8
Evropski univerzitet Brčko distrikt Bosne i Hercegovine Pedagoški fakultet Vaspitač predškolskih ustanova Pisana priprema iz Metodike muzičkog vaspitanja

Dina Muzicko

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Dina Muzicko

Evropski univerzitet Brčko distriktBosne i Hercegovine

Pedagoški fakultet

Vaspitač predškolskih ustanova

Pisana priprema iz Metodike muzičkog vaspitanja

Profesor: Student: Dragica Panić – Kašanski Elvedina Mujkanović 181/13-VPU

Page 2: Dina Muzicko

Brčko, april 2014. godinePREDMET :Muzička kultura

RAZRED : III

NASTAVNA OBLAST : Slušanje muzike

NASTAVNA JEDINICA : „Mala noćna muzika“ Wolfgang Amadeus Mozart

TIP NASTAVNOG SATA : Obrada novog nastavnog sadržaja

CILJ I ZADACI NASTAVNOG SATA :

1) Obrazovni: Upoznavanje novog sadržaja, razvijanje zapažanja i pamćenja kod djece.

2) Odgojni: Razvijanje ljubavi prema muzici, podsticanje razvoja sluha kod djece, mašte, te

odgajanje u muzici.

3) Funkcionalni: Razvijanje stvaralačkih i muzičkih sposobnosti, pobuđivanje interesa za

slušanje muzike i muzičko izražavanje djece.

NASTAVNE METODE :

- razgovor

- usmeno izlaganje

- pokazivanje – demonstracija

- rad na tekstu

OBLICI RADA :

- frontalni

- individualni

NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA :

- tabla, kreda, udžbenik, CD, CD-player, slika kompozitora.

LOKACIJA ČASA : učionica

VRIJEME TRAJANJA : 45 minuta

DATUM : ………………..

Page 3: Dina Muzicko

MIKROARTIKULACIJA ČASA

Uvodni dio:

Nakon što uđem u učionicu i završim upisivanje časa, počinjem sa učenicima razgovarati o tome

da li su culi nekada za kompozitora i kompozicije.... Najavljujem današnji zadatak, a to je

kompozicija “Mala noćna muzika” koju je napisao Wolfgang Amadeus Mozart. Na tabli zapisujem

kompoziciju i ime kompozitora te pristupamo njenoj obradi.

Glavni dio:

Nakon što smo počeli obrađivati ovu kompoziciju govorim im da je nju napisao kompozitor

Mozart, te ih pitam da mi ponove šta to znači kompozitor? Zatim ću im ja (uz pomoć

dobrovoljaca) reći nešto više o Mozartu, navest ćemo njegovu kratku biografiju da se podsjetimo

ovog velikog kompozitora. Nakon što završimo izlaganje o kompozitoru krenut ćemo na obradu

kompozicije, puštam na CD-playeru, dva puta, a onda ćemo je analizirati. Nakon analize puštam

im još jednom i govorim da se fokusiraju na instrumente i da pokušaju prepoznati koji instrument/i

su zastupljeni. Nakon toga još jednom ćemo poslušati kompoziciju. Nakon toga ću razgovarati sa

učenicima o plesu, tj. da li nas ova kompozicija navodi na plesanje i podstičem djecu da malo

razmišljaju o plesu uz ovu kompoziciju.

Završni dio:

Na završnom dijelu časa ponavljamo koju smo danas kompoziciju radili, ko je kompozitor i

analiziramo šta smo naučili još, koji instrumenti se javljaju i da li nas pjesma vuče da plešemo za

njom. Nakon toga govorim im da pokušaju nacrtati ovu kompoziciju kako to oni doživljavaju, te

također da pokušaju smisliti neki drugi naziv koji bi oni dali ovoj kompoziciji. Pohvalim sve

učenike za angažman na času, a one što su se najviše isticali ocijenim.

Page 4: Dina Muzicko

STRUKTURA I TOK NASTAVNOG ČASA

Uvodni dio ( 5 minuta ):Predavač : Dobro jutro djeco !

Učenici : Dobro jutro !!

Predavač : Odlažem stvari, upisujem čas i eventualno odsutne učenike. Učenicima najavljujem

današnju nastavnu jedinku. Danas ćemo slušati jedno muzičko djelo koje se zove : „Mala noćna

muzika“ kompozitora Wolfgang Amadeus Mozart (Na tabli zapisujem naslov muzičkog djela i ime

kompozitora).

Glavni dio ( 30-35 minuta )Predavač : Ovo djelo je napisao Wolfgang Amadeus Mozart, čitamo: Mocart (stavljam sliku

Mozarta na tablu). Ponovimo: Šta znači kompozitor?

