Upload
guguiulia
View
31
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
ppt didactică speciala pedagogie
Citation preview
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
1/42
DIDACTICA SPECIALITII
Lector dr. Mirela Frgu
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
2/42
Ce principii didactice aplic
profesorul ntr-o lecie? Principiul participrii active i contientea elevilor
la activitatea de nvare
Principiul intuiiei
Principiul sistematizrii i continuitii cunotinelor
Principiul conexiunii teoriei cu practica
Principiul temeiniciei i durabilitii cunotinelor
Principiul conexiunii inverse
Principiul accesibilitii cunotinelor
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
3/42
Proiectarea didactic
CE ESTE?
- anticiparea pailor care se vor realiza ncadrul demersului didactic
TIPURI DE PROIECTARE
-global ( planuri de nvmnt, programe)-ealonat ( planificri calendaristice, proiectedidactice ale leciilor)
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
4/42
Cum se pregtete profesorul naintede susinerea unei ore?
Consult programa, manualul i materialeleauxiliare bibliografice
Prelucreaz coninutul: selectare, sistematizare,structurare i stabilirea obiectivelor,competenelor urmrite
Elaborarea strategiei didactice-inventarierea
resurselor materiale i procedurale Stabilirea metodelor i a instrumentelor de
evaluare
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
5/42
Ce conine proiectul didactic alunei lecii?
Propuntor Clasa
Subiectul (titlul leciei)
Tipul de lecie Obiectivele operaionale ale leciei:
-cognitive
-procedurale
-atitudinale Strategia didactic resurse procedurale i materiale Forme de organizare a claseifrontal, individual, n echip Modul de desfurare a leciei momente
Forme de evaluare Biblio rafie
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
6/42
Tipuri de lecii
Lecia de transmitere de noi cunotine
Lecia de dobndire de noi cunotine
Lecia de formare de deprinderi
intelectuale i sau practice
Lecia de recapitulare, fixare i
sistematizare
Lecia demonstrativ Lecia operaional
Lecia de evaluare
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
7/42
Care sunt momentele leciei?
Momentul organizatoric
-salutul-prezena
-pregtirea materialelor pentru lecie
Reactualizarea (verificarea) cunotinelor
-variante de realizare: chestionare oral, lucrri scrise
- are loc evaluarea
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
8/42
Prezentarea noului coninut
-predarea efectiv utiliznd strategia didactic
-ntocmirea schemei pe tabl cu urmtoarele caracteristici:
lizibilitate, organizarea informaiilor, desene simple,corecte i colorate
-dirijarea lurii notielor de ctre elevi
-comunicarea clar i eficient a sarcinilor de lucru
-monitorizarea activitii elevilor n timpul activitilorindependente indiferent de forma (individual, n perechi
sau n grupuri)
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
9/42
Fixarea cunotinelor
- se realizeaz feed-back-ul-se selecteaz coninuturile care vor fi reinute i
transferate spre alte discipline i domenii de activitate
-sunt acordate explicaii suplimentare pentru problemeledezbtute i neclarificate
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
10/42
Obiectivele leciei (operaionale)
Profesorul este cel care le formuleaz, dupparcurgerea coninutului pe care l va
preda. Se enun sub forma comportamentelor
observabile i msurabilepe care
profesorul dorete s le obin mpreun cuelevii n cursul leciei.
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
11/42
Cum se formuleaz obiectiveleoperaionale?
Utilizarea unui verb concret ce descriecomportamnete cuantificabile
Nu se utilizeaz verbe necuantificabile a sti, anelege
Un obiectiv nu va cuprinde mai multe aciunideoarece se ngreuneaz procesul de evaluare
La nivel preuniversitar n cadrul lecieiprofesorul poate formula maxim 6 obiectiveoperaionale
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
12/42
Tipuri de obiective operaionale
COGNITIVECUNOATEREnelegere, analiz, aplicare, creaie, emitere de
judeciExemplu: Pe parcursul leciei elevii sa fie capabili
s: O1 s clasifice esuturile
O2 s analizeze componentele tisulareO3 s evidenieze rolul fiecrui tip de esut
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
13/42
Tipuri de obiective operaionale
PROCEDURALEFORMAREADEPRINDERILOR INTELECTUALE IMOTORII
percepere, reacie dirijat, automatism, reaciecomplex, dispoziie
Exemplu: Pe parcursul orei elevii vor fi capabili
s: O1efectueze preparate microscopice
O2 structureze informaii n scheme logice
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
14/42
Tipuri de obiective operaionale
ATITUDINALECOMPORTAMENTE triri,
aptitudini
receptare, caracterizare, organizare,valorizare, reacie
Exemplu: Pe parcursul leciei elevii vor fi capabilis: O1 s nvee prin cooperare cu colegii
O2 s efectueze corect desenele
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
15/42
STRATEGIA DIDACTIC
RESURSELE PROCEDURALE (METODEDE NVMNT)
CE FACE PROFESORUL
CUM TRANSMITE INFORMAIA
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
16/42
Cum i alege profesorul metodele denvmnt?
