teritoriul taii noastre; S2/O2: Priviti macheta. Indicati albia raului, malul stang si malul drept. Specificati ce sunt afluentii unui rau.

cristiana 1 geografie

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: cristiana 1 geografie

Proiect didactic

Obiectul: Geografia RomânieiClasa: a IV-aUnitatea de invatare: Apa, clima, vegetatia si animalele salbaticeSubiectul lecţiei: Apele curgatoare si DunareaTipul lecţiei: dobandire de noi cunostinteCompetenţe dobândite:

C.1; C.2; C.3; C.4Obiective operaţionale:La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:O1 – să localizeze principalele rauri pe harta fizică a României, cu ajutorul explicaţiilor primite;O2 – să enumere cel puţin trei caracteristici ale apelor curgatoare;O3 – să precizeze cel puţin trei aspecte legate de importanţa apelor curgatoare, dar si pericolele reprezentate de acestea;O4 – să constientizeze efectele negative ale poluarii raurilorO5 - sa foloseasca termeni geografici adecvati

Argumentarea obiectivelor:A1- O1, O3 - formarea deprinderii de analiză şi interpretare corectă a hărţii;A2- O2 - insusirea termenilor utilizati in descrierea diferitelor

elemente geografice; A3- O4,O5 - perceperea corelaţiilor dintre suportul fizic al unităţii şi utilizarea sa sub aspect economicSarcini de lucru: S1/O1: Priviţi harta fizică a României şi lindicati principalele rauri si traseul strabatut de Dunare pe teritoriul taii noastre;S2/O2: Priviti macheta. Indicati albia raului, malul stang si malul drept. Specificati ce sunt afluentii unui rau.S3/O3: Precizati oral 3 caracteristici ale apelor curgatoare si rezolvati itemul 1 din fisa de evaluareS4/O4: Precizati oral care sunt pericolele reprezentate de apele curgatoare.S5/O4,O5: Rezolvati itemii 2 si 3 de pe fisa de evaluare.

Strategii didactice:Metode: conversaţia euristică, explicaţia, lucrul cu harta, lucrul cu manualul, comparaţia, învăţarea prin descoperire, problematizarea, observtia

Page 2: cristiana 1 geografie

Mijloace de învăţământ: harta fizică a României, macheta [rau, albie, maluri], imaginic u rauri, plansa didactica [izvor, afluent, confluenta] ,manuale, fise de evaluareMaterial bibliografic:1. Manual de GEOGRAFIE clasa a IV-a, Editura Aramis2. Documentele invatatorului, Editura Sigma 2008

Page 3: cristiana 1 geografie

DESFAŞURAREA LECŢIEI

Evenimentele lecţiei

Obiective

Conţinutul informativ

Nivelul iniţial al cunoaşterii elevilor

Sarcini de învăţare

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

Pregătirea elevilor pentru oră

Se verifică materialul didactic, se notează absenţii 2 min.

Verificarea cunoştinţelor anterioare

In ora anterioara, elevii au fost evaluati in unitatea de invatare “Relieful Romaniei”. Se face o verificare sumara a notiunilor invatate.Se adresează întrebări. 5 minSe solicită lucrul cu harta

Metode: conversaţia, lucrul cu hartaMijloace: harta fizică a României

Oral – prin întrebări

Pregatirea

Captarea atenţiei pentru buna desfă-şurarea a lecţiei

*Se prezintă un rebus care se completează împreună cu elevii, pentru descoperirea titlului lecţiei – 3 min.

Metode: jocul didacticMijloace: rebus,Forme de organizare: frontal

Prin rebus

Page 4: cristiana 1 geografie

aperceptivă Anunţarea temei, obiectivelor

Se anunţă titlul lecţiei, obiectivele urmărite… 30 sec.

Dirijarea predării-învăţării

25 min.

O1.

O2

Numim planeta noastra “PAMANT” dar in realitate, pe Terra predomina apa (70,8%). Dar si suprafetele de uscat sunt strabatute de rauri si fluvii, acoperite de gheturi.Clasificarea apelor : curgatoare ; statatoare.Reprezentarea apelor pe harta fizica a RomanieiSe prezinta notiunile de : izvor, albia raului, malul drept si malul stang, afluenti, confluenta, parau, rau, fluviu. Copiii recunosc elementele pe macheta.

recunosc semnele convenţionale,localizeaza cu usurinta elementele geografice prezentate

S1.