Učenik ( dobrovoljac odgovara ) : Kompozitor je čovjek koji piše muzička djela, čovjek koji piše

kompozicije, a kompozicije su muzička djela.

Predavač : Šta smo tada govorili o ovom velikom kompozitoru?

Učenik ( dobrovoljac odgovara ) : To je jedan od najvećih svjetskih kompozitora. On je rođen u

lijepom austrijskom gradu Salzburgu (čitamo:Salcburgu). Već je u najranijoj mladosti bio zbog

svoje kompozitorske genijalnosti poznat kao «čudo od djeteta» ili kako se na njemačkom kaže

«wuderkind». Samo sa 3 godine počeo je pisati jednostavne pjesmice, sa 7 godina je već svirao

koncerte, a sa 9 je napisao svoju prvu operu!

Predavač : Bravo! Sada ćemo proširiti svoje znanje o ovom kompozitoru pa ćemo spomenuti i

neka njegova poznata kompozitorska djela.

Tokom svog života napisao je mnoge kompozicije od kojih se najčešće spominju opera Čarobna

frula i kompozicija za orkestar Mala noćna muzika. Mocart je rođen 27. januara 1756.godine.

Dakle, tačno prije 258 godina rodio se ovaj veliki kompozitor i umjetnik!

Sada ću vam pustiti ovu kompoziciju. Pažljivo slušajte a kad se završi razgovarat ćemo o njoj.

- (slušanje kompozicije).

Page 5: Dina Muzicko

Postavljam pitanja: Da li vam se svidjela ova kompozicija? Recite mi kakva je ova kompozicija,

da li je spora ili brza? Kako ste je doživjeli? Da li je vesela ili tužna? Kako je još možemo opisati?

Učenik ( dobrovoljac odgovara ) :Kompozicija je razigrana, vesela, živahna...

Predavač :Ponovo ćemo poslušati kompoziciju, a vi obratite pažnju na instrumente odnosno

odredite instrument koji čujete u ovoj kompoziciji.

- (slušanje kompozicije)

Učenike pitam :“Koji ste instrument čuli?

Učenik ( dobrovoljac odgovara ) : Violinu.

Predavač : Ova je kompozicija izvedena na violini i na još nekim gudačkim instrumentima o

kojima ćete vi učiti u višim razredima.

Dakle, ovu kompoziciju izvodi orkestar. Znate li šta je orkestar?

Učenik ( dobrovoljac odgovara ) :Orkestar je grupa ljudi koji sviraju na različitim instrumentima.

Predavač : Dio kompozicije Mala noćna muzika je dio koji se zove menuet. Menuet je ime starog

plesa. Ples se izvodio sa puno međusobnih naklona plesača i plesačica. Taj je ples bio omiljen u

svom vremenu. Da li ste možda nešto slično gledali u filmovima, na televiziji?

Učenici se javljaju: jesmo!

Razmislite, da li vas ova melodija podsjeća na ples?

Završni dio sata ( 5-10 minuta ):Predavač : Učenicima kažem da ćemo razgovarati o onome što smo danas radili na času.

Da li vam se svidjela ova kompozicija koju smo danas slušali?

Učenici : Jeste!!!!

Predavač : Da li ste zapamtili kako se zove kompozicija i koji kompozitor je napisao ovu

kompoziciju?

Učenici : Kompozicija se zove: „Mala noćna muzika“, a napisao ju je kompozitor Wolfgang

Amadeus Mozart.

Predavač : Tako je.Da vidimo,da li ste primjetili koji smo instrument slušali u ovoj

pjesmici?

Page 6: Dina Muzicko

Učenici:Violinu.

Predavač : Odlično. Pohvalim sve učenike. Učenicima kažem da do kraja časa pokušaju

ilustrovati likovnim crtežom kompoziciju „Mala noćna muzika “. Učenici koji ne uspiju završiti

ilustraciju do kraja časa uradit će to za domaću zadaću.

Kratka igra: djeca smišljaju imena za ovu kompoziciju, koja bi još imena odgovarala ovoj

kompoziciji, kako bi je oni nazvali (s obzirom na to da je ovo kompozicija za ples te s obzirom na

karakter melodije).

Plan table: Mala noćna muzika

Wolfgang Amadeus Mozart

kompozitor – čovjek koji piše kompozicije

kompozicije – muzička djela

orkestar - grupa ljudi koji sviraju na različitim instrumentima

menuet – stari ples

Plakat :

Wolfgang Amadeus Mozart