n corelaie cu subiectul ce urmeaz s fie predat la baza alegerii acestora stau obiectivele
operaionale metodele de nvmnt se armonizeaz cu
mijloacele de nvmnt n predare se utilizeaz mai multe metode; una
singur duce la monotonie metodele de nvmnt nu trebuie s duc la
suprancarcarea elevilor
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
17/42
TIPURI DE METODE DE
NVMNT
Metode de comunicare oral:explicaia,descrierea, prelegerea, expunerea instructajul
Metode de dialog:conversaia, dezbaterea
Metode intuitive (de explorare a realitii):observarea sistematic, experimentul,demonstraia, modelarea
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
18/42
Metode de nvare prin aciune practic
(operaionale): metoda lucrrilor practice,
metoda exerciiului (exersrii), metodaproiectelor, jocurile didactice, de simulare
Metode raionalizare a nvrii i predrii:
algoritmizarea, instruirea asistat de calculator,
e-learning
Metode activizante: hrtia de un minut, copacul
ideilor, brainstorming, Philips-66, mozaicul
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
19/42
STRATEGIA DIDACTIC
RESURSE MATERIALE ( MIJLOACE
DE NVMNT)
Materiale didactice
Mijloace audio-vizuale
-servesc profesorului si elevilor n actul de
predare-nvare
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
20/42
Etape ale procesului de nvmnt cndutilizm mijloacele de nvmnt
Transmiterea noilor cunotine- mijloace audio-vizuale, mulaje,
plane, modele, atlase Formarea abilitilor/deprinderilor practice
-microscoape, truse, aparatur audio-video
Fixarea i sistematizarea cunotinelor-tabele, scheme, plane, slide-uri
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
21/42
Aplicaii practice-material viu i conservat, aparatur de laborator
Evaluarea cunotinelor
-calculator, teste docimologice, plane, mulaje,preparate, modele
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
22/42
Cum i alege profesorul mijloacele denvmnt?
dotarea material
personalitatea i disponibilitatea
profesoruluiobiectivele didactice
coninutul abordat
resursele procedurale
particularitile clasei
nivelul clasei
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
23/42
MOMENTELE LECIEI
Momentuletap a leciei n careeste atins un obiectiv didactic.
PREZENTAREA MOMENTELOR1.MOMENTUL ORGANIZATORIC
- Profesorul ia contact cu clasa de elevi
- Se consemneaz prezena- Clasa i profesorul i organizeaz mediul de nvare- Are loc captarea ateniei
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
24/42
2.MOMENTUL DEVERIFICARE/REACTUALIZARE AL
CUNOTINELOR
Interaciuni- profesor-elevelev-elevelevi-profesor
Metode de nvmnt care se pot utiliza:
conversaia examinatorieexerciii
demonstraiiproblematizare
experiment
modelare
Evaluare oral/scris
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
25/42
3. MOMENTUL DE PREZENTARE A
NOULUI CONINUT
Are loc procesul de predare-nvare
Profesorul apeleaz la resursele procedurale imateriale alese n concordan cu obiectiveleoperaionale i cu coninuturile ce urmeaz s fie
transmise.
Se ntocmete schema tablei
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
26/42
Aspecte privind schema tablei
tabla poate fi utilizat n orice momental leciei
schema se ntocmete dup discutareaunei secvene de coninut
scrisul trebuie s fie lizibil
titlul va exista pe tabl pe tot parcursulleciei
coninuturile vor fi sistematizate iorganizate
Desenele se vor realiza cu cret alb icolorat i vor fi simple, corect
ntocmite.
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
27/42
4. MOMENTUL DE FIXARE A
CUNOTINELOR
Se realizeaz sub form de ntrebri, teste,jocuri didactice
Are loc evaluarea cunotinelor predate deprofesor i receptate de elevi feed-back
! Profesorul trebuie sa aloce timp acestuimoment i s nu recurg doar la cteva
ntrebri plictisitoare.
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
28/42
EVALUAREA
Evaluarea msurare, apreciere
judecare
Tipuri de evaluare iniial
continu ( formativ)
cumulativ (sumativ)tiina evalurii DOCIMOLOGIE
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
29/42
Metode de evaluare
Probe orale
Probe scrise
Teste docimologice
Probe practice
Observaia sistematic
ProiectulPortofoliul
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
30/42
TESTELE DO IMOLOGI E-sarcinile de lucru se numesc ITEMI
Tipuri de itemi:
1. Enunuri alternative- DA, NU; ADEVRAT, FALS
2. Itemi de discriminare multipl grilele3. Itemi de asociere
4. Itemi de ordonare/clasificare
5. ntrebri descriptive
6. ntrebri cu rspuns scurt
7. Textul lacunar
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
31/42
ERORI N EVALUARE
Efectul Halo
Efectul de contrast
Eroarea logic
Educaia personal a examinatorului
Efectul Pygmalion
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
32/42
Posibiliti de autoevaluare
Autocorectarea
Corectarea reciproc
Notarea reciproc
Autonotarea controlat
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
33/42
La final, ce nseamn o lecie reuit?