S2

Metode: explicaţia, lucrul cu harta, exerciţiul, conversatiaMijloace: Harta fizică a României,macheta, manualForme de organ.: frontal, individual

Frontală : orală

Prin exerciţii, aprecieri verbale

Prin exercitii de identificare

O3. Cu ajutorul hartii fizice se scot in evidenta trasaturile

Utilizand harta fizica a

S3 Metode: conversaţia, lucrul cu harta,

Individuala scrisa

Page 5: cristiana 1 geografie

generale ale apelor curgatoare din Romania (se noteaza pe tabla si in caiete)-aproape toate ivorasc din Muntii Carpati-aproape toate strabat cele 3 forme de relief- apa lor provine din izvoare, ploi si topirea zapezii;- au debite bogate si permanente- foarte multe se revarsa in Dunare

Romaniei, descopera cu usurinta anumite caracteristici ale apelor curgatoare

Mijloace: Harta fizică a României, fisa de evaluareForme de organ.: frontal, individual

O4

O5

Prin conversatie dirijata se descopera aspecte legate de importanta apelor curgatoare:Apele curgatoare reprezinta o bogatie pentru tara (este mediul de viata pentru plante si animale, irigatii, transport, hidrocentrale), dar ele pot provoca si mari pagube prin inundatii (debitele apelor cresc foarte mult in urma ploilor abundente si topirea brusca a zapezii).

Oamenii considera ca apele spala si purifica totul. Desi specialistii au atras

au deja informaţii despre importanţa apelor curgatoare

Au deja unele informatii

S4

S4

Metode: conversatia, problematizareaMijloace:planse cu imaginiForme de organizare: frontal

Metode: conversatia, problematizareaMijloace:fise de evaluare

Aprecieri generale

Frontala: orala

Individuala:

Page 6: cristiana 1 geografie

atentia, in ultimii 50 de ani in ape s-au aruncat resturi menajere, s-au deversat substante chimice. Astfel, apa a devenit nociva pentru plante, pesti, dar si pentru sanatatea omului. De aceea trebuie sa luptam impotriva poluarii apelor.

despre efectele poluarii

Forme de organizare: frontal scrisa

Atingerea feed-back-ului

Prin întrebări care vizează gândirea 3 min.Metode: lucrul cu harta, problematizareaMijloace: Harta fizică a României, Forme de organizare: frontal

Orală:prin întrebări

Obţinerea performanţei

- se distribuie fişele de evaluare; rezolvarea cerinţelor 7 min.- după completarea lor, se face o verificare, prin sondaj, pentru a se identifica răspunsurile corecte 1 min.Se fac aprecieri.

Mijloace: fişa de evaluare Forme de organizare: individual

Scrisă: prin fişa de evaluare

Anunţarea temei pentru acasă

- învăţarea conţinuturilor lecţiei

Aprecierea

- se fac observaţii asupra modului în care au răspuns elevii- se notează elevii care au fost foarte activi 2 min.

Page 7: cristiana 1 geografie

activităţiiNotarea

Page 8: cristiana 1 geografie

Şcoala..……………… Nume…………………..Profesor…………….. Prenume……………....

Clasa ……………….....

FIŞA DE EVALUARE Clasa a IV-a

Tema: Apele curgatoare si Dunarea

1. Utilizand Harta fizica a Romaniei, identifica un rau care trece chiar prin localitatea ta.- coloreaza-l cu albastru pe harta alaturata- identifica locul de unde izvoraste si marcheaza-i cu un punct colorat- indica printr-o sageata directia de curgere- marcheaza printr-un punct colorat locul de varsare.

2. Completeaza :

Apele sunt de 2 feluri: .......................... si .......................................

Apele curgatoare pot provoca mari pagube prin: ......................................................................................................................................................................

3. Mentioneaza o actiune care poate preveni poluarea apelor. ............................................................................................................................................................................................................................................................................

Page 9: cristiana 1 geografie

Orase si rauri