Profesorul-s se pregteasc minuios
-s fie receptiv la rspunsurile i
problemele i dorinele elevilor
- s conduc clasa cu calm, sigu-
ran i umor-s-si respecte promisiunile
-s in cont de pauze
-s recurg la ntriri pozitive
-s ncerce s nlture distorsiunile dinevaluare
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
34/42
Proiect didactic
Propuntor: Frgu-Drago MirelaClasa: a X-a
Subiectul: Ecosisteme
Tipul de lecie: dobndire de noi cunotineObiective operaionale(competene): pe parcursul orei elevii vor fi capabili s:
COGNITIVE: O1- analizeze componentele unui eco-sistem
O2descrie caracteristicile biotopurilorO3analizeze relaiile trofice dintr-o biocenoz
PROCEDURALE: O1alctuiasc trei lanuri troficeO2realizeze schia unei piramide trofice
ATITUDINALE: O1- evidienieze importana tuturor verigilor din lanuriletrofice i ce nseamn dispariia unor specii n urma intervenieiumane
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
35/42
Strategia didactic:
Resurse proceduralehrtia de un minut, explicaia,observaia, conversaia
Resurse materialeplane, caset video, slide-uri,calculator, video
Forme de organizare ale elevilor: frontal
individual
Momentele leciei:Momentul organizatoric: salutul, prezena, pregtirea
materialelor i a clasei pentru lecie
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
36/42
Momentul de reactualizare al cunotinelor:profesorul vaadresa ntrebri elevilor pe care dorete s-i evalueze.
Ce este un sistem? Cum se clasific acestea? Caracterizai un sistem biologic.
Descriei trsturile fundamentale ale biosistemelor.
Exemplificai cum evolueaz unele biosisteme la noi nara. Dai exemple concrete.
Predarea noului coninut:profesorul realizeaz trecerea la noua
problematic spunndu-le elevilor c nsuirirle biosistemelor semanifest difereniat n corelaie cu nivelul de organizare, iarastzi vor studia nivelul ecosistemelor.
P f l l b i l il l i
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
37/42
Profesorul le supune spre observaie elevilor plane cu ecosistemeunde acetia pot vedea ce este i care sunt componentele unuiecosistem. De asemenea elevii vor viziona caseta video cudiferitele tipuri de ecosisteme avnd astfel posibilitatea de-a ca-
-racteriza diferite biotopuri. Pe slide-urile ntocmite de profesorelevilor li se va prezenta speciile caracteristice diferitelor
biotopuri i exemple de lanuri trofice i relaii trofice ntlnite necosisteme.
Schema tablei
Ecosisteme
1. Definiia ecosistemelor
2.Structura unui ecosistem
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
38/42
3. Caracterizarea unor ecosisteme:
biotop specii vegetale i animale
Ecosistemul de balt exemple concrete4. Ce este un lan trofic? Exemple
5. Piramida trofic definiie i exemplu
Fixarea noilor cunotine: se va realiza printr-un rebus didactic
ECHILIBRUBIOLOGIC
BIOSISTEM
STRUCTURA
INTEGRALITATE
SOL
BIOTOP
TROFICE
PIRAMID
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
39/42
Pe vertical: CE AM STUDIAT ASTZI?
Pe orizontal: 1. o trstur dinamic a ecositemelor
2. tip de sistem
3. sistem care are via
4. biotopul i biocenoza formeaz.....unui ecosistem
5. proprietate a biosisstemelor6. biotopul din ecosistemul de conifere
7. ce este apa din ecosistemul de balt
8. ce relaii se stabilesc ntre vieuitoarele unui
ecosistem9. reprezentarea grafic a nivelurilor trofice
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
40/42
Diferite tipuri de itemuri
ENUNURI ALTERNATIVE- da/nu Receptorul se afl la nivelul organelor
de sim.
- adevrat/fals O pisic atrnat de membrele inferioarei menine poziia normal a capului.
ITEMI CU DISCRIMINARE MULTIPLAutorul sistemului de scriere pentru nevztori:
a. Daltonb. Braille
c. Newton
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
41/42
ITEMI DE ASOCIERE
Tiroid adrenalin
Suprarenale ocitocinHipofiz tiroxin
ITEMI DE CLASIFICARE
Clasa, ordinul, familia, genul, specia, regnul, ncrengtura
NTREBARE DESCRIPTIV
Enumerai 4 reguli de via care asigur starea de sntate asistemului circulator.
7/13/2019 DIDACTICA SPECIALITa si pedagogie
42/42
ITEMI CU RSPUNS SCURT
Prezentai 3 caracteristici ale vieuitoarelor din mediul acvatic.
TEXTUL LACUNAR
Genomul viral este reprezentat de.........sau.........situat n centrulvirionului i acoperit de................